آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: چپگرد راستگرد کردن موتور تک فاز

kombiz

کاربر
2013-11-05
56
138
تهران-پردیس
در موتور 220 ولت ما یک تخته کلم داریم با سه ترمینال که به دو تا از آنها فاز و نول وصل میشود و یکی از این دو به صورت مشترک به یک سر خازن اتصال پیدا میکند و ترمینال سوم به سر دیگر خازن وصل میشد. حالا سوال بنده این است که چگونه میتوان دور موتور را برعکس کرد؟

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
در موتور 220 ولت ما یک تخته کلم داریم با سه ترمینال که به دو تا از آنها فاز و نول وصل میشود و یکی از این دو به صورت مشترک به یک سر خازن اتصال پیدا میکند و ترمینال سوم به سر دیگر خازن وصل میشد. حالا سوال بنده این است که چگونه میتوان دور موتور را برعکس کرد؟

دوست عزیز تو موتور تکفاز اگر جهت قطب ها در سیم پیچ کمکی عوض شود موتور تکفاز به حالت چپگرد و راستگرد درمی اید

با تشکر

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
در موتوری که گفتم سیم پیچ کمکی همان سیمپیچی است که به دو سر خازن وصل شده؟
با سلام :
در همین بخش چپگرد و راستگرد کردن موتورهای تک فاز به صورت کامل تشریح شده است برای کسب اطلاعات بیشتر این بخش را کامل مطالعه کنید .
موتورهای تک فازفوق در 2 نوع که الف : دارای کلید گریز از مرکز و ب : بدون کلید گریز از مرکز معمولا با کلید ها دارای دو خازن و بدون کلید تک خازنی هستند .
از شکل زیر کمک بگیرید تا ضمن شناسایی سیم پیچ ها و نحوه نصب خازن و سیم بندی موتور !!! همچنین با تعویض محل اتصال Z1 , Z2 {جابجایی اتصالات Z1, Z2 } موتور خود را براحتی چپگرد و راستگرد کنید . [hide] motor.JPG [/hide]
موفق باشید .

hossein123a

کاربر
2014-04-23
1
2
با سلام خدمت دوستان عزيز، ببخشيد اگر اينجا پرسشم رو مطرح مي كنم، بنده يك كولر آبي قديمي 5000 با موتور 1/2 اسب بخار دارم، خازن اين كولر در اثر جابجايي كنده شد و چون كولر قديمي است، نوشته هاي روي خازن پاك شده است. از دوستان عزيز كسي اطلاع داره چه خازني و با چه ظرفيتي و با چه ماركي بايد براي اين كولر تهيه كنم؟ بازم عذر خواهي مي كنم اگر سوالم رو در اينجا مطرح كردم. با سپاس.

afshin_1986

کاربر
2014-04-27
28
40
گاهی روی موتورهای الکتریکی خازن مورد نیازشون نوشته شده

asadbekam

کاربر
2009-06-22
37
80
سلام دوست عزیز. خازن روی موتور کولر فقط برای اصلاح ضریب توان استفاده میشه.
اگر مشخصات موتور کولرت رو بزاری میشه مقدار خازن رو بدست آورد.
البته این خازن بیشتر برای اداره برق مفیده تا شما. مصرف برقتون رو هم کاهش نمیده.

amir_3530

کاربر
2010-11-17
15
13
سلام
امکانش هست بگید Z1 وZ2 l مربوط به چه رنگ سیمی هست؟
U1, U2 و L1 چه رنگی هستند و به کدوم فیش بر روی کلید گریز وصل میشن

payaelectron

کاربر
2014-02-08
23
25
سلام وقت اساتید محترم بخیر جناب رجبی من یه موتور 120 وات تک فاز خازنی دارم که میخوام دورش کم و زیاد کنم برد یا نقشه ای رو پیشنهاد میکنید با تشکر

بالا