آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ترانزیستور 2 کلکتوری

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام به استادان ودوستان

من میخوام مدار داخلی ای سی 555 رو که با ترانزیستور هست بسازم اما تو نقشه یه ترانزیستوری هست که دو تا کلکتور داره
میشه در مورد این ترانزیستو توضیح بدین؟
با سلام :
بر فرض این ترانزیستور دو کلکتوری را دانستیم چی هست ؟!! از کجا تهیه میکنید ؟؟ ایا مشخصاتی دیتاشیتی ازش دارین ؟ تا بتونید لااقلش مشابهی جایگزین کنید !!!! [hide] NE555EQUIVCCT.gif NE555BLOCK1.png[/hide]
نه عزیزم این نوع قطعات تعریف شده تجارتی ندارند و فقط در داخل ایسی ها میتوان یافت که اطلاعاتی هم تا به حال ارایه نشده . مگر خودتون با مطالعه و درک اساس کار اینگونه از قطعات و به نسبت کاربردی خود از ترانزیستور های دسترس تجارتی بهره بگیرید ... توصیه میکنم اگر قرار هست چنین پروژه ای را پیاده کنید از شکل بلو ک راهنمایی استفاده و از ایسی های دیجیتالی استفاده کنید .
موفق باشید .

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
در تایید نظرات استاد رجبی باید بگم که در دیتاشیت یه قطعه از دو شرکت مختلف به این نکته برخوردم.
[hide]در دیتاشیت آی سی آپ امپ LM356 که توسط دو شرکت ارائه شده بود این ترانزیستور های چند کلکتوری رو دیدم358.jpg
که در دیتاشیت دیگه اونارو با منابع جریان مدل کرده بود.358L.jpg
حالا نظر شخصی بنده اینه که این قطعات در واقع نوع خاصی از چیدمان لایه های نیمه هادی در چیپ است که جزئیات آن ازقبیل نوع و در صد ناخالصی لایه ها مختص همین چیپ هست ولی شما با دانستن وظیفه آن میتونید قطعه یه قطعات خاصی رو جایگزین اون کنید.
555.jpg555L.jpg
[/hide]
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

ebrahimsaber

کاربر
2013-07-19
6
16
نه مشحصاتی از اون ندارم ،
من دانش اموز هستم ، این مدار رو هم میخواستم درست کنم برا پروژم ، وهم میخواستم بقیه دانش آموزا از چگونگی ساخت آی سی ها با خبر بشن.
من هم اول قصد داشتم از آپ امپ های تو بازار وفلیپ فلاپ بسازم ،اما برا درک بهتر دانش اموزا این روش رو انتخاب کردم
نمیشه از دو ترانزیستو که پایه های بیس وامیتر آنها به هم چسبیده باشن واز کلکتورهاش استفاده کنم؟

ممنون از مدار بلوکی که گذاشتین، یه سوال داشتم میشه در مورد power uotputکه این یه قطعه هست یا یه مدار مستقل ، وترانزیستوری که امیترش به جایی وصل نشده توضیح بدین؟

ebrahimsaber

کاربر
2013-07-19
6
16
با سلام
در تایید نظرات استاد رجبی باید بگم که در دیتاشیت یه قطعه از دو شرکت مختلف به این نکته برخوردم.
hidden content may not be quoted
موفق باشید.
سلام ممنون از توضیحتون
میشه توضیح بدین بلوکF/F وVref چیه؟

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
بالا