آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
سلام استاد بنده یه مدار منبع تغذیع دارم که باید ترانس ۲۴ ولت باشه که بعد از پل دیود حدودی ۳۰ ولت دی سی بده بهم
ترانس ۲۴ ولت ۳۰ امپر گرفتم ولی ۲۶ ولت میده بعد از پل دیود هم میشه ۳۵ ولت که مدار منبع و قطعاتشو داغون میکنه
به دلیل حجم ترانس و‌کلفتی سیم هاش مقدور نیست که سیم پیدا منم ب بکشمش بیرون
راه دیکه ای نداره ؟ که یا ترانس ۲۶ ولتیو ۲۴ ولت کنم یا بعد از پل دیود ۳۵ ولت رو ۳۰ ولت کنم طوری که یک دهم بیشتر نشه کمتر‌مشکلی نداره ولی ن در حد ۱ ولت مثلا ۱ دهم (۲۹/۹) ولت بده
میشه کاریش کرد یا خیر؟
فقط توجه کنید ۳۰دامپر جریان ازش میگذره همینش دردسر شده برام
ممنون از شما
خیلی احتیاج دارم بهش اگه لطف کنین یه راهی جلو پام‌بزارین ممنون میشم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام استاد بنده یه مدار منبع تغذیع دارم که باید ترانس ۲۴ ولت باشه که بعد از پل دیود حدودی ۳۰ ولت دی سی بده بهم
ترانس ۲۴ ولت ۳۰ امپر گرفتم ولی ۲۶ ولت میده بعد از پل دیود هم میشه ۳۵ ولت که مدار منبع و قطعاتشو داغون میکنه
به دلیل حجم ترانس و‌کلفتی سیم هاش مقدور نیست که سیم پیدا منم ب بکشمش بیرون
راه دیکه ای نداره ؟ که یا ترانس ۲۶ ولتیو ۲۴ ولت کنم یا بعد از پل دیود ۳۵ ولت رو ۳۰ ولت کنم طوری که یک دهم بیشتر نشه کمتر‌مشکلی نداره ولی ن در حد ۱ ولت مثلا ۱ دهم (۲۹/۹) ولت بده
میشه کاریش کرد یا خیر؟
فقط توجه کنید ۳۰دامپر جریان ازش میگذره همینش دردسر شده برام
ممنون از شما
خیلی احتیاج دارم بهش اگه لطف کنین یه راهی جلو پام‌بزارین ممنون میشم

درود

باید ولتاژ ترانس را حدود ۲۰ ولت کنی
خیلی خیلی راحته خصوصا که سیم های ثانویه ضخیمه
یک پروب ولتمتر ac را به یکی از سی ها ثانویه متصل کن و دیگری را به سوزنی متصل کن و سوزن را روی سیم های ثانویه فشار بده که ۲۰ ولت یا ۱۰ ولت نشون بده
هر کدوم باشه مشکل حله و کافیه سیمی بهش لحیم کنی که به سیم های دیگه متصل نشه.
ضمنا بازم غلط غلوط تایپ میکنی آخه چقدر عجله داری عزیزم
مگه عجله تا حالا نتیجه ای برات داشته ؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moein6

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
درود

یک پروب ولتمتر ac را به یکی از سی ها ثانویه متصل کن و دیگری را به سوزنی متصل کن و سوزن را روی سیم های ثانویه فشار بده که ۲۰ ولت یا ۱۰ ولت نشون بده

سپاس

استاد اخه من ۳۰ ولت میخام منبعو

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
سلام

اگر ترانسی دارید که ولتاژ خروجی آن برای مقصود شما مناسب نیست
اگر دارای سر وسط نیست و میخواهید سر وسط هم داشته باشد
اگر به چند ولتاژ مختلف نیاز دارید

با روش زیر بدون باز کردن هسته ، ولتاژ ترانسی که دارید ظرف نیم ساعت مطابق میل خود بسازید

مشاهده فایل‌پیوست 83600

1- ابتدا قسمتی از لاک نگهدارنده یکی از چهار طرف ترانس را خم کنید که بتوانید سیم پیچ ضخیم ثانویه را ببینید اگر موقع خم کردن لاک مربوطه شکست مانعی نداره .

می بینید منم موقع تهیه تصویر شکستم چون ترانس عهد بوقه و لاکش خشک شده

حتی اگر ناگزیر به شکستن کل لاک یکطرف هم بشوید اشکالی نداره ولی سعی کنید قسمتی که کمترین خسارت به شاکله ترانس وارد میکنه خم کنید یا بشکنید
مشاهده فایل‌پیوست 83601

2- حالا یک پروب ولتمتر AC را به یکی از سیمهای ثانویه متصل کنید
پروب دیگر ولتمتر AC را به سوزن تیزی متصل کنید ( استفاده ار گیره آزمایش مانند تصویر راحت تره )

3- مولتی متر را در حالت اهم متر قرار دهید و سوزن را روی یکی از سیمهای مختلف ثانویه ترانس فشار دهید که از شارلاک (رنگ سیم ) عبور کنه تا اتصال با سیم برقرار شود اگر بینهایت اهم بود قطعا سیم ثانویه نیست و سیم دیگر با ضخامت متفاوت را تست کنید که حدود صفر اهم باشد
مولتی متر را بحالت ولتمتر AC گذاشته و ترانس را به برق متصل کنید و درحالیکه سوزن را روی سیم ثانویه فشار میدهید ببینید ولتمتر چه مقداری نشون میده
اگر مناسب نیست روی سیم ردیف بالاتر یا ردیف پایین تر آزمایش کنید تا ولتاژ مناسب را ببینید
سوزن را فقط روی یک سیم فشار دهید والا اگر بین دو سیم فشار دهید ممکنه موجب اتصال دوسیم مجاور شوید که هرچند خطری نداره و با مشاهده جرقه متوجه میشوید ولی دقت کنید بهتره
مشاهده فایل‌پیوست 83602

4- سپس با جسم غیر فلزی تقریبا تیز ، مانند لاک و یا با تکه ای از فیبر مدار چاپی ، همان سیم را کمی از بقیه سیمها دور کنید تا فاصله مناسبی با بقیه سیمها جهت لحیمکاری داشته باشه و این عملیات را بگونه ای انجام دهید که بقیه سیمها زخمی نشه
مشاهده فایل‌پیوست 83603

حالا شارلاک این سیم را حدود 3 میلیمتر بتراشید و سیمی به آن لحیم و استفاده کنید
اگر محل لحیم را با چسب نواری یا چسب خمیری بپوشانید بهتره ولی اگر با چسب عایق نکردید روی بقیه سیمها نخوابانید زیرا احتمال اتصال به بقیه سیمها وجود داره
مشاهده فایل‌پیوست 83622
نکته : اگر مثلا ترانس شما 40 ولتی است و به 30 ولت نیاز دارید چه سر 10 ولتی و چه 30 ولتی را پیدا کنید کار تمام است
زیرا وقتی یک سر خروجی نسبت به سیمی که با سوزن گرفته اید 10 ولت باشد قطعا سر دیگر خروجی نسبت به آن 30 ولت است
بخاطر داشته باشید سیم نازک ترانس متعلق به اولیه و برق شهر است و لذا روی ضخیم ترین سیم ترانس تست کنید که ناخواسته چهچه نزنید .

موفق و موید باشید

استاد شما گفتین یک سیم به ثانویه
ثانویه خروجیمون میشه درسته؟
ورودی ۲۲۰ میشه اولیه اون طرف ثانویه؟
من الان دیدم این سیماش لاکی نیست مثل کابل برقه روکشش سیاهه شایدم ی نوع لاکیه ؟!....
الان من یک طرف پراب که در حالت اهم متر هست بزنم به خروجی؟ با اون یکی با سوزن دنبال سیمی بگردم که حدود صفر اهم باشه؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
استاد شما گفتین یک سیم به ثانویه
ثانویه خروجیمون میشه درسته؟
ورودی ۲۲۰ میشه اولیه اون طرف ثانویه؟
من الان دیدم این سیماش لاکی نیست مثل کابل برقه روکشش سیاهه شایدم ی نوع لاکیه ؟!....
الان من یک طرف پراب که در حالت اهم متر هست بزنم به خروجی؟ با اون یکی با سوزن دنبال سیمی بگردم که حدود صفر اهم باشه؟
اصولا باید سیم لاکی مسی و کلفتی داشته باشه
جلد بغل سیم پیچ رو باز کن یک تصویر ازش بزار مشخص میشه چی هست

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
اصولا باید سیم لاکی مسی و کلفتی داشته باشه
جلد بغل سیم پیچ رو باز کن یک تصویر ازش بزار مشخص میشه چی هست

سلام اقا حبیب
https://uupload.ir/files/1owu_8de7ea45-e69d-4b26-9c4d-c0199e8e5476.jpeg
اینم عکسش پیدا کردم ۲۴ ولت ولی سیم خشک هست و هرچقدر هم روغن لحی زدم لحیم بر نداشت انقدر محکم و سفت هست مه از جاش نمیشه نیم میلی متر این ور اون ورش کرد چیکار کنم به نظر شما ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
اساتید چیکار کنم اینو هیچ جوره لحیم نمیگیره https://uupload.ir/files/1owu_8de7ea45-e69d-4b26-9c4d-c0199e8e5476.jpeg
سپاس

عزیزم این چیه
چسب ها و کاغذهای عایق روی سیم پیچ ترانس را دور بنداز یا پاره کن تا داخلشو ببینی برای ترانس هم بهتره و تهویه بهتری صورت میگیره
ایندچسب ها چیه که دورش پیچیدی و ترانسو خفه کردی ؟

مگه اینجوری ممکنه لحیم کنی ؟
روش حضرتعالی اینه که گوشه ای از مطالبم را میخونی و بقیه را خودت تصور میکنی و یا علی میگه بجونش میافتی.

درست و حسابی پست ها رو بخون
آخه کجای این تاپیک گفتم اینجوری پیدا و لحیم کن
باید سیم ها رو ببینی
میتونی لاک سفید که با فلش سبز و قرمز مشخص کردم کاملا خم کنی مانند پست ۱
بعد روی سیم هایی که می بینی انجام بده.

سپاس
IMG_20201017_193341_719.jpgIMG_20201017_193341_719.jpg

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
درود

سپاس

استاد ۲۴ ولتو پیدا کردم ولی هر دم ۲۴.۱ دهم میشه مشکلی داره ؟
مشکل دومم اینه که سیمش اصلا لحیم بر نمیداره مفتول ماننده جنسشم الومینیوم باشه فک کنم چون سفیده
https://uupload.ir/files/1owu_8de7ea45-e69d-4b26-9c4d-c0199e8e5476.jpeg
چیکارش کنم بیرونم نمیاد انقد محکم و خشکه

بالا