آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: راهنما برای تعیین کلمه عبور امن به صورت سریع

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
سلام

یکی از کارهای روزانه و خسته کننده در استفاده آنلاین از بیشتر سایتها انتخاب کردن رمزهای عبور امن هست.
در اینجا قصد دارم یک ترفند آموزش بدم که خودم سالهاست استفاده میکنم.
ما میتونیم یک رمز پایه ایجاد کنیم و بقیه رمزها رو بر اساس اون رمز پایه ایجاد کنیم. اینجوری هم رمزها تکراری نخواهد بود و هم به خاطر آوردن اونها ساده هست.
رمز عبور خوب رمزی هست که هم از حروف کوچک و بزرگ تشکیل شده باشه و هم در اون عدد باشه و نهایتا یکی یا دو کارکاتر خاص هم در ان به کار رفته باشه.
مثلا سال ورود من به دانشگاه 1389 بوده و اسم شرکتی که من توش کار میکنم iran server هست. خب من میتونم سال ورود به دانشگاهم رو به این شکل [hide]بنویسم:
(!389) خوب به جای 1 علامت ! گذاشتم و دو پرانتز هم به اول و اخرش اضافه کردم.
نام شرکتم رو هم به این شکل مینویسم : IRse همانطور که میبینید اختصاری از نام شرکتم درست کردم و دو حرف اول که نشانه ایران بود را بزرگ و دو حرف اخر را کوچک انتخاب کردم. خوب تا اینجا میتونیم به این شکل این رمز پایه را بنویسیم:

IRse(!389)

اکنون با اضافه کردن یک کارکتر # انتهای این کد اختصاری از هر سایت که می خوایم براش پسوورد درست کنیم رو اضافه میکنیم. مثلا برای رمز جیمیلم من این رو مینویسم:

IRse(!389)#gglgml

که اختصار google gmail رو gglgml انتخاب کردم. این رو به مرور خودتون میتونید یک فرمول برای اختصار ساختن تو ذهنتون ایجاد کنید که دیگه یادتون نمیره و راحت برای هر کدوم اختصار درست میکنید.
رمزی که من در بالا ساختم هم به این راحتی یادم نمیره و هم اینقدر safe یا مطمئن و امن هست که به این راحتی قابل یافتن توسط دیگران نیست
[/hide]
نویسنده: آرمین نکویی
12 آذر 1392

بالا