آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: بوت نشدن مادربرد گیگا m61

traffic

کاربر
2013-07-26
44
85
با سلام خدمت بزرگتر ها
برام 2 تا مادربرد اوردن به مدل زیر :
giga m61pme-s2 amd suport
مادربرد رو کلا از کیس جدا کرده و فقط پاور و رم و سی پی یو روش قرار دادم برای عیب یابی
هر دوی اینها براشون یه مشکل پیش اومده :
با اتصال پاور به طور خودکار روشن شده و بعد از 3 ثانیه فن سی پی یو و پاور سرعتشون کند میشه
در حین این پروسه همون ثانیه ی اول ولتاژ 1.6 روی ال ها ( چوک های مدار vcor ) دارم و به محض کند شدن سرعت سی پی یو ولتاژ صفر میشه
سی پی یو اصلا داغ نمیشه
در طول همین 3 ثانیه دیباگر به صورت زیر عمل میکنه :
12v کلا روشن میمونه
5v کلا روشن میمونه
ird bios کلا روشن
reset خاموش
clk ابتدا روشن و بعد از 3 ثانیه خاموش میشه

این مادربرد تک چیپ بوده و چیپ داغ نمیشه
باقیشو طبق عکس توضیح میدم :

این شمای کلی مادربرد :

06092013834.jpg

فقط بعد از 10 ثانیه این ای سی که کنترلر صدا هست شروع به داغ کردن بیش از حد میکنه به همراه اون ترانزیستور سمت راستش
داغی در حدیه که اگه پاور روش خاموش نکنم این 2 تا ای سی خال میندازه
ولتاژ پایه های ترانزیستور به ترتیب از راست به چپ 12-0-5
و ولتاژ پایه های گوشه ی ای سی صدا 3 تا 5 هستش

06092013825.jpg

استفاده از این سیستم ها در آموزشگاهه و پاور این سیستم ها viera هستش
اموزشگاه جامپر های سوئیچ مادربرد رو وصل نکرده و سیستم توسط کلید پاور روشن میشده ( با تنظیم گزینه ای در بایوس امکان اینکه سیستم به محض وصل کردن پاور روش بشه هست ) و همین طور توسط کلید پاور خاموش میشده که بنده احتمال میدم چون سیستم به طور غیر استاندارد روشن و خاموش میشده باعث صدمه دیدن i/o شده چرا که دور فن سی پی یو توسط i/o تنظیم میشه و وقتی کار نکنه یا دور کند کار کنه از i/o هستش اما اینو نمیدونم چرا 3 ثانیه اول خوب کار میکنه ولی بعدش کند میشه !

لطفا راهنمائی بفرمائید چه کنم ؟

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با سلام خدمت بزرگتر ها
برام 2 تا مادربرد اوردن به مدل زیر :
giga m61pme-s2 amd suport
مادربرد رو کلا از کیس جدا کرده و فقط پاور و رم و سی پی یو روش قرار دادم برای عیب یابی
هر دوی اینها براشون یه مشکل پیش اومده :
با اتصال پاور به طور خودکار روشن شده و بعد از 3 ثانیه فن سی پی یو و پاور سرعتشون کند میشه
در حین این پروسه همون ثانیه ی اول ولتاژ 1.6 روی ال ها ( چوک های مدار vcor ) دارم و به محض کند شدن سرعت سی پی یو ولتاژ صفر میشه
سی پی یو اصلا داغ نمیشه
در طول همین 3 ثانیه دیباگر به صورت زیر عمل میکنه :
12v کلا روشن میمونه
5v کلا روشن میمونه
ird bios کلا روشن
reset خاموش
clk ابتدا روشن و بعد از 3 ثانیه خاموش میشه

این مادربرد تک چیپ بوده و چیپ داغ نمیشه
باقیشو طبق عکس توضیح میدم :

این شمای کلی مادربرد :

مشاهده فایل‌پیوست 79362

فقط بعد از 10 ثانیه این ای سی که کنترلر صدا هست شروع به داغ کردن بیش از حد میکنه به همراه اون ترانزیستور سمت راستش
داغی در حدیه که اگه پاور روش خاموش نکنم این 2 تا ای سی خال میندازه
ولتاژ پایه های ترانزیستور به ترتیب از راست به چپ 12-0-5
و ولتاژ پایه های گوشه ی ای سی صدا 3 تا 5 هستش

مشاهده فایل‌پیوست 79363

استفاده از این سیستم ها در آموزشگاهه و پاور این سیستم ها viera هستش
اموزشگاه جامپر های سوئیچ مادربرد رو وصل نکرده و سیستم توسط کلید پاور روشن میشده ( با تنظیم گزینه ای در بایوس امکان اینکه سیستم به محض وصل کردن پاور روش بشه هست ) و همین طور توسط کلید پاور خاموش میشده که بنده احتمال میدم چون سیستم به طور غیر استاندارد روشن و خاموش میشده باعث صدمه دیدن i/o شده چرا که دور فن سی پی یو توسط i/o تنظیم میشه و وقتی کار نکنه یا دور کند کار کنه از i/o هستش اما اینو نمیدونم چرا 3 ثانیه اول خوب کار میکنه ولی بعدش کند میشه !

لطفا راهنمائی بفرمائید چه کنم ؟

دوست عزیز موارد زیر را چک کنید و نتیجه را اعلام کنید

1 - ایسی کلاک و کریستال کلاک (کریستال 14.3)
2 - خازنهای شیمیایی اطراف سی پی یو
3 - ایسی pwm
4 - ولتاژ 5 و 3.3 ولت در خروجی ایسی I/O چک شود

با تشکر

vahidati

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-08-16
903
3,982
دوست عزیز شما اگر میبینید که چیپ صدا به شدت داغ میکنه برای تست چیپ صدا رو در بیارید و چک کنید ببینید مادربرد راه اندازی میشه و دقت کنید که جای پایه های چیپ به هم اتصال نکرده باشند

traffic

کاربر
2013-07-26
44
85

3 - ایسی pwm

با تشکر

ممنون ، چشم حتما چک میکنم اطلاع میدم امشب

دوست عزیز شما اگر میبینید که چیپ صدا به شدت داغ میکنه برای تست چیپ صدا رو در بیارید و چک کنید ببینید مادربرد راه اندازی میشه و دقت کنید که جای پایه های چیپ به هم اتصال نکرده باشند

دوست من مگه بدون چیپ مادربرد راه اندازی میشه ؟
البته تست نزدم ولی فکر نکنم بدون چیپ صدا مادربرد راه اندازی بشه !!!
دوستان این راه رو امتحان کنم ؟

traffic

کاربر
2013-07-26
44
85
سوال خیلی ضروری برام پیش اومده

چه طوری شماتیک یه مادربرد رو پیدا کنم ؟

سرچ زدم : Schematics giga m61pme-s2
datasheetgiga m61pme-s2
circuite m61pme
voltag m61pme
چیزی دستگیرم نشد

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
سوال خیلی ضروری برام پیش اومده

چه طوری شماتیک یه مادربرد رو پیدا کنم ؟

سرچ زدم : Schematics giga m61pme-s2
datasheetgiga m61pme-s2
circuite m61pme
voltag m61pme
چیزی دستگیرم نشد

درود
دیتاشیت و یا شماتیک مادربرد کم پیدا میشه واگر هم پیدا شود باید برای دانلودش هزینه نسبتا زیادی پرداخت کنید

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران

[/COLOR][/LEFT]

با درود
مشکلی پیش نمیاد خارج کنید و تست بگیرید فقط وقتی آی سی صدا را خارج کردید پایه های برد را خوب نگاه کنید تا مطمئن شوید هنگام خارج کردن آی سی ، پایه های برد دچار اتصال کوتاه نشده باشد و تست بگیرید پس از خارج کردن آی سی دمای ریگولاتور کنارش را هم چک کنید سپس نتیجه را اعلام کنید تا همکاران راحتتر بتوانند راهنمایی کنند
موفق باشید

vahidati

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-08-16
903
3,982

[/COLOR][/LEFT]

بله دوست عزیز چند مورد تا الان چندین مورد داشتم که مادربرد رو بدون چیپ صدا راه اندازی کردم

traffic

کاربر
2013-07-26
44
85

3 - ایسی pwm

با تشکر

1- این سیستم ای سی کلاک ندارد مهندس جان ، فکر ک تو این نوع مادربردها وظیفه ی کلاک رو به چیپ سپردن چون کریستال 14.3 هم نیست
اما کریستال 25 دارای ولتاژ 1.4 بود
2- خازنهای اطراف سی پی یو ظاهرا سالم هستند و اصلا مشکلی در اونها دیده نمیشه
3- ای سی pwm رو نمونه نداشتم تعویض کنم ، اما به نظرم فعلا نیازی به تعویض این قطعه نیست چون به مشکلی برخوردم که مساله دیگه رو به وجو د میاره و در آخر مینویسم
4- ولتاژ 5- 3 روی بعضی پایه های i/o وجود داشت

دوستان من خواستم ای سی صدا رو در بیارم که یه تست دیگه زدم و متوجه شدم خازنهای smd روی پل اصلی از هر دو طرف به بدنه بوق میزنن و شورتی در چیپ دارند

حالا چند تا سوال خیلی خیلی مهم برام پیش اومد
1- فرض کنید ic صدا سوخته ، آیا سوختن چیپ صدا میتونه باعث شرتی در پل اصلی و در نهایت خازن های smd روی پل بشه ؟

2- فرض کنید یه خازن smd بایستی ولتاژ 5 رو خروجی بده ، حالا اگه این خازن شورتی بده بازم ولتاژ 5 رو نشون میده یا خیر ؟ برا این پرسیدم که خازن های روی چیپ اصلی که شورتی نشون میدادن بعد از روشن کردن مادربرد ولتاژ گیری شدن و یک سمت که صفر نشون میداد و سمت دیگه لتاژ 1.20 و من تعجب کردم ، انتظار داشتم دو طرف خازن ولتاژ 1.20 رو نشون بده

یکم تجزیه تحلیل کردم و به نظرم این اومد که وقتی یه خازن smd شورتی نشون میده دلیل این نیست که خود خازن یه سره شده و از بین رفته ، دلیل شورتی نشون دادن اینه که قطعه ای که با خازن در ارتباط هست شورت شده و خلالی در کار خازن smd ایجاد کرده ، درسته ؟

لطفا این تیکه رو یه نفر خوب برام باز کنه که نتیجه های زیر رو بگیرم

1- اگر سوختن ای سی صدا باعث شورتی در پل شده و خازن ها این شورتی رو نشون میدن پس با برداشتن ای سی صدا باید مشکل رفع بشه ، درسته ؟

2- اگر شورتی خازن های روی پل نشان از سوختن پل دارن : 1- لحیم سردی میتونی باعث شورت شدن باشه ؟ 2- برای رفع شورتی باید پل تعویض بشه

منتظر پاسخ های همیشگیتون هستم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mj_blue

mohammad4410

کاربر vip
کاربر
2007-04-19
188
472
من 20 تا از این مین دارم که همه اونها مثل مال شما ایسی صداشون داغ میکنه یکیشون رو خارج کردم اما بعد از روشن شدن تغییری نکرد من شکم بیشتر در چیپ و pwm هست

تنها تفاوت مین های من با مال شما اینه که تمام چراغ های دیباگر روشن میشن انگار که سی پی یو رو نمیشناسن

آخرین ویرایش:
بالا