آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشكل عجيب برق دار بودن لوله جاروبرقي

M.H.Rahmati

کاربر
2020-10-11
36
44
قم
یه کار دیگه هم میشه کرد
یه دستت رو دائم به لوله آهنی بگیری تا برق جمع نشه تو لوله آهنی

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
126
134
با سلام ،بنده هم یک مورد از مشتری هام همین مشکل رو داشت که ما باور نمیکردیم تا اینکه از نزدیک دیدیم بله درسته،در صورتی که صاحبش تصور میکرد داخل دسته سیم برق وجود داره در صورتی که از محل اتصال لوله به جارو تا دستگیره ای که داخل دست میگیری کاملا پلاستیکی و عایق هست،و تنها راه کاری که شد به این بنده خدا بدیم این بود که یک مرتبه قبل از اینکه جارو رو روشن کنه و یک مرتبه هم وقتی که کار با جارو تموم شد همون قستمتیش که باعث ایجاد شوک میشه رو به چارچوب فلزی یکی از درهای ساختمان یک لحظه تماس بدیم،و ضمنا اینکه دست به دستگیره تماس داشته باشد ولی جایی رو که به در اتصال میدید کنار دست نباشه تا شوک رو احساس نکنید،این علت یکی از دلایلش مال نو بودن فرش ها هست ونیز نو بودن کفی که روی فرش کشیده میشه و همینطور عبور هوا از داخل لوله مکنده و سایش مولکولهای هوا به جداره داخلی لوله باعث باردار شدن اقصی نقاط لوله میشه،امیدوارم این تجربه به کارتون بیاد

blk_hell

کاربر vip
کاربر
2013-10-08
5
4
سلام

من قبلا دقیقا همین مشکل رو داشتم و اینجوری درست شد که تمام پلاستیکهای رو دسته یا روی کلید . غیره روکندم تا درست شد
دلیلش این بود که بعد یکی دوبار کشیدن استکاک باعث تولید برق ساکن میشد که از طریق پلاستیکها به دستهای ما شوک میداد

reza1995iri

کاربر
2023-12-14
1
1
مشهد
برای منم همین اتفاق افتاده . بردم موتپر جارو رو درست کنم هالا روشن میکنم انقدر نوسان برقش بالاس که با دستت اتسال پیدا میکنه نزدیک تلوزیون که هستی تلوزیون خاموش میشه .

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,859
10,541
با با بی خیال!!!دسته فلزی رو بنداز کنا ر یه ست پلاستیکی بخر بزن به جاش-کی دیده تا حالا به جاروبرقی ارت ببندن؟؟
سلام
مدتی پیش یکی از آشناها جارو برقی miele آلمانی برای رفع عیب الکترونیکی آورد
از اتفاق زیر دسته یک میله فلزی بود که از طریق لوله خرطومی به ارت سیم برق وصل شده بود. خود بدنه موتور هم به ارت وصل بود

Elec.ehsan

کاربر vip
کاربر
سلام... لوله جاروبرقي ويداس بعد از روشن شدن و چند بار روي فرش كشيدن برقدار ميشه و بار الكتريسيته ساكن زيادي پيدا ميكنه و شوك شديدي ميده . جاروبرقي از نظر كاركرد مشكلي نداره و جنس بدنه و لوله خرطومي پلاستيكي هست يعني احتمال اتصالي به بدنه نيست و فقط دسته فلزي جاروبرقي شوك شديدي ميده و لوله خرطومي شوك كمتري ميده و خود بدنه جاروبرقي برقدار نيست.. علتش چيه؟
درود
این مشکل ربطی به مالش برس و قالی نو و چه وچه چه نیست
بلکه برعکس باحرکت پا روی فرش و بار ذخیره شده در بدن و تخلیه بار توسط لوله صورت میگیره
شما ۲تاکار بکن یکی دوشاخ برق جارو رو برعکس بزن جا
یا حین جارو دمپایی روفرشی بپوش ونتیجه را اعلام کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
این مشکل ربطی به مالش برس و قالی نو و چه وچه چه نیست
بلکه برعکس باحرکت پا روی فرش و بار ذخیره شده در بدن و تخلیه بار توسط لوله صورت میگیره
شما ۲تاکار بکن یکی دوشاخ برق جارو رو برعکس بزن جا
یا حین جارو دمپایی روفرشی بپوش ونتیجه را اعلام کنید

درود

آفرین
پاسخ شما تنها پاسخی بود که تقریبا جامع و صحیح بود .

اساسا ارتباطی به جارو نداره و اگه شخص جاروکش با شرایط مشابه بعد از جاروکشی به هر فلز نسبتا بزرگ یا ارت یا فلز چارچوب پنجره دست بزنه همون برق‌گرفتگی رو احساس میکنه .

البته در فلز جارو هم مقداری الکتریسته جمع میشه ولی قابل اغماض و ناچیزه.

لذا اینبار بجای لوله جارو‌برقی به یخچال یا فلز اتومبیل یا فلز مشابهی دستتو متصل کن و نتیجه را گزارش کن.
البته فلز در نزدیکی شما باشه چون ممکنه در مسافت بلند ، الکتریسته بدن شما تخلیه و موجب گمراهی بشه

اگه از دمپایی مناسبی روی فرش استفاده کنی مشکل رفع میشه.

سپاس

Msadeghj

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2019-07-25
107
290
درود.
دوست عزیز سیم ارت رو کاملا قطع کنید این مشکل بخاطر بد بسته شدن یا قرار نگرفتن موتور سر جای خودش پیش میاد و سیم ارت رو برق دار میکنه شما سیم ارت رو خارج کنید مشکلتون حل میشه.اگر با دقت زیر قاب موتور رو نگاه کنید یک پد مسی مربعی کوچک قرار داره که به بدنه متصل میشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود.
دوست عزیز سیم ارت رو کاملا قطع کنید این مشکل بخاطر بد بسته شدن یا قرار نگرفتن موتور سر جای خودش پیش میاد و سیم ارت رو برق دار میکنه شما سیم ارت رو خارج کنید مشکلتون حل میشه.اگر با دقت زیر قاب موتور رو نگاه کنید یک پد مسی مربعی کوچک قرار داره که به بدنه متصل میشه.

درود

هیچ ارتباطی با سیم ارت نداره.
سیم آرت به جایی جز پریز ارت‌دار متصل نمیشه.
اولا پس از جاروکشی فقط یکبار برق‌گرفتگی احساس میشه .
ثانیا برق مورد ادعا با خارج کردن دوشاخه هم وجود داشته ، بنابرین هیچ ارتباطی با برق شهر نداره و برق‌گرفتگی ناشی از الکتریسته ساکن است که راهکاری اعلام شد ولی نتیجه گزارش نشده و تاپیک ناقص شده.

سپاس

Msadeghj

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2019-07-25
107
290
درود

هیچ ارتباطی با سیم ارت نداره.
سیم آرت به جایی جز پریز ارت‌دار متصل نمیشه.
اولا پس از جاروکشی فقط یکبار برق‌گرفتگی احساس میشه .
ثانیا برق مورد ادعا با خارج کردن دوشاخه هم وجود داشته ، بنابرین هیچ ارتباطی با برق شهر نداره و برق‌گرفتگی ناشی از الکتریسته ساکن است که راهکاری اعلام شد ولی نتیجه گزارش نشده و تاپیک ناقص شده.

سپاس
درود مهندس.
این مشکل رو من خودم چند بار دیدم و حل کردم بار اول برای خودم پیش اومد و چند بار دیگه هم خود مشتری دستگاه رو باز کرده بود و بعد از بستن این مشکل براش به وجود آمده بود.
در بعضی مدل ها سیم ارت بد جایی قرار گرفته و اگر در بستن جارو دقت نکنیم یا اینکه نگهدارنده موتور در اثر مرور زمان له شده باشه موتور کمی پایین تر میره و قسمت فلزی نگهدارنده زغال بهش گیر میکنه یا خیلی نزدیک میشه و میدان مغناطیسی تاثیر می‌گذاره و بدنه رو برق دار میکنه و حتی لوله رو به همین دلیل گفتم سیم ارت رو کامل از دو طرف خارج کنند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا