آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد راهی برای کاهش ولتاژ این ترانس ندارید

http://uupload.ir/files/qua_۲۰۱۹۰۴۱۴_۰۲۴۹۳۳.jpg

http://uupload.ir/files/6pda_۲۰۱۹۰۴۱۴_۰۲۴۹۰۴.jpg
سیم پیچ ک ولتاژ مورد نظر رو میده زیر سیم های دیگه قرار داره و ب روش تایپیک مقدور نیست هسته رو هم جوش زدن ک باز کنم با سپاس

درود

اگه قرار بود هسته باز بشه دیگه این تاپیک نیاز نبود
اتفاقا برای این ترانس بهتر قابل استفاده است و ارتباطی به محل سیم ثانویه مورد نظر نداره که زیر باشه یا رو باشه یا وسط باشه
یکی از دو گوشه دیوار قرقره ترانس را که با فلش قرمز مشخص کردم خم کنید یا بشکنید و درواقع یک مثلث از این محل را بشکنید و کنار بگذارید که کل طبقات سیم ها دیده میشه (از هر طبقه یک سیم دیده میشه)
یعنی فقط یکی از سیم های هر طبقه دیده میشه و قابل استفاده است
فرض کنید ثانویه در ۴ طبقه پیچیده شده که هر طبقه ۲۰ دور سیم کنار هم است که این ۲۰ دور ، از یکطرف قرقره شروع و تا طرف دیگه ادامه می یابد و لذا جمعا ۸۰ دور سیم ثانویه داریم و بنابرین اگر یکطرف قرقره را بشکنی در بهترین حالت ، فقط ۴ نقطه ولتاژ متفاوت بدست میاد و در بدترین حالت که سیم اولین طبقه همان ابتدای سیم ثانویه و سیم قابل رویت آخرین طبقه همان انتهای سیم ثانویه باشه و درواقع این دو سیم همان دو سیم ثانویه ترانس باشه دراینصورت این دو سیم طبقه ۱ و ۴ ولتاژ متفاوتی نمیده و لذا فقط دو ولتاژ متفاوت از طبقه ۳ و ۲ بدست میاد

لذا تقریبا به تعداد طبقات ثانویه میتوانیم ولتاژ متفاوت از یکطرف قرقره بگیریم
در طرف دیگه قرقره هم بتعداد طبقات ثانویه میتونیم ولتاژ متفاوت بگیریم.

بطوریکه اگه از یکطرف قرقره ولتاژ مناسب بدست نیامد بناگزیر باید طرف مقابل را بشکنیم که ۴ نقطه دیگه با ۴ ولتاژ دیگه قابل انتخاب باشه

اتفاقا ترانس کپی ترانس شما را برای خودم درست کردم که تصویر اول ترانس شماست و محل شکستن قرقره را با دو فلش مشخص کردم
و تصویر دوم و سوم ترانس خودم است و سر وسط ولتاژ ثانویه را پیدا کردم و اضافه کردم و ازآنجا که قصد داشتم ولتاژهای دیگری در اواسط طبقه آخر هم جستجو کنم لذا صفحه مسی را نیز پاره کردم که شما نیازی به مخدوش کردن این صفحه مسی نداری .
در این ترانس زیرترین سیم که ضخیم ترین سیم است برای این تغذیه مناسبه و از محلی که من شکستم باید سیم طبقه دوم را بعنوان سر وسط استفاده کنی و دو سر انتهای ثانویه آخرین پایه ترانس است که به فیوز f914 متصله و پایه مجاور و یا پایه کنار آن سیم ابتدای ثانویه است که ۳۵ ولته و با سر وسط که پیدا میکنی ۱۷،۵ ولت متناوب میشه و ایده آله
ضمنا این ترانس ولتاژهای متفاوتی داره و لذا برای تهیه ولتاژ منفی (۷-) فقط با یک دیود و خازن و یگ زینر ۷ ولتی و یک مقاومت قابل تهیه و استفاده است

سپاس

qua_۲۰۱۹۰۴۱۴_۰۲۴۹۳۳_2.png

IMG_20190414_064128_862.jpg

IMG_20190414_070921_957.jpg

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم

درود فراوان
. ممنون از آموزش بسیار خوبتون. چند سوال داشتم. به عنوان مثال ترانسی دارم که ۶۰ ولت ۶ آمپر هست. اول اینکه اگر من ولتاژی مثل ۲۴ ولت از این ترانس جدا کنم آیا باز هم ۶ آمپر خواهد بود یا تغییر میکنه آمپر. و اینکه چند خروجی به همین روش میشه گرفت؟ یعنی امکانش هست ۳ یا ۴ خروجی جدا کنیم. ممنون

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
689
تبریز - آذربایجان
درود

اگه قرار بود هسته باز بشه دیگه این تاپیک نیاز نبود
اتفاقا برای این ترانس بهتر قابل استفاده است و ارتباطی به محل سیم ثانویه مورد نظر نداره که زیر باشه یا رو باشه یا وسط باشه
یکی از دو گوشه دیوار قرقره ترانس را که با فلش قرمز مشخص کردم خم کنید یا بشکنید و درواقع یک مثلث از این محل را بشکنید و کنار بگذارید که کل طبقات سیم ها دیده میشه (از هر طبقه یک سیم دیده میشه)
یعنی فقط یکی از سیم های هر طبقه دیده میشه و قابل استفاده است
فرض کنید ثانویه در ۴ طبقه پیچیده شده که هر طبقه ۲۰ دور سیم کنار هم است که این ۲۰ دور ، از یکطرف قرقره شروع و تا طرف دیگه ادامه می یابد و لذا جمعا ۸۰ دور سیم ثانویه داریم و بنابرین اگر یکطرف قرقره را بشکنی در بهترین حالت ، فقط ۴ نقطه ولتاژ متفاوت بدست میاد و در بدترین حالت که سیم اولین طبقه همان ابتدای سیم ثانویه و سیم قابل رویت آخرین طبقه همان انتهای سیم ثانویه باشه و درواقع این دو سیم همان دو سیم ثانویه ترانس باشه دراینصورت این دو سیم طبقه ۱ و ۴ ولتاژ متفاوتی نمیده و لذا فقط دو ولتاژ متفاوت از طبقه ۳ و ۲ بدست میاد

لذا تقریبا به تعداد طبقات ثانویه میتوانیم ولتاژ متفاوت از یکطرف قرقره بگیریم
در طرف دیگه قرقره هم بتعداد طبقات ثانویه میتونیم ولتاژ متفاوت بگیریم.

بطوریکه اگه از یکطرف قرقره ولتاژ مناسب بدست نیامد بناگزیر باید طرف مقابل را بشکنیم که ۴ نقطه دیگه با ۴ ولتاژ دیگه قابل انتخاب باشه

اتفاقا ترانس کپی ترانس شما را برای خودم درست کردم که تصویر اول ترانس شماست و محل شکستن قرقره را با دو فلش مشخص کردم
و تصویر دوم و سوم ترانس خودم است و سر وسط ولتاژ ثانویه را پیدا کردم و اضافه کردم و ازآنجا که قصد داشتم ولتاژهای دیگری در اواسط طبقه آخر هم جستجو کنم لذا صفحه مسی را نیز پاره کردم که شما نیازی به مخدوش کردن این صفحه مسی نداری .
در این ترانس زیرترین سیم که ضخیم ترین سیم است برای این تغذیه مناسبه و از محلی که من شکستم باید سیم طبقه دوم را بعنوان سر وسط استفاده کنی و دو سر انتهای ثانویه آخرین پایه ترانس است که به فیوز f914 متصله و پایه مجاور و یا پایه کنار آن سیم ابتدای ثانویه است که ۳۵ ولته و با سر وسط که پیدا میکنی ۱۷،۵ ولت متناوب میشه و ایده آله
ضمنا این ترانس ولتاژهای متفاوتی داره و لذا برای تهیه ولتاژ منفی (۷-) فقط با یک دیود و خازن و یگ زینر ۷ ولتی و یک مقاومت قابل تهیه و استفاده است

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 155501

مشاهده فایل‌پیوست 155502

مشاهده فایل‌پیوست 155503
من هم از این روش بارها استفاده کردم . البته برای ترانسهایی که سیم پیچ ثانویه نازک و یا چندگانه هست کمی سخته ولی خیلی مواقع کار آدم رو راه میندازه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود فراوان
. ممنون از آموزش بسیار خوبتون. چند سوال داشتم. به عنوان مثال ترانسی دارم که ۶۰ ولت ۶ آمپر هست. اول اینکه اگر من ولتاژی مثل ۲۴ ولت از این ترانس جدا کنم آیا باز هم ۶ آمپر خواهد بود یا تغییر میکنه آمپر. و اینکه چند خروجی به همین روش میشه گرفت؟ یعنی امکانش هست ۳ یا ۴ خروجی جدا کنیم. ممنون

درود

پاسخ سوال اول که ۲۴ ولت چند آمپر میده ؟
وقتی ترانس ۶۰ ولت ۶ آمپر داری و ۲۴ ولت بگیری تا جایی که ضخامت سیم اجازه بده جریاندهی میتونه تا ۲،۵ برابر اضافه بشه
و اگه ۲۴ ولت سه سر درست کنی یعنی ۴۸ ولت با سر وسط درست کنی که دو تا ۲۴ ولت باشه و با دو دیود یکسو کنی دراینصورت مطمئنا جریانش ۲،۵ برابر میشه

در مورد سوال دوم که
آیا میتوانیم چند ولتاژ مختلف از ثانویه بگیریم ؟
بله به هر تعداد دلخواه میتونی ولتاژهای مختلف را با همین روش پیدا کنی و به هر کدوم سیمی لحیم و استفاده کنی .

مثلا فرض کن ثانویه ترانس ۶۰ ولت شما دارای ۶۰ دور سیم است که در ۶ ردیف پیچیده شده یعنی هر ردیف ۱۰ دور سیم هست و شما به ابتدا و انتهای هر ردیف در سمت چپ و راست قرقره ترانس ، دسترسی آسان داری
و ازآنجاکه انتها هر ردیف درواقع ابتدای ردیف بعدی است بنابرین به ۱۰ دور و ۲۰ دور و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ دور دسترسی آسان داری و میتونی در این تعداد دورها براحتی سیم لحیم کنی
و لذا میتونی براحتی ولتاژ ۱۰ ولت و ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ ولت هم داشته باشی .

و اگر روی ثانویه سیم پیچ دیگری نباشه درواقع کل سیم پیچ ردیف آخر هم قابل دسترسی است و به این ترتیب ۵۱ ولت و ۵۲ و ۵۳ الی ۵۹ ولت هم براحتی بدست میاد
مضافا که اگر انتهای ثانویه را بعنوان مبدا یا صفر ولت منظور و محسوب کنیم ولتاژ ۱ ولت و ۲ ولت الی ۹ ولت هم براحتی بدست میاد که درواقع همان سیم هایی است که ابتدای ثانویه را مبدا و یا صفر ولت فرض کرده بودیم و ولتاژهای ۵۱ الی ۵۹ ولت را میداد

بنابرین تا اینجا جمعا ۱۵ ولتاژ مختلف قابل دسترس میشه.

سپاس

سوال
در ترانس فوق راه حلی برای دسترسی به ۱۸ ولت پیشنهاد کنید?

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سوال
در ترانس فوق راه حلی برای دسترسی به ۱۸ ولت پیشنهاد کنید?

درود
استاد در این ترانس طبق مثالی که فرمودید
یعنی فرض میکنیم ۶۰ ولت روی ۶۰ دور پیچیده شده
بنابراین هر دور برابر با 1ولت میباشد
و دور ۱۸هم سیم ثانویه ۱۸ ولت میده
و همانگونه که در پستهای ابتدایی روشی رو توصیه فرمودید توسط سوزنی که با فشردن در دورهای مختلف ثانویه میشه ولتاژ دلخواه رو بدست آورد

سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
استاد در این ترانس طبق مثالی که فرمودید
یعنی فرض میکنیم ۶۰ ولت روی ۶۰ دور پیچیده شده
بنابراین هر دور برابر با 1ولت میباشد
و دور ۱۸هم سیم ثانویه ۱۸ ولت میده
و همانگونه که در پستهای ابتدایی روشی رو توصیه فرمودید توسط سوزنی که با فشردن در دورهای مختلف ثانویه میشه ولتاژ دلخواه رو بدست آورد

سپاس.

درود

اگر ترانس باز بشه به هر تعداد دوری دسترسی داریم ولی بدون باز کردن ترانس
دسترسی به سیم ها بصورتی است که در ترانس ۶۰ ولت مثال زدم و با این شایط چطور ۱۸ ولت را تهیه کنیم؟

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

اگر ترانس باز بشه به هر تعداد دوری دسترسی داریم ولی بدون باز کردن ترانس
دسترسی به سیم ها بصورتی است که در ترانس ۶۰ ولت مثال زدم و با این شایط چطور ۱۸ ولت را تهیه کنیم؟

سپاس
درود
اگر انتهای ثانویه رو بعنوان ابتدای سیم ثانویه محسوب کنیم به راحتی به ولتاژهای پایینتر دسترسی داریم
فقط کافیه مقدار دور بر ولت رو بدست آوریم
و اگر جواب با اضافه کردن خازن و دیود و مقاومت باشه دیگه بنده نمیدونم

سپاس از شما.
سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
جناب غزال عزیز من اسم شریفتون رو هم نمیدونم از این بابت شرمنده. ترانس مزبور رو خودم پیچیدم و باز کردنش راحت هست. پیشنهادتون چیه؟ سئوالات و توضیحاتی در ذهنم هست که شاید با توضیح شما رفع بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
جناب غزال عزیز من اسم شریفتون رو هم نمیدونم از این بابت شرمنده. ترانس مزبور رو خودم پیچیدم و باز کردنش راحت هست. پیشنهادتون چیه؟ سئوالات و توضیحاتی در ذهنم هست که شاید با توضیح شما رفع بشه

درود

در خصوص چه موردی پیشنهاد کنم ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
اگر انتهای ثانویه رو بعنوان ابتدای سیم ثانویه محسوب کنیم به راحتی به ولتاژهای پایینتر دسترسی داریم
فقط کافیه مقدار دور بر ولت رو بدست آوریم
و اگر جواب با اضافه کردن خازن و دیود و مقاومت باشه دیگه بنده نمیدونم

سپاس از شما.
سپاس

درود

یک ترانس ۶۰ ولت داریم ۱۸ ولت نیاز داریم
شما فرمودید از ۱۸ دور یک سیم لحیم میکنیم
درسته ولی آیا به تمام سیم پیچ ها دسترسی داری که از ۱۸ دور یک سیم لحیم کنی
درواقع ۱۰ دور و ۲۰ دور یعنی ابتدا و انتهای هر ردیف قابل دسترسه
۱۸ دور تقریبا وسط دومین ردیفه و لذا آیا بدون باز کردن ترانس ، به وسطای ردیف دوم دسترسی داری ؟

اگه کار فنی با حرف انجام بشه براحتی اولیه هر ترانس ۲۲۰ ولتی میتونه ۱۱۰ ولت هم داشته باشه و کافیه سیمی به وسط تعداد دور اولیه متصل کنیم آیا در عمل هم میتونیم سیمی به وسط اولیه لحیم کنیم؟
پیشنهاد باید عملی باشه نه حرفی

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا