آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

سوال: آموزش شوک به باتری

Nader13

کاربر
2020-01-28
18
28
درود

ولتاژ حدود ۱۰ ولت بیشتر از ولتاژ باطری تهیه کن و با لامپ اتومبیل سری کن
میتونی یک اداپتور حدود ۱۰ ولتی با باطری مشابه سری کنی و برای شارژ استفاده کنی
و یکلحظه کوتاه بهش متصل کن اگه لامپ شدیدا پرنور روشن شد از ولتاژ کمتری استفاده کن که پر نور نباشه
اگه لامپ اصلا روشن نشد باید از ولتاژ بالاتری استفاده کنی که لامپ کمی روشن بشه و کم کم که شارژ شد ولتاژ را کم کن .
اگه ثمری نداشت باباش دراومده
باطری نباید مدت طولانی بلا استفاده بمونه وگرنه خراب میشه.

سپاس

۱۰ ولت بیشتر از ولتاژ اصلی میشه ۸۲ ولت اگر این ولتاژ رو با لامپ ماشین سری کنیم که ۱۲ ولت هست و به باطری خوابیده هم سری بشه نمی سوزه ؟!!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
۱۰ ولت بیشتر از ولتاژ اصلی میشه ۸۲ ولت اگر این ولتاژ رو با لامپ ماشین سری کنیم که ۱۲ ولت هست و به باطری خوابیده هم سری بشه نمی سوزه ؟!!!

درود

عرض کردم اگه پرنور بود باید از ولتاژ پایین تری شروع کنی
با یک لحظه لامپ نمیسوزه یعنی باید بحالت ضربه متصل و فوری قطع کنی اگه لامپ پرنور شد باید از ولتاژ کمتری شروع کنی که لامپ با نور کم روشن بشه.
ولی حدس میزنم با ۸۲ ولت ، لامپ بصورت کورسو هم روشن نمیشه و احتمالا به ولتاژ بیشتری نیاز داره که باید تست کنی و مشخص بشه چه نیازی داره زیرا بستگی به میزان خرابی باطری داره و نور لامپ گویاترین دلیله.

سپاس

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
مدت زمانی که من از باطری استفاده میکنم برای باطری سازها باورکردنی نیست چون میدونم چطوری تا آخرین نفس ازش استفاده کنم
استاد عزیز تر از جانم :icon26: ببخشید با سوالات ساده و پیش پا افتاده وقت گرانبهای شما را اینگونه میگیرم و خیلی خوشحالم میشم که افتخار راهنمایی بدهید
چند سوال در خصوص باتری داشتم گفتم در این تاپیک مطرح کنم و قبلا نیز تاپیک مشابه ای ایجاد کردم اما کسی مشارکت نکرد گفتم اگر اطلاعاتی دارید راهنمایی کنید ممنون میشم
باتوجه به نقل قول گفته شما و همچنین اهمیت نحوه نگهداری باتری در دستگاه های امروزی موبایل و لپ تاب و غیره ... چند سوال در خصوص باتری داشتم اگر صلاح دانستید تاپیک جدید در این خصوص جهت نظم و قانون انجمن ایجاد نمایم.
روش و نحوه نگهداری باتری :
چگونه میتوان عمر باتری نو در مدتی طولانی در بازه زمانی قبل از رسیدن به تاریخ انقضا افزایش داد ؟ به عنوان مثال من فروشنده ای هستم که از 10 مدل باتری 3 مدل آن از نوع خشک / لیتومی / نیکل کادنیوم نسبت به مدل های دیگر دیرتر فروش میرود و وقتی ولت این باتری هارو میگیرم ولتاژشون کم شده 2 سوال پیش میاد که آیا باتری هارو شارژ کنم یا اینکه نه؟ سوال دوم اینکه آیا از باتری نو اگر یک مرتبه یا چند مرتبه درحدخیلی کم و فقط جهت تست یک دستگاه از باتری نو استفاده کنیم و بعد بزاریم کنار تا فروش بره مثلا چندین ماه آیا آن باتری براش مشکل پیش میاد؟به این دلیل که ==>یک بار جهت تست دستگاهی که نیاز به باتری داشت نزد یکی از دوستان رفتم زمانی که گفتم یک لحظه باتری نو رو جهت تست بده تست کنم گفت این باتری نو هست اگر بزاری رو دستگاه دیگه نمیشه گذاشت کنار و باید ازش استفاده بشه و اگر استفاده نشه خراب میشه!

و همچنین نگه داری باتری های دستگاه هایی مانند پیچ گوشتی شارژی که از نوع نیکل کادنیوم هستند و امکان داره چند ماهی استفاده نشه و در سال 3 بار مورد استفاده قرار نگیره یا باتری لپ تاب که داعما در حال شارژ و دشارژ است چگونه باید استفاده بشه که خراب نشه و عمرشم کم نشه؟ در برخی منابع و به گفته بعضی از همکاران که هرکی یک حرفی زده و من گیچ شدم این است که مدت زمانی که نمیخواهیم از دستگاه استفاده کنیم باتری پیچ گوشتی را شارژ کنیم و کنار بزاریم یا شارژ آن را خالی کنیم و کنار بگذاریم؟(این سوالی است که خیلی ها میپرسند)
همچنین در شارژ ماندن باتری های معمولی (مانند اتمی و نیک کادنیوم که مدار شارژ مانند لیتیومی ندارند و شارژر آنها ساده و ترانسی است) بیش از حد باعث خرابی آن ها میشود؟ مانند باتری های جاروشارژی که اکثرا آداپتور شارژ را داعما در برق میگذارند
باتری های موبایل یا لپ تاب که داعما در حال استفاده هستند چگونه باید رفتار کرد که بیشترین بازده رو بتوانیم داشته باشیم؟ مثلا باتری را نگذاریم کاملا تخلیه شود و قبل از شارژ کامل شدن از شارژ دربیاریم یا اینکه برای لپ تاب آداپتور آن همیشه به برق باشه و باتری شارژ و دشارژ نشه عمرش بالا میره؟

باتری در جای خنک و در جای گرم چه واکنشی دارد و چه محیطی بهترین مکان برای نگه داری باتری هست در بروشور یکی از شرکت های یاتری ساز نوشته بود باتری لیتومی و اسیدی و ژله ای در سرما چندین درصد افت میکنند و در گرما به بهترین بازده خود میرسد! در مستندی دیدم که خودرو تمام برقی تسلا برای شتاب گیری از المنتی جهت گرم کردن باتری ها برای رسیدن به بیشترین بازده استفاده کرده بود.

به گفته بعضی مشتریان باتری موبایل / ریموت درب کرکره ای / ریموت ماشین و کنترل را کنار آهنربا گذاشتند و باتری تخلیه شده آیا این ادعا درست است؟علت آن چیست

متاسفانه به دلیل اینکه دوست دارم هر چیزی رو اصولی و دقیق بلد باشم و همیشه یک موضوع را از چندین نفر جهت صحت گفته هایشان سوال میکنم در نمایشگاه های بین الملی که برگزار میشه متاسفانه با هر یک از شرکت ها که صحبت کردم اطلاعاتی نداشتند و هر یک یک پاسخی میداند که واقعا گیج کننده بود
و به دلیل اینکه مشتریان از این سوالات زیاد میکنند و احساس مسعولیت در قبال عمر دستگاه مشتری دوست دارم جواب درستی اراعه کنم که فردا روزی شرمنده مشتری نشم و زمانی که نتیجه ای از پرسش و پاسخ ها نگرفتم بنابر این یک بار یک باتری نو را جهت تست کاملا دشارژ کردم و گذاشتم حدود یک ماه کنار بماند بعد رفتم سراغش دیدم ولتاژش کمه کم شده و شارژ هم نمیگره به قول دوستان شوک هم نمیگرفت به این نتیجه رسیدم هرگز باتری رو خالی کنار نزارم و همیشه هر از چند ماه یک بار باتری دستگاه رو که استفاده نمیکنم یکبار خالی و مجددا شارژ و دستگاه رو کنار بگزارم که عمر باتری کم نشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
استاد عزیز تر از جانم :icon26: ببخشید با سوالات ساده و پیش پا افتاده وقت گرانبهای شما را اینگونه میگیرم و خیلی خوشحالم میشم که افتخار راهنمایی بدهید
چند سوال در خصوص باتری داشتم گفتم در این تاپیک مطرح کنم و قبلا نیز تاپیک مشابه ای ایجاد کردم اما کسی مشارکت نکرد گفتم اگر اطلاعاتی دارید راهنمایی کنید ممنون میشم
باتوجه به نقل قول گفته شما و همچنین اهمیت نحوه نگهداری باتری در دستگاه های امروزی موبایل و لپ تاب و غیره ... چند سوال در خصوص باتری داشتم اگر صلاح دانستید تاپیک جدید در این خصوص جهت نظم و قانون انجمن ایجاد نمایم.
روش و نحوه نگهداری باتری :
چگونه میتوان عمر باتری نو در مدتی طولانی در بازه زمانی قبل از رسیدن به تاریخ انقضا افزایش داد ؟ به عنوان مثال من فروشنده ای هستم که از 10 مدل باتری 3 مدل آن از نوع خشک / لیتومی / نیکل کادنیوم نسبت به مدل های دیگر دیرتر فروش میرود و وقتی ولت این باتری هارو میگیرم ولتاژشون کم شده 2 سوال پیش میاد که آیا باتری هارو شارژ کنم یا اینکه نه؟ سوال دوم اینکه آیا از باتری نو اگر یک مرتبه یا چند مرتبه درحدخیلی کم و فقط جهت تست یک دستگاه از باتری نو استفاده کنیم و بعد بزاریم کنار تا فروش بره مثلا چندین ماه آیا آن باتری براش مشکل پیش میاد؟به این دلیل که ==>یک بار جهت تست دستگاهی که نیاز به باتری داشت نزد یکی از دوستان رفتم زمانی که گفتم یک لحظه باتری نو رو جهت تست بده تست کنم گفت این باتری نو هست اگر بزاری رو دستگاه دیگه نمیشه گذاشت کنار و باید ازش استفاده بشه و اگر استفاده نشه خراب میشه!

و همچنین نگه داری باتری های دستگاه هایی مانند پیچ گوشتی شارژی که از نوع نیکل کادنیوم هستند و امکان داره چند ماهی استفاده نشه و در سال 3 بار مورد استفاده قرار نگیره یا باتری لپ تاب که داعما در حال شارژ و دشارژ است چگونه باید استفاده بشه که خراب نشه و عمرشم کم نشه؟ در برخی منابع و به گفته بعضی از همکاران که هرکی یک حرفی زده و من گیچ شدم این است که مدت زمانی که نمیخواهیم از دستگاه استفاده کنیم باتری پیچ گوشتی را شارژ کنیم و کنار بزاریم یا شارژ آن را خالی کنیم و کنار بگذاریم؟(این سوالی است که خیلی ها میپرسند)
همچنین در شارژ ماندن باتری های معمولی (مانند اتمی و نیک کادنیوم که مدار شارژ مانند لیتیومی ندارند و شارژر آنها ساده و ترانسی است) بیش از حد باعث خرابی آن ها میشود؟ مانند باتری های جاروشارژی که اکثرا آداپتور شارژ را داعما در برق میگذارند
باتری های موبایل یا لپ تاب که داعما در حال استفاده هستند چگونه باید رفتار کرد که بیشترین بازده رو بتوانیم داشته باشیم؟ مثلا باتری را نگذاریم کاملا تخلیه شود و قبل از شارژ کامل شدن از شارژ دربیاریم یا اینکه برای لپ تاب آداپتور آن همیشه به برق باشه و باتری شارژ و دشارژ نشه عمرش بالا میره؟

باتری در جای خنک و در جای گرم چه واکنشی دارد و چه محیطی بهترین مکان برای نگه داری باتری هست در بروشور یکی از شرکت های یاتری ساز نوشته بود باتری لیتومی و اسیدی و ژله ای در سرما چندین درصد افت میکنند و در گرما به بهترین بازده خود میرسد! در مستندی دیدم که خودرو تمام برقی تسلا برای شتاب گیری از المنتی جهت گرم کردن باتری ها برای رسیدن به بیشترین بازده استفاده کرده بود.

به گفته بعضی مشتریان باتری موبایل / ریموت درب کرکره ای / ریموت ماشین و کنترل را کنار آهنربا گذاشتند و باتری تخلیه شده آیا این ادعا درست است؟علت آن چیست

متاسفانه به دلیل اینکه دوست دارم هر چیزی رو اصولی و دقیق بلد باشم و همیشه یک موضوع را از چندین نفر جهت صحت گفته هایشان سوال میکنم در نمایشگاه های بین الملی که برگزار میشه متاسفانه با هر یک از شرکت ها که صحبت کردم اطلاعاتی نداشتند و هر یک یک پاسخی میداند که واقعا گیج کننده بود
و به دلیل اینکه مشتریان از این سوالات زیاد میکنند و احساس مسعولیت در قبال عمر دستگاه مشتری دوست دارم جواب درستی اراعه کنم که فردا روزی شرمنده مشتری نشم و زمانی که نتیجه ای از پرسش و پاسخ ها نگرفتم بنابر این یک بار یک باتری نو را جهت تست کاملا دشارژ کردم و گذاشتم حدود یک ماه کنار بماند بعد رفتم سراغش دیدم ولتاژش کمه کم شده و شارژ هم نمیگره به قول دوستان شوک هم نمیگرفت به این نتیجه رسیدم هرگز باتری رو خالی کنار نزارم و همیشه هر از چند ماه یک بار باتری دستگاه رو که استفاده نمیکنم یکبار خالی و مجددا شارژ و دستگاه رو کنار بگزارم که عمر باتری کم نشه

درود

بینهایت خجل و شرمنده فرمودید و سپاسگزارم.
من در خصوص همه انواع باطری تجربه ندارم اما درخصوص باطری های اتومبیل و باطری های قابل شارژی که در لپ تاپ و موبایل و تلفن بیسیم استفاده میکنم تجربه مفیدی دارم زیرا تابحال نحوه استفاده من موجب افزایش باورنکردنی عمر آنها شده .

صرفنظر از نوع جدیدی از باطری بنام آلکالین که تجربه نکردم نسبت به انواع بقیه باطری تجربیات و اطلاعاتم را تقدیم میکنم.
از میزان و اعتبار و صحت و سقم ادعای سازنده آلکالین اطلاع ندارم اما مدعیست عمر آن از اولین استفاده آغاز میشه که اگر صحت داشته باشه دراینصورت ادعای فروشنده هم درسته که اجازه اولین استفاده را بشما نداده .

البته تا جایی که مطلعم آلکالین از انواع قابل شارژ نیست هرچند قبل از انقلاب که باطری خشک قابل شارژ در بازار وجود نداشت و یا من نمی دیدم ، همان باطری های قلمی و متوسط و بزرگ رادیو ضبط با مارک « ری اُ واگ » ( که تصویر آن پیوست است ) را شارژ میکردم و مدتها قابل استفاده بود و اتفاقا در اوایل فعالیت الکترونیکی یکی از دلایل توجه ویژه اهالی شهر به من همین بود که براحتی دستگاه ها را با ترانس داخلی خودشون ، مجهز به شارژر این باطری های غیرقابل شارژ میکردم که براشون مفید و باورنکردنی بود.

اما صرفنظر از آلکالین ، در بقیه باطری ها اعم از قابل شارژ و غیرقابل شارژ

۱- باید حتی المقدور با حداقل جریان ممکن شارژ بشه.

۲- هرگز بیش از ۹۰٪ شارژ نکنید

۳- هر چقدر زمان خواب باطری طولانی تر باشه عمرش کوتاه تر میشه بطوریکه پس از مدت بسیار طولانی کاملا خراب و فاسد میشه.

۴- حتما دشارژ و شارژ بشه و فقط شارژ نکنید اما لازم نیست تا حد زیادی استفاده کنید و لااقل حدود ۲٪ استفاده کنید کافیه .

اطلاعات من همین موارده و صرفا به استناد عمر باطری هایی که استفاده کردم و عمر باورنکردنی پیدا کردند به این موارد ایمان دارم اما تحقیق علمی و اصولی در این خصوص نداشتم و ممکنه عوامل دیگری موجب افزایش عمر شده که بواسطه خصوصیات فردی موثر بوده .

بعنوان مثال غالبا در محیط گرم هستم و لذا ممکنه گرما در طول عمر باطری موثر باشه که تحقیق نکردم.

ضمنا بدیهی است که گرما موجب افزایش کارآیی باطری ها میشه اما از تاثیر دما بر افزایش یا کاهش عمر باطری ها مطلع نیستم.

حتی در دوران جوانی من که باطری خشک قابل شارژ وجود نداشت ، پس از تخلیه باطری رادیو ضبط بنام « ری اُ واک » ، آنها را در مناطق و یا مواقعی که دسترسی به برق نبود ، در آب جوش گرم میکردیم و قابل استفاده میشد و این کلک در روستاهای شهرم که برق نداشتند رایج شده بود

لذا با احتمال بسیار زیاد باطری هایی که در محیط سرد ، ضعیف هستند چنانچه گرم کنید قابلیت و کارآیی بهتری خواهند داشت.

بهمین علت یکی از دلایل مهم ضعف باطری اتومبیل در سرما و تعویض بیمورد باطری اتومبیل ورونق کاسبی باطری سازها در زمستان همینه درحالیکه اگه دو یا ۳ بار در زمستان با شارژر اقدام به شارژ بشه و زمستان سپری بشه همون باطری بعد از فصل سرما بخوبی کار میکنه.
البته برخی از باطری سازها هم واقعا تصور میکنن باطری خرابه .

و بدلایل فوق من باطری نو اتومبیل نمیخرم و اگه ندرتا نیاز به خرید باطری اتومبیل داشته باشم باطری مستعملی که در زمستان ، کمی ضعیف بنظر میرسه بقیمت نازل و یا بصورت رایگان در باطری سازی با باطری فاسد خودم عوض میکنم و سالها از اون باطری استفاده میکنم .

ضمنا باطری هایی که شارژ قبول نمیکنند چنانچه مدت زیادی از فاسد شدن آنها نگذشته باشه با اعمال شوکی با ولتاژ بالاتر ، قابل احیاء هستند .

همش همین بود و تجربه و اطلاعات دیگری ندارم.

سپاس
IMG_20200201_112556_930_2.png

آخرین ویرایش:

Nader13

کاربر
2020-01-28
18
28
درود

عرض کردم اگه پرنور بود باید از ولتاژ پایین تری شروع کنی
با یک لحظه لامپ نمیسوزه یعنی باید بحالت ضربه متصل و فوری قطع کنی اگه لامپ پرنور شد باید از ولتاژ کمتری شروع کنی که لامپ با نور کم روشن بشه.
ولی حدس میزنم با ۸۲ ولت ، لامپ بصورت کورسو هم روشن نمیشه و احتمالا به ولتاژ بیشتری نیاز داره که باید تست کنی و مشخص بشه چه نیازی داره زیرا بستگی به میزان خرابی باطری داره و نور لامپ گویاترین دلیله.

سپاس

با سلام
من قبل از اینکار بررسی کردم و متوجه شدم که باطری۹۶ سل داره که ۲۴ سری و هر سری با ۴ سل موازی شده درست شده
بنابراین ۲۴ پک ۴تایی موازی شده رو با هم سری کرده اند
در بررسی اولیه متوجه شدم که یک پک ۴ سلی موازی شده خراب شده و مانع عبور جریان میشه و به همین علت شارژر شروع به شارژ نمی کنه
می دونیم که هر سل این باطری ۳.۲ ولتی اسمی هست

با یک اتصال کوتاه برای دور زدن این ۴ سل خراب تونستم که شارژر رو راه بندازم و بنابراین متوجه شدم که اگر این پک ۴ تایی رو جدا کنم بقیه باطری درست قابل شارژه

سوالم اینه که بعداز جدا کردن این ۴ تا سل باطری از ۹۶ سل به ۹۲ سل کاهش پیدا می کنه و به جای ۲۴ سری به ۲۳ سری تبدیل میشه
از آنجا که باطری ۲۵ آمپر ساعته با این تعداد سری متوجه شدم که هر پک ۴ تایی موازی شده باید ۱ آمپر ساعت باشه در نتیجه با خارج کردن این پک ۴ تایی باطری در کل به ۲۴ آمپر ساعت کاهش پیدا می کنه
و کل باطری هم ۳.۲ ولت اسمی کاهش پیدا می کنه
از این باطری برای یک موتور با دور متغییر در حین کار که آمپر کشی متغییری هم در حین کار داره استفاده می کنم که موتور با ولتاژ ۷۲ ولت اسمی کار می کنه

سوال این هست که آیا این باطری بعداز خارج کردن این ۴ سل مشکلی پیش نمیاره؟
و اینکه میشه از شارژرش که برای ۲۴ سری بوده حالا که میشه ۲۳ سری که ولتاژ کل هم ۳.۲ ولت کم میشه استفاده کرد
چرا که مساله overcharging در شارژ کردن به شدت به باطری های لیتیومی صدمه میزنه
این باطری از نوع lifepo4 هست که از خارج خریداری شده

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر هست بفرمایید

ممنون

آخرین ویرایش:
بالا