آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: معرفی قطعات??

ashkanzx1

کاربر
2012-11-24
61
112
کره خاکی
برق.net
با سلام دوستان کسی میتونه این مدار تحلیل کنه برای من؟
- اون قسمت که با آبی مشخص شده یعنی چی یه توضیحی بدید این پالس ها چی هستن؟
- قطعاتی که با قرمز مشخص کردم چی هستن اسمشون و در موردشون؟
- قطعه ای که با سبز مشخص کردم میدونم ترانس هستش تعداد دورشو چه جوری بدست بیارم؟
دوستان ممنون میشم اطلاعاتی در مورد مدار بهم بدید؟ اصلا میشه تو خونه استفاده کرد؟ در کل کارکرد مدار؟ و بیشتر کجا استفاده میشه؟
دوستان لطف کنید کمکم کنید با تشکر فراوان
http://upload7.ir/imgs/2014-01/12647724319822501852.jpg

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام دوستان کسی میتونه این مدار تحلیل کنه برای من؟
- اون قسمت که با آبی مشخص شده یعنی چی یه توضیحی بدید این پالس ها چی هستن؟
- قطعاتی که با قرمز مشخص کردم چی هستن اسمشون و در موردشون؟
- قطعه ای که با سبز مشخص کردم میدونم ترانس هستش تعداد دورشو چه جوری بدست بیارم؟
دوستان ممنون میشم اطلاعاتی در مورد مدار بهم بدید؟ اصلا میشه تو خونه استفاده کرد؟ در کل کارکرد مدار؟ و بیشتر کجا استفاده میشه؟
دوستان لطف کنید کمکم کنید با تشکر فراوان
///////////////////////////////////////////////////
با سلام :
شماتیکی که گذاشتین یک اینورتر { تبدیل 12 ولت باتری به برق 230 ولتی } 3000 واتی { UPS } که تغییراتی جهت سینوسی کردن خروجی اعمال شده است و مدار کامل ان در تاپیکی در بخش مدارات الکترونیک در همین انجمن موجود هستش .
[hide] قسمت ابی = مربوط به پالس های تحریک با دامنه مثبت رونده برای پایه کلاک پالس فلیپ فلاپ بخش دوم ایسی 4013 و معکو س ان { پالس منفی رونده } جهت تحریک پایه گیت ترانزیستور های { موس فیت موازی هم } خروجی میباشد .
قسمت های قرمز رنگ مشخص کردین : علامت 4013 = هر ایسی CD4013 شامل دو فلیپ فلاپ در داخل خود میباشد که میتوان از هر کدوم انها به صورت مجزا استفاده کرد که در این طرح هر دوی ان مشخص هستند فلیپ فلاپ یک شامل پایه های یک الی شش و قسمت دوم از پایه های هشت الی 13 و پایه هفت منفی و 14 مثبت تغذیه داخلی ان هستند .
= با علامت 4093 = هر ایسی CD4093 در داخل خود تعداد چهار عدد گیت مستقل انحصاری نند دارد که به ترتیب از شماره یک الی 13 مشخص شده اند شما به یکی از این گیت ها اشاره کردین و بقیه در شماتیک مشخص هستند و پایه 7 منفی و 14 مثبت تغذیه انست .
= با BS250 = این یک ترانزیستور موس فیت هست که به تنهایی و به عنوان داریور موس فیت های موازی هم خروجی را تحریک خواهد کرد .
= با T21 = مشخص کردین - اگر دقت کنید مشاهده خواهید کرد که T21 الی T28 تعداد 8 عدد و همچنین از T13 الی T20 هم به تعداد 8 عدد که موازی هم هستند جمعا 16 ترانزیستور موس فیت که 8 عدد ان بخش پالسهای منفی و 8 عدد دوم ان پالس های مثبت را تقویت و به ترانس خروجی تحویل میدهند .{ این ارایش را در اصطلاح تقویت پوش پول گویند } که همگی به شماره IRF3205 میباشند .
= با F2 مشخص کردین ؟= این یک کلید ترمال { کلیدی که در بدنه هیت سینگ ترانزیستور ها نصب میشه و با بالا رفتن حرارت بدنه در دمای تعریف شده { بمانند فیوزی که } جریان را قطع خواهد کرد .
= قسمت سبز TR1 = یک ترانسفورماتور هسته اهنی هست که در بازار تجارتی توانش به ولت امپر ان شناخته میشود وبرای تهیه و اماده انرا { یک ترانس 12 ولت به 230 ولت با توان 3 کیلو ولت امپر} میتوانید سفارش یا ابتیاع کنید . در صورتیکه بخواهید خودتون انرا بسازید به تاپیک ترانسفورماتور ها مراجعه و اطلاعات لازم را مطالعه یا از طریق نرم افزار های موجود در همون بخش محاسبه و سیم پیچی کنید .
- سبز دوم کوچک هم مثل همین مورد با این تفاوت که این یک ترانس 230 ولتی به 6 ولت دو سر کوچک با توان یک ولت امپر میباشد . [/hide]
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گیت و فلیپ و ایسی ها به بخش اموزش گام به گام { ایسی های CMOS } مراجعه کنید .
موفق باشید .

ashkanzx1

کاربر
2012-11-24
61
112
کره خاکی
برق.net
تشکر آقای gadraj که کمکم کردید چشم دیگه پست تکراری نمیزنم
آقای gadraj یه سوال دیگه داشتم اونم اینکه این مدار میتونم بسازم و بعدمثلا با خودم ببرم جای به برق ماشین وصل کنم و ازش برق 230 بگیرم آیا به درد چنین چیزی میخوره یا بهتره دنبال یه مدار دیگه بگردم؟
میشه یه راهنمایی مختصر بکنید
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
تشکر آقای gadraj که کمکم کردید چشم دیگه پست تکراری نمیزنم
آقای gadraj یه سوال دیگه داشتم اونم اینکه این مدار میتونم بسازم و بعدمثلا با خودم ببرم جای به برق ماشین وصل کنم و ازش برق 230 بگیرم آیا به درد چنین چیزی میخوره یا بهتره دنبال یه مدار دیگه بگردم؟
میشه یه راهنمایی مختصر بکنید
با تشکر
با سلام :
بله با ساخت این مدار میشه با استفاده از باتری ماشین 12 ولتی درهر جا و مکان از برق 230 ولتی بهره مند شد .
- در حال حاضر چنین مداراتی منسوخ شده و سیستم های سویچینگ جایگزین این ها میشه .
با توجه به پرسش های قبلی تون و ظاهرا شما هنوز اشنایی کامل با قطعات ندارید توصیه میکنم ابتدا از مدارات ساده شروع کنید تا تبحر کافی را بدست اورده سپس اقدام به چنین مداراتی بکنید .
مونتاژ این مدار لازمه تخصصی کافی... داره و از عهده مبتدیان خارج هست { متحمل خسارت مالی و احتمالا جانی را به همراه دارد }.
موفق باشید .

بالا