آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن دایود در مدار پاور ATX400 مدل پورشه ونداشتن ولتاژخروجی

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
باسلام :
هر چهار دایود بیرون مدار چکشد سالم .خازنهای بزرگ اهم چک شد سالم بود البته ظرفیت آنها را چک نکردم نمی دانم لازم است یا نه ؟ مقاومتها دایودهای کنار هیت سینک چک شد سالم بود . البته قطعه سبز کنار فیوز را متوجه نشدم چی هست ولی کاملا شورت میخواند حتی بیرون مدار . سه تا ترازیستور کنار هیت اگر مطمین نیستم درست چک کردم یا نه اگر راهنمایی کنید ممنون میشم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: A.R.T

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
باسلام :
هر چهار دایود بیرون مدار چکشد سالم .خازنهای بزرگ اهم چک شد سالم بود البته ظرفیت آنها را چک نکردم نمی دانم لازم است یا نه ؟ مقاومتها دایودهای کنار هیت سینک چک شد سالم بود . البته قطعه سبز کنار فیوز را متوجه نشدم چی هست ولی کاملا شورت میخواند حتی بیرون مدار . سه تا ترازیستور کنار هیت اگر مطمین نیستم درست چک کردم یا نه اگر راهنمایی کنید ممنون میشم .

اون بقول شما قطعه component سبزرنگ اگر سالم باشه باید هد دو پایه اش بهم بوق بزنه( چیزی شبیه تست فیوز)
اون سه تا ترازیستور روی هیت اول اگه بخواهید بیرون مدار تست شود دو حالت داره
یکی باید مولتی متر را روی بیزر قرار دهید و پراپ مشکی به پایه وسط و پراپ قرمز یکبار به پایه راست وپراپ قرمز را به پایه بعدی بزنید در این حالت هیچکدام از دو پابه نباید بوق بزند
در حالت دوم با تست دیود باید تست کنید

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
با سلام :
taer عزیز خدمت شما عرض کنم که از نظر اهمیک ترانزیستورها سالم ، ترانس هاسالم ، خازنها سالم ، بریج داییودها سالم ، و ایسی 7500 هم بجز پینهای 7و9و10 به گراند وصل نیست اما بعد از اینکه که پاور وصل میشود یک لحظه لامپ روشن وخاموش میشود بعد از نظر ولتاژ سر خازن بزرگ 300 ولت ، بریج دایود یک سر 105 ولت سر دیگر 300 ولت ، وسط دو ترانزیستور هیت اول 300ولت اپایه های دیگر ابتدا بیش از 130ولت ولی ظرف مدت کوتاهی (2دقیقه ) به کمتر از 2ولت کاهش می یابد اما ترانزیستور وسط ، وسط از ابتدا بیش از 100 ولت وتا کمتر 3 ولت کاهش پیدا میکند و این وضعیت روی پرایمری ترانس بزرگ نیز هست وفقط روی ترانس کوچک کناری روی پرایمری آن 300 ولت ثابت دارم ونیز دوسر اپتو کوپلر ولتاژی نیست ضمنا کوپلر از نظر اهمیک مقاومت خیلی بالایی دارد .با تشکر

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
درود
روی پست اول که عکسش هم گذاشتید جای یه مقاومت روی برد خالیه
این مقاومت را شما جدا کردید یا فابریکی اینجوریه
البته اثار اینکه قبلا یه مقاومت روی برد بوده هست

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
باسلام :
بله یک مقاومت 22 اهمی جایگزین کردم که قبلا سوخته بود .ضمنا هیت سینک اول خیلی داغ میشود و در هیچیک از سیمهای خروجی ولتاژی وجود ندارد.

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
سلام به همه :
بنظر میرسد سایت در استراحت کامل بسر می برد زیرا الان بیش از 48 ساعت میگذرد ولی از راهنمایی اساتید هیچ خبری نیست من که یخ زدم .

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
سلام به همه :
بنظر میرسد سایت در استراحت کامل بسر می برد زیرا الان بیش از 48 ساعت میگذرد ولی از راهنمایی اساتید هیچ خبری نیست من که یخ زدم .

درود
جناب کهندانی عزیز:
وقتی قطعه ای را پیش تعمیر کار میبرید و قطعه زیر دست تعمیرکار هست خیلی بیشتر از این 48 ساعتها طول میکشه تا تست و عیب یابی بشه
حلا در نظر بگیرید قطعه زیر دست دوستان نباشه
حالا هم اگه فکر میکنید قصوری پیش اومده باید به بزرگواری خودتون ببخشید
پس لطفا صبور باشید
تا با راهنمایی دوستان گرمای مطلوب برای شما حاصل شود

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام
7.png
نوشته اصلی توسط کهندانی
باسلام :

ظرفیت خازنهای بزرگ را قید کن و حتما آنها را عوض کن
شماره های آن 3 ترانزیستور بزرگ را قید کن

بعد از اینکه که پاور وصل میشود یک لحظه لامپ روشن وخاموش میشود بعد از نظر ولتاژ سر خازن بزرگ 300 ولت ، بریج دایود یک سر 105 ولت سر دیگر 300 ولت ، وسط دو ترانزیستور هیت اول 300ولت اپایه های دیگر ابتدا بیش از 130ولت ولی ظرف مدت کوتاهی (2دقیقه ) به کمتر از 2ولت کاهش می یابد اما ترانزیستور وسط ، وسط از ابتدا بیش از 100 ولت وتا کمتر 3 ولت کاهش پیدا میکند و این وضعیت روی پرایمری ترانس بزرگ نیز هست وفقط روی ترانس کوچک کناری روی پرایمری آن 300 ولت ثابت دارم

با توجه باینکه ولتاژ پایه های ترانزیستور افت میکند و تغذیه ترانزیستورها توسط شارژ دو خازن الکترولیتی بزرگ که هم ظرفیت نیز باید باشند بعهده دارد لذا خازنهای مزبور حتما خرابند و با نوع سالم و هم ظرفیت بایستی تعویض گردند

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
با سلام به دوستان بزرگوار :
ترانزیستور ها هماتگونه که در عکسهای قبلی آمده دوتا D304x و یکی B2N60 و هردو خازن 330ماکرو فاراد 200 ولت هستند . بعد از تعویض با نو اطلاع خواهم داد .متشکر

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام ترانزیستور D304x d ترانزیستور NPN و 700 ولت و 10 آمپر میباشد
ترانزیستور B2N60یک ماسفت 600 ولت 2 آمپر است
طریقه تست آنها در سایت زیاد گفته شده است

بالا