آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: با روش ساده ای از ولتاژ نامعلوم LED مطلع شوید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام

نظر به نیاز بسیاری از دوستان که اطلاعی از ولتاژ LED خود ندارند و با توجه به تنوع ولتاژ LED ها و نظر به اینکه مارک و مدلی روی آنها وجود ندارد لذا جهت دستیابی به ولتاژ نامی آنها ناگزیر به افزایش تدریجی ولتاژ آنها هستیم که ناگهان با صدمه و سوختن آنها مواجه میشویم

اما ولتاژ نامی کلیه LED ها بسادگی و بدون نگرانی ، با روش زیر مشخص میگردد.

1- با برق شهر و یک دیود و خازن حدود 10 میکرو ولتاژ DC با ولتاژ 310 ولت را آماده کنید

2- LED معمولی مجهول را با یک مقاومت نیم وات حدود 100 کیلو سری کرده و به 310 ولت متصل کنید

3- ولتاژ LED را با ولتمتر اندازه گیری کنید زیرا ولتاژ ولتمتر بدلایل علمی ، دقیقا همان ولتاژ نامی LED است

اگر LED از انواع قویتر از معمول باشد باید بجای مقاومت 100 کیلو از مقاومت یک وات با اهم کمتر (حدود 56 کیلو یا 47 کیلو استفاده و ولتاژ LED را اندازه گیری کنید .

حرارت ناچیز مقاومت مهم نیست و مورد انتظار است ولی حرارت زیاد مقاومت گویای عدم تناسب آن است

سپاس

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام با اجازه استاد چند تا روش و نکته هم من میگم
معمولا led های قرمز و زرد و نارنجی 2 تا 2.2 ولت هستند led های ابی ، سبز و سفید 3 تا 3.2 ولت هستند .
کسانی که منبع تغذیه متغیر دارن میتونن راحت با افزایش ولتاژ هنگامی که جریان LED به 10 تا 20 میلی رسید ولتاژ مورد نظر ولتاژ کاری LED خواهد بود .
و روش اخر که الان هم یه تست کردم led قرمز که ولتاژ نوشته شده روی بسته 2 تا 2.2 هست وقتی با یک مقاومت 100 تا 1000 اهم سری بشه با اعمال ولتاژ 5 تا 10 ولت همواره ولتاژی که دو سر led مورد نظر افت کرد 1.9 تا 2 ولت بود . البته این محدوده ای بود که من تست کردم از نظر تئوری باید در محدوده بسیار گسترده تری هم باید نتیجه همین باشه .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام با اجازه استاد چند تا روش و نکته هم من میگم
معمولا led های قرمز و زرد و نارنجی 2 تا 2.2 ولت هستند led های ابی ، سبز و سفید 3 تا 3.2 ولت هستند .
کسانی که منبع تغذیه متغیر دارن میتونن راحت با افزایش ولتاژ هنگامی که جریان LED به 10 تا 20 میلی رسید ولتاژ مورد نظر ولتاژ کاری LED خواهد بود .
و روش اخر که الان هم یه تست کردم led قرمز که ولتاژ نوشته شده روی بسته 2 تا 2.2 هست وقتی با یک مقاومت 100 تا 1000 اهم سری بشه با اعمال ولتاژ 5 تا 10 ولت همواره ولتاژی که دو سر led مورد نظر افت کرد 1.9 تا 2 ولت بود . البته این محدوده ای بود که من تست کردم از نظر تئوری باید در محدوده بسیار گسترده تری هم باید نتیجه همین باشه .

سلام

خیلی عالی است و ممنونم
فقط این بخش که فرمودید ولتاژ نامی در جریان 10 الی 20 میلی آمپر است در همه آنها صادق نیست خصوصا که 10 الی 20 میلی آمپر هم عدد مشخصی نیست

و همانگونه که فرمودید با مقاومت سری و ولتاژ پایین مقدار دقیقی بدست نمی آید
و لذا اطلاعات ارزنده ای مطرح فرمودید و سپاسگزارم

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام

خیلی عالی است و ممنونم
فقط این بخش که فرمودید ولتاژ نامی در جریان 10 الی 20 میلی آمپر است در همه آنها صادق نیست خصوصا که 10 الی 20 میلی آمپر هم عدد مشخصی نیست

و همانگونه که فرمودید با مقاومت سری و ولتاژ پایین مقدار دقیقی بدست نمی آید
و لذا اطلاعات ارزنده ای مطرح فرمودید و سپاسگزارم

10 تا 20 میلی امپر جریان معمول led های موجود در بازار هست(نمونه ای که در عکس زیر اوردم 15 تا 20 میلی هست)
مطمئنا حرف شما درسته و مواردی غیر از این هم وجود دارد
من دلیل وجود داشتن این بازه جریان رو مثلا در عکس زیر به این صورت تحلیل میکنم :
15 میلی امپر برای کسی که نور کمتر و عمر بیشتر میخواهد
20 میلی امپر برای کسی که نور بیشتر میخواد و نتیجه هم عمر کمتر خواهد بود .

در مورد ولتاژ هم فکر کنم یک دهم تغییر ولتاژ قابل قبول باشه . این رو هم در نظر بگیریم که دیود مورد نظر ما نه تنها ایده ال نیست بلکه تولید انبوه و معمولا کیفیت پایین هست و ولتاژ دو سر اون کمی به تغییر جریان واکنش نشون میده .
این هم یک عکس از برچسب روی بسته بندی LED

led13615629331.jpg

بالا