آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: توضیح در مورد ترانس چاپر مورد استفاده در پاور کامپیوتر

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
با درود

برای تبدیل پاور کامپیوتر به منع تغذیه متغیر با نقشه زیر در یک قسمت باید سربندی چاپر را تغییر داد .

مهندس رجبی در پست های مربوطه توضیح زیر رو ارائه در پست زیر ارائه کرده اند .

تجربه اي كه بنده خودم گرفتم اين است كه با تغييرات مثالي كه رفت روي پين يك ولتاژ خروجي را قابل كنترل كنيم وبراي ولتاژ هاي بالاتر با تغيير در سر بندي سيم پيچ چاپر { اين سيم پيچ ها از سيم هاي چهار لايه استفاده كرده كه با ازاد كردن دو سيم از سر بندي و سري كردن ان توسط ديود با ولتاژ +12 ولت خروجي ميتوان تا 48 ولت را گرفت و چون قطر همين سيم ها به اندازه كافي براي داشتن يك پاور تا حدود 5 امپر را كافيست نيازي به تغييرات اضافي ندارد فقط دقت كنيد كه فن پاور از خروجي 12 ولت استند باي ثابت گرفته شود .

منبع : http://www.irantk.ir/showthread.php?t=4506&page=2#ixzz2hrnNT1sE

خوب سوالی که دارم اینه که ترانس چاپر پاوری که من دارم 3 تا خروجی داره . دوتاش 4 رشته ای و یکیش 2 رشته ای هست .
کدوم ها رو باید قط کرد ؟
جایی که قطع می کنیم رو باید به کجا وصل کنیم ؟

با تشکر فراوان

پیوست‌ها

• 80.2 کیلوبایت بازدیدها: 597
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با درود
برای تبدیل پاور کامپیوتر به منع تغذیه متغیر با نقشه زیر در یک قسمت باید سربندی چاپر را تغییر داد .
مهندس رجبی در پست های مربوطه توضیح زیر رو ارائه در پست زیر ارائه کرده اند .
تجربه اي كه بنده خودم گرفتم اين است كه با تغييرات مثالي كه رفت روي پين يك ولتاژ خروجي را قابل كنترل كنيم وبراي ولتاژ هاي بالاتر با تغيير در سر بندي سيم پيچ چاپر { اين سيم پيچ ها از سيم هاي چهار لايه استفاده كرده كه با ازاد كردن دو سيم از سر بندي و سري كردن ان توسط ديود با ولتاژ +12 ولت خروجي ميتوان تا 48 ولت را گرفت و چون قطر همين سيم ها به اندازه كافي براي داشتن يك پاور تا حدود 5 امپر را كافيست نيازي به تغييرات اضافي ندارد فقط دقت كنيد كه فن پاور از خروجي 12 ولت استند باي ثابت گرفته شود .
منبع : http://www.irantk.ir/showthread.php?t=4506&page=2#ixzz2hrnNT1sE
خوب سوالی که دارم اینه که ترانس چاپر پاوری که من دارم 3 تا خروجی داره . دوتاش 4 رشته ای و یکیش 2 رشته ای هست .
کدوم ها رو باید قط کرد ؟
جایی که قطع می کنیم رو باید به کجا وصل کنیم ؟

با تشکر فراوان

با سلام :
در مورد تغییرات چاپر در پستی با عکس مشخص کرده ام با این وجود توضیحات زیر میتونه برای شما کار ساز باشد :
هر ترانس چاپری در منابع تغذیه ممکنه دارای سیم پیچ های ثانویه متغییر و متعددی داشته باشه اما این تغییرات ودر نحوه تغییر بدین صورت خواهد بود که :
س : کدوم ها رو باید قط کرد ؟ ... جایی که قطع می کنیم رو باید به کجا وصل کنیم ؟ پاسخ :
[hide] با مشخص کردن ولتاژ یکی از سیم پیچ های ثانویه { فرضا + 12 ولتی } ... در سر بندی ان متوجه میشوید که از چند لایه سیم لاکی به موازات هم استفاده شده و این بخاطر داشتن امپر بیشتر در خروجی همون سیم ها میباشد حال برای داشتن ولتاژ بالاتر از 12ولت باید این سر بندی ها را از هم باز کرده و ابتدا و انتهای هر یک از این سیم ها را توسط اهم متر {یک به یک و دو به دو ...} مشخص کنید .
کار تموم است برای وصل مجدد این سر بندی ها کافیست که ابتدای یکی از سیم ها را به انتهای سیم دیگری که بموازات سیم قبلی پیچیده شده وصل کنید تا در خروجی این دو سیم پیچ که حالا فقط یک سیم پیچ کرده اید ولتاژ دوبل یعنی +24 ولت داشته باشید و برای ولتاژ بیشتر از این هم باید چاپر فوق دارای سیم های موازی هم - بیشتری داشته باشد انگاه سیم سوم را نیز میتونید با سیم اولی سری کرده و به ولتاژ + 36 ولت دست یازید و به همین منوال تا اخر و برای بقیه سیم پیچ هاااا
مدل نگذاشتین ... فکر کنم 4 رشته ای شما برای 5 ولت باشه لذا از این سیم پیچ میتونید تا 20 ولت و ان دوسیمه هم احتمال 12 میباشد که تا 24 ولت و با سری کردن این دو سیم پیچ 20 + 24 = 44 ولت میتونید بگیرید . برای +12 ولت فن و .... هم همزمان از سر انتهایی اولین سیم که به ابتدای دوم وصل کردید یک سر 12 بگیرید .
مسلما با افزایش ولتاژ { امپر } سیم های خروجی فوق کاسته خواهد شد توجه کنید توان ثابت هست .[/hide]
ابتدا و انتهای سیم های چاپر را با نقطه ای در کنار سیم که شروع به سیم پیچی می شود در نقشه مشخص میکنند هنگام باز کردن و با شماره گذاری { علامت زنی } کار شما در تغییرات اسانتر خواهد بود .
موفق باشید .

kh.a

کاربر
2010-09-18
355
1,316
با تشکر فراوان از مهندس رجبی گرامی

با این شرایط یک سوال دیگه پیش میاد . فرض کنیم ولتاژ رو به 44 رسوندیم . در ادامه مدار فقط باید خازن های بزرگ رو با ولتاژ بالاتر تغییر بدیم ؟
مثلا خازن با ولتاژ 50 رو استفاده کنیم ؟ بقیه قطعات نیازی به تغییر ندارد ؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با تشکر فراوان از مهندس رجبی گرامی

با این شرایط یک سوال دیگه پیش میاد . فرض کنیم ولتاژ رو به 44 رسوندیم . در ادامه مدار فقط باید خازن های بزرگ رو با ولتاژ بالاتر تغییر بدیم ؟
مثلا خازن با ولتاژ 50 رو استفاده کنیم ؟ بقیه قطعات نیازی به تغییر ندارد ؟
با سلام :
بله.
بعد از خروجی ترانس چاپر چون امپراژ کم شده نیازی به نعویض و تغییر دیود ها ندارید و ولتاژ دیود های فوق در حد کفایت میباشند اما خازن ها باید بیشتر از 50 { 63 ولت استاندارد موجود هست } تغییر دهید .
یک توصیه : خروجی سیم تغییر یافته چاپر را توسط دیود جداگانه ای یکسو کنید و بعد از دیود فوق یک خازن 470 میکرو 63 ولتی به ان بیافزایید دیگر نیازی به تغییرات در مدار ندارید تنها دقت شما این باشد که ولتاژ فیدبک از خروجی به قسمت پری را قطع یا تغییر ندهید.
البته شماتیک را باید بررسی کنید ک از سیم های خروجی اشتراکی برای ولتاژهای دیگر استفاده نشود در این صورت سیم هایی که از ترانس چاپر به مدار وصل بوده را نیز به همون صورت قبلی و درست { فقط از چند سیمه موازی هم به یک سیم تبدیل شده } بجای خودشون وصل نمایید و برای خروجی جدید از یک سیم جداگانه ای استفاده کنید .حال باید + 5 ولت و +12 ولت و..... را نیز دارید اما با امپر کمتر از قبلی .
موفق باشید .

gmaissam

کاربر
2010-06-05
9
23
با سلام :
در مورد تغییرات چاپر در پستی با عکس مشخص کرده ام با این وجود توضیحات زیر میتونه برای شما کار ساز باشد :
هر ترانس چاپری در منابع تغذیه ممکنه دارای سیم پیچ های ثانویه متغییر و متعددی داشته باشه اما این تغییرات ودر نحوه تغییر بدین صورت خواهد بود که :
س : کدوم ها رو باید قط کرد ؟ ... جایی که قطع می کنیم رو باید به کجا وصل کنیم ؟ پاسخ :
hidden content may not be quoted
ابتدا و انتهای سیم های چاپر را با نقطه ای در کنار سیم که شروع به سیم پیچی می شود در نقشه مشخص میکنند هنگام باز کردن و با شماره گذاری { علامت زنی } کار شما در تغییرات اسانتر خواهد بود .
موفق باشید .
با سلام
میشه واضتحترسرهم بندی رو توضیح بدید،حداقل با عکس،اخه همه مثل شما که ضریب هوشیشون بالا نیست بفهمن!!
من چاپر پاور رو درآوردم تمام پایه ها شو کندم،حاا اصلن متوجه نمیشم باید چیکار کنم..من ولتاژ36میخاموهرچند آمپر بشه مهم نیست.فقط 2یا3 هم کافیه

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام
میشه واضتحترسرهم بندی رو توضیح بدید،حداقل با عکس،اخه همه مثل شما که ضریب هوشیشون بالا نیست بفهمن!!
من چاپر پاور رو درآوردم تمام پایه ها شو کندم،حاا اصلن متوجه نمیشم باید چیکار کنم..من ولتاژ36میخاموهرچند آمپر بشه مهم نیست.فقط 2یا3 هم کافیه
با سلام :
فقط سر سیم های مربوط به 12 ولت را باز کنید .
می بینید که این سیم پیچ از چند رشته بهم تابیده تشکیل یافته - با دقت سر هر رشته ها را از هم باز کنید - فرضا اگر از چهار رشته تشکیل یافته است حال شما باید 4 سر سیم در ابتدا و چهار سر سیم در انتها بطور مجزا شده داشته باشید .
طبق شکل زیر سر بندی کنید .
در شکل زیر فرض بر این است که این سیم پیچ 12 ولتی از از سه رشته سیم نازک بهم تابیده تشکیل یافته { برای درک بهتر هر رشته را با یک رنگ مشخص کرده ام } قبل از دستکاری سر این سیم ها در هر دو طرف بهم تابیده و لحیم شده بود که یکی از انها صفر ولت و دیگری مربوط به سر 12 ولت بود اما شما طبق شکل زیر این سر بندی را باید مثل شکل بطور سری شده باهمدیگر سر بندی کرده و تنها یکی از این سیم های رشته ای را { همون طرف که قبلا نیر صفر ولت بود } برای صفر ولت و سر سیم اخرین را بجای 36 ولت وصل کنید توجه کنید که در پاورها محلی برای 36 ولت وجود ندارد و اگر به جای 12 ولت وصل کنید !!! خازن های مربوط به 12 ولت را باید به 50 ولت تغییر دهید و یا اینکه توسط یک دیود { اگر 12 ولت نیازی ندارید ! ! همون دیود 12 ولت را در اورده به سر 36 ولت لحیم و سپس یک خازن 1000 میکروفاراد 50 ولتی را بدان اضافه کرده و برای 36 ولت استفاده کنید .
چنانکه سیم پیچ 12 ولت از سه رشته بهم تابیده بیشتر بود بقیه را نیز بصورت قبلی بجای خود لحیم کنید تا 12 ولت را نیز داشته باشید هر چند که از نقطه لحیمی سیم رنگ سبز روشن با ابی نیز میتونید یک 12 ولت نیز بگیرید .
دانلود عکس : [hide]11.PNG[/hide]
موفق باشید .

gmaissam

کاربر
2010-06-05
9
23
با سلام :
فقط سر سیم های مربوط به 12 ولت را باز کنید .
می بینید که این سیم پیچ از چند رشته بهم تابیده تشکیل یافته - با دقت سر هر رشته ها را از هم باز کنید - فرضا اگر از چهار رشته تشکیل یافته است حال شما باید 4 سر سیم در ابتدا و چهار سر سیم در انتها بطور مجزا شده داشته باشید .
طبق شکل زیر سر بندی کنید .
در شکل زیر فرض بر این است که این سیم پیچ 12 ولتی از از سه رشته سیم نازک بهم تابیده تشکیل یافته { برای درک بهتر هر رشته را با یک رنگ مشخص کرده ام } قبل از دستکاری سر این سیم ها در هر دو طرف بهم تابیده و لحیم شده بود که یکی از انها صفر ولت و دیگری مربوط به سر 12 ولت بود اما شما طبق شکل زیر این سر بندی را باید مثل شکل بطور سری شده باهمدیگر سر بندی کرده و تنها یکی از این سیم های رشته ای را { همون طرف که قبلا نیر صفر ولت بود } برای صفر ولت و سر سیم اخرین را بجای 36 ولت وصل کنید توجه کنید که در پاورها محلی برای 36 ولت وجود ندارد و اگر به جای 12 ولت وصل کنید !!! خازن های مربوط به 12 ولت را باید به 50 ولت تغییر دهید و یا اینکه توسط یک دیود { اگر 12 ولت نیازی ندارید ! ! همون دیود 12 ولت را در اورده به سر 36 ولت لحیم و سپس یک خازن 1000 میکروفاراد 50 ولتی را بدان اضافه کرده و برای 36 ولت استفاده کنید .
چنانکه سیم پیچ 12 ولت از سه رشته بهم تابیده بیشتر بود بقیه را نیز بصورت قبلی بجای خود لحیم کنید تا 12 ولت را نیز داشته باشید هر چند که از نقطه لحیمی سیم رنگ سبز روشن با ابی نیز میتونید یک 12 ولت نیز بگیرید .
دانلود عکس : hidden content may not be quoted
موفق باشید .

سلام دوست عزیز از وقتی که گذاشتید وبه طور صریح وواضح جوابمو دادید کمال تشکرو دارم

با اینکه جوابتون کامل وبی نقص بود بازم چند تا سوال دارم

همینطور که در شکل می بینید چاپر من 6 پایه داره که واقعیت نمی دونم کدوم پایه هاش 12 ولته ولی به هر حال تنها پایه 3و4 .....5تا سیم مشترک دارن

سوال اولم اینه چطور با کمک مالتی متر میتونم خروجی 12ولت رو تشخیص بدم آخه من همه پایه هارو نسبت به 0ولت اندازه گرفتم ولی چیزی نشون نداد...استدلال من بر گفته شما اینه که اگه بنابه فرض اون 5تا رشته سیم 12 ولت باشن باید سیم تابیده صفر ولت رو که مشخص کردم بازش کنم وسرو تهشونو با 12 ولتی ها مشخص کنم وبعد 3تاشونو سری کنم به طوری که ابتدای اولین سیم 12 ولتی ما 36 ولت میشه وبعد بایدخارج ازمدار؟؟؟ با دیود یکسو شده وسوال بعدیم اینه خازنی که باید نصب کنم باید سری وصل بشه با دیود یا نه با خروجی دیود وصفر ولت موازی بشه...شاید گفتن این نکته بد نباشه که ولتاژ 12 ولت نیز حتما باید تو این مدار باشه که بتونم برای فن استفاده کنم... وچندامپر بهم میده(پاور تولید 15سال پیش و200واته

از سوال های ابتدایی وشاید بی ربط واشتباهم معذرت خواهی میکنم...من فارغ التحصیل گیاه پزشکی هستم ولی بنا به علاقم به الکترونیک ترم صفر که همون ترم اول الکترونیک هست مشغول به تحصیلم

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام دوست عزیز از وقتی که گذاشتید وبه طور صریح وواضح جوابمو دادید کمال تشکرو دارم

با اینکه جوابتون کامل وبی نقص بود بازم چند تا سوال دارم

همینطور که در شکل می بینید چاپر من 6 پایه داره که واقعیت نمی دونم کدوم پایه هاش 12 ولته ولی به هر حال تنها پایه 3و4 .....5تا سیم مشترک دارن
سوال اولم اینه چطور با کمک مالتی متر میتونم خروجی 12ولت رو تشخیص بدم آخه من همه پایه هارو نسبت به 0ولت اندازه گرفتم ولی چیزی نشون نداد...استدلال من بر گفته شما اینه که اگه بنابه فرض اون 5تا رشته سیم 12 ولت باشن باید سیم تابیده صفر ولت رو که مشخص کردم ...این متن تون را نیز اصلاح کردم :{ البته هر دو طرف بعبارتی هم طرف صفر ولت و هم طرف 12 ولت را } بازش کنم وسرو تهشونو با 12 ولتی ها مشخص کنم وبعد 3تاشونو سری کنم به طوری که ابتدای اولین سیم 12 ولتی ما 36 ولت میشه وبعد بایدخارج ازمدار؟؟؟ با دیود یکسو شده وسوال بعدیم اینه خازنی که باید نصب کنم باید سری وصل بشه با دیود یا نه با خروجی دیود وصفر ولت موازی بشه...شاید گفتن این نکته بد نباشه که ولتاژ 12 ولت نیز حتما باید تو این مدار باشه که بتونم برای فن استفاده کنم... وچندامپر بهم میده(پاور تولید 15سال پیش و200واته

از سوال های ابتدایی وشاید بی ربط واشتباهم معذرت خواهی میکنم...من فارغ التحصیل گیاه پزشکی هستم ولی بنا به علاقم به الکترونیک ترم صفر که همون ترم اول الکترونیک هست مشغول تحصیلم

با سلام :
شماتیک مدار خود را میتونید از بخش atx .... منابع تغذیه در همین انجمن دانلود کنید با مطالعه و بررسی از روی شماتیک مشکلی نخواهید داشت .
- می تونید از رنگ سیم های خروجی { سیم رنگ زرد برای 12 ولت و قرمز برای 5 ولت میباشند }استفاده کرده و سر لحیمی سیم فوق را در مدار مربوطه اش روی شاسی تون تعقیب کنید تا برسید به دیود 12 ولت و انطرف همون دیود مشخص کننده پین ترانس چاپر مربوط + 12 ولت خواهد بود .
- احتمالا همون پایه های 3 و 4 برای صفر ولت و +12 درست باشند .
- دقت کنید که سر سیم هایی که به گراند وصل میشد !! را پس از تست و جداسازی دقیقا به شاسی وصل کنید و سر سیم طرف 12 ولت هم همینطور ...
برای تست سیم های بهم تابیده شده :
ابتدا همه سر سیم هایی که به پایه { فرضا} 3 ترانس وصل میشد را از همدیگر { دونه - دونه } جدا کنید .
طرف دیگر سر سیم { که به فرض پایه 4 بود} همینطور جدا کنید .
تک به تک سر سیم های یک طرف {فرضا طرفی که همه شون به 3 وصل بودند و الان از همدیگر ازاد کرده اید را با اهم تست کنید که نباید بهمدیگر راه دهند و اهمی نباید نشان دهد { اهم بینهایت } اگر اهمی یا بهم اتصالی نشون داد از سر سیم های طرف دیگر مطمین شوید که بهمدیگر وصل نباشند در غیر اینصورت سیم هاتون احتمالا از داخل چاپر لاک زدوده شده واتصالی دارد و نمی تونید در این منظور استفاده کنید .
حال پروب اهمتر را به یکی از سیم ها وصل کرده و طرف مقابل انرا با اهمتر بیابید و علامت گذاری کنید که با بقیه قاطی یا اشتباهی رخ ندهد و بقیه سیم ها را همینطور تا به تعداد لازم سیم های ازاد را داشته باشید .
تمام مراحل سخت تا اینجا بود اگر از صحیح بودن تست کارهاتون مطمین هستین !!! شروع کنید به سر و ته وصل کردن انها و همچنین اگر تعداد سیم ها بیش از 3 هست شما فقط از سه رشته استفاده کنید و بقیه را به موازات هم و مثل قبل بهم تابیده و سر بندی کنید .
حال از شکل زیر راهنمایی گرفته و دیود و خازن 1000 میکرو- 50 ولتی را به همراه دیود {1n5408} وصل کرده وبرای 36 ولت حدود یک امپر استفاده کنید .
توجه : معمولا این نوع پاورها از یکی از خروجی های ترانس { معمولا 5 ولت } برای پایداری ولتاژهای خروجی خود فیدبک میگیرند به این امر مهم دقت کنید که نا خدا خواه احتمال خسارت پیش نیاد .
دانلود شکل : [hide] 11.PNG[/hide]
موفق باشید .

بالا