آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد مهربانم ممنونم از پاسختون
استاد یک سوال دیگه دارم
همین ترانس 18 ولت 3/5 آمپر را طبق روشی که گفتید یا در موقع سیم پیچی ثانویه تعداد دور 75 دور است نصف کنم . ولتاژ 9 ولت میده . تبدیل به ترانس سه سر 9 ولت میشه با آمپر 3/5 یا امپرش تغییر میکنه؟
متشکرم

درود

مهمترین مشخصه و معیار ترانس ها ، توان آنهاست
یعنی ترانس ۱۰۰ وات ۱۰ ولتی قادر به ارائه ۱۰ آمپر است
و اگه ۲۰ ولتی باشه حداکثر جریان ۵ آمپر
و اگه ۵۰ ولتی باشه حداکثر جریان ۲ آمپر تامین میکنه
البته بشرطی که ضخامت سیم مناسب باشه.

مقصود از ماکزیمم جریان درواقع جریان مفید ترانس است زیرا در شرایط ناهنجار ، جریان های بالاتر خواهد داد که در زمان طولانی قابل استفاده نیست.

بنابرین جریان ترانس ۱۸ ولتی در ولتاژ ۹ ولت دوبرابر خواهد شد.
ولی منظور شما از ارتباط این موضوع با سیم دولا رو نفهمیدم .

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

سیم ترانس دو لا نیست سر مشترک دو سیم پیچ است .
آیا بین یک سیم ثانویه و یک سیم اولیه ، اهمی داره ؟
آیا ثانویه فقط ۱۱۰ ولته ؟
بنظر میرسه اتو ترانس هست و ثانویه از برق شهر ایزوله نیست و در اینصورت سیم ثانویه متناسب با ۱۱۰ ولت و لذا نازک هست و در ولتاژ بالا بیشتر از 1 آمپر قابل استفاده نیست.

در هر صورت ابتدا یا انتهای سیم پیچ ثانویه را به یک پروب ولتمتر متصل کن و پروب دیگر ولتمتر را به سوزنی متصل کن و روی سیم های ثانویه فشار بده که از عایق شارلاک عبور کنه و به سیم برسه تا ببینی چند ولته ؟
اگه ۱۶ یا ۲۴ ولت نبود روی سیم های دیگر تست کن.
به این ترتیب هر دو ولتاژ ۱۶ و ۲۴ ولت را پیدا کن و تکه سیمی به آنها لحیم و استفاده کن.

سپاس

درود استاد
با راهنمایی شما ولتاژ ۲۰ ولت پیدا کردم و سیمی لحیم کردم اگه برای تغذیه طراحی جنابعالی که مونتاژ کردم مفیده و مشکلی نداره همین ولتاژ استفاده کنم
CM210130-01401801.jpg

برای بدست آوردن مقدار توان ترانس مقاومت ۳.۳ آهم ۱۰ وات بعنوان بار بهش دادم ضمن گلوله آتیش شدن مقاومت ولتاژ به ۱۵.۵ ولت افت کرد اگر ارزش کار کردن داره استفاده کنم
CM210130-01461602.jpg

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود استاد
با راهنمایی شما ولتاژ ۲۰ ولت پیدا کردم و سیمی لحیم کردم اگه برای تغذیه طراحی جنابعالی که مونتاژ کردم مفیده و مشکلی نداره همین ولتاژ استفاده کنم
مشاهده فایل‌پیوست 173295

برای بدست آوردن مقدار توان ترانس مقاومت ۳.۳ آهم ۱۰ وات بعنوان بار بهش دادم ضمن گلوله آتیش شدن مقاومت ولتاژ به ۱۵.۵ ولت افت کرد اگر ارزش کار کردن داره استفاده کنم
مشاهده فایل‌پیوست 173296

سپاس

درود

هر ترانسی ۱۵ الی ۲۰ ولت میتونی استفاده کنی فقط اگه قدرتش کم باشه جریان بالا نمیده .

یعنی ترانس پرقدرت تا ۱۰ آمپر هم براحتی تامین میکنه ولی ترانس ضعیف نیم آمپر هم بسختی بتونه تامین کنه .

و همانطورکه ۶ آمپر با مقاومت ۳،۳ اهمی مصرف کردی حدود ۵ ولت افت کرد و ۱۵،۵ ولت شد ، می ببنی جریان بالا موجب افت ولتاژ میشه.
اما اگه بجای ۳،۳ اهمی مقاومت ۲۰ اهم بهش متصل کنی حدود ۱۹ ولت میشه و هر چقدر جریان کمتر بخوای افت کمتری هم داره.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

هر ترانسی ۱۵ الی ۲۰ ولت میتونی استفاده کنی فقط اگه قدرتش کم باشه جریان بالا نمیده .

یعنی ترانس پرقدرت تا ۱۰ آمپر هم براحتی تامین میکنه ولی ترانس ضعیف نیم آمپر هم بسختی بتونه تامین کنه .

و همانطورکه ۶ آمپر با مقاومت ۳،۳ اهمی مصرف کردی حدود ۵ ولت افت کرد و ۱۵،۵ ولت شد ، می ببنی جریان بالا موجب افت ولتاژ میشه.
اما اگه بجای ۳،۳ اهمی مقاومت ۲۰ اهم بهش متصل کنی حدود ۱۹ ولت میشه و هر چقدر جریان کمتر بخوای افت کمتری هم داره.

سپاس

درود استاد
بنظرتون با آزمایشی که مقاومت ۳.۳ اهمی انجام دادم قدرت این ترانس در حد ۲ آمپر باشه مناسبه و ازش استفاده میکنم وگرنه ثانویه رو باز کنم و سیم ضخیمتر بپیچم
مقاومت ۲۰ اهمی بعنوان بار تقریبا چند آمپر میکشه ؟
سپاس
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود استاد
بنظرتون با آزمایشی که مقاومت ۳.۳ اهمی انجام دادم قدرت این ترانس در حد ۲ آمپر باشه مناسبه و ازش استفاده میکنم وگرنه ثانویه رو باز کنم و سیم ضخیمتر بپیچم
مقاومت ۲۰ اهمی بعنوان بار تقریبا چند آمپر میکشه ؟
سپاس
سپاس

درود

ولتاژهای پایین میتونی آمپر بالا بگیری حتی ۴ آمپر ، ولی هر چقدر به ۲۰ ولت نزدیکتر بشی جریان کمتری میده .

بد نیست
هر زمانی میتونی سیم پیچ ثانویه را عوض کنی
اگه بعدا نیاز شدیدی داشتی و جوابگو نبود اونوقت ثانویه را بپیچ .

سپاس

Hasansafavi

کاربر
2020-10-17
1
2
درود
بله حق با شماست من با سر وسط ولتاژ را جستجو می کردم،جسارتا یک سوال دیگه داشتم من در یکی از سایتها خواندم این کار باعث کم شدن آمپر خروجی به نصف میشه آیا چنین موضوعی صحت داره؟

باسلام. رابطه ولتاژ وامپرباتوجه به ابعاد وسیم مسی وقطر هسته رابطه معکوس داره. با بالاتر رفتن ولتاژ تو بی باری آمپروولتاژ هم دقیق نیست.امکان دار 24 رو نشان بده اما زیر بار افت کنه. دیود هم درصدی ازش میگیره. اضافه کردن مقاومت بهتره. توحالتی قراربدی که رنج دقیق. ولت رو نشان بده. مثلا با یک لامپ سری. وبا کلمپ متر آمپر رو تست کنی. البته من خازن رو به پایه های دیود پیشنهاد میکنم ولتاژ خیلی میره بالا. با عرض پوزش خازن مدار شما شبیه بستن یک بار اضافست. روی دیود هم DC. A نصب کن
. استاد عزیزبهترمیدونه که کلفتی سیم پیچ اولیه وثانویه وقطر هسته رابطه مستقیم تو آمپر داره. البته سیم پیچ رو که شما کم وزیاد کنی امکان داره اهمتر دقیق نشان نده وبهتره با آنالوگ تست کنی. ترانس شماهم خیلی کوچیکه وامکان اضافه کردن دور سیم رونداره. ممنونم

بالا