آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: آموزش شوک به باتری

javid.1

کاربر
2013-09-03
365
527
پاسخ : آموزش شک به باتری

شک نه ، شوک :nevreness:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1212ali

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383

دوستان میخواستم بدونم منظور از شوک دادن به باتری چیه؟
و چه مواقعه ای و چگونه این کارو میکنن.

دوست عزیز این کار تو موبایل انجام میشه و برای باتری هایی هست که مدت زیادی از ان استفاده نشده است و اصطلاحا بخواب رفته اند

با تشکر

Zirnevis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-08-21
523
3,679
شیراز

سلام
منبع تغذیه رو روی ولتاژ نزدیک ولتاژ باتری موبایل تنظیم می کنند و به پایه های مثبت و منفی ولتاژ میدن و بعد از 5 ثانیه قطب های مثبت و منفی رو با هم عوض می کنندو دوباره ولتاژ میدن .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام
منبع تغذیه رو روی ولتاژ نزدیک ولتاژ باتری موبایل تنظیم می کنند و به پایه های مثبت و منفی ولتاژ میدن و بعد از 5 ثانیه قطب های مثبت و منفی رو با هم عوض می کنندو دوباره ولتاژ میدن .

دوست عزیزم
سلام
بابت راهنمایی خوبی که فرمودید ممنونم و بخش اول پاسخ شما درسته یعنی باید مقاومت حدود 10 اهم را با هر منبع ولتاژ که چند ولت بیشتر از باطری داره با یک مقاومت حدود 10 اهم سری کنید و مثبت به مثبت و منفی به منفی باطری متصل کنید و پس از حدود یک دقیقه به محل شارژ خودش منتقل کنید

اگر قبلا شارژ نمیشده حالا دیگه شارژ قبول میکنه
البته فقط باید به دو سر باطری متصل بشه نه کنتاکتهای دیگر

لذا بخش دوم پاسخ شما صحیح نیست و اتصال معگوس به منبع ولتاژ و باطری صدمه میزنه و ضمنا باطری را خالی میکنه

سپاس

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام
 استاد در باطریهای قدیمی از جنس نیکل یادم میاد برای شوک دادن یک بار از بایاس م ع ک و س و یکبار از بایاس مستقیم استفاده میکردیم ولی دیگر باطریهای امروزی از جنس لیتیوم ین و  نیکل متاهیدرات و غیره هستند و اعمال ولتاژ با بایاس مخالف باطری را آسیب پذیر میکند
دوستان حتما در موقع شوک برای کنترل جریان از مقاومت سری کم اهم استفاده کنین.........

یا علــــــــــــی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
استاد در باطریهای قدیمی از جنس نیکل یادم میاد برای شوک دادن یک بار از بایاس م ع ک و س و یکبار از بایاس مستقیم استفاده میکردیم ولی دیگر باطریهای امروزی از جنس لیتیوم ین و نیکل متاهیدرات و غیره هستند و اعمال ولتاژ با بایاس مخالف باطری را آسیب پذیر میکند
دوستان حتما در موقع شوک برای کنترل جریان از مقاومت سری کم اهم استفاده کنین.........

یا علــــــــــــی

سلام

دوست بسیار پر عاطفه و عزیزم
ولتاژ معگوس مغایر با اطلاعات علمی است اما الان هم با استنباط از کلمه شوک خیلی ها تصور میکنن ولتاژ معگوس موثره ولی بدلایل علمی مضره

اساسا به شوک ربطی نداره و فقط باطری بیش از حد خالی شده و ساختار شارژر بگونه ای است که اگر باطری زیاد از حد خالی بشه دراینصورت مقاومتش خیلی بزرگ میشه و شارژر اتصال باز یا اهم بینهایت ( نسبی ) می بینه و لذا چیزی نمی بینه که بهش جریان بده انگار باطری به شارژر متصل نیست

اما کمی شارژ کنید مقاومت داخلی باطری کم میشه و کمی آدم میشه اونوقت شارژر میتونه ببینه همین

لذا باطریهای قدیم و جدید همینه یا چیزی هست که من نمیدونم

ضمنا همانطورکه فرمودید مقاومت سری یا لامپ سری بسیار ضروری است زیرا اضافه ولتاژ میتونه روی مقاومت بیافته و دراینصورت اگر 3 برابر ولتاژ باطری هم با مقاومت سری بهش متصل کنی احتمال صدمه را بسیار بسیار کم میکنه و اصولا وجود مقاومت سری برای هر مصرف کننده ای ازجمله تمام آی سی ها و مدارات و حتی لامپ های فیلامانی هم واجبه درغیر اینصورت هر خطایی مستقیما به آنها اعمال میشه و خیلی زودتر میسوزه

لذا تا آنجا که مقدوره و درصورتیکه خللی در بازدهی کار مصرف کننده ایجاد نکنه هرچه مقاومت سری بزرگتر باشه بهتره
مثلا آی سی آمپلیفایرها کم توان حدود چند اهم و پری آمپلیفایر حدود 100 اهم و ups چند دهم اهم ( توسط عرض و طول مدار چاپی ) سری میشه

اتفاقا اخیرا محاسبات یکی از شرکتها درخصوص ups و همین مدار چاپی سری خنده دار بود و موجب انفجار و حریق ups میشد که به شرکت اطلاع دادم و جنجالی شد و دستمزد من هم این شد که مورد توهین شدید اکیپ طراح قرار گرفتم که چرا اطلاع دادم

یکی از عوامل سوختن و صدمه زودرس لامپ تنگستن یا فیلامانی همینه که تعبیه مقاومت سری مقرون بصرفه نبوده ( بدلایل مشکلات تکنولوژی قدیم و مجاورت با حرارت لامپ و غیره )

دیگه ته کشید و چیز دیگه ای نمیدونم

سپاس

آخرین ویرایش:

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
با درود
عرض ارادت دارم خدمت دوستان .بله شارژ مع*** کلا منابع علمی ندارند .ومتاسفانه گاهی ممکن هست بدلیل نا اگاهی این کار را بکنند .ولی اکیدا توجیح علمی نداره .در مجموع کار الکترونیک .بدلیل یکسوسازی وتقویت جریان که از متناوب بالاتر هست ویا با توان موثر نسبت به ac هست .به همین علت کار عملیات مع*** به این معنا نداریم .مگر در فرمول مع*** که بحث دیگه ای هست .وربطی هم به این موضوع ندارد .چون شدیدا نقطه اتصال کوتاه میشه وتمامی المانهای بکار رفته خراب وshurts میشوند مثل دیودهای ژمانیوم وسیلسیوم که نقطه تحریک 0.3 الی 0.7 v هستند بلافاصله ولتاژ هدایت ونقطه شکست اون المان باعث منهدم شدن از داخل میشود که اثارش مثل یک سیم ساده که قطب وجهتی ندارد .ویا بشکل مقاومت بی نهایت معیوب میشود .البته اگر الکترونیک را فرمول ریاضی بحساب بیاوریم شک نکنیم که دوستان تعمیرکاری که تجربی مشغول بودند عملا حرفی برای گفتن ندارند .لطفا اظهارات را دقیق بفرمایید .چون قصد خدمت هست .پس دلیلی نمی بینیم که انسانهای خوب را از حق دونستن محروم ویا به اشتباه راهنمایی کنیم .در این بخش باید شنونده بود .من خودم در بیشتر بخشها فقط بیننده وشنونده هستم. چون رشته من با اون رشته دوست بزرگوارمون یکی نیست دلیلی هم برای اظهار نظر نمی بینم. همه چیز را همگان دانند. لطفا از ادرس نا اگاهی دادن جدا خوداری نماییم .چون ممکن هست بنده خدایی به دلیل همین ادرس واموزش خسارت جبران ناپذیری بخورد شایسته ما نیست. از حضور همه استادان وبزرگان پوزش میخوام فقط قصدم اگاهی بود خدای نا کرده سوء برداشت نباشه .موفقیت همه بزرگان ارزوی من حقیر هست .موفق باشید

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
سلام خدمت دوستان عزیزم
باتشکر از استاد غزال و مهندس پدرام عزیز وسایر دوستان!
دوستان ایا میدانید که با دادن با یاس مع کو س به باطری گوشی موبایل و باطری لپتاپ و تعدادی از باطری های دیگر موجب سوختن مدار کنترل شارژ داخل باطری می شوید.
ولتاژ مع کو س خودش موجب خرابی باطری میشه . و اگه به مدار روی باطری برسه ای سی کنترل شارژ و ترانزیستور ماسفت درجا عمرشون رو میدن به شما .
به این تصویر نگاه کنید.

20131102_060822_PerfectlyClear_0001.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

با تقدیر ویژه از دوستان و بویژه اساتید عزیزم جناب آقای مهندس رسولی و مهندس پدرام

تردیدی ندارم آقای زیرنویس عزیز اطلاعات مقدور و موجود خود را در راستای حل مشکل مطرح فرمودند زیرا من هم به وفور شنیده ام که با اطمینان و قاطعیت از ولتاژ معگوس هم استفاده میکنند و چنانچه اعتراض کنی که اگه روش شما درسته پس چرا گاهی باطری را نابود میکنه ؟ میگن اونایی که نابود میشن عمرشون تموم شده و شوک قبول نمیکنن و اضافه میکنن اگه تو هم با روش خودت سعی میکردی جواب نمیداد

و لذا واقعا ایمان دارند که روش درستی است و اگر نشنیده بودم من هم به دلسوزی اظهارات دلسوزانه جناب زیرنویس تردید میکردم و لذا قطعا با اطمینان از صحت روش مطرح فرمودند
مضافا که بانی فتح بابی در این خصوص و اظهار لطف و ارائه اطلاعات ذیقیمتی از سوی اساتید عزیزم گردیدند

من معتقدم حتی اظهارات بد هم خوبه ( البته نه زشت بلکه ناصحیح ) زیرا موجبات پاسخگویی و تنویر ذهن عمومی را فراهم میکنه چه رسد به روش مطروحه جناب زیر نویس عزیز که در برخی از افراد متداول و رایج هم هست

جسارت احتمالی به این دلیل بود که با سن قابل توجه و لذا تجارب اخلاقی فراوان ، حس و حال دوستانی که بقصد دلسوزی اطلاعات و تجربیات خود را مطرح میکنند و چندان صحیح نیست بخوبی حس و لمس میکنم که با خود مثل ثواب و کباب زمزمه میکنند و از مشارکت آتی استنکاف می ورزند درحالیکه اگر اظهارات ایشان نبود قطعا اطلاعات روشنگر آتی هم مطرح نمیشد

با سپاس و پوزش و عذرخواهی مجدد

آخرین ویرایش:
بالا