آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

جوش نزدن دستگاه اینورتر جوش مدل ZX7-200

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
سلام استاد تشکر ازینکه برای منه سراپا تقصیر وقت گذاشتین ازمایش اول:مقداری سیم روکشدار از ترانس لامپ کم مصرف بریدم و برچسب بالای ترانس مورد نظر برداشتم از بالا گذاشتم و از پایین با پنس گرفتم مثل سیمهای کارخانه ای خودش دو دور زدم یک سر سیم روکشدار با تیغ روکش ورداشتم لحیم کردم به مثبت دیود 4007 و سر منفی دیود وصل کردم به مثبت خازن الکترولیتی 0/22 میکرو و سر دیگه سیم روکشدار اونم با تیغ روکش ورداشتم وصل کردم به منفی خازن در گام بعد دستگاه روشن کردم ولتاز دو سر خازن گرفتم در حد صفر بود
ازمایش دوم: در کنار سه خازن پلی استر سوکت 7 تایی وجود داره وسط خالی سه تا قرمز سه تا سیاه قبل از اینکه به ترتیب تک تک سوکتهای قرمز را بردارم ولتاز خروجی دو الکترود گرفتم که در حد 0/024 ولت بود با گیره سوسماری به اهممتر وصل کردم حتی در لحظه اول هم ولتاز بالا نرفت در این زمان همه 6 سیم وصل بود در مرحله بعد یک سیم قرمز در مدار گذاشتم باشه دو تای دیگه از مدار خارج کردم ولتاز خروجی گرفتم به 0/2 ولت رسید حالا برای دو سیم بعدی هم همین کار انجام دادم سیم قرمز بعدی در مدار بود دو سیم دیگر از مدار خارح و اینبار ولتاز خروجی به 0/6 ولت رسید و در گام بعدی با سیم قرمز دیگر ولتاز خروجی به 0/7 رسید در صورتی که بارم دو سیم قرمز وصل نبودند
ازمایشات دیگر:در یکطرف پایه وسط هر 6 فت 310 ولت داره در طرف دیگه پایه کناری 6 فت 310 داره پایه 6 برد اسیلاتور با کم و زیاد شکردن ولوم ولتازش تغییر میکنه ورودی رگولاتور 24 ولت و خروجی ان 12 ولت دارد بازم ممنونتم

سلام
نزدیک برد اسیلاتور 4 فت تخت با اندازه متوسط کنار هم هست که 2 تا تیپ مثبت و 2 تا تیپ منفی است
به 2 تا از این فت ها ولتاژ 24 ولت متصل میشه یعنی از 12 پایه این 4 فت فقط باید دو پایه ولتاژ 24 ولت داشته باشه ببین همینطوره

ضمنا این 4 فت را تست کن

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام ولتاز هر 3 تا پایه همه فتها اندازه گرفتم که ولتاز پایه ها دوتا دوتا با هم مساوی هستند به شرح زیر از روبرو فت اولی از روبرو irfz24 بود در پایه سمت چپ 5/73 ولت وسطی 0/060 ولت و اخری 0 ولت فت دومی irf9z24 بود پایه اولی سمت چپ 20/54 وسطی 0/060 و اخری یا راستی 1/2 فت سومی irfz24 در پایه سمت چپ5/74 ولت وسطی 0/057 ولت و اخری 0 ولت فت چهارم irf9z24 پایه اولی سمت چپ 20/65 وسطی 0/058 و اخری یا راستی 1/2با این حساب از 12 تا پایه فت 2تا ولتاز 20/6 دارم
در مرحله بعد دستگاه خاموش کردم و فتها تست زدم بطوریکه دیود بین پایه وسطی و سمت راستی در داخل فت از یک طرف نشون میداد از یکطرف نه و به پایه اولی چیزی نشون نمیداد ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
سلام ولتاز هر 3 تا پایه همه فتها اندازه گرفتم که ولتاز پایه ها دوتا دوتا با هم مساوی هستند به شرح زیر از روبرو فت اولی از روبرو irfz24 بود در پایه سمت چپ 5/73 ولت وسطی 0/060 ولت و اخری 0 ولت فت دومی irf9z24 بود پایه اولی سمت چپ 20/54 وسطی 0/060 و اخری یا راستی 1/2 فت سومی irfz24 در پایه سمت چپ5/74 ولت وسطی 0/057 ولت و اخری 0 ولت فت چهارم irf9z24 پایه اولی سمت چپ 20/65 وسطی 0/058 و اخری یا راستی 1/2با این حساب از 12 تا پایه فت 2تا ولتاز 20/6 دارم
در مرحله بعد دستگاه خاموش کردم و فتها تست زدم بطوریکه دیود بین پایه وسطی و سمت راستی در داخل فت از یک طرف نشون میداد از یکطرف نه و به پایه اولی چیزی نشون نمیداد ممنون

سلام
مگه نمی گفتی 24 ولت داری ؟!
همون پایه ای که 20/54 ولت است تعقیب کن . یک ترانس سوئیچینگ این 24 ولت را باید بسازه که اشکال داره و قطعا خازن تغذیه مسیر 24 ولت خرابه
البته ممکنه اشباع فت ها موجب افت ولتاژ 24 ولت شده باشه

آیا ولتاژ دو دور سیمی که پیچیدی و یکسو کردی و گفتی حدود صفر ولته ، با ولتمتر DC اندازه گیری کردی یا در حالت AC ؟

همانطور که مدام تذکر دادم و توجه نکردی و الکی ترانزیستورهایی که محاله بسوزه مکررا درآوردی و تست کردی به احتمال زیاد مرتکب خطایی شدی و فت ها در حالت اشباع هستند و ولتاژها حکایت میکنند که برد اسیلاتور خراب است

لااقل از این پس توجه کن و الکی قطعه ای را بیرون نیار
پس از اطمینان از صحت 24 ولت ، آ سی 3525 را تعویض کن

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
استاد در کنار ای سی رگولاتور 7812 یک خازن هست که دوباره ولتاز گرفتم تقریبا دو سرش 25 ولت داره دو سر دیود خروجی ترانس سوئیچینگ هم تقریبا 25 ولت برق داشتم
برای اندازه گیری ولتاز سیم دو دور ترانس رنج اهممتر روی دی سی بود
ترانزیستورها را تک تک دراوردم تست کردم و به همان شکل جا زدم و مدار با دقت لحیمکاری کردم و با تینر شستم
دو پایه فت که ولتاز 20 ولت داشت تعقیب کردم که یکی به پایه 3 و دیگری به پایه 8 برد اسیلاتور میره البته از سمت راست سه تا پایه اول برد اسیلاتور با فاصله با پایه 4 به یعد هستن
چشب ای سی یکبار عوض کردم دوباره عوض میکنم قول دادم به صاحبش درسکنم نمیدونم چی میشه درستم نشه لطف شما هرگز فراموش نمیکنم ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
استاد در کنار ای سی رگولاتور 7812 یک خازن هست که دوباره ولتاز گرفتم تقریبا دو سرش 25 ولت داره دو سر دیود خروجی ترانس سوئیچینگ هم تقریبا 25 ولت برق داشتم
برای اندازه گیری ولتاز سیم دو دور ترانس رنج اهممتر روی دی سی بود
ترانزیستورها را تک تک دراوردم تست کردم و به همان شکل جا زدم و مدار با دقت لحیمکاری کردم و با تینر شستم
دو پایه فت که ولتاز 20 ولت داشت تعقیب کردم که یکی به پایه 3 و دیگری به پایه 8 برد اسیلاتور میره البته از سمت راست سه تا پایه اول برد اسیلاتور با فاصله با پایه 4 به یعد هستن
چشب ای سی یکبار عوض کردم دوباره عوض میکنم قول دادم به صاحبش درسکنم نمیدونم چی میشه درستم نشه لطف شما هرگز فراموش نمیکنم ممنونم

سلام
امکان نداره 24 ولت فت از برد اسیلاتور تامین بشه
من که راهنمایی کردم باید پایه 20 ولتی فت به 24 یا 25 ولت سوئیچینگ متصل باشه یعنی تعقیب کن و ببین چطور به 24 ولت سوئیچینگ متصل شده آیا از طریق سلف کوچک یا مقاومتی به 24 ولت متصل شده یا مستقیما به 24 ولت متصل شده ؟

دیگه نمیدونم چطور و با چه زبونی توضیح بدم
عزیزم اینکه پایه فت به برد اسیلاتور متصله یعنی 24 ولت به برد اسیلاتور هم رفته نه اینکه برد اسیلاتور , ولتاژ 24 ولت را به فت داده

اگه به پریزی یک یخچال و یک رادیو متصل باشه دراینصورت رادیو به یخچال برق نمیده و یخچال هم به رادیو برق نمیده بلکه هر دو از پریز برق میگیرن.
لذا برد اسیلاتور و فت ها از 24 ولت تامین میشن و ولتاژ فت ها از برد اسیلاتور تامین نمیشه

پایه 20 ولتی فت که گفتی به پایه 3 اسیلاتور متصله اشتباه میکنی چون این پایه گیت فت است که نمیتونه 20 ولت بشه مضافا که احتمالا برعکس هم شمردی یعنی پایه 29 اسیلاتوره نه پایه 3
گیت هر 4 فت به اسیلاتور متصله و نمیتونه 24 ولت بشه و کاری باهاش نداریم

دو پایه از 12 پایه فت ها باید به 24 ولت متصل باشه ببین چرا نیست
این که کاری نداره پایه همون خازن که 24 ولته تعقیب کن که به دو پایه فت متصل میشه
ببین چرا باوجودیکه پایه خازن ، 24 ولت درسته و لی روی 2 تا فت نداری

اگر درحال دیدن شماره فت باشی سمت چپ گیته و نمیتونه 20 ولت باشه
اصلا بگو ببینم 24 ولت به کجاها متصله البته حواست باشه که مدارچاپی دو طرفه است و فقط یکطرف را نبین
و بگو سمت راست IRFZ924 به کجا متصله ( باید به 24 ولت متصل باشه )

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
سلام

عزیزم دو نمونه از مدار زیر است که خروجی آنها به ترانس حلقوی متصل میشه ( با خازن سری) فت2.jpg

یعنی این شکلی
فت5.JPG

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
استاد اول با راهنماییهای ارزشمند شما و با ولتازگیری 24 ولت درست شد بر روی برد دو قسمت هست که باید اتصال میشد که یکی نمیدونم کی بود اون اتصال قطع کرده بود
فقط یک سوال اون مقاومت حرارتی پی تی سی که در یرد پایین پایین هست تو قوس جوش تاثیر داره وچکار میکنه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
استاد اول با راهنماییهای ارزشمند شما و با ولتازگیری 24 ولت درست شد بر روی برد دو قسمت هست که باید اتصال میشد که یکی نمیدونم کی بود اون اتصال قطع کرده بود
فقط یک سوال اون مقاومت حرارتی پی تی سی که در یرد پایین پایین هست تو قوس جوش تاثیر داره وچکار میکنه؟

سلام

عزیزم اول بگو درست شده یا نه ؟
بعد از حل مشکل در خصوص تحلیل مدار سوال کنید .

سپاس

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام در بالا خدمتتان گفتم که چگونه با راهنماییهای ارزشمند شما درست شد ولی در نوشتن و منظور رسوندن در دنیای اینترنت ضعیفم هم ولتاز در دو سر خروجی پدیدار شد 60 ولت هم جوش میکنه ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
سلام در بالا خدمتتان گفتم که چگونه با راهنماییهای ارزشمند شما درست شد ولی در نوشتن و منظور رسوندن در دنیای اینترنت ضعیفم هم ولتاز در دو سر خروجی پدیدار شد 60 ولت هم جوش میکنه ممنونم

سلام

چون در پست قبل فقط فرمودید ولتاژ 24 ولت فت درست شد و در مورد سلامت کامل دستگاه مطلبی نفرمودید و ازآنجاکه نتایج تاپیک ها حائز اهمیت است و صحت و سقم توصیه ها و ایرادات را محرز میکنه و برای کاربران متقاضی قابل بهره برداری و استفاده میشه لذا اظهارت منجز و صریحی را می طلبد .

ولی کاش توجه میکردی و پاسخ ها را شفاف تر میدادی و با اینهمه تست بیهوده هم من و هم خودتو اذیت نمیکردی

به هر صورت خوشحالم که درست شد
در مورد PTC ازآنجاکه سوال مربوطه را در تاپیک معماهای آموزشی مطرح کردم لذا باید کمی صبر کنی تا پاسخ را با تبادل نظر و مشارکت دوستان در همان تاپیک تقدیم کنم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا