آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال در مورد جای سه سیم جفت دستگاه جوش مدل ZX7-200

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
درود استاد غزال در ادرس زیر فقط در محدوده علامت سوال که گذاشتی سه تا سیم مشکی و سه سیم قرمز هست سوکت سیمها کنده شده و چسب کاریه ولی از زیر سوکت روی برد سه تا به هم وصل هستند و سه تای دیگه هر کدوم به یکی از خازنهای پلی استر میره
1سوالم اینجاست سه سوکتی که از زیر وصلند سه سیم سیاه وصل میشه یا قرمز؟
2در قسمتی که اتصال دارن هیج مشکلی نیست ترتیب نداره چون هر سه اتصال هستن ولی در قسمتی که هر کدام به خازن پلی استر میره ترتیب سیمها مهم ؟
3اگه جای سه سیم قرمز و سیاه عوض بشه مشکل داره؟
http://www.irantk.ir/attachment.php?attachmentid=78822

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد غزال در ادرس زیر فقط در محدوده علامت سوال که گذاشتی سه تا سیم مشکی و سه سیم قرمز هست سوکت سیمها کنده شده و چسب کاریه ولی از زیر سوکت روی برد سه تا به هم وصل هستند و سه تای دیگه هر کدوم به یکی از خازنهای پلی استر میره
1سوالم اینجاست سه سوکتی که از زیر وصلند سه سیم سیاه وصل میشه یا قرمز؟
2در قسمتی که اتصال دارن هیج مشکلی نیست ترتیب نداره چون هر سه اتصال هستن ولی در قسمتی که هر کدام به خازن پلی استر میره ترتیب سیمها مهم ؟
3اگه جای سه سیم قرمز و سیاه عوض بشه مشکل داره؟
http://www.irantk.ir/attachment.php?attachmentid=78822

سلام

شما تصویر دستگاه خود را ارسال نفرمودی ولی اگر دقیقا مانند تاپیک مورد اشاره است

اولا 3 سیم مشکی و قرمز روی یک سوکت نصبه و قابل جابجایی نیست

ثانیا جابجایی سیمهای مشکی با یکدیگر و سیمهای قرمز با یکدیگر مانعی نداره

ثالثا در مدل مورد اشاره ، جابجایی هر 3 سیم قرمز با 3 سیم سیاه هم مانعی نداره و اگر در مدل دیگری اشکال داشته باشه این اشکال موجب صدمه دستگاه نمیشه و فقط ممکنه آمپر خوبی نده ( بستگی به طراحی داره )

تصویر و مارک دستگاه را اضافه کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد سیمها را طبق شکل بستم دستگاه به 220 زدم روشن شد امپر هم کم و زیاد میشود ولی در خروجی ولتاژ ندارم و جوش نمیکند با یکی از نزدیکانم مشورت کردم گفت چراغ زرد جلو و ال ای دی قرمز برد بالا نباید روشن شود که نشانه اخطار میشود و ال ای دی سبز در مدار بالا روشن است ولتاژ 310 به پایه وسط فت وسط مدار میرسد ولی به پایه های وسط 12 تا فت نمیرسید با در اوردن و جا زدن 6 تا سیم بقل فن متوجه شدم با برداشتن یکی از اونها البته 3 سیمی که به خازنهای سرامیک میرن چراغهای اخطار خاموش میشن و در خروجی ولتاژ میاد جوش هم میکنه با مشورت تمام دیودهای خروجی و ترانزیستورها را تست زدم سالم بود ایا ایراد از ترانس برد وسطه؟اگه اون سیم و جا نزنم دستگاه کار میکنه اشکالی نداره؟

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,905
تهران
سلام.دوست عزیز کامل تر توضیح بده.نمیدونم میتونی عکس بفرستی یا نه .چون کار بر VIP نیستی.اما اگه میشه با عکس توضیح بده.و بعد این که سیم هر سه ترانس رو ازاد کردی؟ یا فقط یکی رو/؟ بعد ازاد کرردن ولتاژ خروجی داری؟

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام بازم ممنون مدار من عکسش در پست یک قرار دادم بعد از ازمایشات مختلف یک سیم از سه سیمی که هر کدام به خازنهای سرامیکی میرفت ازاد کردم یعنی 5 تا سیم به مدار وصل بود یکی ازاد اینبار وقتی به برق زدم ولتاز در خروجی امد چراغهای اخطار هم خاموش شد جوش هم زد دیودها تست کردم مشکل نداشت ایراد از ترانسه؟اگه یک سیم ازاد بزارم اشه ایرادی بوجود میاد چون دستگاه کار میکنه؟

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,905
تهران
هدر دستگاه شما از سه عدد ترانس استفاده شده.که هر کدام از ان ها به دو سیم قرمز و مشکی به برد وصل شده.اگر با ازاد کردن ترانس دستگاه کار میکنه به احتمال زیاد اون ترانی که ازاد کردی شورت شده ولی قبل از این شما خازن پلی استر مربوط به اون ترانس رو با خازن های کناری عوض کن اگه باز هم مشکل وجود داشت به احتمال 99 درصد ترانس شورت شده.اگه اون ترانس رو وصل نکنی از امپر دستگاه بک سوم کم میشه . اصولی نیست.و اما اگه دقیقا مطمئن شدی ایراد از ترانسه. پایه هاشو ازاد کن با احتیاط و حوصله ترانس رو خارج کن و با حوصله بشکاف.و ببین محل شورت رو میشه عایق کرد یا نه اگه نشد باید ترانی رو بپیچی فکر کنم چند لا سیم 80 باشه که بیشتر از 10 دور نیست.شما اول خازن رو تست کن.البته میتونی سیم ی که ازاد کردی رو با سیم همرنگ بغلی یه لحظه عوض کنی .تا مطمئن بشه که ترانس خرابه یا خازن.البته احتمال خازن کمتره .با این حال مراحل رو انجام بده اعلام نتیجه کن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام بازم ممنون مدار من عکسش در پست یک قرار دادم بعد از ازمایشات مختلف یک سیم از سه سیمی که هر کدام به خازنهای سرامیکی میرفت ازاد کردم یعنی 5 تا سیم به مدار وصل بود یکی ازاد اینبار وقتی به برق زدم ولتاز در خروجی امد چراغهای اخطار هم خاموش شد جوش هم زد دیودها تست کردم مشکل نداشت ایراد از ترانسه؟اگه یک سیم ازاد بزارم اشه ایرادی بوجود میاد چون دستگاه کار میکنه؟

سلام

ضمن تشکر از جناب دیجیتال عزیز

1- مقاومت دو سر خازن مورد نظر که سیمشو قطع میکنی اعلام کن
2- مقاومت دو سر دیودهای متصل به ترانس مورد نظر را اعلام کن
3- آیا با آزاد کردن یک سیم خاص درست میشه یا هر کدام از 6 سیم را آزاد کنید فرقی نمیکنه و جوش میده ؟
4- آیا با آزاد کردن سیم قرمز مربوطه هم درست میشه و جوش میده ؟

ساده تر اینکه مقاومت 3 خازن را با هم مقایسه کن
و مقاومت کلیه دیودهای خروجی را با هم مقایسه کن مشخص میشه کدوم متفاوته و همون سوخته

با توجه به رفتار دستگاه اگر خطایی در اتصالات وجود نداشته باشد احتمال خرابی خازن سرامیکی قرمز مربوطه بیش از دیگر قطعات است
سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
1-سلام استاد از یکی از دوستانم کمک گرفتم فیشها را کشیدم هر سه خازن سرامیک را تست کردم و 4.7 میکرو فاراد بود پس خازنها سالم هستند
2-همه دیودها چک شد یک پایه به وسط دوید که از یک طرف به دو پایه 0.188 و از طرف دیگر هیچی دیودها هم سالم همه همین اهم نشان میدن
3-با ازاد کردن سیم خاص درست میشود ولتاز میاید جوش هم میکند سیم را دنبال کردم که مستقیما به ترانس میرود مشکل از ترانس است چه راهی داره؟ من اشتباه میکنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
1-سلام استاد از یکی از دوستانم کمک گرفتم فیشها را کشیدم هر سه خازن سرامیک را تست کردم و 4.7 میکرو فاراد بود پس خازنها سالم هستند
2-همه دیودها چک شد یک پایه به وسط دوید که از یک طرف به دو پایه 0.188 و از طرف دیگر هیچی دیودها هم سالم همه همین اهم نشان میدن
3-با ازاد کردن سیم خاص درست میشود ولتاز میاید جوش هم میکند سیم را دنبال کردم که مستقیما به ترانس میرود مشکل از ترانس است چه راهی داره؟ من اشتباه میکنم؟

سلام
بله دراینصورت ترانس معیوبه ولی ازآنجاکه خیلی بندرت میسوزه و جدا کردنش کار سختی است بازم دقت و بررسی دقیقی کن که دلت نسوزه

زیرا احتمال سوختن ترانس بسیار ضعیفه
1- با اهم متر دیجیتال سه ترانس را داخل مدار مقایسه کن اگر خراب باشه باید تفاوت ناچیزی داشته باشه ( ورودی یا خروجی )

2- دو دیود دوبل مربوط به این ترانس را آزاد کن و ورودی باشه و همه سیمها سر جای خود باشه آزمایش و اعلام کن

3- اهم ورودی و خروجی ترانس را نسبت به هسته را بررسی کن

4- از حیث رطوبت و سولفات بررسی ظاهری کن و ببین آثار نفوذ آب دیده نمیشه

خازن مربوطه را با خازن ترانس دیگر جابجا و روشن کن که از سلامت خازن مطمئن تر شویم
خلاصه زمانی ترانس را بیرون بیار که کاملا مطمئن شدی که سوخته

اگه سوخته باشه هم نگران نباش خودت میتونی بپیچی چون تعداد دورش کمه و میگم چکار کنی (گویا جناب دیجیتال هم در این خصوص تجربه داره و استفاده میکنیم )

سپاس

آخرین ویرایش:

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,905
تهران
سلام و عرض ادب و تشکر از غزال عزیز و شما که انقدر دقیق اطلاعات میدید.
با این تفاسیر شما دیود های خروجی رو چک کن.ایا سیم همون ترانسی که با وصل کردنش دستگاه کار نمیکنه رو با تذانس دیگه ای عوض کردی؟اگه اره و باز هم دستگاه کار نکرده. به احتمال 99 درصد ترانس معیوبه.از اون جا که برد دو رو هستش و مدار بسیار زخیم و از سیم لحیمی استفاده شده که درصد سربش زیاده باید از هویه وات بالا استفاده کنی.خیلی دقت کن که هسته های ترانس خیلی زود میشکنه و اسیب میبینه.من واسه خارج کردن این جور قطعات از فندک اتمی استفاده میکنم.

بالا