آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
استاد فرمایشت متین و حقیقیه و حرف حساب هم جوابی نداره

حالا من یه دونه ترانس دیگه پیدا میکنم و دندون طمع رو از این ترانس خراب میکشم همین الان میرم بازار ببینم میتونم تهیه کنم

بعد مجدد اطلاع رسانی میکنم

ممنون

استاد الان یادم اومد 2تا پاور کامپیوتر یدکی دارم که کاملا سالمند ترانس اونها رو باز کنم مشکلی نداره؟
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
استاد فرمایشت متین و حقیقیه و حرف حساب هم جوابی نداره

حالا من یه دونه ترانس دیگه پیدا میکنم و دندون طمع رو از این ترانس خراب میکشم همین الان میرم بازار ببینم میتونم تهیه کنم

بعد مجدد اطلاع رسانی میکنم

ممنون

استاد الان یادم اومد 2تا پاور کامپیوتر یدکی دارم که کاملا سالمند ترانس اونها رو باز کنم مشکلی نداره؟
اتفاقا باید از روی برد برداری وگرنه پایه هاش مشخص نمیشه
اگه روی برد نباشه با نکته هایی که گفتم چطور میتونی پایه ها را مشخص کنی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
اتفاقا باید از روی برد برداری وگرنه پایه هاش مشخص نمیشه
اگه روی برد نباشه با نکته هایی که گفتم چطور میتونی پایه ها را مشخص کنی؟

سپاس
سلام
استاد 2تا پاور کامپیوتر دارم ترانس جفتشون رو خارج کردم ولی هر دو مثه همن 2 پایه ورودی دارن که اولیه ترانسه و 6تا هم خروجی ثانویه
قسمت خروجی از طریق چند رشته سیم به بیرون هدایت میشه که به قسمت دیگه ای از مدار متصل میشه
هر دوترانسی که خارج کردم سیم پیچی واسه تغذیه آیسی ندارن
احتمالا سیمپیچ آیسی رو از دو ترانس کوچیک دیگه میگیرن

یه تغذیه 12 ولتی دیگه هم دارم که سیمپیچهای اولیه و ثانویه و آیسی " هر سه روی یه ترانسن
ولی این ترانس هم از کرم ریختنهای من درامون نمونده
یه بار این ترانس رو هم باز کردم و تغییراتی درش ایجاد کردم

حالا استاد : شما اجازه بده ترانس خود تغذیه رو مجدد باز کنم و با دقت بیشتر ببندم
تعداد دور سیمها ، جهت دور و.... همه رو روی کاغذ یادداشت کردم داخل انجمن هم تصویر رو اراعه دادم

140871456710351.png
حالا هر دستوری بفرمایید اجرا میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
استاد 2تا پاور کامپیوتر دارم ترانس جفتشون رو خارج کردم ولی هر دو مثه همن 2 پایه ورودی دارن که اولیه ترانسه و 6تا هم خروجی ثانویه
قسمت خروجی از طریق چند رشته سیم به بیرون هدایت میشه که به قسمت دیگه ای از مدار متصل میشه
هر دوترانسی که خارج کردم سیم پیچی واسه تغذیه آیسی ندارن
احتمالا سیمپیچ آیسی رو از دو ترانس کوچیک دیگه میگیرن

یه تغذیه 12 ولتی دیگه هم دارم که سیمپیچهای اولیه و ثانویه و آیسی " هر سه روی یه ترانسن
ولی این ترانس هم از کرم ریختنهای من درامون نمونده
یه بار این ترانس رو هم باز کردم و تغییراتی درش ایجاد کردم

حالا استاد : شما اجازه بده ترانس خود تغذیه رو مجدد باز کنم و با دقت بیشتر ببندم
تعداد دور سیمها ، جهت دور و.... همه رو روی کاغذ یادداشت کردم داخل انجمن هم تصویر رو اراعه دادم

حالا هر دستوری بفرمایید اجرا میشه

سلام

عزیزم آخرین بار برای پیچیدن ترانس ، سیم پیچ صحیح ترانس وجود داشت و با الگوی صحیح خطا کردی

حالا الگوی صحیحی نداری و میگی میخوای صحیح بپیچی ؟ !

البته مقدوره ولی فوق العاده سخته و مدام باید بازش کنی و جور دیگه بپیچی خصوصا که از صحت مدار هم مطمئن نیستیم

عزیزم اولین بار مدار سالم بود و اگر پس از پیچیدن ترانس جواب نمیداد مشخص میشد که بدرستی پیچیده نشد
ولی الان ممکنه ترانس را درست بپیچیدی و جواب نده و لذا با توجه به دستکاری برد چطور بفهمیم ترانس خرابه یا برد ؟

خصوصا که تجربه ای نداری
لذا باید یا ترانس یا برد سالم باشه تا تعمیر ساده میسر بشه و لذا یک ترانس سالم با اتصالات صحیح ضروریه

ابتدا من تردیدی بر سلامت ترانس نداشتم که موجب گمراهی من شد یعنی تردید نداشتم که ترانس را بدرستی پیچیدی و بهمین دلیل تصور کردم کوپلر سوخته

عزیزم همیشه یادت باشه اگر در بردی یک لحیم کمتر بزنی فوق العاده باارزش تره و فوق العاده ساده تر تعمیر میشه و اگر یک دستکاری و لحیمکاری اضافه تر بشه بسیار سخت تر تعمیر میشه و همین یک لحیمکاری و حتی تعویض بیمورد با قطعه نو ، دهها احتمال اضافه میکنه

یعنی ممکنه قطعه ای که تهیه میکنی تقلبی باشه
ممکنه نامناسب باشه
ممکنه پای هاش اشتباه بشه
ممکنه روغن لحیم موجب نشتی پایه ها بشه
و و و و

بنابرین شخصی با اطلاعات شما باید 10 ساعت فکر کنه و یک لحیم بزنه تا سریعتر و تمیزتر درست بشه درغیراینصورت غالبا عصبی و ناموفق هستی

درهرصورت اگه میخوای ترانس خودشو اصلاح کنی خودت میدونی ولی تازمانیکه نتیجه ای نگرفتی مطرح نکن

چون آب در هاون کوبیدنه و بسادگی رفع نمیشه
باوجودیکه مکررا تاکید کردم فقط کاری که میخوام انجام بده ولی علیرغم تاکیدم آنقدر آزمایشات خودتو انجام دادی که به استناد گزارش پست 459 ایرادات جدید و عجیبی اضافه کردی و دوباره باید آزمایشات قبلی را تکرار کنم تا بفهمم چه اراداتی اضافه کردی

سپاس

آخرین ویرایش:

asadbekam

کاربر
2009-06-22
37
80
عزیزم با این کارهایی که کردی عجیب نیست و خیلی هم طبیعیه که این مدار ساده فوق العاده پیچیده شده
عزیزم هر کاری حساب و کتاب داره لذا ممکنه من با حساب و کتاب نظری بدم و این دلیل درست بودن همین نظر بی حساب پارسال شما و نادست بودن نظر فعلی من نیست

اگر من این پاسخ را در هر تغذیه ای ببینم با دلایل علمی میفهمم ترانس خرابه
ولی شما باوجودیکه ابتدای راه هستی ، با این تمثیل که پس از یک عمر گدایی .... مدعی اطلاعات کامل هستی و اتفاقا در پست قبل عرض کردم همین موضوع در مورد افراد مبتدی موجب خسارات عجیب و غریب میشه

مطمئن باش اگه اطلاعات شما در این مدت کامل شده باشه اطلاعات من ناقص نشده و کمی کاملتر شده

ترانس تغذیه بسیار بسیار بندرت میسوزه و شما توجیهی برای تردید به ترانس نداشتی ولی الان دستکاری شده و احتمال خرابی آن فوق العاده زیاده
لذا اگر ترانس را دستکاری نکرده بودی هرگز به ترانس شک نمیکردم

ایراد اساسی شما اینه که بی مهابا و به وفور دستکاری میکنی و هر لحظه به احتمالات اضافه میکنی
و اگه ازت بپرسم با چه استدلالی 2/2 میکرو نصب کردی هیچ دلیل قانع کننده ای نداری باوجودیکه 47/ در موقعیتی نیست که بسوزه و لذا اگه نامناسب بود این تغذیه هیچوقت راه نمی افتاد

این ترانس دیگه بهیچ عنوان قابل اعتماد نیست بخصوص که مطمئنی درست پیچیدی و نمیتونی اصلاحش کنی البته نسوخته بلکه درست نپیچیدی
احتمالات ترانس یکی و دوتا نیست مثلا ممکنه در جهت معگوس پیچیده باشی
آخه عزیزم اگه بتونی استدلال درستی داشته باشی باید درستش میکردی
پس واضح ترین نتیجه اینه که خطای زیادی داری

باوجودیکه گفتم فقط کاری که میگم انجام بده ولی پست اخیر خودت را بخون ببین علیرغم تاکید شدید من چه آزمایشاتی انجام دادی و چه کارهایی کردی و معلوم نیست چه ایرادات دیگری اضافه کردی که مجددا باید تست بشه

عزیزم تعویض الکی موجب پیچیدگی تعمیر ساده ترین مدار میشه
پزشکی که یک خورجین دارو تجویز میکنه دکتر نیست هر چند میگه منم اون قرصی که فلان دکتر ماهر تجویز کرده بین صدها داروی داخل خورجین گذاشته بودم و ازآنجاکه با داروهای من سال نشدی پس با تجویز این پزشک هم خوب نمیشی
البته درست میگه و ممکنه صدها داروی شانسی یک مرض را معالجه کنه ولی یک میلیون مرض اضافه میکنه

لذا ازآنجاکه یکی پس از دیگری خرابی کل قطعات تغذیه را تشخیص داده بودی لذا بله بدیهی است که یکی از تشخیص های شما ترانس بوده ولی تشخیص شما دلیل سالم بودن ترانس فعلی نیست بلکه قبلا سالم بوده و الان توسط شما بسادگی قابل اصلاح نیست

البته با احتمال ناچیزی ممکنه ترانس سالم باشه و ایراد عجیب دیگری اضافه کرده باشی و از معایب دستکاری بیمورده که هیچ چیزی قابل اطمینان نیست و هر احتمالی ممکنه چون کل مدار از حالت اصلی خارج شده
ولی در هر صورت باید ترانسی پیدا کنی که سیم پیچ ها کاملا مشخص بشه و جایگزین کنی
حتی جای پایه ها باید رعایت بشه یعنی همون پایه ای که به 310 ولت متصله باید در این برد هم همون پایه به 310 متصل بشه نه پایه دیگر اولیه
همچنین بقیه سیم پیچ ها

سپاس
سلام استاد.
در مورد مدار دوبلر ولتاژ که شما در ابتدای این تاپیک قرار دادید، آیا فرکانس خروجی نصف نمیشه؟
یعنی 620 ولت با فرکانس 25 هرتز!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد.
در مورد مدار دوبلر ولتاژ که شما در ابتدای این تاپیک قرار دادید، آیا فرکانس خروجی نصف نمیشه؟
یعنی 620 ولت با فرکانس 25 هرتز!

درود

ازآنجاکه مغایر با استناد شما ، ابتدای تاپیک مرتبط با سوال شما نیست و شماره پست مورد نظر خود را هم اعلام نفرمودی و پستی هم که بعنوان نقل قول انتخاب فرمودی ، هیچگونه ارتباطی با سوال شما نداره لذا متاسفانه منظور شما را نفهمیدم.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام

اگر ترانسی دارید که ولتاژ خروجی آن برای مقصود شما مناسب نیست
اگر دارای سر وسط نیست و میخواهید سر وسط هم داشته باشد
اگر به چند ولتاژ مختلف نیاز دارید

با روش زیر بدون باز کردن هسته ، ولتاژ ترانسی که دارید ظرف نیم ساعت مطابق میل خود بسازید

مشاهده فایل‌پیوست 83600

1- ابتدا قسمتی از لاک نگهدارنده یکی از چهار طرف ترانس را خم کنید که بتوانید سیم پیچ خروجی را ببینید اگر موقع خم کردن لاک مربوطه شکست مانعی نداره . حتما اضافی بوده و خدا خواسته بشکنه

می بینید منم موقع تهیه تصویر شکستم چون ترانس عهد بوقه و لاکش خشک شده

حتی اگر ناگزیر به شکستن کل لاک یکطرف هم بشوید اشکالی نداره ولی سعی کنید قسمتی که کمترین خسارت به شاکله ترانس وارد میکنه خم کنید یا بشکنید
مشاهده فایل‌پیوست 83601

2- حالا یک پروب ولتمتر AC را به یکی از سیمهای خروجی متصل کنید
پروب دیگر ولتمتر AC را به سوزن تیزی متصل کنید ( استفاده ار گیره آزمایش مانند تصویر راحت تره )

3- ترانس را روشن کنید و سوزن را روی یکی از سیمهای مختلف ثانویه ترانس فشار دهید که از شارلاک (رنگ سیم ) عبور کنه تا اتصال با سیم برقرار شود و ببینید ولتمتر چه مقداری نشون میده
اگر مناسب نیست روی سیم ردیف بالاتر یا ردیف پایین تر آزمایش کنید تا ولتاژ مناسب را ببینید
سوزن را فقط روی یک سیم فشار دهید والا ممکنه موجب اتصال دوسیم مجاور شوید که هرچند خطری نداره و با مشاهده جرقه متوجه میشوید ولی دقت کنید بهتره
مشاهده فایل‌پیوست 83602

4- سپس با جسم غیر فلزی تقریبا تیز ، مانند لاک و یا با تکه ای از فیبر مدار چاپی ، همان سیم را کمی از بقیه سیمها دور کنید و وقتی فاصله کمی با بقیه سیمها پیدا کرد با هر وسیله ای دوست دارید آنرا بیشتر فاصله دهید تا فاصله آن با بقیه سیمها برای لحیمکاری مناسب بشه و این عملیات را بگونه ای انجام دهید که بقیه سیمها زخمی نشه
مشاهده فایل‌پیوست 83603

حالا شارلاک این سیم را حدود 3 میلیمتر بتراشید و سیمی به آن لحیم و استفاده کنید
اگر محل لحیم را با هر چسب نواری یا هر چسب خمیری بپوشانید بهتره ولی اگر با چسب عایق نکردید روی بقیه سیمها نخوابانید زیرا احتمال اتصال به بقیه سیمها وجود داره
مشاهده فایل‌پیوست 83622
نکته : اگر مثلا ترانس شما 40 ولتی است و به 30 ولت نیاز دارید چه سر 10 ولتی و چه 30 ولتی را پیدا کنید کار تمام است
زیرا وقتی یک سر خروجی نسبت به سیمی که با سوزن گرفته اید 10 ولت باشد قطعا سر دیگر خروجی نسبت به آن 30 ولت است

موفق و موید باشید

درود
استاد یه ترانس 12 ولتی دارم ( 2 تا 12 ولتی مستقل با جریان بالا داره به علاوه یه 5ولتی و یه 7 ولتی و یدونه 30 ولتی که جریانشون پایینه ) ترانس مربوط به یه ظبط صوت سه دیسکه .
ترانس رو واسه کارای متفرقه استفاده میکردم و سالم بود . حدود یه ماه پیش از ترانس تغریبا یک ساعت جران بالا گرفتم و خاموشش کردم امروز که مجدد خواستم استفاده کنم ترانس هیچ خروجی نداشت
قاب ترانس هم سریع گرم شد .

ترانس رو باز کردم . ولی هیچ سوختگی مشاهده نمیشه . طبق تصویر (توضیحات کامل رو تو تصویر دادم ) سیم پیچ اولیه ترانس به هم راه نمیدن ولی فلشهای سبز به هم دیگه راه میدن .

آیا ممکنه سیم پیچ سالم باشه و فقط اون قطعه (شماره رو رو تصویر تایپ کردم) سوخته باشه؟

5.jpg

تصویر قطعه رو هم جداگونه میزارم لطفعا راهنمایی کنید

6.jpg

http://uupload.ir/files/doy6_img_20150807_201047.jpg

http://uupload.ir/files/obgh_img_20150807_200318.jpg

آخرین ویرایش:
بالا