آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار اینورتر دستگاه جوش به همراه برخی از توضیحات کاربردی

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام
با اجازه استاد غزال و دیگر اساتید
مدار زیر بسیار کاربردی است امیدوارم به درد دوستان بخورد ........
همانطور که در نقشه میبینید مدار سوئیچینگ با آی سی tny دو کار اساسی و عمده را انجام میدهد 

1.تغذیه آی سی uc3844

2.راه اندازی رله بعد از پر شدن خازنهای صافی 

حالا سوال! 

چرا در این مدار از رله استفاده میشود؟
  معمولا در این دستگاهها یک رله آبی رنگ بزرگ یا غیره در برد پایین قرار گرفته که وظیفه اتصال کوتاه کردن مقاومت ضربه گیر یا NTC (در مدارات دیگر) را برعهده دارد همانطور که در نقشه میبینید خازنهای ورودی با ظرفیت و ولتاژ نسبتا بالا که سه تا با هم موازی شده اند. 
 از انجایی که خازن در لحظه اول خالی و با بالا رفتن ولتاژش مخالفت میکند به دیود پل آسیب میرساند لذا از مقاومت ضربه گیر یا NTC در مدارات یا این مدار استفاده شده است که هم از آسیب دیدن دیود پل  و هم  از جرقه های شدید موقع زدن به پریز جلوگیری شود ............
 حالا چرا باید این مقاومت یا ntc(در مدارات دیگر) یکسره شود ؟
  از آنجایی که با آمپر یا جریان بالا سروکار داریم یک مقاومت کوچک حتی 5 اهم یا 10 اهم هم باعث تلفات و افت ولتاژ میشود لذا وقتی خازنها شارژ شدند المان ضربه گیر را توسط رله از مدار خارج و اتصال کوتاه میکنیم تا از افت ولتاژ جلوگیری شود.

در قسمتهایی ار این مدار ترفندهای جالبی استفاده شده مثل خازن و مقاومت سری , که با کلکتور امیتر IGBT موازی شده اند ....................
یا علـــــــــی
~H03in~.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام
با اجازه استاد غزال و دیگر اساتید
مدار زیر بسیار کاربردی است امیدوارم به درد دوستان بخورد ........
همانطور که در نقشه میبینید مدار سوئیچینگ با آی سی tny دو کار اساسی و عمده را انجام میدهد

1.تغذیه آی سی uc3844

2.راه اندازی رله بعد از پر شدن خازنهای صافی

حالا سوال!

چرا در این مدار از رله استفاده میشود؟
معمولا در این دستگاهها یک رله آبی رنگ بزرگ یا غیره در برد پایین قرار گرفته که وظیفه اتصال کوتاه کردن مقاومت ضربه گیر یا NTC را برعهده دارد همانطور که در نقشه میبینید خازنهای ورودی با ظرفیت و ولتاژ نسبتا بالا که سه تا با هم موازی شده اند.
از انجایی که خازن در لحظه اول خالی و با بالا رفتن ولتاژش مخالفت میکند به دیود پل آسیب میرساند لذا از مقاومت ضربه گیر یا NTC در مدارات یا این مدار استفاده شده است که هم از آسیب دیدن دیود پل و هم از جرقه های شدید موقع زدن به پریز جلوگیری شود ............
حالا چرا باید این مقاومت یا ntc یکسره شود ؟
از آنجایی که با آمپر یا جریان بالا سروکار داریم یک مقاومت کوچک حتی 5 اهم یا 10 اهم هم باعث تلفات و افت ولتاژ میشود لذا وقتی خازنها شارژ شدند المان ضربه گیر را توسط رله از مدار خارج و اتصال کوتاه میکنیم تا از افت ولتاژ جلوگیری شود.

در قسمتهایی ار این مدار ترفندهای جالبی استفاده شده مثل خازن و مقاومت سری , که با کلکتور امیتر IGBT موازی شده اند ....................
یا علـــــــــی
مشاهده فایل‌پیوست 78173

سلام

حسین جان
فوق العاده عالی است
خیلی لطف کردید

NTC مورد اشاره شما را ندیدم البته JPG ارسال فرمودید و خیلی واضح نیست ولی قابل استفاده و راهگشاست
و اتفاقا بدلیل سادگی مدار فراگیری اساس کار را تسهیل میکند .

تصور میکنم دستگاه حدود 120 آمپری باشد که غالبا بعنوان 160 آمپری عرضه میشود .
خصوصا نکته قابل توجه آن ، آی سی TNY267 است که با حذف پین تغذیه روی دست VIPER زده و راحت الحلقوم کرده و با توجه به اطلاعات خوبی که دارید بهتره همین قسمت تغذیه 17 ولت با این آی سی TNY267 را در بخش منابع تغذیه تحلیل کنید
خیلی عالی است ممنون

بینهایت ممنون

آخرین ویرایش:

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
سلام

حسین جان
فوق العاده عالی است
خیلی لطف کردید

NTC مورد اشاره شما را ندیدم البته JPG ارسال فرمودید و خیلی واضح نیست ولی قابل استفاده و راهگشاست
و اتفاقا بدلیل سادگی مدار فراگیری اساس کار را تسهیل میکند .

تصور میکنم دستگاه حدود 120 آمپری باشد که غالبا بعنوان 160 آمپری عرضه میشود .
خصوصا نکته قابل توجه آن ، آی سی TNY267 است که با حذف پین تغذیه روی دست VIPER زده و راحت الحلقوم کرده و با توجه به اطلاعات خوبی که دارید بهتره همین قسمت تغذیه 17 ولت با این آی سی TNY267 را در بخش منابع تغذیه تحلیل کنید
خیلی عالی است ممنون

بینهایت ممنون
سلام استاد عزیزم
اگر در دسکتاپ یا هر جایی سیو کنید و زوم کنید براحتی میتوانید عکس را ببینید.

منظور من در مدارات کلی هست خودتان که از 100 تا مثل من استادترید که المان ضربه گیر, از یک یا چند ntc (در اکثر دستگاههای جوش از ntc استفاده میشود) و یا از یک یا چند مقاومت در حد 10 اهم وات بالا استفاده میشود
 در این مدار از دو مقاومت 10 اهم بجای ntc استفاده شده و نتیجه این بحث این است که در جاهایی که با جریان بالا سروکار داریم مقاومت سری هر چند کم باعث افت ولتاژ و تلفات میشود و بلعکس.........

استاد عزیزم شما به بهترین نحو ممکن تحلیل کردید و گفتنیها را گفتین ولی این مدار فرقش در آی سی بکار رفته است که یکسری توضیحات کاربردی را بیان میکنم:    
در نقشه بسیار کاربردی و کم حجم تغذیه سوئیچینگ بالا 
  دوستان همانطور که میدانیدtny267 و آی سی های هم خانواده مثل top ها آی سی های تاینی سوئیچ هستند و احتیاج به ولتاژ VCC و استارت جدا خارج از مدار ندارند (دلیل کم حجم بودن نسبت به تغذیه هایی که از آی سی های دیگری استفاده میکنند مثل viper) برای همین در تغذیه هایی که از این آی سی استفاده میشود نمیتوانیم از 5l0380r بجای این آی سی ها استفاده کنیم مگر با پیچیدن چند دور سیم دور ترانس و بعلاوه تهیه ولتاژ استارت از طریق خازن صافی...........

تشکر از لطف بیکرانتان

یا علــــــــــــــی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد عزیزم
اگر در دسکتاپ یا هر جایی سیو کنید و زوم کنید براحتی میتوانید عکس را ببینید.

منظور من در مدارات کلی هست خودتان که از 100 تا مثل من استادترید که المان ضربه گیر, از یک یا چند ntc (در اکثر دستگاههای جوش از ntc استفاده میشود) و یا از یک یا چند مقاومت در حد 10 اهم وات بالا استفاده میشود
در این مدار از دو مقاومت 10 اهم بجای ntc استفاده شده و نتیجه این بحث این است که در جاهایی که با جریان بالا سروکار داریم مقاومت سری هر چند کم باعث افت ولتاژ و تلفات میشود و بلعکس.........
استاد عزیزم شما به بهترین نحو ممکن تحلیل کردید و گفتنیها را گفتین ولی این مدار فرقش در آی سی بکار رفته است که یکسری توضیحات کاربردی را بیان میکنم:
در نقشه بسیار کاربردی و کم حجم تغذیه سوئیچینگ بالا
دوستان همانطور که میدانیدtny267 و آی سی های هم خانواده مثل top ها آی سی های تاینی سوئیچ هستند و احتیاج به ولتاژ VCC و استارت جدا خارج از مدار ندارند (دلیل کم حجم بودن نسبت به تغذیه هایی که از آی سی های دیگری استفاده میکنند مثل viper) برای همین در تغذیه هایی که از این مدار استفاده میشود نمیتوانیم از 5l0380r بجای این آی سی ها استفاده کنیم مگر با پیچیدن چند دور سیم دور ترانس و بعلاوه تهیه ولتاژ استارت از طریق خازن صافی...........

تشکر از لطف بیکرانتان

یا علــــــــــــــی

سلام

زوم کردن موجب افزایش کیفیت نمیشه اصولا JPG تصویره و کیفیتش با زوم کردن پایین تر میاد
در مورد NTC چون به این مدار اشاره فرمودید احساس کردم شاید من نمی بینم
بله همانطور که فرمودید از دو مقاومت 10 اهمی استفاده کرده چون تقریبا دستگاه پر قدرتی نیست و ظرفیت مجموع خازن ها کمه

ضمنا VIPER هم نیاز به استارت خارجی نداره ولی حسن این مدل TNY اینه که پس از راه اندازی هم نیاز به تغذیه خارجی نداره (برخلاف VIPER ) البته به دلخواه قابلیت اعمال تغذیه را هم داره ( بسته به میل طراح و نیاز )

ممنون و سپاس

آخرین ویرایش:

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,670
176,779
iRanTK.iR
زوم کردن موجب افزایش کیفیت نمیشه اصولا JPG تصویره و کیفیتش با زوم کردن پایین تر میاد

سلام

PDF رو ضميمه کردم .

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,670
176,779
iRanTK.iR

استاد بسیار عزیزم
جناب آقای شاطی زاده

کاش جبران مراتب میسر بود
ضمنا دریافت و رویت مدار تکمیلی مقدورم نگردید

سپاس و تعظیم

سلام استاد بزرگوار

منظورتونو متوجه نشدم ، صفحه مورد نظر براي شما باز نشد ؟

صفحه رو به صورت ذخيره شده براتون آپلود کردم / موفق باشيد .

پیوست‌ها

بالا