آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير ازمايشگاهي

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام دوست گرامی

نقشه 100% مطعلق به همین پاور هست .
کیفیت عکس خوب هست و با هر نرم افزاری باز میشه حتی با نرم افزار ویندوز.

با یک پتانسیومتر 10k تست گرفتم که ولتاژ فقط بین 9.6 الی 10 ولت تغییر کرد (یک پتانسیومتر بین گراند و پایه 2 ای سی و بقیه مدار بشکل اصلی ).

درود

بله بمیزان کافی بررسی کردم و شرمنده شدم راه ساده ای پیدا نکردم.
البته کیفیت طراحی بهتر از دیگر تغذیه هاست ولی بسادگی اجازه تغییر ولتاژ نمیده که از محاسن طراحی و بواسطه دقت قابل توجه آن است .
لذا باید کنترل جریان به روشی تغییر کنه که کاهش و افزایش ولتاژ خروجی خللی در سیستم محافظت ایجاد نکنه که مستلزم تغییرات قابل توجه و اساسی است.
مگر با حذف دیود پایه ۴ یا روش های مشابه از سیستم محافظت چشم پوشی کنید که صلاح نیست و در صورت بروز حادثه ناهنجار و عبور جریان غیرمجاز ، علاوه بر خسارتی که به پاور وارد میکنه خسارات سنگینی به مصرف کننده و هر سیستمی که تغذیه کنه نیز وارد میکنه.
ولی همانطور که عرض کردم نسبت به پاورهای گذشته ، طراحی ارزنده تری داره و بویژه که نسبت به کلیه ولتاژهای خروجی حساسه
ضمنا نقشه در لینک مورد اشاره با کیفیت قابل قبولی مشاهده میشه اما پس از دانلود بصورت واضح قابل رویت نیست و مشخص نیست با چه نرم افزاری سازگار است و شاید با روشی عامدانه از دانلود نقشه ممانعت کردند

سپاس

آخرین ویرایش:

سروجهانی

کاربر
2016-11-24
23
37
پاسخ : 30 ولت با توان خروجي 12 امــــــــــــــپر !!!

اقای رجبی سلام و واقعا خسته نباشید من میخوام روی یک پاور سرور asus 1000w این کار را انجام بدم ترانس چاپر را تغییراتی را که لازم بود دادهام منظور سیم پیچ ها رو سری کرده و ان را تست نیز کردم در حال حاضر مشغول جمع اوری قطعات مدار فرمان برای ویرایش مدار فرمان هستم چند تا سوال داشتم1- بسیاری از قطعات پاور من البته منظورم رنگهای مشکی در نقشه مقدارش با نقشه شما متفاوت هستش ایا لازمه که اونها هم با نقشه شما سینک بشه 2-برای استارت پاور ما سیم سبز و مشکی رو اتصال میدادیم که قطعا اونها دیگه قرار نیست این کار رو بکنند میشه بفرمایید این کار چگونه و از کدام پایه 494 انجام میشه 3- و سوال اخر اینکه اگه خروجی این پاور من اتصال کوتاه بشه به صورت کلی چه اتفاقی میفته ایا ماسفتهای قبل از چاپر خواهند سوخت به نظر شما چه اتفاقی میفته و ایا تمهیداتی برای این کار اندیشیده شده و در اخر دست مریضاد با این طرح جالبتون من که حال کردم یک دنیا ارزوی خوب برایتان دارم:):):)

سروجهانی

کاربر
2016-11-24
23
37

اقای رجبی سلام ممنون از این طرح مفید شما من این نقشه را با اجازتون اجرا کردم ولتاژ من از 0.2 الی 24.5 با ولوم کنترل میشه البته هنوز سیم پیچ اضافی برای سری کردن و رسیدن به ولتاژهای بالا دارم و از این بابت مشکلی نیست و این نقشه را در شرایط ازمایشگاهی اجرا کرده ام منظورم اینه که برای ارتباطات از سیمهای بلند و شلوغ استفاده شده تا در صورت نتیجه گیری از مدار ان را به صورت حرفه ای مونتاژ کنم مشکلی که دارم مدار از حدود 12 ولت به بالا صدای فش میکشه هنوز پاور مستقیم به شبکه برق وصل نشده و از طریق یک لامپ رشته ای به برق وصل شده تا در صورت سوختن ترانزیستورهام خرابی زیادی به بار نیاره و نمیتونم در این شرایط مصرف کننده به خروجی پاور وصل کنم راستش این صدا را چگونه حدف کنم این صدا ایا ناشی از نویز سیمهاست اگه ایراد اساسی داشته باشه و به برق مستقیم وصلش کنم قطعا اتفاق بدی رخ خواهد داد لطفا راهنمایی کنید و ما را از اطلاعات ارزشمند خود بهره مند کنید

آخرین ویرایش:

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
39
کرج
استاد سلام چرا جواب پستهای من داده نمیشه:ambivalence:

دوست گرامی
بک نگاه به تاریخ ارسال پست جناب رجبی بیاندازید
شما خودتون از سال 2016 عضویت داشتید و هیچ فعالیتی نداشتید
حتی هیچ گونه تشکری هم در قبال استادان محترم انجام نداده اید
با این شرایط انتظار پاسخ و توجه از اساتید محترم داشتن واقعا کم لطفی میباشد
بهتر است یک سوزن به خودمان بزنیم بعد یک جوالدوز به دیگران

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

اقای رجبی سلام ممنون از این طرح مفید شما من این نقشه را با اجازتون اجرا کردم ولتاژ من از 0.2 الی 24.5 با ولوم کنترل میشه البته هنوز سیم پیچ اضافی برای سری کردن و رسیدن به ولتاژهای بالا دارم و از این بابت مشکلی نیست و این نقشه را در شرایط ازمایشگاهی اجرا کرده ام منظورم اینه که برای ارتباطات از سیمهای بلند و شلوغ استفاده شده تا در صورت نتیجه گیری از مدار ان را به صورت حرفه ای مونتاژ کنم مشکلی که دارم مدار از حدود 12 ولت به بالا صدای فش میکشه هنوز پاور مستقیم به شبکه برق وصل نشده و از طریق یک لامپ رشته ای به برق وصل شده تا در صورت سوختن ترانزیستورهام خرابی زیادی به بار نیاره و نمیتونم در این شرایط مصرف کننده به خروجی پاور وصل کنم راستش این صدا را چگونه حدف کنم این صدا ایا ناشی از نویز سیمهاست اگه ایراد اساسی داشته باشه و به برق مستقیم وصلش کنم قطعا اتفاق بدی رخ خواهد داد لطفا راهنمایی کنید و ما را از اطلاعات ارزشمند خود بهره مند کنید

درود

خیر اتفاقی نمیافته و طبیعی هست
با تغییر ولتاژ ، پالس ترانس تغییر میکنه در حالاتی ، با توجه به لقی ترانس ممکنه صدای سوت بگوش برسه و اشکال نداره

فقط مطمئن شو که قطعه ای بصورت غیرعادی داغ نکنه
بعد با اطمینان استفاده کن.

سپاس

سروجهانی

کاربر
2016-11-24
23
37

قطعا همچین سایتی جای قدردانی دارد و بنده نیز به دلیل عدم اشنایی با پنل بین سوالاتم قدردانی کردم و امیدوارم این موضوع را به حساب مبتدی بودن ما بذارید و قطعا جبران خواهد شد استاد راستش تو سلفها کمی ابهام برام پیش اومده میشه راهنمایی کنید کدوم سلفها باید از مدار خارج بشه و کدوم یکی استفاده بشه سلفای داخل یک پاور دست نخورده یکی در مسیر3.3 ولته که البته دوبله هستش دو تا در مسیر 5ولته و دوتای دیگه در مسیر 12 ولته که مسیرهای 5 و 12 ولت با هم سری و سلف دوبله 3.3 ولت پارالل هستش ممنون از وقتی که برای ما میزارید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

قطعا همچین سایتی جای قدردانی دارد و بنده نیز به دلیل عدم اشنایی با پنل بین سوالاتم قدردانی کردم و امیدوارم این موضوع را به حساب مبتدی بودن ما بذارید و قطعا جبران خواهد شد استاد راستش تو سلفها کمی ابهام برام پیش اومده میشه راهنمایی کنید کدوم سلفها باید از مدار خارج بشه و کدوم یکی استفاده بشه سلفای داخل یک پاور دست نخورده یکی در مسیر3.3 ولته که البته دوبله هستش دو تا در مسیر 5ولته و دوتای دیگه در مسیر 12 ولته که مسیرهای 5 و 12 ولت با هم سری و سلف دوبله 3.3 ولت پارالل هستش ممنون از وقتی که برای ما میزارید

درود

فرمودید مشکلش فقط صدای سوت هست لذا
چرا میخوای سلف آزاد کنی؟
من از هدف شما اطلاعی ندارم که میخوای با آزاد کردن سلف به چه مقصودی برسی ؟

سپاس

سروجهانی

کاربر
2016-11-24
23
37

استاد موقعی که از خروجی جریان حدود 7 امپر کشیدم و یک لامپ 12 ولت 100وات را به خروجی وصل کردم متاسفانه اتفاقی که نباید میفتاد افتاد و جفت ترانزیستورهای پوشپولم را از دست دادم:frown000: البته حدود 10 ثانیه با قدرت تمام روشن بود ولی بعد از سوختن ترانزیستورهام دیدم رادیات انها وحشتناک داغ شده به ظوری که 5دقیقه طول کشید تا خنک بشه نمیشد دست زد بهش ترانزیستور میشه پیدا کرد kse 13009 Lهستش یک حسی بهم میگفت مدار درست کار نمیکنه به ندای قلبم گوش نکردم ولی چاره نداشتم سه بار مدار را از لحاظ درستی چک کرده بودم

بالا