آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: در خواست مدار راه انداز ( درایور ) ال ای دی های پاور

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با سلام
بنده میخواستم توی این تاپیک به ساخت مدارات و یا معرفی مداراتی برای راه اندازی ال ای دی های پاور در ولتاژها و واتهای مختلف پرداخته بشه و معرفی بشه ( البته در صورت امکان اگر مدیران صلاح بدونند مهم هم بشه )
برای شروع بنده در خواستم رو اینجا اعلام میکنم . دوستان متخصص در صورت امکان راه نمایی بفرمایند

چند تا از این ال ای دی های 3 به 1 که با برق شهر 220 ولت روشن میشه را دارم که مدارشون آسیب دیده و بازشون کردم توش 3 تا ال ای دی یک وات بود . سیمش رو از مدار خراب شده جدا کردم و مستقیم بهش ولتاژ دادم متوجه شدم که با 12 ولت به نور واقعی میرسه . چون با 9 ولت نورشون کم بود . اما احتمال دادم اگه با 12 ولت آداپتور و یا آی سی رگولاتور 12 ولت به مدت زیادی روشن بزارم به ال ای دی ها آسیب میرسه . برای همین اینجا خواستم که مدار و یا قطعه ای که بتونه 12 ولت کنترل شده و همچنین جریان مناسب رو بده اینجا اعلام کنند
مثلا اگه بخوام این مجموعه را با برق ماشین روشن کنم چه کار باید انجام بدم که مشگلی پیش نیاد؟

DSC00012.jpg

میرچولی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-12-03
507
5,671
شهرستان سبزوار
سلام دوست عزیز ولتاژتغذیه هرکدام ازال ای دی ها3ولته که درمدار سری بسته شده واز خروجی تغذیه 10 ولتی کار میکنند.لذا اعمال تغذیه 12 ولتی حرارت ال ای دی ها را افزایش وعمر آنهارا کاهش می دهد.برای استفاده باباطری خودرو میتوانیدباسری کردن سه عدددیود 1N4007 سرراه تغذیه به باطری 12ولتی وصل کنید.

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
سلام دوست عزیز ولتاژتغذیه هرکدام ازال ای دی ها3ولته که درمدار سری بسته شده واز خروجی تغذیه 10 ولتی کار میکنند.لذا اعمال تغذیه 12 ولتی حرارت ال ای دی ها را افزایش وعمر آنهارا کاهش می دهد.برای استفاده باباطری خودرو میتوانیدباسری کردن سه عدددیود 1N4007 سرراه تغذیه به باطری 12ولتی وصل کنید.

متشکرم
دیدم با تغذیه 12 ولت مقداری زودتر هیتسینگ گرم میشد و خیلی سریع خاموش میکردم . پس نگو 10 ولته
فرمودید برای 12 ولت ماشین با سری کردن سه عدد دیود 4007 وصل کنیم . آیا در این مورد نیاز به کنترل جریان نداره؟ چون آمپر ماشین خیلی زیاده ؟!!!!
میشه از آی سی رگولاتور استفاده کرد؟

3000000

کاربر
2013-11-26
3
4
سلام خسته نباشید
آیا میشه یه نقشه مدار درایور 10w ال ای دی که با برق 220ولت شهری کار بکنه برام بزارین؟
ممنون میشم قطعاتی که توش به کار رفته رو هم باسم بنویسین
ممنونم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
سلام خسته نباشید
آیا میشه یه نقشه مدار درایور 10w ال ای دی که با برق 220ولت شهری کار بکنه برام بزارین؟
ممنون میشم قطعاتی که توش به کار رفته رو هم باسم بنویسین
ممنونم
با سلام :
به تاپیک معرفی ایسی های متداول مراجعه کنید چند تا ایسی مورد نیاز شما معرفی شده است هر کدام دسترسی دارید استفاده کنید .
در ضمن تعداد ال ای دی و نوع و ولتاژ کاری ال ای دی ها تعیین کننده هست که چند تا ال ای دی را میخای موازی یا سری کنید و با چه ولتاژی 10 وات بشه سوالتون نامفهوم بود .
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 3000000

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام چند وقتی بود که میخواستم این بحث رو ایجاد کنم با تشکر از اقا حامد که این بحث رو ایجاد کرد .
درایور ال ای دی منبع ولتاژ نیست بلکه منبع جریانه و دلیل این که هیتسینک شما گرم میشه همینه . اگر قصد استفاده از منبع ولتاژ رو دارید باید حتما جریان رو کنترل کنید .
در مورد مدار درایور هم من مداری که قطعاتش رو بشه توی ایران پیدا کرد ندیدم .
از اساتید میخوام که هرکس مداری داره که بتونیم با قطعات موجود بسازیم رو اینجا قرار بده . تا بهتر بتونیم بحث رو ادامه بدیم

AB88

کاربر
2010-10-21
54
196
با سلام
ال ای دی ها باید با مبع جریان روشن شوند یعنی جریان ال ال ای باید با مدار کنترل شود تا با افزایش دما جریان ال ای دی افزایش پیدا نکند.یکی از ساده ترین المانها برای کنترل جریان مقاومت
هستش که برای ال ای دی های پاور به دلیل افزایش جریان عبوری باعث افزایش تلفات و حرارت زیاد در مقاومت میشه که مستلزم استفاده از مقاومت با توان زیاد هستش. یکی از ساده ترین راهها برای کنترل جریان ال ای دی استفاده از lm317 در حالت کنترل جریان هست .
LM317.pngNCV317-pinout.jpg

طبق فرمول موجود در تصویر برای ال ای یک وات که تا حداکثر جریان 350 میلی آمپر را تحمل میکند محاسبات بصورت زیر میباشد:
1.25 تقسیم بر 0.32 میلی آمپر (برحسب آمپر) مساوی است با 3.9 اهم
برای کاهش حرارت آی سی باید ولتاژ وروی و خروجی اختلاف کمی داشته باشند به طور مثال زمانی که ورودی 12 ولت هست خروجی به حداقل 3 ال ای دی متصل شود تا تلفات و درنتیجه حرارت روی آی سی کمتر شود.

3000000

کاربر
2013-11-26
3
4
با سلام :
به تاپیک معرفی ایسی های متداول مراجعه کنید چند تا ایسی مورد نیاز شما معرفی شده است هر کدام دسترسی دارید استفاده کنید .
در ضمن تعداد ال ای دی و نوع و ولتاژ کاری ال ای دی ها تعیین کننده هست که چند تا ال ای دی را میخای موازی یا سری کنید و با چه ولتاژی 10 وات بشه سوالتون نامفهوم بود .
موفق باشید .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سلام با تشکر
ال ای دی ها 1w هستند و جریان 220w که بتونم باهاش یه لامپ 8w یا 10w با 8تا یا 10تا ال ای دی 1w بسازم یا مثلا 3تا 3w باشه که بشه 9w؛
میخوام با آیسی باشه و طول عمر بالایی داشته باشه، میخوام مثه لامپای 8 و 10 وات توی بازار از کار در بیاد و ترجیحا با آیسی BP3123

شرمنده و ممنونم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NICHICON

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سلام با تشکر
ال ای دی ها 1w هستند و جریان 220w که بتونم باهاش یه لامپ 8w یا 10w با 8تا یا 10تا ال ای دی 1w بسازم یا مثلا 3تا 3w باشه که بشه 9w؛
میخوام با آیسی باشه و طول عمر بالایی داشته باشه، میخوام مثه لامپای 8 و 10 وات توی بازار از کار در بیاد و ترجیحا با آیسی BP3123

شرمنده و ممنونم

سلام
دوست عزیز اگه خوب بگردید می بینید که قبلا چند تا مدار در مورد پاور ال ای دی ها موجوده!!
به این تایپیک نگاه کنید .

[hide]http://www.irantk.ir/irantk52421/[/hide]

بالا