آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تست ترانزیستور دارلینگتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و خسته نباشی
لطفا طریقه تست سالم بودن ترانزیستور دارلینگتون tip127 را با اهم متر انالوگ یا دیجیتال توضیح دهید.

ایا شبیه به ترانزیستورهای معمولی است

سلام
بله با این تفاوت که مقاومت بیس امیتر بیشتر است
و با توجه به اینکه برخی از ترانزیستورها دارای مقاومت غیرعادی و حتی نشت غیرمعمول ولی ذاتی هستند و برخی از دارلینگتون ها دارای قطعات دیگری بویژه مقاومت هستند

و لذا تست قطعات داخل مدار بروش تاپیک زیر مطمئن ترین شیوه است

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=36058

آخرین ویرایش:

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
با سلام
با تشکر از استاد غزال بابت راهنمایی های مفید و ارزنده
من برای تست ترانزیستور در داخل مدار با استفاده از روش استاد غزال برای ترانزیستورهای معمولی به خوبی نتیجه را مشاهده کردم . ولی برای تست ترانزیستور دارلینگتون (TIP127) کلا ولتاژ CE صفر است
لطفا برای تست ترانزیستورهای دارلینگتون در داخل مدار راهنمایی فرمایید یا اگر نکته ای دیگر وجود دارد ان را مرحمت بفرمایید

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام
با تشکر از استاد غزال بابت راهنمایی های مفید و ارزنده
من برای تست ترانزیستور در داخل مدار با استفاده از روش استاد غزال برای ترانزیستورهای معمولی به خوبی نتیجه را مشاهده کردم . ولی برای تست ترانزیستور دارلینگتون (TIP127) کلا ولتاژ CE صفر است
لطفا برای تست ترانزیستورهای دارلینگتون در داخل مدار راهنمایی فرمایید یا اگر نکته ای دیگر وجود دارد ان را مرحمت بفرمایید
باسلام
در ترانزیستور دارلینگتون روش تست بیس و کولکتور دقیقا مثل ترانزیستور معمولیست. اما مقدار بیس به امیتر حدودا 2 برابر بیس به کولکتور می باشد. اگر دیودی بین امیتر و کولکتور باشد آن هم باید تست شود.

بالا