آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

اگر ترانسی دارید که ولتاژ خروجی آن برای مقصود شما مناسب نیست
اگر دارای سر وسط نیست و میخواهید سر وسط هم داشته باشد
اگر به چند ولتاژ مختلف نیاز دارید

با روش زیر بدون باز کردن هسته ، ولتاژ ترانسی که دارید ظرف نیم ساعت مطابق میل خود بسازید

DSC01063.JPG

1- ابتدا قسمتی از لاک نگهدارنده یکی از چهار طرف ترانس را خم کنید که بتوانید سیم پیچ ضخیم ثانویه را ببینید اگر موقع خم کردن لاک مربوطه شکست مانعی نداره .

می بینید منم موقع تهیه تصویر شکستم چون ترانس عهد بوقه و لاکش خشک شده

حتی اگر ناگزیر به شکستن کل لاک یکطرف هم بشوید اشکالی نداره ولی سعی کنید قسمتی که کمترین خسارت به شاکله ترانس وارد میکنه خم کنید یا بشکنید
DSC01064.JPG

2- حالا یک پروب ولتمتر AC را به یکی از سیمهای ثانویه متصل کنید
پروب دیگر ولتمتر AC را به سوزن تیزی متصل کنید ( استفاده ار گیره آزمایش مانند تصویر راحت تره )

3- مولتی متر را در حالت اهم متر قرار دهید و سوزن را روی یکی از سیمهای مختلف ثانویه ترانس فشار دهید که از شارلاک (رنگ سیم ) عبور کنه تا اتصال با سیم برقرار شود اگر بینهایت اهم بود قطعا سیم ثانویه نیست و سیم دیگر با ضخامت متفاوت را تست کنید که حدود صفر اهم باشد
مولتی متر را بحالت ولتمتر AC گذاشته و ترانس را به برق متصل کنید و درحالیکه سوزن را روی سیم ثانویه فشار میدهید ببینید ولتمتر چه مقداری نشون میده
اگر مناسب نیست روی سیم ردیف بالاتر یا ردیف پایین تر آزمایش کنید تا ولتاژ مناسب را ببینید
سوزن را فقط روی یک سیم فشار دهید والا اگر بین دو سیم فشار دهید ممکنه موجب اتصال دوسیم مجاور شوید که هرچند خطری نداره و با مشاهده جرقه متوجه میشوید ولی دقت کنید بهتره
DSC01066.JPG

4- سپس با جسم غیر فلزی تقریبا تیز ، مانند لاک و یا با تکه ای از فیبر مدار چاپی ، همان سیم را کمی از بقیه سیمها دور کنید تا فاصله مناسبی با بقیه سیمها جهت لحیمکاری داشته باشه و این عملیات را بگونه ای انجام دهید که بقیه سیمها زخمی نشه
DSC01069.JPG

حالا شارلاک این سیم را حدود 3 میلیمتر بتراشید و سیمی به آن لحیم و استفاده کنید
اگر محل لحیم را با چسب نواری یا چسب خمیری بپوشانید بهتره ولی اگر با چسب عایق نکردید روی بقیه سیمها نخوابانید زیرا احتمال اتصال به بقیه سیمها وجود داره
DSC01078.JPG
نکته : اگر مثلا ترانس شما 40 ولتی است و به 30 ولت نیاز دارید چه سر 10 ولتی و چه 30 ولتی را پیدا کنید کار تمام است
زیرا وقتی یک سر خروجی نسبت به سیمی که با سوزن گرفته اید 10 ولت باشد قطعا سر دیگر خروجی نسبت به آن 30 ولت است
بخاطر داشته باشید سیم نازک ترانس متعلق به اولیه و برق شهر است و لذا روی ضخیم ترین سیم ترانس تست کنید که ناخواسته بِریک و چهچه نزنید .

موفق و موید باشید

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
با سلام و تشکر، استاد غزال ارجمند
مطابق با گفته های شما یه ترانس 24 ولتو بخوام به 12 ولت سه سر تبدیل کنم باید:
از قسمتی از سیم پیچ که برق 12 داره سیمی مجزا ، متصل وخارج کنم . اون موقع دو تا 12 ولتی دارم ،درسته؟
استاد سوال بعدی اینکه :
بعد از یکسو سازی من 12+ 12+ و Gnd دارم یا اینکه 12_ و 12+ و Gnd ؟
با درود

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
در مورد تغذیه سویچینگ چطور استاد ؟
یه تغذیه 24 ولتی راهی برای تبدیل به سه سر کردن ویا مثل تاپیک فوق تبدیل به دوتا 12 ولتی وجود داره؟؟
سپاس فراوان :11681:​

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و تشکر، استاد غزال ارجمند
مطابق با گفته های شما یه ترانس 24 ولتو بخوام به 12 ولت سه سر تبدیل کنم باید:
از قسمتی از سیم پیچ که برق 12 داره سیمی مجزا ، متصل وخارج کنم . اون موقع دو تا 12 ولتی دارم ،درسته؟
استاد سوال بعدی اینکه :
بعد از یکسو سازی من 12+ 12+ و Gnd دارم یا اینکه 12_ و 12+ و Gnd ؟
با درود

سلام
اگر سر وسط ترانس را پیدا کنی و درواقع ترانسی با سر وسط داشته باشی دراینصورت میتونی مطابق میل خودت دو تا 12+ داشته باشی یا یک 12- و یک 12+ داشته باشی
مضافا که دستیابی به یک 24 ولت هم مقدوره

برای 12- و 12+کافیه دیود پل (4 دیود) را در دوسر 24 ولت متصل کنی و از سر وسط بعنوان گراند استفاده کنی که دراینصورت یکی از خروجی های پل 12+ و دیگری 12- نسبت به گراند خواهد شد

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
در مورد تغذیه سویچینگ چطور استاد ؟
یه تغذیه 24 ولتی راهی برای تبدیل به سه سر کردن ویا مثل تاپیک فوق تبدیل به دوتا 12 ولتی وجود داره؟؟
سپاس فراوان :11681:​

سلام
بله مقدوره

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
برای 12- و 12+کافیه دیود پل (4 دیود) را در دوسر 24 ولت متصل کنی و از سر وسط بعنوان گراند استفاده کنی که دراینصورت یکی از خروجی های پل 12+ و دیگری 12- نسبت به گراند خواهد شد

سپاس
ببخشید استاد
من خوب متوجه نشدم " ترانس من دیود پل (4 دیود) رو داره ولی خروجی همون 24+ولته .برای داشتن 12- و 12+ من خوب نفهمیدم استاد .شرمنده:frown:
مدار من آمپلی فایره که ترانس دوبل احتیاج داره

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
اگه از مدار سویچینگ فوق تصویری بزارم مقدوره وقت بزارید وراهنمایی کنید؟
سپاس فراوان

سلام

نیازی به ارسال تصویر نیست

اگه ترانس سوئیچیگ شما دارای دو سیم خروجی است که این دو سیم یک 24 ولت میده کافیه سر وسط این سیم پیچ 24 ولت را پیدا کنید و بعنوان گراند استفاده کنید
دراینصورت پایه منفی دیود پل بعنوان 12- نسبت به گراند ( سر وسط) خواهد شد
و پایه مثبت دیود پل بعنوان 12+ نسبت به گراند خواهد شد

یعنی باید گراند را از خروجی منفی دیود پل ( که قبلا به گراند متصل بوده ) جدا کنید و گراند را به سر وسط سیم پیچ 24 ولت متصل کنید .

البته دستکاری سیم پیچ ترانس سوئیچینگ بسادگی ترانس معمولی نیست.

بهتره برای هر ولتاژ هم ( 12- و 12+ ) خازنی نسبت به گراند ( سر وسط ) نصب کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
ممنون وممنون بابت راهنماییها
مشکل من اینه که اون سر وسط رونمیدونم چطورر پیدا کنم اگه اجازه بدید برای درک بهتر تصویرو ارسال کنم
با بی تجربگی یه امپلی رو الکی سوزوندم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ببخشید استاد
من خوب متوجه نشدم " ترانس من دیود پل (4 دیود) رو داره ولی خروجی همون 24+ولته .برای داشتن 12- و 12+ من خوب نفهمیدم استاد .شرمنده:frown:
مدار من آمپلی فایره که ترانس دوبل احتیاج داره

سلام

پیدا کردن ولتاژ دلخواه در ترانس سوئیچینگ

ازآنجا که ولتمترها قادر به اندازه گیری فرکانس 50 یا 60 هرتز هستند و در فرکانس بالا بدرستی اندازه گیری نمیکنه لذا برای پیدا کردن سر وسط ترانس سوئیچینگ باید از روش زیر استفاده کنید

قبل از هرگونه تغییراتی
یک سیم ولتمتر DC را به گراند ( یا منفی دیود پل ) و سیم دیگر را به سوزن متصل کنید و روی سیم های ثانویه در ردیف های مختلف تست کنید تا ولتاژ دلخواه را پیدا کنید
مثلا برای پیدا کردن سر وسط 24 ولت باید ولتمتر 12+ ولت یا 12- نشان دهد دراینصورت همان نقطه سر وسط است

مراقب باشید سوزن به سیم پیچ اولیه متصل نشه

و ضمنا بفرمایید سیم پیچ 24 ولت با یک سیم مفتولی پیچیده شده یا با چند رشته سیم نازک موازی

( اگه ثانویه با چند سیم نازک موازی پیچیده شده راهکار دیگری وجود داره که هم 24- و هم 24+ بگیرید )

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا