آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

ریست شدن بایوس مادربرد P5P800 SE

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام دوستان
مادربرد asus p5p800 se بایوسش با خاموش شدن کلید پاور ریست میشد.باتریش با اینکه ولتاژ داشت تعویض شد ولی هنوز هم همون مشکل رو داره.
کسی از دوستان راه حلی برای این مشکل داره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,417
ایران
توی همین سایت همچنین کشکلی برای یکی از دوستان پیش اومده بود که اینجوری حل شد
در زمان خاموشی مادربرد ولتاژی حدود 3.3 باید روی پایه های جای باطری داشته باشه
و یک خازن که فکر کنم 1000 6.3 باید نزدیک باطری باشه
خازن را تعویض کنید
اگه جواب نداد باید آی سی بایوس را تعویض شود

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
متشکرم دوست گرامی
حتما تست و اطلاع رسانی [واهد شد.
راستی دوست گرامی این تنظیمات بایوس روی ای سی cmos باید ذخیره بشه و این باطری وظیفه بک آپ ولتاژ این ای سی رو بعهده داره ولی من همچین ای سی رو پیدا نکردم.
میتونید لطف کنید بگید این ای سی در کجا قرار گرفته شده؟
ممکنه از خرابی ای سی سی ماس باشه؟

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,417
ایران
دوست گرامی قبل از توضیخات باید بگم شما همون بایوس را تعویض کنید کفایت میکنه
در جواب دوم شما باید بگم خیر نمیتونه از Cmos باشه

[hide] افراد زيادي كه با كامپيوتر سر وكار دارند دو اصطلاح BIOS (كه مخفف basic input/output system است) و CMOS (كه مخفف complementary metal oxide semiconductor است)+(که بعمنی یا نیم‌رسانای اکسید فلزی مکمل) را با هم اشتباه مي گيرند و به يك معنا به كار مي برند. البته اين دو به هم مرتبطند ولي دو جزء مشخص و مجزا از هم هستند كه وجودشان براي كامپيوتر ضروري است. BIOS برنامه اي است كه يك كامپيوتر را استارت مي كند، در حاليكه CMOS جايي است كه برنامه BIOS اطلاعات و جزئيات مورد نيازش از قبيل تاريخ، زمان و تنظيمات سيستم را ذخيره مي كند.

BIOS يك برنامه كوچك است كه كنترل سيستم را از زمانيكه كامپيوتر روشن مي شود تا زمانيكه سيستم عامل كنترل را بدست مي گيرد در اختيار دارد. BIOS يك Firm ware (برنامه اي كه در حافظه فقط خواندني ROM قرار دارد) است.
CMOS يك نوع تكنولوژي از حافظه است كه مي تواند تنظيمات مورد نيازش را براي راه اندازي كامپيوتر در خود ذخيره كند. و در صورت نياز كاربر مي تواند اطلاعات يا تنظيماتي را اصلاح كند. BIOS كامپيوتر قطعاتي مانند فلاپي ديسك درايو و هارد ديسك و سرعت كلاك سخت افزاري را كنترل و راه اندازي مي كند.اما پارامترهاي خاصي براي راه اندازي كامپيوتر مورد نياز است كه بايد در جايي ذخيره و نگهداري شود. اينجا همان حافظه CMOS است و برنامه BIOS هر بار براي انجام وظايف خود از اين اطلاعات استفاده مي كند. بنابراين مشاهده مي كنيد كه اين دو به هم مرتبطند ولي دو واحد جداگانه هستند.

[/hide]

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
توی همین سایت همچنین کشکلی برای یکی از دوستان پیش اومده بود که اینجوری حل شد
در زمان خاموشی مادربرد ولتاژی حدود 3.3 باید روی پایه های جای باطری داشته باشه
و یک خازن که فکر کنم 1000 6.3 باید نزدیک باطری باشه
خازن را تعویض کنید
اگه جواب نداد باید آی سی بایوس را تعویض شود

سلام استاد گرامی
من مراحلی که شما گفتی رو چک کردم
متاسفانه روی برد من نزدیک باتری هیچگونه خازنی نیست.آی سی رو هم عوض کردم اما مشکل باقی بود تا اینکه خواستم خود جای باتری رو در بیارم زیرش رو ببینم تا قطعی مدار چیزی نداشته باشه.
متوجه شدم قلع مردگی بسیار مویی دور پایه باتری وجود داره که با اینحال زیر باتری رو چک کردم و جا باتری رو گذاشتم سرجاش و سیستم درست شد.
ضمن تشکر از راهنمایی شما و قدر دانی از قرار دادن اطلاعات ذی قیمتتون خواستم سوالمو که بالا مطرح کردم دوباره جور دیگری مطرح کنم
اطلاعات بایوس روی آی سی ایپرام ما که ای سی فلش مینامیم معمولا ریخته میشه.این اطلاعات پایه (فیرمور) جهت ارتباط دستگاههای مختلف با یکدیگر و شروع روند بوت صورت میگیره.اگر این اطلاعات یکبار روی آی سی فوق ریخته بشه در هربار بوت از روش باید خونده بشه اما سیستم اطلاعاتی که توسط کاربر در هنگام ورود به بایوس اونها رو تغییر میده در جایی نگهداری میکنه که خود سیستم در هنگام بوت بنام CMOS میخونه که شما اطلاعات کاملی در موردش دادید.
این اطلاعات در مکانی ذخیره میشه که باید توسط باتری بکآپ همیشه ذخیره بمونه(مثلا با تغییر ولتاژ یا فرکانس در هنگام اورکلاک این اطلاعات در جایی ذخیره میشه و در هربار Post توسط سیستم همونها میاد بالا وگرنه با خالی کردن باتری اطلاعات پایه آی سی فلش بارگیری خواهد شد)
این آی سی که باید اطلاعات بایوس در اونجا بعنوان اطلاعات تغییر یافته بایوس هست لزوما خود ای سی فلش(همون آی سی بایوس) خودمون نیست و جای دیگری ذخیره میشه.
سوالی که من در بالا پرسیدم دقیقا بهمین اشاره داره.این اطلاعات در کدوم قسمت مادربرد ذخیره میشه و ما با درآوردن باتری و یا Clear Bios اونرو پاک میکنیم؟
امیدوارم تونسته باشم سوالم رو واضح پرسیده باشم.
منتظر جواب شما هستم

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,417
ایران
در درجه نخست باید عرض کنم اگه مشکل شما حل شده باشه همین الان لطفا توی یه پست کوتاه همین پایین بفرمایید که مشکل با فلان راه حل بطور کامل حل شد
از همکاری شما سپاسگذارم
دوم :: اگه سوال را درست متوجه شده باشم شما مخواهید بدونید این اطلاعات که ما با درآوردن باطری پاک میشن
مثل ساعت -تاریخ- و پسورد روی کدوم ای سی مادربرد ذخیره میشن؟؟؟ و جاش کجاست؟؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا