آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: ساخت منبع تغذیه 1.2 تا 32 ولت 5 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام

بدلیل سرعت آقای نصوحی ناگزیرم مطالب را با سوال روشن کنم لذا

یه مسلمون بگه اگه مقاومت 25/ اهمی را در محل ضربدر قرمز میذاشتیم چه اشکالی داشت ؟

10a.JPG
سپاس

آخرین ویرایش:

mohsen++

کاربر vip
vip
کاربر
2008-04-27
140
633
سلام
با اجازه جناب غزال
با توجه به اینکه خروجی پل دیود در حال شارژ خازن صافی هست و از طرف دیگه ادامه مدار در حال دشارژ این خازنه عوض جریان یکنوختی که لازمه مدار مجدود ک*** جریانه ، جریانی بصورت ضربه ای داریم که پیک اون بمراتب بیشتر از مقدار جریان مصرفی ادامه مداره و اگه هم ترشلد در محدوده فعال شدن تنظیم بشه خروجی اون بصورت پالسهایی با فرکانس 100 هرتز خواهد بود که بدرد مدار محدود کننده جریان نمیخوره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
با اجازه جناب غزال
با توجه به اینکه خروجی پل دیود در حال شارژ خازن صافی هست و از طرف دیگه ادامه مدار در حال دشارژ این خازنه عوض جریان یکنوختی که لازمه مدار مجدود ک*** جریانه ، جریانی بصورت ضربه ای داریم که پیک اون بمراتب بیشتر از مقدار جریان مصرفی ادامه مداره و اگه هم ترشلد در محدوده فعال شدن تنظیم بشه خروجی اون بصورت پالسهایی با فرکانس 100 هرتز خواهد بود که بدرد مدار محدود کننده جریان نمیخوره

سلام

آفرین
یک قسمت از حالتی که پیش میاد فرمودید بطوریکه لحظه اول که خازن خالی است و اتصال کوتاه محسوب میشه و بصورت ضربه جریان شدیدی میکشه لذا با توجه به محل مقاومت نمونه گیر که این جریان ازش عبور میکنه لذا محدود کننده فکر میکنه اتفاق بدی افتاده و خروجی داره جریان خطرناکی میکشه

لذا در این لحظات ، ولتاژ خروجی را بشدت پایین نگه میداره ( البته در زمان بسیار کوتاه شارژ خازن ) و همزمان با پر شدن خازن و کم شدن جریان خازن ، کم کم ولتاژ خروجی هم بالا میره و طبیعی میشه
و لذا درست فرمودید اما این حالت اشکالی نداره و خوب هم هست زیرا از اعمال ناگهانی ولتاژ به مصرف کننده جلوگیری میکنه

اساسا آمپلیفایرهای پر قدرت را با چنین شیوه هایی مجهز میکنند که صدای پلوپ ناهنجار در زمان روشن کردن آن بوجود نیاید و در اغلب دستگاهها مفیده
اما ایرادی که پیش میاد ، اشکال بدی است که در برخی از موارد موجب صدمه و سوختن قطعات میشه

اون ایراد چیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام

اگه در پیگیری و مونتاژ ، همت کنید ثابت میکنم

مدارهایی که طراحان بزرگ و سازنده ها همراه با دیتاشیت ارائه میکنند دقیقند ولی ایده آل نیستند و شما در بسیاری از موارد میتونید با همان دقت ولی با قطعات و هزینه کمتر و مفیدتر طراحی کنید .

که درصورت همت شما ، این ادعا را در تاپیک آزمایشگاه آموزشی الکترونیک ( یکی از تاپیک های بخش آموزش گام به گام الکترونیک ) در خصوص مدار مورد بحث این تاپیک اثبات می کنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود
برای انتخاب مقاومت چون جریان 5A مد نظر ما هست توان مقاومت طبق قانون اهم اینگونه میشه:
W=R*I*I که میشه W=0.25*5*5=6.25w

آفرین

سلام
با توجه به توضیحاتی که از سوی آغازگر تاپیک در خصوص رگلاتور 3 آمپری و 5 آمپری ارائه شده تصور کردم مداری که شما انتخاب کردید و مترصد تکمیل آن هستید ضعیف تره است یعنی 3 آمپری است
البته پیری هم از راه رسیده و کهولت عقلی مزید بر پیر چشمی خرابکاری میکنه

کاملا درسته حق باشماست
و پیگیری شما لذت بخش و قابل تحسین و تقدیره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام.بنده ازاین تاپیک استفاده کردم.وخواستم به نوبه خودم ازاستاد بزرگوار غزال تشکرکنم.احسنت به ایشون..واقعابزرگوارید. رحمت اون شیری که خوردی.درود برشما.

درود

ضمن تشکر از اظهار لطف شما.
نقشه کاملی که استفاده فرمودید و محدود کننده جریان که اضافه فرمودید لطفا ارسال فرمایید تا ضعف و نقص احتمالی آن برطرف بشه.

سپاس

بالا