آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود

در خصوص چه موردی پیشنهاد کنم ؟

بنده تا حدودی از محاسبات ترانس آگاهی دارم. البته فقط ترانس یک سر ورودی و یکسر خروجی. این ترانس رو هم متاسفانه نحاسباتش رو خودم انجام ندادم یه سیم پیچ سر انگشتی بهم داد. قرار بود بشه ۴۸ ولت ۶ آمپر که متاسفانه شد ۶۰ ولت احتمالا آمپرش هم دقیق نیست. لذا حالا هم که میخوام باز کنم نمیدونم چطور محاسبه کنم که بدونم در چه دورهایی چند سر رو خارج کنم برای ولتاژهای مختلف

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moein6

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
بنده تا حدودی از محاسبات ترانس آگاهی دارم. البته فقط ترانس یک سر ورودی و یکسر خروجی. این ترانس رو هم متاسفانه نحاسباتش رو خودم انجام ندادم یه سیم پیچ سر انگشتی بهم داد. قرار بود بشه ۴۸ ولت ۶ آمپر که متاسفانه شد ۶۰ ولت احتمالا آمپرش هم دقیق نیست. لذا حالا هم که میخوام باز کنم نمیدونم چطور محاسبه کنم که بدونم در چه دورهایی چند سر رو خارج کنم برای ولتاژهای مختلف

درود

ثانویه چند دور پیچیدی که ۶۰ ولت شده ؟
و چه ولتاژهایی میخوای؟

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود

ثانویه چند دور پیچیدی که ۶۰ ولت شده ؟
و چه ولتاژهایی میخوای؟

سپاس

ثانویه رو ۹۹ دور پیچیدم. ولتاژ ۹، ۱۲، ۱۸، ۲۴، ۳۲ و ۴۸ اگر بشه

البته این نکته رو باید در نظر گرفت که اگر بنا باشه به این تعداد خروجی داشته باشیم به ازای هر خروجی مقداری از سیم خارج و مجدد به دور قرقره برمیگرده که در این تعداد حدوده چند دوری از سیم پیچ کم میشه.و این تاثیر میگذاره در ولتاژ نهایی. درسته؟

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

یک ترانس ۶۰ ولت داریم ۱۸ ولت نیاز داریم
شما فرمودید از ۱۸ دور یک سیم لحیم میکنیم
درسته ولی آیا به تمام سیم پیچ ها دسترسی داری که از ۱۸ دور یک سیم لحیم کنی
درواقع ۱۰ دور و ۲۰ دور یعنی ابتدا و انتهای هر ردیف قابل دسترسه
۱۸ دور تقریبا وسط دومین ردیفه و لذا آیا بدون باز کردن ترانس ، به وسطای ردیف دوم دسترسی داری ؟

اگه کار فنی با حرف انجام بشه براحتی اولیه هر ترانس ۲۲۰ ولتی میتونه ۱۱۰ ولت هم داشته باشه و کافیه سیمی به وسط تعداد دور اولیه متصل کنیم آیا در عمل هم میتونیم سیمی به وسط اولیه لحیم کنیم؟
پیشنهاد باید عملی باشه نه حرفی

سپاس
درود
استاد شما صحیح میفرمایید
شما در سوال فرمودید ۱۸ولت رو چطوری پیدا کنیم بدون باز کردن هسته
راههایی که در حد دانشم به ذهنم خطور میکنه رو عرض میکنم ، جسارت نمیکنم
آخرین راهی که بنظرم میرسه ابتدا از سر اول یا آخر ثانویه نزدیکترین ولتاژ به ۱۸ ولت رو پیدا میکنم
مثلا ۲۰ ولت ویا ۳۰ ویا ۱۵ ولت و یک سیم بهش لحیم و بیرون میکشم بعد به نسبت ولتاژ دلخواهم اگر خواستم ولتاژ رو افزایش بدم (باتوجه به تعداد دور بر ولت ) سیم بیشتری در همان جهت به سیمی که بیرون کشیدم میپیچم
واگر خواستم کاهش بدم برعکس میپیچم تا به ولتاژ دلخواهم برسم

سپاس از شما.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
استاد شما صحیح میفرمایید
شما در سوال فرمودید ۱۸ولت رو چطوری پیدا کنیم بدون باز کردن هسته
راههایی که در حد دانشم به ذهنم خطور میکنه رو عرض میکنم ، جسارت نمیکنم
آخرین راهی که بنظرم میرسه ابتدا از سر اول یا آخر ثانویه نزدیکترین ولتاژ به ۱۸ ولت رو پیدا میکنم
مثلا ۲۰ ولت ویا ۳۰ ویا ۱۵ ولت و یک سیم بهش لحیم و بیرون میکشم بعد به نسبت ولتاژ دلخواهم اگر خواستم ولتاژ رو افزایش بدم (باتوجه به تعداد دور بر ولت ) سیم بیشتری در همان جهت به سیمی که بیرون کشیدم میپیچم
واگر خواستم کاهش بدم برعکس میپیچم تا به ولتاژ دلخواهم برسم

سپاس از شما.

درود

بازم دقت نکردی
اولا قرار نیست سیم پیچی اضافه کنیم
ثانیا شما به سیم های کنار قرقره دسترسی داری و به سیم های وسط هر ردیف دسترسی نداری مگر ردیف آخر
حالا ۱۰ ولت میتونی بگیری چون انتهای ردیف اول ۱۰ ولته و سمت چپ قرقره است
۲۰ ولت هم میتونی بگیری چون سمت راست قرقره است
۳۰ ولت هم میتونی چون سمت چپ قرقره است (ردیف سوم ) و الی آخر
حالا ۱۸ ولت از کجا میاری مگر بری توی ردیف دوم نرسیده به انتهای سیم پیچ که بهش دسترسی نداری

حالا چکار کنیم
اینکه سیم ۱۸ دور بهمون ۱۸ ولت میده درسته ولی در دسترس نیست
سیمهای در دسترس یا آخرین سیم سمت چپ یا آخرین سمت راست قرقره است

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
ثانویه رو ۹۹ دور پیچیدم. ولتاژ ۹، ۱۲، ۱۸، ۲۴، ۳۲ و ۴۸ اگر بشه

البته این نکته رو باید در نظر گرفت که اگر بنا باشه به این تعداد خروجی داشته باشیم به ازای هر خروجی مقداری از سیم خارج و مجدد به دور قرقره برمیگرده که در این تعداد حدوده چند دوری از سیم پیچ کم میشه.و این تاثیر میگذاره در ولتاژ نهایی. درسته؟

درود

به اولیه دست نزن
فقط ثانویه را باز کن و اگه الان فضای خالی داره تا جایی که اجازه میده سیم ضخیم تر استفاده کن ولی اگه الان قرقره تقریبا پر شده همین سیم خوبه

برای ۹ ولت تعداد ۱۵ دور بپیچ
و سیم را قطع نکن کمی از قرقره بیرون بیار و به قرقره برگردون و برای ولتاژ بعدی ادامه بده و بهمین ترتیب تا انتها سیم را قطع نکن
حالا برای ۱۳ ولت ۵ دور دیگه بپیچ و بیرون بیار و برگردون

برای ۱۸ ولت ۱۰ دور دیگه بپیچ
برای ۲۴ ولت ۱۰ دور دیگه بپیچ
برای ۳۲ ولت ۱۳ دور دیگه بپیچ
برای ۴۸ ولت ۲۷ دور دیگه بپیچ

یعنی باید ۱۵ دور بپیچی و کمی از سیم را بیرون بیاری و ۵ دور دیگه اضافه کنی بعد ۱۰ دور دیگه بعد ۱۰ دور دیگه بعد ۱۳ و بعد ۲۷ دور دیگه اضافه کنی

پس ۱۵ دور
۵ دور دیگه
۱۰ دور دیگه
۱۰ دور دیگه
۱۳ دور دیگه
۲۷ دور دیگه

به این ترتیب بترتیب ولتاژ ۹ و ۱۲ و ۱۸ و ۲۴ و ۳۲ و ۴۸ ولت خواهی داشت

بابت سوالی که در مورد سیم بیرون از ترانس مطرح فرمودی هیچ تاثیری بر ولتاژ خروجی نداره زیرا تعداد دور مهمه نه طول سیم

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
درود

به اولیه دست نزن
فقط ثانویه را باز کن و اگه الان فضای خالی داره تا جایی که اجازه میده سیم ضخیم تر استفاده کن ولی اگه الان قرقره تقریبا پر شده همین سیم خوبه

برای ۹ ولت تعداد ۱۵ دور بپیچ
و سیم را قطع نکن کمی از قرقره بیرون بیار و به قرقره برگردون و برای ولتاژ بعدی ادامه بده و بهمین ترتیب تا انتها سیم را قطع نکن
حالا برای ۱۳ ولت ۵ دور دیگه بپیچ و بیرون بیار و برگردون

برای ۱۸ ولت ۱۰ دور دیگه بپیچ
برای ۲۴ ولت ۱۰ دور دیگه بپیچ
برای ۳۲ ولت ۱۳ دور دیگه بپیچ
برای ۴۸ ولت ۲۷ دور دیگه بپیچ

یعنی باید ۱۵ دور بپیچی و کمی از سیم را بیرون بیاری و ۵ دور دیگه اضافه کنی بعد ۱۰ دور دیگه بعد ۱۰ دور دیگه بعد ۱۳ و بعد ۲۷ دور دیگه اضافه کنی

پس ۱۵ دور
۵ دور دیگه
۱۰ دور دیگه
۱۰ دور دیگه
۱۳ دور دیگه
۲۷ دور دیگه

به این ترتیب بترتیب ولتاژ ۹ و ۱۲ و ۱۸ و ۲۴ و ۳۲ و ۴۸ ولت خواهی داشت

بابت سوالی که در مورد سیم بیرون از ترانس مطرح فرمودی هیچ تاثیری بر ولتاژ خروجی نداره زیرا تعداد دور مهمه نه طول سیم

سپاس

درون و سپاس فراوان. تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود و سپاس فراوان. جناب غزال همونطور که فرموده بودید عمل کردم. پیش از بستن اون چهار پیچ تمامی خروجیها رو ولتاژ گیری کردم هر ولتاژ حدود ۱.۵ تا ۲ ولت کم بود. مثلا ۹ ولت ۷.۲ ولت بود. بعد از بستن پیچها ولتاژ ها نسبتا خوب شدن و اختلاف در حدود ۰.۲ تا ۰.۵ ولت اختلاف شد. چون قبلا این نکته رو میدونستم خیلی عالی شد که ولتاژها کمتر در اومد تا بعد بستن پیچها ولتاژ واقعی رو داشته باشم. حالا دلیلش رو جایی خوندم به خاطر ایجاد شار ذکر شده بود که در هسته آهن ایجاد میشه. حالا اگر شما محبت کنید و توضیح کاملی بفرمایید که این نکته رو هم دریابم. بازم از زحماتتون و همینطور وقتی که گذاشتید تشکر میکنم. در آخر تصویری از ترانس رو الصاق میکنم. یا حق
%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9%DB%B0%DB%B4%DB%B2%DB%B7_%DB%B1%DB%B2%DB%B4%DB%B1%DB%B5%DB%B9.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود و سپاس فراوان. جناب غزال همونطور که فرموده بودید عمل کردم. پیش از بستن اون چهار پیچ تمامی خروجیها رو ولتاژ گیری کردم هر ولتاژ حدود ۱.۵ تا ۲ ولت کم بود. مثلا ۹ ولت ۷.۲ ولت بود. بعد از بستن پیچها ولتاژ ها نسبتا خوب شدن و اختلاف در حدود ۰.۲ تا ۰.۵ ولت اختلاف شد. چون قبلا این نکته رو میدونستم خیلی عالی شد که ولتاژها کمتر در اومد تا بعد بستن پیچها ولتاژ واقعی رو داشته باشم. حالا دلیلش رو جایی خوندم به خاطر ایجاد شار ذکر شده بود که در هسته آهن ایجاد میشه. حالا اگر شما محبت کنید و توضیح کاملی بفرمایید که این نکته رو هم دریابم. بازم از زحماتتون و همینطور وقتی که گذاشتید تشکر میکنم. در آخر تصویری از ترانس رو الصاق میکنم. یا حق
%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B9%DB%B0%DB%B4%DB%B2%DB%B7_%DB%B1%DB%B2%DB%B4%DB%B1%DB%B5%DB%B9.jpg

درود

در همون شرایطی که فرمودید ۹۹ دور ۶۰ ولت میده در همون شرایط ولتاژها درسته البته تلرانس ناچیزی که مثلا ۹ ولت میخواستی و الان چند دهم کمتر یا بیشتره به این دلیله که در محاسبه تعداد دور مثلا ۱۴،۳ دور بدست بیاد دیگه ۳،. دور معنی نداره و باید عدد صحیح داشته باشیم و نمیتونیم ۳،. دور بپیچیم و فقط۱۴ دور می پیچیم

چه توضیحی میخوای؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

در ترانس پست ۵۱۴ که مثال زدم بدون باز کردن هسته و بدون سیم پیچی اضافی
چگونه هر ولتاژی از صفر الی ۶۰ ولت ، بسادگی با روش پست ۱ بدست میاد ؟

یعنی ۲۵ ولت یا ۳۶ یا ۱۴ ولت و هر ولتاژ دیگری بسادگی بدست میاد

بالا