آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: حل شدن مشکل کم آوردن پاور زیر بار

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام دوستان گل
امروز میخوام یک تجربه دیگه در مورد مشکلات مربوط به پاور خدمتتون ارایه کنم.
در چندین پست دیدم که دوستان مشکلاتی داشتن در مورد کم اوردن پاور زیر بار.چون خودم با همچین مشکلی برخورد نداشتم صبرکردم تا چندپاور با این مشکل برام برسه.
خب اول خدمتتون عرض کنم اصل مشکل چیه تا برسیم به راه حل
1- پاور کاملا استارت میخوره و صدای خاص و مشکوکی ازش شنیده نمیشه
2- کسانی که تستر پاور دارن هیچگونه مشکلی رو مشاهده نمیکنن.پاور استارت میشه تمامی ولتاژها در رنج نرمال هستن و زمان استارت زیر 500 میلی ثانیه است.
3- کسانی که با مالتی متر چک میکنن رنج نرمال رو درتمامی ولتاژها دارن
4- مادربرد بدون مشکل با این پاورها استارت میشه و اصلا توی بوت مشکلی نداره
5- مشکل زمانی شروع میشه که قطعات کامپیوتر کنار هم جمع میشن.بیشترین زمان برخورد با این مشکل وصل شدن هارده.به محض دوران موتور هارد سیستم هی ریستارت یا ریبوت میشه یا انگار اتصال کوتاه حادث شده و میره حالت Short Protection
6- در چند پاوری که من دیدم اینحالت دیده شد ممکن است دوستان نتایجی کمی متفاوتتر یا همسان مشاهده کنند.
اما راه حل نیز متفاوت است
الف - خازنهای بزرگ در ورودی اولیه یعنی در هیت سینک اول بعد از پل دیود دچار مشکل میباشند.
ب - خازنهای خروجی در کنار هیت سینک دوم و کنار سیمهای خروجی دچار نشتی هستند خصوصا روی شاخه 12 ولتی
ج - ترانزیستورهای هیت سینک اولیه دچار نقص هستند.(توجه کنید فقط یک ترانزیستور دچار مشکل است البته در این حالت با کمی دقت حتما صدای سوتی رو که با فشار بار روی پاور بیشتر میشود را خواهید شنید)
د - این مورد شاهکار است.با اینکه تمامی ولتاژها درست هستند و پاور مثل اب خوردن کار میکنه ولی شک نکنید آی سی 494 یا 7500 باید تعویض شود.توی 3 مورد من این مشکل رو داشتم.

بحثهای فنی برعهده اساتید فوق مجربی گذاشته میشه که میتونن سیستم رو تحلیل کنند.
امیدوارم این تجربه به کار دوستان بیاد
پیروز و سر بلند باشید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,545
اصفهان
www.servicekaran.ir
سلام
قیمت خازن های 220 ولت قبل از هیت سینک اول کمی بالاست ولی به هر حال بنده عوض کردم در یکی از موارد
ولی بعد از مدتی چن روز دوباره آثار باد کردگی روی خازن های تازه تعویض شده مشاهده کردم.
بنده تمامی ترانزیستور های هیت اول را باز کردم و تست کردم ولی در تست مشخص نشد که کدام ترانزیستور خراب هست با این حال تصمیم گرفتم که هر 3 تا ترانزیستور را تعویض کنم ولی بزرگترین مشکل من این هست که کسی در اصفهان این ترانزیستور ها را نداره که دقیقا مثل شماره فنی همان باشه حتی از مشابهت ها هم استفاده کردم ولی مشابه با آن ها را در جدول مشابهت ها پیدا نکردم
اگر دوستان راه حل اقتصادی برای این کار دارند بیان کنند

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام
قیمت خازن های 220 ولت قبل از هیت سینک اول کمی بالاست ولی به هر حال بنده عوض کردم در یکی از موارد
ولی بعد از مدتی چن روز دوباره آثار باد کردگی روی خازن های تازه تعویض شده مشاهده کردم.
بنده تمامی ترانزیستور های هیت اول را باز کردم و تست کردم ولی در تست مشخص نشد که کدام ترانزیستور خراب هست با این حال تصمیم گرفتم که هر 3 تا ترانزیستور را تعویض کنم ولی بزرگترین مشکل من این هست که کسی در اصفهان این ترانزیستور ها را نداره که دقیقا مثل شماره فنی همان باشه حتی از مشابهت ها هم استفاده کردم ولی مشابه با آن ها را در جدول مشابهت ها پیدا نکردم
اگر دوستان راه حل اقتصادی برای این کار دارند بیان کنند

دوست گرامی سلام
متاسفانه شما نه از مشخصات خازنها و نه از مشخصات ترانزیستورها نامی نبرده اید.
اگر منظور شما در حالت کلی و برای کل پاورهاست که هیچ ولی اگر مورد خاصی هست دقیقا مشخصات بنویسید اساتید متبحری در اینجا هستند که مطمئنا با دست پر قادر به تعمیر مورد خواهید شد.
اما جهت راهنمایی کلی بجز پاورهای گرین که ترانتزیستورهای هیت سینک اول آنها دوعدد TT2148 هست با ترانزیستور فت 4N60 و یا 2N60 در اکثر پاورهای دیگر دو ترانزیستور 13007 وجود دارد و یک ترانزیستور NPN معمولی و یا یک فت مانند 2N40 و یا 2SK2717
ترانزیستورهای TT2148 در بازار نیستند و بجای آنها از C3435 که درتهران موجوده استفاده میکنم.متاسفانه قیمت هرکدومشون به تنهایی چیزی حدود 10 هزارتومنه
2SK2717 و 2N60 و 4N60 و 2N40 و 2SC5353 و 13007 که فراوان پیدا میشه و راه حل اقتصادی نمیخاد.هر ترانزیستور 13007 باید در حدود 1000 تا 1500 باشه
اما باد کردن خازنهای ورودی شما سه علت میتونه داشته باشه
1-پایین بودن ولتاژ خازن خریداری شده
2-جنس نامرغوب
3-گرامی زیاد
من خودم معمولا خازنهای 250 ولت میخرم نه 200 ولت.البته ریسک کار اینه که خازنهای ولتاژ بالا از لحاظ سایز کمی بزرگترن و گاهی جای کافی وجود نداره تا جای خودشون قرار بگیرن
جنس نامرغوب احتمال بیشتری داره. من تعداد70 خازن 330 میکرو 250 ولت خریدم که بدون استثنا همه خراب بودن.تعداد 40 خازن 1000 میکرو 16 ولت خریدم که معلوم شد 470 میکرو هستند با لیبل 1000
اما گرما میتونه ناشی از خرابی در سیستم فن پاور شما باشه.حتما چک کنید

بالا