آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: نوع سنسور هویه هوای گرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود
از دوستان کی میدونه سنسوری که در هویه هوای گرم نصبه از چه نوعیه؟
دیتا شیت یا اطلاعی از خروجی اون دارید؟

سلام
آقای نصوحی اگه دمای زیاد مانند هویه و یا دمای بالاتر مورد هدف است باید از ترموکوپل استفاده کنید
اما در دمای پایینتر مانند دمای محیط زندگی ترمیستورها مناسب هستند

ضمنا ابتدا باید ببینید چه مدلی در بازار ایران وجود داره و سپس نسبت به استخراج دیتاشیت آن اقدام کنید که زحمات مربوطه بی ثمر نشود

سپاس

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
اینکه از نوع ترموکوپل هستش شکی نیست.راستشو بخواین برای دستگاه bga دست ساز میخوام. من با pt100 تونستم دما رو سنس کنم ولی نمیدونم چرا دلچسبم نیست.چون اگه pt100 برای اینکار مناسب بود، شرکت های سازنده هویه هوای گرم هم از اون استفاده میکردند.
یه سنسور مادون قرمز هم پیدا کردم، دیتا شیت رو میذارم ببینید چطوره.فقط قیمت بالاست، حدود 85 گفتن

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود
اینکه از نوع ترموکوپل هستش شکی نیست.راستشو بخواین برای دستگاه bga دست ساز میخوام. من با pt100 تونستم دما رو سنس کنم ولی نمیدونم چرا دلچسبم نیست.چون اگه pt100 برای اینکار مناسب بود، شرکت های سازنده هویه هوای گرم هم از اون استفاده میکردند.
یه سنسور مادون قرمز هم پیدا کردم، دیتا شیت رو میذارم ببینید چطوره.فقط قیمت بالاست، حدود 85 گفتن

سلام

بله سنسورهایی وجود دارن که با کیلومترها فاصله هم از طرق طیف تشعشعی مواد دمای آنرا با دقت حیرت انگیزی تشخیص میدن

و عجیبتر اینکه از طریق ماهواره حتی نوع انفجار در داخل زمین هم قابل تشخیصه
ولی هم گرونه و هم دسترسی به آنها برای از ما بهترون مقدوره

مطالعه دیتاشیت سنسوری که محبت فرمودید وقت قابلی می طلبد و با توجه به قیمت و هدف شما تصور نمیکنم برای شما مفید باشه

هدف شما با سنسورهای ساده هم قابل تحققه
منتها اگر تعبیه در محل مورد نظر مقدور نیست باید تاخیر فرمان را متناسب با فاصله ، با سعی و خطا منظور و دقیقا بدست آورید

مثلا میخواهید افزایش دمای جسمی را در 90 درجه متوقف کنید و تعبیه سنسور روی جسم میسر نیست
دراینصورت می بینید وقتی منبع حرارتی روشن است و سنسور با فاصله 30 سانتی گویای حرارت 70 درجه است پس از یک ثانیه به 90 درجه میرسد لذا بمحض رسیدن به 70 درجه دیگه کاری با سنسور نداریم و فقط باید 1 ثانیه تاخیر برای قطع منبع حرارتی منظور کنیم

به این ترتیب هدف با کمترین هزینه و قطعات بدست میاد و تعمیرش هم آسون و ارزونه
سنسور مورد نظر شما برای اهدافی است که متغیرهای موثر در اراده ما نیست ولی در هدف شما کلیه متغیرها جز دمای اولیه در تسلط و اراده شماست حتی نوع جنس و حجم مورد تابش هم ثابته و اگه ثابت هم نباشه زمان تاخیر را متفاوت میکنه که قابل احتسابه

یعنی اگه دمای اولیه ثابت باشه من فقط با تاخیر زمانی و بدون سنسور میتونم هر جسمی را با منبع حرارتی لازم به دمای دلخواه برسونم

سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود بر شما
منظورتون رو با این مثال میگم ببینید درسته؟
مثلا یه سنسور lm35 رو در فاصله 10سانتی از چیپی که قراره تعویض بشه نصب کنیم و با یه نسبت، دمای خونده شده رو به دمای واقعی تبدیل کنیم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر شما
منظورتون رو با این مثال میگم ببینید درسته؟
مثلا یه سنسور lm35 رو در فاصله 10سانتی از چیپی که قراره تعویض بشه نصب کنیم و با یه نسبت، دمای خونده شده رو به دمای واقعی تبدیل کنیم.

سلام
دقیقا همینه فقط زمان هم مهمه یعنی اولین لحظه ایکه سنسور داره 80 درجه اعلام میکنه تا آخرین لحظه ای که 80 درجه نشون میده و میخواد درجه بعدی را اعلام کنه درواقع در این بازه زمانی ظاهرا 80 درجه نشون میده و باید دمای جسم مورد نظر هم مثلا 120 درجه ثابت باشه ولی اینطور نیست زیرا از عنصر زمان غافل شدیم

بطوریکه اگر سنسور بدون فاصله هم نصب میشد این خطا وجود داشت ولی خیلی کم و قابل اغماض بود

بعبارت دیگر اولین لحظه ای که 80 اعلام میکنه دمای واقعی جسم مثلا 100 درجه است و آخرین لحظه ای که همین 80 را اعلام میکنه دمای واقعی جسم 120 درجه است

لذا با احتساب زمان لازم و سعی و خطا فرمول ساده ای بدست میاد که دقیقا به دمای دلخواه خواهید رسید
البته بشرطی که عوامل موثر از جمله دمای محیط و نحوه تهویه و جنس جسم و غیره همیشه ثابت باشه ( که هست و یا قابل رعایته ) و یا میزان تاثیر متغیرهایی مانند دمای محیط و جنس و غیره را هم در فرمول بگنجانید .

مطمئنا برای مقصود شما براحتی قابل استفاده و احتساب است
درواقع باید با دستگاه دقیقی دمای واقعی را همزمان با گزارش سنسور ببینید مثلا با غلو عرض میکنم که 1 ثانیه بعد از شروع گزارش 80 درجه ( قبل از گزارش دمای جدید ) می بینید جسم مورد نظر به دمای دلخواه رسید

دیگه کار تمومه و نیازی به دستگاه دقیق نداریم و با تعریف کلیه شرایط میدونید 1 ثانیه بعد از اولین لحظه نمایش 80 درجه ، باید منبع حرارتی قطع بشه
و احیانا در عمل می بینید 1 ثانیه تاخیر هم دیره و باوجودیکه منبع حرارتی را بموقع خاموش کرده اید اما پس ماند حرارتی کماکان موجب افزایش دمای جسم میشه و مثلا باید با تاخیر 6/ ثانیه ای آنرا خاموش کنید تا از دمای دلخواه تجاوز نکنه
که این موارد در عمل براحتی قابل اصلاحه

برای تسهیل مراتب و کاهش خطا میتوان منبع حرارتی را متغیر ساخت
چنانکه هرچه دمای جسم به دمای مورد نظر نزدیک بشه از شدت تولید حرارت کاسته بشه
که به دو صورت ممکنه 1- منبع حرارت پله ای 2- پیوسته
سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
سلام دوستان.
من این سنسور رو دیدم رابط ارتباطی هم i2c هست اگه اشتباه نکنم فقط نمیدونم کجا گیر میاد؟
MLX90614 فکر کنم بهترین و راحت ترین سنسور اگه کسی بتونه وارد کنه همینه....

درود بر شما
این سنسور تو بازارت به قیمت 80000 تا 85000 موجوده.اگه یه سرچی تو نت بزنی پیدا میکنی.

بالا