آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: بسادگی ولتاژ منفی را از ولتاژ مثبت بگیرید

msmp2

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-28
357
807
پاسخ : بسادگی ولتاژ منفی را از مثبت بگیرید

استاد من متوجه شدم زمانی که دیود در جریان فورواد قرار داره مثل یه تیکه سیم میشه و جریان میتونه از هر دو طرف عبور کنه زمانی که جریان فورووارد یا مستقیم قطع بشه دیود مثل یه کلید باز عمل میکنه و هیچ جریانی عبور نمیکنه چه نکته جالبی... اما سوال پیش اومد برام ..ایا جریانی که در حالت مستقیم عبور میکنه کمتر از جریانی باشه که در حالت معکوس عبور میکنه ...ایا خللی در روند این کار پیش میاد؟
یعنی میخوام بدونم اگر دیود رو مثل یک پل در نظر بگیریم در این مدار..ایا دو باند جدا برای عبور دو جریان در مسیر الکترون ها بوجود میاد یا این الکترون ها در درون هم حرکت میکنند و تقابلاتی وجود داره در اثر برخورد...چیزی شبیه به گرمای بیشتر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

استاد من متوجه شدم زمانی که دیود در جریان فورواد قرار داره مثل یه تیکه سیم میشه و جریان میتونه از هر دو طرف عبور کنه زمانی که جریان فورووارد یا مستقیم قطع بشه دیود مثل یه کلید باز عمل میکنه و هیچ جریانی عبور نمیکنه چه نکته جالبی... اما سوال پیش اومد برام ..ایا جریانی که در حالت مستقیم عبور میکنه کمتر از جریانی باشه که در حالت معکوس عبور میکنه ...ایا خللی در روند این کار پیش میاد؟
یعنی میخوام بدونم اگر دیود رو مثل یک پل در نظر بگیریم در این مدار..ایا دو باند جدا برای عبور دو جریان در مسیر الکترون ها بوجود میاد یا این الکترون ها در درون هم حرکت میکنند و تقابلاتی وجود داره در اثر برخورد...چیزی شبیه به گرمای بیشتر

درود

اگر جریان فوروارد بیشتر از جریان معگوس نباشه اساسا دیود روشن نمیشه و لذا هیچگونه جریانی عبور نمیکنه.
اما اگه جریان فوروارد داشته باشیم دراینصورت عبور جریان معگوس هم مقدور میشه بشرطی که کمتر از جریان فوروارد باشه زیرا در غیراینصورت دیود خاموش میشه.

اما جریان معگوس دیود فقط برای محاسبات علمی صحیح است زیرا واقعیت عینی نداره و درواقع فقط جریان فوروارد از دیود عبور میکنه اما جریان معگوس موجب کاهش جریان فوروارد میشه
یعنی اگه جریان فوروارد ۴ آمپر و جریان معگوس ۱ آمپر باشه دراینصورت فقط جریان فوروارد بمقدار ۳ آمپر یعنی ( ۱-۴ ) از دیود عبور میکنه و دیود کمتر داغ میشه.
اما اگه دو نوع جریان مستقیم و معکوس عملا عبور میکردند موجب افزایش حرارت دیود میشد.

بنابرین عملا جریان معگوس عبور نمیکنه ولی برای ساده شدن محاسبات اینطور فرض میشه و هیچ اشکالی هم نداره و مسبب خطای محاسباتی نمیشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان
حالا فرض کنیم ولتاژ مثبت هست اما ولتاژ متناوب نداریم که این مدار رو ببندیم و ولتاژ منفی درست کنیم . اونوقته که باید دوباره دست به دامان اوسیلاتورها شد.

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان

circ515.gif
اینهم یک نمونه ساده از مداری که بدون اسفاده از ولتاژ متناوب ، ولتاژ منفی تهیه میکنه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام به استاد عزیز اقای غزال گرامی به نظرم تحلیل این مدار مشکل داره لطفا مسیر جریان دو عکس زیر را ببینید
https://drive.google.com/file/d/14XRWB66Vu7ebg-esecmYZKQUQksvbS4x/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/14Z6q_iZuse9gmL7hwyaKEW_2SYV70Nwe/view?usp=sharing

درود

یعنی معتقدی ولتاژ c3 مستقل از جریان اصلی مدار است؟
یعنی اگه بریج را از بقیه مدار آزاد کنیم در ولتاژ c3 اثری نداره و باز هم ولتاژ ۵،۶ ولت تولید میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام به استاد عزیز اقای غزال گرامی به نظرم تحلیل این مدار مشکل داره لطفا مسیر جریان دو عکس زیر را ببینید
https://drive.google.com/file/d/14XRWB66Vu7ebg-esecmYZKQUQksvbS4x/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/14Z6q_iZuse9gmL7hwyaKEW_2SYV70Nwe/view?usp=sharing

درود

چرا پاسخ نمیدی تا اگه تحلیلم اشتباه است قانعم کنی
تحلیل شما درواقع مسیری است که برای شارژ و دشارژ خازن ها با دونقشه زیر مشخص فرمودی
لذا پاسخ سوال پست قبل را بده ببینم اشتباه میکنم یا نه ؟
اگه اشتباه تحلیلم را ثابت کنی بینهایت سپاسگزار مدیون خواهم شد.
البته اگه دوستانی هم نظر ایشان را قبول دارند با ذکر دلیل اعلام فرمایند.

سپاس

IMG_20191214_173753_657.jpg

IMG_20191214_173801_164.jpg

آخرین ویرایش:

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
درود

یعنی معتقدی ولتاژ c3 مستقل از جریان اصلی مدار است؟
یعنی اگه بریج را از بقیه مدار آزاد کنیم در ولتاژ c3 اثری نداره و باز هم ولتاژ ۵،۶ ولت تولید میشه ؟

سپاس

سلام با عرض معذرت ببخشید چند روزی انجمن رو باز نکردم. ولتاژ خازن3مستقل از مدار نیست و باحذف بریج هم ولتاژی روی خازن 3وجود نداره.
ولی مسیر شارژ خازن هم به نظرم اون شکلی بود که انجام دادم حتی آزمایشتونم تحلیل کردم بازم ربطی به این قضیه که یه دیود رو بشه روشن کرد و بعد از اون در هر جهتی بخوایم قابل استفاده هست.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام با عرض معذرت ببخشید چند روزی انجمن رو باز نکردم. ولتاژ خازن3مستقل از مدار نیست و باحذف بریج هم ولتاژی روی خازن 3وجود نداره.
ولی مسیر شارژ خازن هم به نظرم اون شکلی بود که انجام دادم حتی آزمایشتونم تحلیل کردم بازم ربطی به این قضیه که یه دیود رو بشه روشن کرد و بعد از اون در هر جهتی بخوایم قابل استفاده هست.

درود

نگفتم بریج حذف بشه گفتم فقط خروجی بریج که به مدار تغذیه متصله قطع کنید و مدار مورد نظر برای تهیه ولتاژ منفی و بریج باشه یعنی کلیه قطعاتی که در مسیر جریان هست همچنان باشه.
دراینصورت با تحلیل شما آیا کماکان ولتاژ منفی تولید میشه یا نه ؟
بخش دوم پاسخ شما رو متوجه نشدم .
اما مسیر اول جریان شارژ c2را که کشیدید درسته و مسیر جریان دشارژ در c3 ناصحیحه که اگه پاسخ سوال را بدهید مشخص میشه.

سپاس

بالا