آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: منبع تغذیه 12 ولت برای دریل شارژی

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
با درود

دوستان باطری این دریل شارژی خراب شده و هزینه تعمیر باطری ( تعویض ) 85 تومن هست .

من از پک پاور کامپیوتر استفاده کردم و برق 12 رو دادم به دریل

مشکل اینجاست که بعد از مدتی کار پاور خراب شد و دیگه روشن نمی شه و ولتاژ کابل سبز 4 ولت هست .

حدس می زنم دلیل خرابی پاور جریان برگشتی هست که موقع خاموش کردن دریل به وجود میاد باشه
برای حل این مشکل چیکار کنم ؟

با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
پاسخ : ساخت منبع تغذیه 12 ولت برای دریل شارژی

با درود
دوستان باطری این دریل شارژی خراب شده و هزینه تعمیر باطری ( تعویض ) 85 تومن هست .
مشکل اینجاست که بعد از مدتی کار پاور خراب شد و دیگه روشن نمی شه و ولتاژ کابل سبز 4 ولت هست .
حدس می زنم دلیل خرابی پاور جریان برگشتی هست که موقع خاموش کردن دریل به وجود میاد باشه
با تشکر
با سلام :
به توان ولت امپر دریل تون اشاره نکردین !!! فکر نمیکنم این مشکل از جریان برگشتی باشه احتما لا جریان زیادی دریل و توان پایین منبع میرود .
برای حل جریان برگشتی کافیست طبق شکل یک دیود به موازات خطوط مثبت و منفی اضافه کنید :
[hide] 1.JPG[/hide]

موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با درود

با تشکر

سلام
گرچه اظهار نظر درقبال نظرات استاد رجبی عزیز ، زیره به کرمان بردن است اما در راستای طرح سوال قابل تاملی موارد زیر را تقدیم میکنم

همانگونه که استاد گرامی فرمودند صدمه پاور ارتباطی به جریان برگشتی و القایی بار نداره چون ترانزیستوری در مسیر خروجی 12 ولت وجود نداره که ولتاژ القایی موجب صدمه آنها شود هرچند در صورت نیاز و تردید ، تمهیدات مربوطه را نیز مطرح فرمودند

و همانطور که اضافه فرمودند توان دریل منطبق با توان بخش 12 ولت نیست
البته نکته مهم ماشینهای الکتریکی از جمله موتور دریل آنست که جریان در دور پایین که به دور نامی نرسیده چندین برابر جریان نامی است و موتورهای الکتریکی در زمان استارت دقیقا یک ترانس اتصال کوتاه هستند و بهمین علت در زمان استارت کولر شاهد کاهش ولتاژ برق کل ساختمان و چشمک لحظه ای نور لامپهای تنگستنی هستید و پس از استارت بحالت عادی برمیگردد

نتیجه اینکه :
اولا ثانویه ترانس مناسب با یک دیود کافی است و نیازی به خازن هم ندارد
ثانیا از سیم پیچی استفاده کنید که قطر سیم بیشتری دارد
ثالثا از بقیه سیم پیچ ها هم استفاده کنید مثلا اگر در خروجی دو سیم پیچ 5 ولت وجود دارد ابتدا سیم پیچ ها را با توجه به سیکل آنها با هم سری و با یک دیود سری کنید و این 10 ولتی یکسو را با با 12 ولت قبلی موازی کنید

بدیهی است که تهیه 12 ولت دیگر ( بجای 10 ولت ) ایده آل است اما اگر مقدور نبود ولتاژ پایین تر مثلا 10 ولت هم موثر است

البته با اضافه کردن چند دور سیم ، میتوانید هر ولتاژ دلخواهی را ( مثلا 2 ولت ) به ولتاژهای موجود اضافه کنید تا تهیه یک یا چند 12 ولت دیگر میسر گردد

در مجموع به هر تعدادی که میتوانید ولتاژ 12 ولت یکسو بسازید و جملگی آنها را با یکدیگر موازی کنید .
سوال
پاوری که قادر به تغذیه این دریل نبوده و سوخته دراینصورت بنظر میرسد چه از یک ثانویه و چه از چند ثانویه آن استفاده کنیم در میزان فشار به بخش اولیه ترانس و ترانزیستور قدرت اثری ندارد و چه بسا با روش فوق الذکر فشار بیشتری به ترانزیستور قدرت وارد کند !

در این صورت کلک فوق الذکر چگونه از سوختن پاور پیشگیری میکند ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
با درود

و تشکر از توجه دوستان گرامی

در مورد ترانس ها هر چه قطر سیم بیشتر باشه آمپر بیشتری میده
خوب وقتی سیم ها نازک باشند میشه بصورت چند رشته ای پیچید تا آمپر بیشتری بده

با موازی کردن چند تا 12 ولت عملا آمپر ترانس رو بالا می بریم و چون جریانی که دریل میکشه در هنگام استارت بیشتر هست با این شکل آمپر مورد نیاز فراهم میشه .

آیا می تونم چند تا ترانس موازی کنم تا جریان مورد نیاز تهیه بشه ؟

روی باطری و دریل نوشته 1.5 آمپر-ساعت و

ظرفیت یک باتری عبارتست از حاصل ضرب جریان کشیده شده از باتری در مدت زمانی که باتری قادر به تامین جریان می باشد تا قبل از آنکه ولتاژ آن از یک مقدار مشخص برای هر سلول کمتر شود.
به عنوان مثال ظرفیت یک باتری که بتواند برای مدت 20 ساعت جریانی معادل 5 آمپر را تامین نماید، معادل 100 آمپر ساعت یا 100AH می‌باشد.

خوب یعنی جریانی که دریل میکشه 1.5 آمپر هست . پاوری که من استفاده کردم 250 وات گرین بود که12 ولت 12 آمپر داشت . یعنی چندین برابر جریان مورد نیاز دریل .

سوالی که دارم اینه مگه دریل چند امپر برای راه اندزی نیاز داره ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با درود

و تشکر از توجه دوستان گرامی

در مورد ترانس ها هر چه قطر سیم بیشتر باشه آمپر بیشتری میده
خوب وقتی سیم ها نازک باشند میشه بصورت چند رشته ای پیچید تا آمپر بیشتری بده

با موازی کردن چند تا 12 ولت عملا آمپر ترانس رو بالا می بریم و چون جریانی که دریل میکشه در هنگام استارت بیشتر هست با این شکل آمپر مورد نیاز فراهم میشه .

آیا می تونم چند تا ترانس موازی کنم تا جریان مورد نیاز تهیه بشه ؟

روی باطری و دریل نوشته 1.5 آمپر-ساعت و

ظرفیت یک باتری عبارتست از حاصل ضرب جریان کشیده شده از باتری در مدت زمانی که باتری قادر به تامین جریان می باشد تا قبل از آنکه ولتاژ آن از یک مقدار مشخص برای هر سلول کمتر شود.
به عنوان مثال ظرفیت یک باتری که بتواند برای مدت 20 ساعت جریانی معادل 5 آمپر را تامین نماید، معادل 100 آمپر ساعت یا 100AH می‌باشد.

خوب یعنی جریانی که دریل میکشه 1.5 آمپر هست . پاوری که من استفاده کردم 250 وات گرین بود که12 ولت 12 آمپر داشت . یعنی چندین برابر جریان مورد نیاز دریل .

سوالی که دارم اینه مگه دریل چند امپر برای راه اندزی نیاز داره ؟

سلام

عزیزم خودت قبل از سوالت جوابشو دادی
1- خودت گفتی100 آمپر ساعت و 1/5 آمپر ساعت ارتباطی به جریان لحظه ای نداره

اولا جریان نامی دریل 12 ولتی خیلی بیشتر از 1/5 آمپره
ثانیا جریان استارت چند برابر جریان نامی است
لذا محسابه شما نامرتبطه

2- میتونید ثانویه ترانس چند پاور را با هم موازی کنید (حتی با ولتاژهای متفاوت ) بشرطی که هر کدام از آنها با دیودی سری شود
اما اینکه dc خروجی چند پاور را با هم موازی کنید بشرطی میتونید که از آن خروجی ، فیدبکی تهیه نشده باشه دراینصورت ممکنه با اشکالی مواجه بشه که باید مدار مربوطه بررسی بشه

ضمنا سوال اینه
باوجودیکه روش تقدیمی جریان بیشتری از پاور میکشه معذالک چرا از سوختن پاور جلوگیری میکنه؟

شما فرمودید چون جریان بیشتری از پاور میکشه ( این مطلبی که فرموده اید اولا فشار بیشتری به پاور وارد میکنه و ثانیا بخشی از سواله )

سپاس

آخرین ویرایش:

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
سلام

ثالثا از بقیه سیم پیچ ها هم استفاده کنید مثلا اگر در خروجی دو سیم پیچ 5 ولت وجود دارد ابتدا سیم پیچ ها را با توجه به سیکل آنها با هم سری و با یک دیود سری کنید و این 10 ولتی یکسو را با با 12 ولت قبلی موازی کنید

سپاس

با درود

یک پاور کامپیوتر دیگه پیدا کردم که بغیر از خروجی 12 ولت خودش یکی از پایه های 12 ولتی با یکی از یایه های خروجی 3 ولتی خروجی 12 ولت ac رو نسبت به هم میده .

این دو تا پایه رو ( یکی از این پایه ها با 12 ولت اصلی مشترک هست ) با دیودی که برای 3 ولتی استفاده میشه یکسو کردم . البته خروجیش شد 15 ولت .

خوب موازی کردن رو چگونه باید انجام بدم ؟

چون وقتی دو تا 12 ولتی رو بهم وصل می کنم پاور دیگه روشن نمیشه .

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با درود

یک پاور کامپیوتر دیگه پیدا کردم که بغیر از خروجی 12 ولت خودش یکی از پایه های 12 ولتی با یکی از یایه های خروجی 3 ولتی خروجی 12 ولت ac رو نسبت به هم میده .

این دو تا پایه رو ( یکی از این پایه ها با 12 ولت اصلی مشترک هست ) با دیودی که برای 3 ولتی استفاده میشه یکسو کردم . البته خروجیش شد 15 ولت .

خوب موازی کردن رو چگونه باید انجام بدم ؟

چون وقتی دو تا 12 ولتی رو بهم وصل می کنم پاور دیگه روشن نمیشه .

با تشکر

سلام

AC سوئیچینگ با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست اما اگر هر چند تا ولتاژ مستقل داشته باشید ( لازم نیست مساوی باشند ) کافیه یک سر ار هر کدوم را با هم مشترک کنید و با سر دیگر هر کدام یک دیود مناسب سری کنید

اگر دو یا چند منبع DC هم باشه بهمین صورت قابل استفاده است

مثلا دو باطری 12 و 15 ولتی دارید
باید منفی دو باطری را بهم متصل کنید و بعنوان منفی نهایی برای دریل استفاده کنید
سپس مثبت هر باطری را به آند دیود متصل کنید و کاتد دیودها را بهم متصل و بعنوان مثبت نهایی برای دریل استفاده کنید

ولی اگر پاور دیگر هم 12 ولتی است چرا به 15 ولت تبدیل میکنید
برای دریل 12 ولتی دو تا 12 ولتی را با روش فوق موازی کنید بهتره

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا