آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: واریستور یا PTC NTC ? مشکل در شناسایی و جایگزین

maansari227

کاربر
2012-03-03
61
191
سلام
یه برد پاور دارم که به علت دو فاز شدن دو قطعه که فکر کنم وریستور باشن ( با z1 و z2 در روی برد مشخص شدن ) کلا سوختن و از بین رفتن چطور می تونم برای آنها یک قطعه مناسب انتخاب کنم

این هم مدارش قطعات سوخته ، مشخص شدن

1.jpg

با تشکر

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,417
ایران
پاسخ : مشکل در شناسایی و جایگزین کردن قطعه سوخته شده روی مدار

درود
اگه از وریستور بودنش اطمینان دارید باید چک کنید ببینید موازیه یا سری
اگه موازیه نبودنش مشکلی ایجاد نمیکنه
اما اگه سری هست حتما باید به مدار متصل باشد
در اخر بفرمایید روی برد چه علامت اختصاری در محل قطعه نوشته شده
با تشکر

maansari227

کاربر
2012-03-03
61
191

من در تصویر مدارشو براتون گذاشتم و گفتم که رو برد با z مشخص شده ، قطعه رو برد کاملا سوخته اگر وریستور است چی می تونم جایگزینش کنم

در ضمن وریستور در مدار به چه منظور موازی یا سری بسته می شود
با تشکر

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543

من در تصویر مدارشو براتون گذاشتم و گفتم که رو برد با z مشخص شده ، قطعه رو برد کاملا سوخته اگر وریستور است چی می تونم جایگزینش کنم

در ضمن وریستور در مدار به چه منظور موازی یا سری بسته می شود
با تشکر
با سلام :
واژه واریستور اختصار کلمات مقاومت وابسته به ولتاژ میباشد که بموازات در مدارات بکار برده میشوند عملکرد ان در مدار بدین صورت که : تا ولتاژ اعمالی از ولتاژ نامی ان بالاتر نباشد قطعه در مدار نقشی ندارد { مثل اینکه در مدار وجود ندارد } اما به محض بالا رفتن ولتاژ اعمالی از ولتاژ نامی ان !!! مانند یک دیود زینر تا اونجایی که تحمل داشته باشد سعی میکند ولتاژ را به حرارت تبدیل کرده و از اوورلود شدن ان جلوگیری میکند در صورتیکه توان تحمل واریستور از توان اعمالی به ان بیشتر گردد طبعا خواهد سوخت .
برای حفاظت نوسانات لحظه ای در ورودی مدارات تغذیه کاربرد دارد و نبود ان در مدار !! دستگاه در چنین مواردی اسیب پذیر خواهد بود .
برای دانستن توات تحمل و ولتاژ نامی باید از روی رنگ و یا نوشته روی بدنه و دیتا شیت ان قطعه استفاده کرد .
-- توجه !!! قطعه ای که در مدارات تغذیه به صورت سری قرار گرفته واریستور نیست بلکه مقاومت وابسته به حرارت که دو نوع ان رایج هست و معمولا بصورت سری در مدارات استفاده شده .
1 - PTC که رابطه ان با حرارت مستقیم هست و 2 - NTC که رابطه ان با حرارت غیر مستقیم { معک وس } می باشد .
از NTC در مداراتی که نیاز هست ابتدا برق با کاهش و با گرم شدن NTC تقریبا تمامی جریان به مدار اعمال میگردد یکی از کاربرد ان در مداراتی که مثلا فیلمان دارند و باید به ملایمت جریان را وارد کنید که به تدریج که فیلمان گرم میشه مقاومت ان نیز افزایش پیدا کرده و میشه جریان را بالا برد .
PTC در مداراتی که باید ابتدا برق با تمام جریان عبور داده شود و سپس با گرم شدن ان تقریبا جریان بالاخره به صفر نزدیک می شود مثل همین PTC که در دیگوسینگ تلویزیون مصرف دارد .
با عنایت به مطالب بالا قطعه شما واریستور میباشد .
امیدوارم این مختصر براتون مفید واقع شود .
موفق باشید .

maansari227

کاربر
2012-03-03
61
191
با سلام
حالا می تونید بگید برای بردی که گفتم چه وریستوری استفاده کنم یه تصویر از مدارش رو هم در ابتدا گذاشتم چون هر دو تاش کاملا سوخته و از بین رفته هیچ چیزی نمیشه از روش خوند
با تشکر

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام، استاد رجبی خیلی عالی توضیح دادند
آیا نقشه ای که در بالا گذاشتی مربوط به همان مدار اشاره شده شماست ؟
نقشه شما بدلیل کیفیت پایین بودن قابل ازریابی نیست.
عکسهای واضح و روشن از برد مدارچاپی دستگاه مورد نظرت قرار بده و توضیح بده که چی است تا دوستان تجربه در این زمینه راحتتر کمک کنند.

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
با سلام
حالا می تونید بگید برای بردی که گفتم چه وریستوری استفاده کنم یه تصویر از مدارش رو هم در ابتدا گذاشتم چون هر دو تاش کاملا سوخته و از بین رفته هیچ چیزی نمیشه از روش خوند
با تشکر
با سلام : در پاسخ قبلی عرض کردم که اینها هر دو واریستور هستند که یا از روی رنگ بدنه و یا شماره درج شده روی ان باید دیتاشیت شان را مطالعه کنید اگر حوصله یا تبحر کافی ندارید میتونید از فروشندگان قطعات یدکی واریستور 400 ولتی بخواهید براتون میدهند البته کلا حذف اینها هم فعلا موردی ندارد و بدون اینا باید مدارتان کار کند.
موفق باشید .

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
با درود
دوست عزیزم همانگونه که جناب رجبی عزیزم توضیح دادند . این المان در مداری قرار میگیره که دارای نوسان فرکانس در ثانیه که ولتاژ بالایی از مدار عبور میکنه. کارش هم در این مدار ودیگر مدار اشباح وسد برای جلوگیری عبور ولتاژی که دارای نوسان ولتاژ بیش از اندازه همین المان باشه پیشگیری میکنه.الانم در مدارهای امروزی کاربردی ندارند.برای اینکه بیشتر در مدار focus پشت لامپ تصویر ته تفنگی برای مشگل احتمالی رطوبت ویا نوسان ولتاژی شبیح به هایولتاژ کاربرد دارند دقت کنید داخل محفظه شیشهای شبیح میکروسویچ هست که در واقع عمل همون میکروسویچ را در مقابل ولتاژ بیش از اندازه ایفاء میکنه بلافاصله یک لحضه سویچ میکنه ولتاژ را از طریق خازن موازی اشباه میکنه ومجددا ازاد میکنه .موفق باشید

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
با درود
دوست عزیزم همانگونه که جناب رجبی عزیزم توضیح دادند . این المان در مداری قرار میگیره که دارای نوسان فرکانس در ثانیه که ولتاژ بالایی از مدار عبور میکنه. کارش هم در این مدار ودیگر مدار اشباح وسد برای جلوگیری عبور ولتاژی که دارای نوسان ولتاژ بیش از اندازه همین المان باشه پیشگیری میکنه.الانم در مدارهای امروزی کاربردی ندارند.برای اینکه بیشتر در مدار focus پشت لامپ تصویر ته تفنگی برای مشگل احتمالی رطوبت ویا نوسان ولتاژی شبیح به هایولتاژ کاربرد دارند دقت کنید
داخل محفظه شیشهای شبیح میکروسویچ هست که در واقع عمل همون میکروسویچ را در مقابل ولتاژ بیش از اندازه ایفاء میکنه بلافاصله یک لحضه سویچ میکنه ولتاژ را از طریق خازن موازی اشباه میکنه ومجددا ازاد میکنه .موفق باشید
با سلام :
با تشکر و اجازه دوستمون اقا
pedram در تکمیل پاسخ باید عرض کنم که قطعه اشاره شده نوعی [hide] برقگیر شیشه ای لحیمی { welding spark protection glass}هست و اساس کار ان وابسته به فاصله شکاف دو میله هادی {الکترود ها } که در محفظه ای شیشه ای قرار گرفته و در انواع استاندارد داخل این محفظه از گاز پر شده و تا ولتاژ نامی هیچ نقشی ندارد اما با افزایش ولتاژ از مقدار نامی گاز درون محفظه موجب هدایت بین دو الکترود شده و موجب جرقه { تخلیه خازنی } بین دو میله میگردد 1.JPG در مدارات RGB امروزی بجای این قطعه از شکافی ساده که در محل مورد نیاز در فیبر ایجاد میکنند استفاده می شود .
برای مثال :
شما همین لامپهای داخل فازمتر را دیده اید 220px.jpg ؟ یک لامپ نئون هست که تا 90 ولت هیچ عکس العملی ندارد ولی هر گاه ولتاژ بیش از 90 ولت بشه گاز نئون موجود در محفظه موجب اشتعال و نورانی میشود لذا تحریک این قطعه نیز وابسته به ولتاژ هست اما مقاومتی نیست بلکه نوع خازنی هست با عایق مشتعل شونده گازی
[/hide] در حالیکه واریستور مقاومت وابسته به ولتاژ هست و با تغییر در ولتاژ ان مقاومت ان نیز تغییر میکند .
با تشکر .
موفق باشید .

بالا