آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير ازمايشگاهي

Anahita008

کاربر
2014-08-18
141
361
فیوز های شیشه ای بیشتر عملکرد مکانیکی در مقابل حرارت و جریان را دارند .
پس در نتیجه فقط صدمات وارده را کاهش میدهند .
ولی به هیچ عنوان مثل یک فیوز الکترونیکی کاربرد ندارن .
حالا با حذف مدار محافظ جریان و و گرفتن جریان بیشتر ، به مدار صدمه وارد خواهید کرد .
بهترین کار تغییر در مدار جریان و افزایش راندمان جریان بوده
و در نهایت افزایش ظرفیت خازن ها مسیر تغذیه .

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
428
1,109
55
کبودراهنگ همدان
فیوز های شیشه ای بیشتر عملکرد مکانیکی در مقابل حرارت و جریان را دارند .
پس در نتیجه فقط صدمات وارده را کاهش میدهند .
ولی به هیچ عنوان مثل یک فیوز الکترونیکی کاربرد ندارن .
حالا با حذف مدار محافظ جریان و و گرفتن جریان بیشتر ، به مدار صدمه وارد خواهید کرد .
بهترین کار تغییر در مدار جریان و افزایش راندمان جریان بوده
و در نهایت افزایش ظرفیت خازن ها مسیر تغذیه .

با سلام

برای محافظت از سوختن پاور در مسیر ورودی برق شهر از لامپ رشته ای 100 وات یا 200 وات استفاده کنید

یه نوع فیوز برگشت پذیر هم هست نمی دونم تو پاور به کار میاد یه نه ؟

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
428
1,109
55
کبودراهنگ همدان
با سلام

بنده چند پاور را بصورت آزمایشی و با توجه به راهنمایی ها و توصیه های ارایه شده در تاپیک انجمن تغییراتی دادم ولی نتیجه نگرفتم !

دلایل عدم موفقیت

1- پاورها در مدل ها و اشکال مختلف مربوط به شرکت های مختلف بود و هر بار که می خواستم پاوری را آزمایش کنم . مجبور بودم دیتاشیت

آن را بدست آورده و از صفر تا 100 کار را انجام بدم که نتیجه کار یکسان از آب در نمی آمد

2- سیم های خروجی پاور که شامل نارنجی 3.3 ولت و قرمز 5 ولت و زرد 12 ولت و ... دست و پا گیر بودن و مجبور بودم تمام آنها را قطع کرده

و چهره ناخوشایندی به مدار می داد و آدمو از ادامه کار دلسرد می کرد

3 - با توجه به قاب پاور که داد میزنه شما عملا هیچ کاری انجام نداده و فقط بعنوان یه قطعه ضایعاتی با چند ولوم و ... یه پاور یک میلیونی داشته باشین !!!

4 - سیم بندی سیم های خروجی ترانس چاپر معمولا با هم تفاوتهای اساسی دارن و اجازه نمیدن شما تغییرات دلخواه را روی آنها انجام بدین و بطور کامل پاور از کار می افتن

بهمین دلیل اینجانب بنا رو بر این گذاشتم که یه پاور طراحی کنم که قطعات آن از پاور مستعمل باشد و مونتاژ وامتحان آن ساده باشد ، مورد اول که فعلا شکست خورده !
مشاهده فایل‌پیوست 184053
ولی به محض نتیجه گیری و جواب مثبت تمام مراحل صفر تا 100 آن را جهت تشکر از اساتید بزرگوار مخصوصا جناب مهندس غزال و جناب مهندس رجبی ،
مشاهده فایل‌پیوست 184054
در تاپیک قرار میدم تا همکاران عزیز بهره وافی را ببرند
مشاهده فایل‌پیوست 184055
پیروز و سربلند باشید

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان و اساتید مجرب

بنده بعد از چند بار آزمون و خطا و سوزاندن چند پاور و دود شدن آنها به نتایج زیر دست یافتم

1- منبع تغذیه متغییری که می خواهید درست کنید دارای آی سی TL494 یا KA7500 ویا آی سی های مشابه در این زمینه باشد

2- در مسیر برق ورودی 220 ولت به پاور، از لامپ 100وات یا 200 وات رشته ای بصورت سری استفاده کنید
( یا یه مقاومت 240 اهم با توان 200 به کمک المنت کرسی برق روی میله سفالی درست کنید)

3- تمامی مقاومت ها که به پایه 1 آی سی TL494 متصل شده را آزاد کنید بطوری که این پایه عملا به جای از مدار ارتباط نداشته باشد
یک ولوم 10K تهیه کرده ، سر کناری این ولوم به GND یا همان مسیر مسی که به پین 7 آی سی رفته
_ سر وسط با یه مقاومت 2K2 سری شده و به پین 1 آی سی رفته
_ و سر کناری باقی مانده به خروجی +12V متصل می گردد

4 - به پایه 2 آی سی باید ولتاژ +1 ولت ثابت اعمال کنیم ! برای این منظور مجددا مقاومت های متصل به این پایه را آزاد می کنیم
*** به جز یک مقاومت و خازن که با هم سری شده و به پایه 3 آی سی رفته
از پایه 14 آی سی که دارای ولتاژ +5ولت می باشد به کمک تقسیم ولتاژ مقاومتی یه ولت ایجاد کرده و به این پایه اعمل می کنیم
من از مقاومت 4K7 , 1K بهره گرفتم . سر مقاومت 4K7 به پایه 14 آی سی و سر دیگر آن به پایه 2 آی سی رفته و مجددا از پایه 2 آی سی مقاومت 1K را به GND وصل می کنیم
تمامی مسیر های مسی موجود بوده و قطعاتی را که آزاد کردید از جای آنها برای این تغییرات استفده کنید و احتیاج به سیم کشی اضافی نیست

5- با پایه 3 آی سی کاری نداریم

6- پایه 4 آی سی را دنبال می کنیم . با یه مقاومتی این پایه زمین متصل شده . به این مقاومت کاری نداریم بقیه مسیر را دنبال کرده و هر قطعه مقاومت یا خازن بود آزاد می کنیم

7- پایه 15 آی سی را به پایه 14 اتصال دهید

8- پایه 16 آی سی را به GND اتصال دهید

منبع تغذیه متغییر آماده به کار است. انشالله در فرصت مقتضی تصاویر عملی را پست می کنم

آخرین ویرایش:

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
520
ممنون دوست من اگر امکان داره تصاویر وشماتیک اسان اپ کنید تا بشه راحت تر مسئله را درک کرد باز هم ممنون بابت اطلاعات کاملتون

ali4258

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-12
89
190
سلام‌
یک‌پاور گرین GP300A دارم‌ میخوام ولتآژ خروجی ۱۲ رو به ۱۳،۸ تا حدود ۱۵ ولت برسونم !
ای سی2005Z هست !
ممنون

محمدزادهmmh

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-05-25
638
3,726
تهران
تشکر از اطلاعات مفیدتون لطفا عکسی هم از مراحل در سایت آپلود فرمایید تا موضوع مشخص تر بشه

gholamipour

کاربر
2023-07-25
24
7
یزد
سلام و عرض ادب
نقشه پاور‌ کامپیوتر MEC P4-500 کسی دارد.
برای جریان کشی ۹ آمپر حفاظت پاور عمل میکند. من برای همین از رگلاتور‌کاهنده DC DC
9 آمپر ۳۰۰ وات استفاده میکنم و رگلاتور‌ افزاینده ۲۵۰ وات استفاده میکنم.
لطفا دوستان کمک کنند.
عکس پاور رو آپلود کردم

پیوست‌ها

• 774.7 کیلوبایت بازدیدها: 32

gholamipour

کاربر
2023-07-25
24
7
یزد
سلام و وقت بخیر خدمت مهندسین عزیز
یک پاور‌ کامپیوتر که آی سی آن AT 2008B هست و وقتی از ۲ آمپر بیشتر جریان کشی میکنم فیوز محافظتیش عمل میکنه من برای ساخت منبع تغذیه متغیر از پاور میخوام که برای همین از یک ماژول کاهنده و افزاینده ۲۵۰ ولت و ۹ آمپری استفاده کنم آیا راهی برای جریان کشی بیشتر‌ وجود دارد؟

پیوست‌ها

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,167
گنبد کاووس
سلام و وقت بخیر خدمت مهندسین عزیز
یک پاور‌ کامپیوتر که آی سی آن AT 2008B هست و وقتی از ۲ آمپر بیشتر جریان کشی میکنم فیوز محافظتیش عمل میکنه من برای ساخت منبع تغذیه متغیر از پاور میخوام که برای همین از یک ماژول کاهنده و افزاینده ۲۵۰ ولت و ۹ آمپری استفاده کنم آیا راهی برای جریان کشی بیشتر‌ وجود دارد؟
درود
دوست بزرگوار مدتهاست پاور کامپیوتر را بررسی نکردم تا حدودی فراموشم شده
دیدم این سوال را چندین جا مطرح کردی آنچه در ذهنم مونده راهنمایی میکنم فقط لطفا با احتیاط جلو برو خرابکاری صورت نگیره
برای اینکه بخوای جریان بالاتر بگیری محافظ جریان وارد عمل میشه به همین دلیل اجازه دریافت بیشتر را مسدود میکنه

اگر مهارت کافی نداری سادهترین راه این هست
یک مقاومت 10 اهم 10 وات گچی یاآجری تهیه کنید و یه سرش روبه سیم قرمز (یعنی 5ولت) و سر دیگه رو هم به سیم سیاه (یعنی منفی) متصل کن
حالا مجدد پاور را تست کن

یک لامپ 12 ولت پرقدرت چراغ جلو مرتور یا خودرو و یا یک مقاومت 2 یا 3 اهمی با وات مناسب و بالا به خروجی متصل کن
دیگه مدار پاور شما پروتکت نمیکنه

تست و گزارش کنید
موفق باشید یا حق

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
28
Yazd
درود

چرا تلگرافی پاسخ میدی
این یعنی چی ؟ لااقل ترجمه کن

یعنی مقاومت ۲۶ کیلو داری یا خریدی یا داری شعار میدی ؟

سپاس
درود من هر تایپک رو کامل میخونم
و هر جایی اسم شماس از خوندنش لذت میبرم واقعا زیبا محکم و هوشمندانه پاسخگو هستید و بابتش واقعا ممنونیم خدا اجرتون بده که غیر از الکترونیک مهارک بیانی از شما یادگرفتم محکم و استوار کلماتو انتخاب کردن ..جوری پاسخ رو مینویسید که طرف تو لغت نامه هم نتونه پیدا کنه جواب

بالا