آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: سوختن دایود در مدار پاور ATX400 مدل پورشه ونداشتن ولتاژخروجی

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
با سلام به همه :
پاور 400 ATXپورشه مورد بحث بالا را با لامپ سری میکنم وبرق را وصل میکنم یک لحظه لامپ روشن و بعد خاموش می شود و در ادا مه دایودهای عکس های زیر که با رنگ سبز مشخص شده بعد از 30 ثانیه داغ و دود میکند ودر نهایت میسوزد 1- دراین فاصله هیچگونه خروجی ولتاژ در ثانویه وجود ندارد (یعنی 5و12و3.3 .......) از اتصال سیم سبز به مشکی فن هیچ حرکتی ندارد 2- ولتمیتر روی رنج ac سر چهار دایودهای بریج اولیه چیزی حدود 100 ولت کمتر را نشان میدهد 3- روی مدار دایودها در هر دو سر اهم کم وزیاد میخواند یعنی سالم است 4- قبلا مقاومت سوخته 22 اهم مطروحه قبل تعویض دایود سوخته یاد شده در عکس تعویض خازنهای بادکرده 3300 مکرو هم تعویض شده است . دوستان راهنمایی کنید لطفا

attachment.php
فایل پیوست 79439
2.png
تصاویر پیوست شده
attachment.php

منبع : http://www.irantk.ir/showthread.php?t=45821&page=2#ixzz2m9aAwZHS

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام لامپ تست یک لحظه روشن میشود یعنی در جایی از مدار اتصال وجود دارد.
شما ترانسفورمر کوچک پایینی را که با رنگ آبی علامتگذاری کردم خارج کن زیرا این ترانس تامین کننده ولتاژ ناحیه معیوب است
سپس بدون ترانس یکبار با لامپ تست امتحان کن یعنی به برق وصل کن و ببین لامپ اگر روشن نشده اتصال بعد از ترانس است
با این کار ناحیه عیب محدود میشود ولی اگر لامپ تست باز یک لحظه روشن شد یعنی اتصال در هیت سینگ اول است بایستی تمام قطعات آن قسمت را تست کنی
tr.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام به همه :
پاور 400 ATXپورشه مورد بحث بالا را با لامپ سری میکنم وبرق را وصل میکنم یک لحظه لامپ روشن و بعد خاموش می شود و در ادا مه دایودهای عکس های زیر که با رنگ سبز مشخص شده بعد از 30 ثانیه داغ و دود میکند ودر نهایت میسوزد 1- دراین فاصله هیچگونه خروجی ولتاژ در ثانویه وجود ندارد (یعنی 5و12و3.3 .......) از اتصال سیم سبز به مشکی فن هیچ حرکتی ندارد 2- ولتمیتر روی رنج ac سر چهار دایودهای بریج اولیه چیزی حدود 100 ولت کمتر را نشان میدهد 3- روی مدار دایودها در هر دو سر اهم کم وزیاد میخواند یعنی سالم است 4- قبلا مقاومت سوخته 22 اهم مطروحه قبل تعویض دایود سوخته یاد شده در عکس تعویض خازنهای بادکرده 3300 مکرو هم تعویض شده است . دوستان راهنمایی کنید لطفا

23.jpg
فایل پیوست 79439
2.png
تصاویر پیوست شده
23.jpg

منبع : http://www.irantk.ir/showthread.php?t=45821&page=2#ixzz2m9aAwZHS

سلام

یک پروب اهم متر را به کاتد دیود مورد نظر متصل کنید و پروب دیگر را یکبار به بدنه خروجی و یکبار به بدنه ورودی متصل کنید و اهم مربوطه را اعلام کنید

برای هر دو دیود تست فوق را انجام و اهم آنها را اعلام کنید

سپاس

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
باسلا وقت بخیر:
بین کاتد ( سر بدون نوار ) دایود ها با سیم مشکی خروجی صفر ولت وبا سیمهای ورودی ACپاور مقاومت بالا میخواند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
باسلام به آقا رضا :
ترنسفرمر از مدار خارج شد 1- دایودها جریان نکشید داغی وبو هم احساس نشد 2- در لحظه اول چراغ روشن میشه وتا زمانی که خازن های بزرگ شارژ هستند دیگه با وصل برق به مدار چراغ روشن نمی شود مگر اینکه خازنها را دیشارژکنم . 3- ترانس هم سالم است زیرا پرایمریها به شورت وسکندریها هم به هم شورت ولی پرایمری به سکندری اپن هستند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
باسلا وقت بخیر:
بین کاتد ( سر بدون نوار ) دایود ها با سیم مشکی خروجی صفر ولت وبا سیمهای ورودی ACپاور مقاومت بالا میخواند.

سلام
ضمن تشکر از جناب آقای reza_476

جناب کهندانی عزیز

سر بدون نوار یعنی آند
صرفنظر از خطای فوق اولا ولتاژ نخواستم که فرمودید صفر ولته
ثانیا مقاومت نسبت به سیمهای ورودی نخواستم

1- مقاومت کاتد هر دیود مشکوک نسبت به بدنه فلزی چقدره ( از دو طرف )

2- مقاومت کاتد نسبت به بدنه ورودی ( بدنه ورودی احتمالا منفی یکی از دو خازن بزرگ است )

دو خازن بزرگ سری هستند که منفی یکی به مثبت دیگری متصله و لذا منفی یک خازن در انتها قرار دارد که غالبا بدنه پاور است
مثبت خازن دیگر هم تنهاست که کاری با آن نداریم

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام
ترانس خراب نمیشود
پس ایراد در هیت سینگ اول است من علامتگذاری کردم آن ناحیه عیب یابی را (هیت سینگ اول) را با آبی علامت زدم بترتیب 4 دیود - دو عدد خازن الکترولیتی بزرگ را حتما بیرون از مدار از نظر اتصال کوتاه و ظرفیت حتما دقیق چک کن و بعد ترانزیستورهای هیت سینگ و سپس دیود و مقاومت و خازن و هرگونه قطعه در محل مزبور را چک کن
c1.jpg
مسیر رابا فلش علامت گذاشتم چک خازنها را باشماره 1 مشخص کردم و سپس 3 ترانزیستور و ....

آخرین ویرایش:

mmm3

کاربر
2010-07-25
60
136
با درود اگر مقاومتهای سوخته به خروجی ترانس Standby وصل است .از خروجی همین ترانس تا Standby+5 و همین طور مدار کنترل قطعات بررسی شود. قطعه ایراد دار در بین نیمه هادیها یا خازنها است..

کهندانی

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-07-16
341
500
با سلام خدمت همه اساتید :
بفرمایید در تصاویر زیر:
1- آیا این ترانزیستور ها که در هیت اولیه هستند ماسفت هستند یا معمولی ؟ اگر ماسفت هستند چرا زیر اولی سمت راست روی برد زده( E ( Emitter وسمت چپ زده C (collector .
2- قطعه (component ) سبزرنگ شبیه خازن کنار فیوز چه نام دارد وچگونه چک میشود .

DSC05185.jpgDSC05199.jpg

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,417
ایران
درود
شما درست حدس زدید
در مورد اون قطعه سبز تست اون شبیه فیوز هست
مولتی متر را روی بیزر قرار دهید و دو پایه اش باید بوق بزند( سالمه)
در مورد سوال اول هم روی خود قطعه چی نوشته؟؟؟؟

بالا