آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير ازمايشگاهي

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود

بزرگوار اگر قصد استفاده از دیگران را داریم لااقل باید سعی کنیم مطالب را بگونه ای شفاف مطرح کنیم که اوقات کمتری از وی تلف بشه.
اگر میخوای وقت کمتری صرف مشکل خود کنی و فقط یک عدد اعلام کنی که فرمودی

لااقل پس از کپی سوال ، عدد اعلام فرمایید تا معنی و مفهوم آن مشخص بشه و نیاز به سوال تحقیقی نباشه.
اما این شیوه درسته که با پاسخ ناقص و مبهم ، مخاطب را ناگزیر به سوال های مکرر کنید که برای استفاده رایگان از اطلاعات دیگران ، وقت بیشتری از وی صرف بشه تا وقت شما کمتر تلف بشه ؟
صرفنظر از اصول اخلاقی ، اساسا به زیان شماست که جهت رفع مشکل خود ، پاسخگو را منصرف و پشیمان سازید

درهر صورت مشکل را در تاپیکی مطرح فرمودید که اگر مطالعه میفرمودی نیاز به استفاده از زبان های غیر که بروز خطا را تقویت میکنه نداشتی.
علی ایحال

پایه ۱ ای سی ۴۹۴ را آزاد کنید

سپس ابتدای پتانسیومتر حدود ۱۰ یا ۲۰ کیلو را به گراند و انتهای آنرا به خروجی ۱۲ ولت تغذیه متصل و یک مقاومت حدود ۳ کیلو بین پایه ۱ آی سی ۴۹۴ و سروسط پتانسیومتر نصب کنید تا در صورت مشاهده تغییر ولتاژ ، اقدامات تکمیلی را تقدیم کنم و درصورت عدم مشاهده تغییر ولتاژ ، ایراد را رفع کنیم.

سپاس

درود بر استاد گرانقدر

از اونجایی که آیسی استفاده شده در اکثر پاوهای کامپیوتر tl494 میباشد

آیا در پاور کامپیوتر نیز به همان شیوه ای که در پاور تابلوهای روان تقدیم نمودید
قابل تقییر خواهد بود https://www.irantk.ir/threads/85779-تحلیل-و-عیب-یابی-تغذیه-سوئیچینگ-تابلوهای-روان دقیقا همان شیوه را میشود اجراء نمود( تغییراتی جهت متغیر نمودن ولتاژ از 0 صفر الی 24 ولت ، همچنین متغیر نمودن جریان )

و اینکه آیا در هر منبع تغذیه ای که آیسی 494 استفاده شده باشد آیا میشود همان تعییرات را اعمال نمود؟

متشکرم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد گرانقدر

از اونجایی که آیسی استفاده شده در اکثر پاوهای کامپیوتر tl494 میباشد

آیا در پاور کامپیوتر نیز به همان شیوه ای که در پاور تابلوهای روان تقدیم نمودید
قابل تقییر خواهد بود https://www.irantk.ir/threads/85779-تحلیل-و-عیب-یابی-تغذیه-سوئیچینگ-تابلوهای-روان دقیقا همان شیوه را میشود اجراء نمود( تغییراتی جهت متغیر نمودن ولتاژ از 0 صفر الی 24 ولت ، همچنین متغیر نمودن جریان )

و اینکه آیا در هر منبع تغذیه ای که آیسی 494 استفاده شده باشد آیا میشود همان تعییرات را اعمال نمود؟

متشکرم

درود

بله در هر مداری از هر ی آی سی استفاده بشه با راهکار مشابه قادریم به اهداف مشابه برسیم زیرا عملکرد آی سی ها ثابته و فقط ممکنه نحوه استفاده متفاوت باشه.
مثلا ۴۹۴ دارای دو ارور آمپلی فایر هست که یکی برای جریان و دیگری برای ولتاژ به دلخواه طراح استفاده میشه و باید به اینگونه تفاوت ها توجه بشه و اعمال تغییرات متناسب با انتخاب طراح ، باشه .
مثال:
در تاپیک تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان ، علاوه بر تحلیل و عیب یابی ، راهکار کنترل ولتاژ و جریان را نیز قدیم کردم بطوریکه پایه ۱و۲ بعنوان ورودی آپ امپ ارور آمپلیفایر ولتاژ و پایه ۱۵ و ۱۶ برای جریان استفاده شده و هنانطور که ملاحظه فرمودید از تغییرات قطعات متصل به پایه ۱ برای کنترل ولتاژ و پایه ۱۵ برای کنترل محدودیت جریان استفاده کردیم ،
اما چنانچه در تغذیه دیگری از آپ امپ اول برای جریان و از دومی برای ولتاژ استفاده شده باشه بدیهی است که باید همان تغییرات را اعمال کنیم اما باید بجای پایه ۱ از پایه ۱۵ برای کنترل ولتاژ و بجای پایه ۱۵ از پایه ۱ برای کنترل جریان استفاده کنیم.
بعبارت دیگر همان تغییراتی که در پایه ۱ اعمال کردیم باید برای پایه ۱۵ اعمال و تغییرات پایه۱۵ را برای پایه ۱ اعمال کنیم .

سپاس

آخرین ویرایش:

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
درود

پایه ۱ ای سی ۴۹۴ را آزاد کنید

سپس ابتدای پتانسیومتر حدود ۱۰ یا ۲۰ کیلو را به گراند و انتهای آنرا به خروجی ۱۲ ولت تغذیه متصل و یک مقاومت حدود ۳ کیلو بین پایه ۱ آی سی ۴۹۴ و سروسط پتانسیومتر نصب کنید تا در صورت مشاهده تغییر ولتاژ ، اقدامات تکمیلی را تقدیم کنم و درصورت عدم مشاهده تغییر ولتاژ ، ایراد را رفع کنیم.

سپاس

سلام دوست گرامی

میشه بفرمایید که خروجی متغیر رو از کجا باید بگیریم ؟ از کدوم سیم های رنگی ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام دوست گرامی

میشه بفرمایید که خروجی متغیر رو از کجا باید بگیریم ؟ از کدوم سیم های رنگی ؟

درود

ببین ولتاژ کدوم سیم بیشتره از همون استفاده کن که تصور میکنم زرد باشه
ولی بقیه ولتاژها مثل سیم قرمز هم قابل تغییر میشه .
مگه اندازه گیری شانسی ولتاژ سیم ها ضرری داره که تست نکردی؟

سپاس

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
سلام دوست گرامی

من با توجه به روش آقای رجبی که تو پست شماره 12 اعلام فرمودند عمل کردم ولی جواب نگرفتم
(پست شماره 12 : پايه يك اين ايسي مربوط به تعيين ولتاژ خروجي در ATX ها ميباشد كه از طريق يك تقسيم مقاومتي ثابت استفاده شده و شما ميتونيد به راحتي و بدون تغيير در اصل مدار به اين صورت كه از خروجي ولتاژ +12 توسط يك مقاومت يك كيلويي به يك سر پتانسيومتر 50 كيلويي وصل كنيد و سر وسط پتانسيومتر را با يك مقاومت 4.7 كيلويي به پين شماره يك اين ايسي و سر ديگر پتانسيومتر را با 22 الي 27 كيلو اهم به شاسي وصل كنيد تا ولتاژ خروجي ها را از صفر تا حداكثر قابل كنترل كنيد .)

با توجه به روش اقای رجبی که من متوجه شدم پایه شماره 1 ای سی 494 در مدار هست و بقیه المانها به مدار اضافه میشه . و فرق آن با روش شما که اعلام فرمودید پایه 1 ای سی رو از مدار خارج کنید و بقیه المانها اضافه شود.
سعی کردم قبل از تغییرات از شما سوال کنم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام دوست گرامی

من با توجه به روش آقای رجبی که تو پست شماره 12 اعلام فرمودند عمل کردم ولی جواب نگرفتم
(پست شماره 12 : پايه يك اين ايسي مربوط به تعيين ولتاژ خروجي در ATX ها ميباشد كه از طريق يك تقسيم مقاومتي ثابت استفاده شده و شما ميتونيد به راحتي و بدون تغيير در اصل مدار به اين صورت كه از خروجي ولتاژ +12 توسط يك مقاومت يك كيلويي به يك سر پتانسيومتر 50 كيلويي وصل كنيد و سر وسط پتانسيومتر را با يك مقاومت 4.7 كيلويي به پين شماره يك اين ايسي و سر ديگر پتانسيومتر را با 22 الي 27 كيلو اهم به شاسي وصل كنيد تا ولتاژ خروجي ها را از صفر تا حداكثر قابل كنترل كنيد .)

با توجه به روش اقای رجبی که من متوجه شدم پایه شماره 1 ای سی 494 در مدار هست و بقیه المانها به مدار اضافه میشه . و فرق آن با روش شما که اعلام فرمودید پایه 1 ای سی رو از مدار خارج کنید و بقیه المانها اضافه شود.
سعی کردم قبل از تغییرات از شما سوال کنم.

درود

اولا هر دو روشی که فرمودی یکی هست و تفاوتی اعلام نکردی.
ثانیا نگفتی بالاخره موفق شدی یا نه ؟
ثالثا برداشت شما نادرست بوده چون بسیارانی موفق شدند و چنین ادعایی مطرح نکردند
اگر تصور میکنی سؤء بر داشت نداشتی لطفا همون متن را کپی فرمایید تا سوء برداشت شما رو مشخص کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
سلام دوست گرامی

از اینکه بی منت پاسخ میدهید سپاسگذارم
من تا الان موفق نشدم ولی تو این دو سه روز آینده دوباره تست میکنم و امیدوارم جواب بگیرم و خدمت جنابعالی اعلام میکنم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام دوست گرامی

از اینکه بی منت پاسخ میدهید سپاسگذارم
من تا الان موفق نشدم ولی تو این دو سه روز آینده دوباره تست میکنم و امیدوارم جواب بگیرم و خدمت جنابعالی اعلام میکنم.
درود

عزیزم کاری نداره پایه ۱ را آزاد کن و بترتیبی که گفتی نصب کن
حتی یک نمونه برای خودم هم درست کردم و دارم.

سپاس

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
سلام دوست گرامی

من با استفاده از روش اقای رجبی فقط تونستم از 12 ولت تا 9.15 ولت بگیرم و وقتی که زیر 9.15 میره پاور خاموش میشه و باید ولوم رو بالاتر ببرم و دوباره سیم سبز و سیاه رو بهم اتصال بدم تا دوباره پاور روشن بشه. اگه امکان داره بفرمایید چه تغییرات دیگه ای نیاز دارد تا بتونم ار 0 تا 12 ولت داشته باشم بدون خاموش شدن پاور .

با استفاده از روش آقای غزال نتونستم هیچ ولتاژی بگیرم و وقتی که مدار را وصل میکنم خروجی 0 ولت میدهد
(پست شماره 190 : پایه ۱ ای سی ۴۹۴ را آزاد کنید
سپس ابتدای پتانسیومتر حدود ۱۰ یا ۲۰ کیلو را به گراند و انتهای آنرا به خروجی ۱۲ ولت تغذیه متصل و یک مقاومت حدود ۳ کیلو بین پایه ۱ آی سی ۴۹۴ و سروسط پتانسیومتر نصب کنید تا در صورت مشاهده تغییر ولتاژ ، اقدامات تکمیلی را تقدیم کنم و درصورت عدم مشاهده تغییر ولتاژ ، ایراد را رفع کنیم.)

البته مشاهدات بنده بر روی پاور بخصوص خودم مدل 300XA1 بوده و دلیل نمیشه که این روش ها بخوبی کار نکند.

ممنون میشم کمک کنید. تشکر

بالا