آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

دانلود: نقشه و راهنمای تعمیر مولتی متر های دیجیتال

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
951
با سلام خدمت همکاران
مولتی متر دیجیتال dt9208A به دستم رسیده که در حالت تست بازر بدون اتصال پروب ها بوق میزنه و در کل رنج مقاومت عدد متغیری رو نمایش میده بجز در رنج مگا اهم
ای سی این مولتی متر ICL7106 از نوع 44 پایه هست که دیتاشیت اون رو با سرچ زیاد پیدا نکردم البته نقشه رو تونستم پیدا کنم
قطعات هیج عیب ظاهری ندارند دوستان راهنمایی کنن اینم از شماتیک
0683121.jpg DT9208A borde view.jpg
شماتیک نا مفهومه در مورد نوار های مربوط به سلکتور (سمت چپ) متوجه نشدم نوار های همرنگ به هم متصل میشن یا نوار های کنار هم (اگر همرنگ پس نوار صورتی و قهوه ای چکاره اند؟)
نکته :اون خطوط رنگی دیگر در قسمت دیگه ی نقشه خودم برای راحتی مسیر یابی اضافه کردم
نکته ی دیگه اینکه بازر این مولتی متر مستقیم به ای سی اصلی متصله امکان خرابی ای سی هست؟
اگر دوستان دیتاشیت این نوع ای سی رو قرار بدن عیب یابی بهتر انجام میشه چون در این نمونه میتوان پایه ی اندازه گیر مقاوت و قطعات متصل به اون رو تفکیک و تست کرد

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
951
با سلام خدمت همکاران
مولتی متر دیجیتال dt9208A به دستم رسیده که در حالت تست بازر بدون اتصال پروب ها بوق میزنه و در کل رنج مقاومت عدد متغیری رو نمایش میده بجز در رنج مگا اهم
ای سی این مولتی متر ICL7106 از نوع 44 پایه هست که دیتاشیت اون رو با سرچ زیاد پیدا نکردم البته نقشه رو تونستم پیدا کنم
قطعات هیج عیب ظاهری ندارند دوستان راهنمایی کنن اینم از شماتیک
کسی از اساتید نظری نداره؟

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
کسی از اساتید نظری نداره؟

سلام
احتمالا یک قطعه حفاظتی مثل وریستور توی مسیر اهم سنج مولتی متر اتصال کوتاه شده شاید هم یک دیود باید مسیر ورودی تا سلکتور و بعد از اون رو بررسی کنید تا به نتیجه برسید
یا اینکه تمام المان های حفاظتی روی مدار رو که زیاد هم نیستن چک کنید
در آخر میتونه خود میکرو کنترلر مشکل داشته باشه

vafadar1

کاربر vip
vip
کاربر
2007-05-16
142
113
با درود .اگر در حالت اهم به برق خورده. میکروکنترل خرابه.

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
951
با درود و تشکر

احتمالا یک قطعه حفاظتی مثل وریستور توی مسیر اهم سنج مولتی متر اتصال کوتاه شده شاید هم یک دیود باید مسیر ورودی تا سلکتور

قطعات هیج عیب ظاهری ندارند
نه اینکه فقط در ظاهر در واقع یعنی با تست با مولتی متر هم بنظر مشکلی شناسایی نشده
در واقع مشکل بنده سر در نیوردن و گیج شدن از این شماتیک (به علت قسمت سلکتور ) و نبود دیتاشیت ای سی ICL7106 46pin (برای تشخیص مدار و پایه مربوطه به بخش اهم و بوق) هست البته اگر دوستان تجربه ی مستقیم تری داشته باشن از شنیدنشون خوش حال خواهم شد.
و یک سوال دیگر : که برای قسمت مقاومت ایا از ای سی واسط استفاده شده یا خود ای سی مستقیما اطلاعات رو می خونه؟

با درود .اگر در حالت اهم به برق خورده. میکروکنترل خرابه.
همچنین با تشکر از شما
نمیدونم در چه حالتی به برق خورده . شما به چه استنادی میفرماید که در این حالت ای سی اصلی خراب هست؟

آخرین ویرایش:

icen

کاربر vip
کاربر
2013-06-03
115
197
IMG_20210808_214239.jpgسلام ببخشید من یک اهمتر قلمی مدل mastech ms-8211 دارم که تمام نشانگرها درست عمل میکنن ولی برای اندازه گیریه ولتاژ DC & AC عدد 0 و عشار رو مینویسه ولی ولتاژ رو نمینویسه ... ایا کسی نقشه این مدل رو داره یا میدونه مشکل کجاست ...سلکتور رو هم تمیز کردم و باطری رو نو انداختم ....بازم ممنون

IMG_20210808_214314.jpg

IMG_20210808_214405.jpg

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,040
2,858
32
مشاهده فایل‌پیوست 178077سلام ببخشید من یک اهمتر قلمی مدل mastech ms-8211 دارم که تمام نشانگرها درست عمل میکنن ولی برای اندازه گیریه ولتاژ DC & AC عدد 0 و عشار رو مینویسه ولی ولتاژ رو نمینویسه ... ایا کسی نقشه این مدل رو داره یا میدونه مشکل کجاست ...سلکتور رو هم تمیز کردم و باطری رو نو انداختم ....بازم ممنون

مشاهده فایل‌پیوست 178079

مشاهده فایل‌پیوست 178080
آخرین بار روی چه حالتی بوده که این مشکل پیش اومده؟

icen

کاربر vip
کاربر
2013-06-03
115
197
سلام روی ولتاژ گیری بود ...ولتاژ باهاش گرفتم برق dc و دیگه نگرفت ...ولی همه چیز بدون مشکل کار میکنه .بیزر .دیود.اهم و سلکتور تست ..بدون مشکل هستن حتی عدد صفر رو روی دیسپلی دارم موقع اندازه گیری ولتاژ بعضی مواقع هم یه اندازه هایی میگیره ولی قاطی

icen

کاربر vip
کاربر
2013-06-03
115
197
آخرین بار روی چه حالتی بوده که این مشکل پیش اومده

سلام روی ولتاژ گیری بود ...ولتاژ باهاش گرفتم برق dc و دیگه نگرفت ...ولی همه چیز بدون مشکل کار میکنه .بیزر .دیود.اهم و سلکتور تست ..بدون مشکل هستن حتی عدد صفر رو روی دیسپلی دارم موقع اندازه گیری ولتاژ بعضی مواقع هم یه اندازه هایی میگیره ولی قاطی

بالا