آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: عدم تصویر گرافیک 8400gs

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
با سلام
یک گرافیک 8400gs برام آوردن که مشکل اولیه اش این بود که وقتی سیستمو روشن میکردی به خوبی تصویرو بالا میاورد ولی اگه سیستمو ری استارت میکردی دیگه تصویر نمیداد و مانیتور عین موقعی که فرکانس گرافیک رو دستکاری کنی پیغام no signal میداد ولی اگه برق مانیتورو قطع و وصل میکردی تصویر ظاهر میشد!
تو بازرسی ظاهری متوجه ترکیدن خازن های 1500 میکرو فارادی شدم که با تعویض اونها مشکل پا برجا بود ولی مشتری عجله داشت گفتم فعلن باهاش سر کن بعد یک مدت خازنهای 470 میکرو فارادی هم ترکیدن (البته خازنهای 1500 که اولین سری تعویض کرده بودم دیگه نترکیده بودن) و دیگه تصویر که هیچ مانع روشن شدن مادر بورد هم میشد باید چندین بار دکمه پاور مادر بوردو بزنی تا روشن بشه اونم بدون تصویر. خلاصه با تعویض این خازنها حالا دیگه همه خازنهای روی برد تعویض شدن ولی تصویر نیومد ایراد از کدوم قطعه میتونه باشه؟

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
درود
اول شما بهتره از خازنهای مرغوب و با کیفیت استفاده کنید
ضمن اینکه فتها و کریستال روی برد هم به دقت چک کنید
سوم باید ای سی کارت گرافیک پروگرام بشه که معمولا این مشکل برطرف میشه
در آخر یه هیت خیلی ملایم روی چیپ گرافیک بگیرید
در آخر کارت را با تینر 10000 یا 20000 کاملا شستشو دهید

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با سلام
یک گرافیک 8400gs برام آوردن که مشکل اولیه اش این بود که وقتی سیستمو روشن میکردی به خوبی تصویرو بالا میاورد ولی اگه سیستمو ری استارت میکردی دیگه تصویر نمیداد و مانیتور عین موقعی که فرکانس گرافیک رو دستکاری کنی پیغام no signal میداد ولی اگه برق مانیتورو قطع و وصل میکردی تصویر ظاهر میشد!
تو بازرسی ظاهری متوجه ترکیدن خازن های 1500 میکرو فارادی شدم که با تعویض اونها مشکل پا برجا بود ولی مشتری عجله داشت گفتم فعلن باهاش سر کن بعد یک مدت خازنهای 470 میکرو فارادی هم ترکیدن (البته خازنهای 1500 که اولین سری تعویض کرده بودم دیگه نترکیده بودن) و دیگه تصویر که هیچ مانع روشن شدن مادر بورد هم میشد باید چندین بار دکمه پاور مادر بوردو بزنی تا روشن بشه اونم بدون تصویر. خلاصه با تعویض این خازنها حالا دیگه همه خازنهای روی برد تعویض شدن ولی تصویر نیومد ایراد از کدوم قطعه میتونه باشه؟

دوست عزیز کارت گرافیک را با تینر شستشو بده و بعد خمیر سیلیکون مرغوب روی چیپ بزنید و اگر مشکل حل نشد و کریستال کارت گرافیک را حتما تعویض کنید در ضمن نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
سلام
خازنها مرغوبند
شک منم کریستاله یک سوال کریستالی که مثلن روش نوشته H27000 باید با همون شماره عوض بشه یا مشابهش هم میشه؟ برا چکش هم مدار خاصی لازمه که من ندارم تنها راه چکش تعویض با نمونه سالمه-فتها هم به قیافشون نمیخوره خراب باشن.
پروگرامر ندارم منظورتون از پروگرام برداشتن چیپ اصلی که BGA هست و پروگرام و بعد گذاشتنش سر جاشه؟ اگه اینطوره فکر کنم این کار برا این گرافیک نمیصرفه.
فک کنم هیت رو اول انجام بدم بهتره

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
برای کریستال از روی یه کارت گرافیک دیگه میتونید باز کنید
برای مشابه بودن هم از روی دیتاشیت هر دو کریستال میتونید مقایسه کنید
ولی بهتره حتما کریستال تعویض بشه
در مورد چیپ هم من نگفتم ریبالش کنید .
منظورم یه هیت خیلی ملایم بود
اگه پروگرامر ندارید و کارت تصویر داد با نرم افزار هم میشه اپدیتش کرد
اکه خواستید هیت بدهید کارت را با تینر خوب شستشو بدید و خمیر سلیکون هم روی چیپ بمالید و بعد فن یا هدسینگ رو سر جاش محکم کنید

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
سلام
خازنها مرغوبند
شک منم کریستاله یک سوال کریستالی که مثلن روش نوشته H27000 باید با همون شماره عوض بشه یا مشابهش هم میشه؟ برا چکش هم مدار خاصی لازمه که من ندارم تنها راه چکش تعویض با نمونه سالمه-فتها هم به قیافشون نمیخوره خراب باشن.
پروگرامر ندارم منظورتون از پروگرام برداشتن چیپ اصلی که BGA هست و پروگرام و بعد گذاشتنش سر جاشه؟ اگه اینطوره فکر کنم این کار برا این گرافیک نمیصرفه.
فک کنم هیت رو اول انجام بدم بهتره

به نام خدا
در نظر داشته باشید که خازن های بر اثر بالارفتن ولتاژ مدار ترکیده اند.
چون امکان ندارد که عمر همه ای خازن ها به صورت یکدفعه تمام شوند و بترکند
شما مسیر تغذیه این خازن ها را چک کنید
در ضمن با یه سیستم دیگه هم چک کنید ضرر نداره
امکان خرابی پاور هم دارید

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
سلام
دوستان فکر کنم قطعه معیوب فت به شماره 09N03LA باشه چون لید منفی میترو میگذاری روی وسطی و مثبتو که میزاری رو پایه چپ کاملا اوپنه وقتی مثبتو میزاری رو پایه راست شورته (بوق)
حالا آیا این میتونه علت ترکیدن خازنها باشه؟
این فتو ندارم معادلشو میشه گذاشت؟
راستی اینم بگم با همین فت گرافیک تصویر میاره ولی ممکنه دوباره بعد مدتی خازن بترکونه
نظر شما اساتید چیه؟

pedro121

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-04-29
750
3,874
گلستان-مینودشت
دوست عزیز کارت گرافیک را با تینر شستشو بده و بعد خمیر سیلیکون مرغوب روی چیپ بزنید و اگر مشکل حل نشد و کریستال کارت گرافیک را حتما تعویض کنید در ضمن نتیجه را اعلام کنید

با تشکر
--------------------------
سلام دوست عزیز
لطفا به چند سوال من پاسخ بدی؟
1-کدوم آی سی روی گرافیک باید پروگرم بشه؟
چطور باید پروگرم بشه؟
3-پروگرم رو از کجا باید گرفت؟
4-وظیفه کریستال در گرافیک چیست و کی باید تعویض شود؟
متشکر و ممنون

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
--------------------------
سلام دوست عزیز
لطفا به چند سوال من پاسخ بدی؟
1-کدوم آی سی روی گرافیک باید پروگرم بشه؟
چطور باید پروگرم بشه؟
3-پروگرم رو از کجا باید گرفت؟
4-وظیفه کریستال در گرافیک چیست و کی باید تعویض شود؟
متشکر و ممنون

دوست عزیز جواب سوالات شما بصورت زیر هست

[hide] [/hide]
[hide]
1 - روی گرافیک ایسی بایوس وجود دارد که باید پروگرام شود و شما باید با دستگاه پروگرامر tnm 2000 ان را پروگرام کنید
2 - پروگرامر را باید از فروشگاه اقای زارع تهیه کنید ( فروشگاه امیر آیسی)
3 - وظیفه کریستال کنترل فرکانس و ایجاد پالس در گرافیک هست و این قطعه نسبت به ضربه و حرارت بسیار حساس هست و در صورت خرابی گرافیک تصویر نمی دهد
و برای تست ان باید از فرکانس متر و یا اسیلسکوپ استفاده کنید
[/hide]

با تشکر

بالا