آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود

در همون شرایطی که فرمودید ۹۹ دور ۶۰ ولت میده در همون شرایط ولتاژها درسته البته تلرانس ناچیزی که مثلا ۹ ولت میخواستی و الان چند دهم کمتر یا بیشتره به این دلیله که در محاسبه تعداد دور مثلا ۱۴،۳ دور بدست بیاد دیگه ۳،. دور معنی نداره و باید عدد صحیح داشته باشیم و نمیتونیم ۳،. دور بپیچیم و فقط۱۴ دور می پیچیم

چه توضیحی میخوای؟

سپاس

درود

در مورد همین نکته که عرض کردم. قرار دادن اون پیچ ها در چهار طرف هسته ترانس چرا باعث افزایش ولتاژ در ترانس میشه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moein6

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

در مورد همین نکته که عرض کردم. قرار دادن اون پیچ ها در چهار طرف هسته ترانس چرا باعث افزایش ولتاژ در ترانس میشه؟

درود

این درسته که قراردادن پیچ های نگهدارنده موجب افزایش ولتاژ ثانویه میشه زیرا اساس کار ترانس القاء مغناطیسی است و هرچه امکان القاء اولیه روی ثانویه بیشتر بشه
بدیهی است که ولتاژ ثانویه بیشتر میشه و شار مغناطیسی کمتر تلف میشه .
اما اینکه بستن پیچ ها حدود ۷ ولت را ۹ ولت کنه محاله و بدون تردید اشکالی در زمان اندازه گیری داشتی.
اگر مجددا پیچ ها را باز کنید ۹ ولت فعلی حدود نیم ولت کم میشه نه بیشتر

همانطور که عرض کردم من بر اساس اطلاعات شما تعداد دور را اعلام کردم
لذا در همون شرایطی که ۹۹ دور بشما ۶۰ ولت میداده در همون شرایط ۱۵ دور هم ۹ ولت میده و اگه اونموقع پیچ ها بسته بوده الان هم با پیچ های بسته ۹ ولت میده و اگه اونموقع
مثلا ۲۰ ورق هسته بوده الان هم با ۲۰ ورق هسته E وl ولتاژ ۹ ولت را میده

شاید زمانیکه بدون پیچ ها ، ولتاژها را اندازه گیری میکردی برق شهر افت داشته و بجای ۲۲۰ ولت ولتاژ کمتری به ترانس رسیده
در هر صورت پیچ ها در این حد موثر نیستند هر چند تاثیر ناچیزی دارند .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
فرض کنید ترانس ۶۰ ولتی دارید که ثانویه آن دارای ۶۰ دور سیم است که در ۶ ردیف پیچیده شده یعنی هر ردیف ۱۰ دور سیم هست و بدیهی است که فقط به ابتدا و انتهای هر ردیف در سمت چپ و راست قرقره ترانس ، دسترسی آسان داری
و ازآنجاکه انتهای هر ردیف درواقع ابتدای ردیف بعدی است بنابرین به ۱۰ دور و ۲۰ دور و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ دور دسترسی آسان داری و میتونی در این تعداد دورها براحتی سیم لحیم کنی
و براحتی ولتاژ ۱۰ ولت و ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ ولت هم داشته باشی .

و ضمنا روی ثانویه سیم پیچ دیگری نیست و درواقع کل سیم پیچ ردیف آخر هم قابل دسترسی است و لذا ۵۱ دور و ۵۲ و ۵۳ و ... الی ۵۹ دور هم براحتی در دسترس است
و به این ترتیب ۵۱ ولت و ۵۲ و ۵۳ الی ۵۹ ولت هم براحتی بدست میاد
همچنین اگر انتهای ثانویه را بعنوان مبدا یا صفر ولت منظور و محسوب کنیم (همان سیم هایی که ۵۱ الی ۵۹ ولت میده ) دراینصورت ولتاژ ۱ ولت و ۲ ولت الی ۹ ولت هم داریم

بنابرین تا اینجا تونستیم
۱و ۲ و ۳ .............. و ۹ ولت
۱۰ و ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ ولت
۵۱ و ۵۲ ........... ۵۹ ولت را هم بگیرم

اما من به ۲۵ و ۱۸ ولت نیاز دارم
سوال

بدون اضافه کردن سیم دیگر و با همان سیم هایی که تا بحال به ترانس لحیم کردیم چگونه ولتاژ ۲۵ و ۱۸ ولت را بگیرم ؟

راهنمایی
با کمک سیم هایی که به ردیف آخر لحیم کردیم هر ولتاژ دلخواه دیگری هم ( مثلا ۲۴ و ۳۶ و ۴۲ و ۱۴ و ... ) بدست میاد اما چگونه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
استاد گرامی
یک سری از اینگونه ترانسهای کاهنده در اولیه خودشون بجای دو سیم ، سه سیم در اولیه پیچیده شده
که مربوط به کشورهایی میشن که با برق 110 ولت کار میکنن

سوالم اینجاست که آیا میتونبم از این سیم 110 ولت ac استفاده ای هم بکنیم،؟
آیا میشه این 110ولت رو به DC نیز تبدیل کرد و ازش بهره برد؟

آیا میشه از این سیم واسه تست مدارات ( منظورم بجای استفاده از لامپ سری ) که نیاز به برق 110 ولت داریم استفاده کرد ؟

در کل از این 110 ولت چه استفاده ای میشه کرد؟

بنده با اجازه شما یه تعمیرگاه لوازم خانگی تاسیس کردم و همیشه تجربیات شما رو سرلوحه کار خودم قرار میدم و ازش استفاده میکنم همیشه دعاگوی شما میباشم و بی نهایت سپاسگزارم
که دلیل این شغل فقط استفاده از تجربیات گرانبهای شما میباشد
سپاسگزارم .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
استاد گرامی
یک سری از اینگونه ترانسهای کاهنده در اولیه خودشون بجای دو سیم ، سه سیم در اولیه پیچیده شده
که مربوط به کشورهایی میشن که با برق 110 ولت کار میکنن

سوالم اینجاست که آیا میتونبم از این سیم 110 ولت ac استفاده ای هم بکنیم،؟
آیا میشه این 110ولت رو به DC نیز تبدیل کرد و ازش بهره برد؟

آیا میشه از این سیم واسه تست مدارات ( منظورم بجای استفاده از لامپ سری ) که نیاز به برق 110 ولت داریم استفاده کرد ؟

در کل از این 110 ولت چه استفاده ای میشه کرد؟

بنده با اجازه شما یه تعمیرگاه لوازم خانگی تاسیس کردم و همیشه تجربیات شما رو سرلوحه کار خودم قرار میدم و ازش استفاده میکنم همیشه دعاگوی شما میباشم و بی نهایت سپاسگزارم
که دلیل این شغل فقط استفاده از تجربیات گرانبهای شما میباشد
سپاسگزارم .

درود

لطف داری عزیزم

این ۱۱۰ ولت فقط ایزوله نیست و قدرتش هم متناسب با تراتسه
یعنی مانند برق شهر در صورت تماس با بدن موجب برق گرفتگی میشه و اگه ترانس کوچکی باشه برای مصرف کننده های ضعیف قابل استفاده است اما اگه ترانس بزرگی باشه برای مصارف پر قدرت هم قابل استفاده است و بجای لامپ سری هم خوبه.ولی لامپ سری موثرتره

یکسو کردن و تهیه dc از این ۱۱۰ ولت هم مانعی نداره.
اگه دو نمونه مشابه از ترانسی که ۱۱۰ داره داشته باشی میتونی دو تا ۱۱۰ را با هم سری کنی و به برق شهر متصل کنی و ولتاژ دو برابر برق شهر بگیری یعنی ۴۴۰ ولت موثر و ۶۲۰ ولت ماکزیمم

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

لطف داری عزیزم

این ۱۱۰ ولت فقط ایزوله نیست و قدرتش هم متناسب با تراتسه
یعنی مانند برق شهر در صورت تماس با بدن موجب برق گرفتگی میشه و اگه ترانس کوچکی باشه برای مصرف کننده های ضعیف قابل استفاده است اما اگه ترانس بزرگی باشه برای مصارف پر قدرت هم قابل استفاده است و بجای لامپ سری هم خوبه.ولی لامپ سری موثرتره

یکسو کردن و تهیه dc از این ۱۱۰ ولت هم مانعی نداره.
اگه دو نمونه مشابه از ترانسی که ۱۱۰ داره داشته باشی میتونی دو تا ۱۱۰ را با هم سری کنی و به برق شهر متصل کنی و ولتاژ دو برابر برق شهر بگیری یعنی ۴۴۰ ولت موثر و ۶۲۰ ولت ماکزیمم

سپاس

درود بی پایان
ممنون از پاسخ شما

استاد گرامی از جمله تجربه های بزرگی که تو این انجمن از شما فرا گرفتم تبدیل دریل و جارو شارژی به برقی میباشد که در کنار تجارب همین تاپیک فوق سیم پیچی ترانس و تهیه ولتاژ دلخواه فوق العاده به دردم میخوره و باهاش ولتاژهای دلخواهم رو میسازم و به مشتری تحویل میدم سپاس و تعظیم بسیار

ناگفته نمونه الکترونیک رو هم دخیل کارتعمیرات لوازم خانگی نمودم و با تحلیل و عیب یابیهای بدون نقص شما پاورهای سوییچینگ رو هم واسه تابلو سازها تعمیر میکنم و منابع تغذیه لوازم رو تاحدودی تعمیر میکنم
بسیار ممنونم

البته همانطور که واقف میباشید دانش فنی الکترونیکی ندارم و همین دانش تجربیی که آموختم از سر مزاحمتهای پی در پیی میباشد که برای شما فراهم نمودم

در کل خواستم اینو عرض کنم که محبتهای بیشمار و تجربیات بینظیر شما باعث بوجود آمدن یک شغل و کسب درآمد برای بنده گردیده که باعث شده خانواده ای رو مادام العمر نون رسانی نمایید بسیار مدیونم
ما همیشه سپاسگزار محبتهای شما میباشیم
اتفاقا 2 تا ترانس هم دارم که دارای ۱۱۰ میباشند البته یکی ۱۷ ولت تلوزیون و دیگری ۱۲ ولت ظبط صوت ( کمی ضعیفتر میباشد )
لطفا بفرمایید
ولتاژ ۴۴۰ و ۶۶۰ ولت به چه کاری میایند؟ کجا میتونم استفاده کنم؟

سپاس و تکریم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بی پایان
ممنون از پاسخ شما

استاد گرامی از جمله تجربه های بزرگی که تو این انجمن از شما فرا گرفتم تبدیل دریل و جارو شارژی به برقی میباشد که در کنار تجارب همین تاپیک فوق سیم پیچی ترانس و تهیه ولتاژ دلخواه فوق العاده به دردم میخوره و باهاش ولتاژهای دلخواهم رو میسازم و به مشتری تحویل میدم سپاس و تعظیم بسیار

ناگفته نمونه الکترونیک رو هم دخیل کارتعمیرات لوازم خانگی نمودم و با تحلیل و عیب یابیهای بدون نقص شما پاورهای سوییچینگ رو هم واسه تابلو سازها تعمیر میکنم و منابع تغذیه لوازم رو تاحدودی تعمیر میکنم
بسیار ممنونم

البته همانطور که واقف میباشید دانش فنی الکترونیکی ندارم و همین دانش تجربیی که آموختم از سر مزاحمتهای پی در پیی میباشد که برای شما فراهم نمودم

در کل خواستم اینو عرض کنم که محبتهای بیشمار و تجربیات بینظیر شما باعث بوجود آمدن یک شغل و کسب درآمد برای بنده گردیده که باعث شده خانواده ای رو مادام العمر نون رسانی نمایید بسیار مدیونم
ما همیشه سپاسگزار محبتهای شما میباشیم

اتفاقا 2 تا ترانس هم دارم که دارای ۱۱۰ میباشند البته یکی ۱۷ ولت تلوزیون و دیگری ۱۲ ولت ظبط صوت ( کمی ضعیفتر میباشد )
لطفا بفرمایید
ولتاژ ۴۴۰ و ۶۶۰ ولت به چه کاری میایند؟ کجا میتونم استفاده کنم؟

سپاس و تکریم .

درود

از لطف شما ممنونم
حجم ترانس ها باید دقیقا یکسان باشه
ولتاژ ثانویه مهم نیست
ولتاژ بالا مثلا برای مگس کش برقی نیازه
اگه مگس کش آماده را بجای ۲۲۰ به ۴۴۰ متصل کنی ولتاژ خروجی را دو برابر و خیلی بزرگتر میکنه بشرطی که خازن های مگس کش قادر به تحمل ولتاژ دو برابر را داشته باشه که تصور میکنم داره
وگرنه باید از خازن مناسب استفاده کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
فرض کنید ترانس ۶۰ ولتی دارید که ثانویه آن دارای ۶۰ دور سیم است که در ۶ ردیف پیچیده شده یعنی هر ردیف ۱۰ دور سیم هست و بدیهی است که فقط به ابتدا و انتهای هر ردیف در سمت چپ و راست قرقره ترانس ، دسترسی آسان داری
و ازآنجاکه انتهای هر ردیف درواقع ابتدای ردیف بعدی است بنابرین به ۱۰ دور و ۲۰ دور و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ دور دسترسی آسان داری و میتونی در این تعداد دورها براحتی سیم لحیم کنی
و براحتی ولتاژ ۱۰ ولت و ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ ولت هم داشته باشی .

و ضمنا روی ثانویه سیم پیچ دیگری نیست و درواقع کل سیم پیچ ردیف آخر هم قابل دسترسی است و لذا ۵۱ دور و ۵۲ و ۵۳ و ... الی ۵۹ دور هم براحتی در دسترس است
و به این ترتیب ۵۱ ولت و ۵۲ و ۵۳ الی ۵۹ ولت هم براحتی بدست میاد
همچنین اگر انتهای ثانویه را بعنوان مبدا یا صفر ولت منظور و محسوب کنیم (همان سیم هایی که ۵۱ الی ۵۹ ولت میده ) دراینصورت ولتاژ ۱ ولت و ۲ ولت الی ۹ ولت هم داریم

بنابرین تا اینجا تونستیم
۱و ۲ و ۳ .............. و ۹ ولت
۱۰ و ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ ولت
۵۱ و ۵۲ ........... ۵۹ ولت را هم بگیرم

اما من به ۲۵ و ۱۸ ولت نیاز دارم
سوال

بدون اضافه کردن سیم دیگر و با همان سیم هایی که تا بحال به ترانس لحیم کردیم چگونه ولتاژ ۲۵ و ۱۸ ولت را بگیرم ؟

راهنمایی
با کمک سیم هایی که به ردیف آخر لحیم کردیم هر ولتاژ دلخواه دیگری هم ( مثلا ۲۴ و ۳۶ و ۴۲ و ۱۴ و ... ) بدست میاد اما چگونه؟

سپاس

درود بر استاد گرامی
در پاسخ به سوال مربوطه چیزی که به ذهن بنده میرسه

همانطور که فرمودید از اونجاییکه انتهای هر ردیف ابتدای ردیف بعدی میباشد و اینکه یک سری از ولتاژهایی که توسط سیم ثانویه در دسترس قرار داشتند رو شما قید فرمودید
پس تا به اینجا دو سیم ابتدا نسبت به انتها دارای ولتاژ میباشند (حداقل یا حداکثر)
دوسر انتها نیز نسبت به سرهای ابتدا دارای ولتاژهایی میباشند
(حداقل یا حداکثر)

بر طبق مثالی که فرمودید دسترسی به سیمهای ردیف 10هم و 20م و 30م و40 م و50 هم نیز داریم که ولتاژهای ۱۰ و ۲۰ الی ۵۰ ولت رو تشکیل میدن
سیمهای ردیف آخر هم فرمودید 51ولت الی 59 ولت رو میده

واما پاسخ سوال شریف که در متن فرمودید
هر ولتاژ دلخواه دیگری هم ( مثلا ۲۴ و ۳۶ و ۴۲ و ۱۴ و ... ) بدست میاد اما چگونه؟

البته شاید نتونم منظور رو به خوبی برسونم ویا محاسبات رو به درستی انجام دهم
بصورت تغریبی عرض میکنم ببینید درسته یا خیر؟

ولتاژهای بدست آمده اخیر برحسب سیم های ابتدا و انتها محاسبه شدند یعنی یک بار سیمهای ابتدا رو گراند کردیم و یک سری ولتاژها رو دریافت نمودیم و یک بار هم سیمهای انتهایی رو گراند کردیم و...

حال توسط گراند نمودن سیمهای دیگر مثلا سیم۴۰ ولتی رو بعنوان گراند در نظر میگیریم که با سیمهای دیگر ولتاژهای متفاوتی بدست خواهد آمد
همینطور ۵۰ ولتی و یا ۲۰ ولتی...
با گراند نمودن هر کدام از این سیمها میتوان بدون باز نمودن هسته و یا کم و زیاد کردن سیمپیچ به ولتاژهای دیگری نیز دسترسی پیدا کرد که در شرح سوال مطرح فرمودید
امیدوارم تونسته باشم منظور رو برسونم و پاسخم صحیح بوده باشه

سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر استاد گرامی
در پاسخ به سوال مربوطه چیزی که به ذهن بنده میرسه

همانطور که فرمودید از اونجاییکه انتهای هر ردیف ابتدای ردیف بعدی میباشد و اینکه یک سری از ولتاژهایی که توسط سیم ثانویه در دسترس قرار داشتند رو شما قید فرمودید
پس تا به اینجا دو سیم ابتدا نسبت به انتها دارای ولتاژ میباشند (حداقل یا حداکثر)
دوسر انتها نیز نسبت به سرهای ابتدا دارای ولتاژهایی میباشند
(حداقل یا حداکثر)

بر طبق مثالی که فرمودید دسترسی به سیمهای ردیف 10هم و 20م و 30م و40 م و50 هم نیز داریم که ولتاژهای ۱۰ و ۲۰ الی ۵۰ ولت رو تشکیل میدن
سیمهای ردیف آخر هم فرمودید 51ولت الی 59 ولت رو میده

واما پاسخ سوال شریف که در متن فرمودید

البته شاید نتونم منظور رو به خوبی برسونم ویا محاسبات رو به درستی انجام دهم
بصورت تغریبی عرض میکنم ببینید درسته یا خیر؟

ولتاژهای بدست آمده اخیر برحسب سیم های ابتدا و انتها محاسبه شدند یعنی یک بار سیمهای ابتدا رو گراند کردیم و یک سری ولتاژها رو دریافت نمودیم و یک بار هم سیمهای انتهایی رو گراند کردیم و...

حال توسط گراند نمودن سیمهای دیگر مثلا سیم۴۰ ولتی رو بعنوان گراند در نظر میگیریم که با سیمهای دیگر ولتاژهای متفاوتی بدست خواهد آمد
همینطور ۵۰ ولتی و یا ۲۰ ولتی...
با گراند نمودن هر کدام از این سیمها میتوان بدون باز نمودن هسته و یا کم و زیاد کردن سیمپیچ به ولتاژهای دیگری نیز دسترسی پیدا کرد که در شرح سوال مطرح فرمودید
امیدوارم تونسته باشم منظور رو برسونم و پاسخم صحیح بوده باشه

سپاسگزارم

درود

آفرین

ازآنجاکه ابتدا تا انتهای هر ردیف ۱۰ ولت میده
و کلیه حلقه های آخرین ردیف در دسترس هست
بنابرین برای بدست آوردن مثلا ۱۴ ولت کافیه از حلقه ششم آخرین ردیف و کل یک ردیف زیر آن استفاده کنیم
زبرا کل ردیف زیری ولتاژ ۱۰ ولت میده و اگه از حلقه ششم آخرین ردیف استفاده کنیم درواقع ۴ حلقه با ۱۰ ولت سری شده که ۴ ولت میده
بنابرین رویهم ۱۴ ولت خواهیم داشت
بنابرین ناگزیر هستیم هر دو سر ابتدا و انتهای ۱۴ ولت را از حلقه های میانی استفاده کنیم و نمیتونیم از ابتدا و یا انتهای ثانویه استفاده کنیم.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

آفرین

ازآنجاکه ابتدا تا انتهای هر ردیف ۱۰ ولت میده
و کلیه حلقه های آخرین ردیف در دسترس هست
بنابرین برای بدست آوردن مثلا ۱۴ ولت کافیه از حلقه ششم آخرین ردیف و کل یک ردیف زیر آن استفاده کنیم
زبرا کل ردیف زیری ولتاژ ۱۰ ولت میده و اگه از حلقه ششم آخرین ردیف استفاده کنیم درواقع ۴ حلقه با ۱۰ ولت سری شده که ۴ ولت میده
بنابرین رویهم ۱۴ ولت خواهیم داشت
بنابرین ناگزیر هستیم هر دو سر ابتدا و انتهای ۱۴ ولت را از حلقه های میانی استفاده کنیم و نمیتونیم از ابتدا و یا انتهای ثانویه استفاده کنیم.

سپاس

درود بر شما
تشکر از تشریح جواب سوال مربوطه

حال اگر بخواهیم در ترانس کاهنده فوق که به این ترتیب ولتاژهای متغیری ازش دریافت نموده ایم
ولتاژها رو یکسو سازی و تثبیت نماییم آیا فقط توسط یک دیود پل و خازن امکان یکسو سازی وجود دارد یا اینکه برای هر ولتاژی باید جداگونه دیود و خازن صافی درنظر گرفته شود؟

اگر دیده باشید قدیمها ترانسهای ۱۲ ولتی متغیری وجود داشتند که از 1.5ولت الی 12 ولت توسط ولومی کم و زیاد میشدند
البته ممکنه هنوز هم تولید می شوند ولی زیاد ندیدم
حتی مثبت و منفی اون هم توسط ولوم دیگری تغییر میکرد
در مدار اون ترانسها فکر میکنم فقط 4 تا دیود و یک خازن صافی 16 ولتی وجود داشت

آیا با این روش درست میباشد یاخیر؟

در این طرح روش یکسوسازی چگونه انجام میشه که چندین ولتاژ همزمان باهم توسط یک دیود پل یکسو میشن بدون اینکه اتصالی در ولتاژها بوجود بیاد

لطفا در این مورد هم توضیحی مبذول فرمایید

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:
بالا