آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

رفع ابهام در مورد جایگزینی آی سی 5l0380 بجای ld7550

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام 
گفتم این پست و بزنم که دیدنش خالی از لطف نباشه..........
یکی از همکاران تغذیه ای برای تعمیر واسم اورد که آی سی ld7550 سوخته بود متاسفانه آی سیش تو بازار نبود و مشتریش هم عجله داشت و من مثل همیشه از 5l0380 و ای سی های مشابه برای این منابعی که آی سی شون نایاب است استفاده کردم و قطعاتی که در مسیر بود رو حذف کردم از جمله فت و آی سی ......و با روشن کردن تغذیه دیدم صدای تیک تیک از تغذیه می اید و طبیعتا ولتاژهای خروجی هم افت کرده مثلا 3.3 شده 0.5 با تغییر خازن استارت از 10میکرو به 4.7 دیدم ولتاژهای خروجی بیشتر شده و با کمتر کردن خازن استارت به 2.2 تغذیه بعد از یک صدای ویز 2 ثانیه ای راه افتاد و تمام  ولتاژهای خروجی درست و  هم فیکس است و با کشیدن جریان مشکلی ندارد (دستگاه پیشم نیست که تست کنم)

نقشه ای داشتم که تقریبا مشابه با نقشه تغذیه من است ولی جریان تغذیه من خیلی کمتر است 
~H03in~.jpg

به نظر شما کاهش مقدار این خازن (c6 در نقشه 47 میکرو است ولی در تغذیه من 10 میکرو بود )به 2.2 میکرو به همراه دیود که vcc آی سی را تامین میکنند (در آی سی 5m بین 12 تا 18 ولی در این یکی 36 است و ابهام هم همینجاست) آیا میتونه مشکلی بوجود بیاره؟ 

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام
گفتم این پست و بزنم که دیدنش خالی از لطف نباشه..........
یکی از همکاران تغذیه ای برای تعمیر واسم اورد که آی سی ld7550 سوخته بود متاسفانه آی سیش تو بازار نبود و مشتریش هم عجله داشت و من مثل همیشه از 5l0380 و ای سی های مشابه برای این منابعی که آی سی شون نایاب است استفاده کردم و قطعاتی که در مسیر بود رو حذف کردم از جمله فت و آی سی ......و با روشن کردن تغذیه دیدم صدای تیک تیک از تغذیه می اید و طبیعتا ولتاژهای خروجی هم افت کرده مثلا 3.3 شده 0.5 با تغییر خازن استارت از 10میکرو به 4.7 دیدم ولتاژهای خروجی بیشتر شده و با کمتر کردن خازن استارت به 2.2 تغذیه بعد از یک صدای ویز 2 ثانیه ای راه افتاد و تمام ولتاژهای خروجی درست و هم فیکس است و با کشیدن جریان مشکلی ندارد (دستگاه پیشم نیست که تست کنم)

نقشه ای داشتم که تقریبا مشابه با نقشه تغذیه من است ولی جریان تغذیه من خیلی کمتر است
مشاهده فایل‌پیوست 80423

به نظر شما کاهش مقدار این خازن (c6 در نقشه 47 میکرو است ولی در تغذیه من 10 میکرو بود )به 2.2 میکرو به همراه دیود که vcc آی سی را تامین میکنند (در آی سی 5m بین 12 تا 18 ولی در این یکی 36 است و ابهام هم همینجاست) آیا میتونه مشکلی بوجود بیاره؟

سلام

ضمن تقدیر بابت ابتکار قابل تحسین شما
380 به جریان استارت بیشتری نیاز داره و لذا با همان خازن 10 میکرو مقاومت R3 را کوچکتر کنید ( اگر 1.2 مگا است با 470 کیلو تست کنید اگر نشد بتدریج تا 100 کیلو کوچک کنید)

البته بنظر نمیرسه با 2.2 میکرو هم مشکلی پیش بیاد.

سپاس

آخرین ویرایش:

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,007
با سلام خدمت دوستان جالبه که در مورد نقشه فوق میخواستم 5l0380 رو جایگزین این ایسی کنم که تغذیه راه اندازی نمیشد که با تعویض خازن کنار اپتی کوپلر به شماره c7واستفاده از ظرفیت47%میکرومشکل رفع گردیدکه این هم یه تجربه در مورد نصب ایسی 5l0380 بودشاید برای بعضی از دوستان هم این مورد اتفاق بیفته

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام خدمت دوستان جالبه که در مورد نقشه فوق میخواستم 5l0380 رو جایگزین این ایسی کنم که تغذیه راه اندازی نمیشد که با تعویض خازن کنار اپتی کوپلر به شماره c7واستفاده از ظرفیت47%میکرومشکل رفع گردیدکه این هم یه تجربه در مورد نصب ایسی 5l0380 بودشاید برای بعضی از دوستان هم این مورد اتفاق بیفته
با سلام
حرف شما کاملا درسته و از مطلب مفیدتان تشکر میکنم با کم کردن ظرفیت خازن مسیر فیدبک کنار اپتو مشکل حل میشود.......... ولی جهت رفع ابهام خدمتتان در بالا عرض کردم تغذیه ای که من بر روی آن کار کردم شبیه این مدار بود (خود این مدار نبود )با قطعات کمتر (نقشه ای داشتم که تقریبا مشابه با نقشه تغذیه من است ولی جریان تغذیه من خیلی کمتر است )یا علــــــــــی

آخرین ویرایش:

mojtabav

کاربر vip
کاربر
2019-10-18
88
179
سلام علیکم
دوستان بنده برا برد یخچال که قسمت تغذیه اون از 5l0380 استفاده شده بود ماژول جایگزین براش طرح زدم.
آیس ob2273 با سوییچ خارجی و فرکانس فیکس رو 60 کیلو هرتز هست مثل آیسی380 که آیسی استفاده شده با جریان راه اندازی ناچیزی راه می افته راحت جواب داد.با سیم رو برد جایگزین کردم اندازه ماژول 2*3 بیشتر نمیشه

بالا