آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: تشخیص ترانزیستور از رگولاتور

alishevchenk

کاربر
2013-08-07
22
40
سلام چطور میشه ترانزیستور رو از رگولاتور تشخیص داد .
من یه رگولاتور (یا ترانزیستور) کنار CPU رو خواستم تست کنم ولی اتصال کوتاه شد سیستم خاموش شد .
لطفا بگید راه چاره چیه .
رو این ترانزیستوره یا رگولاتوره این اطلاعات نوشته :
N513AD
FDB
6670AL
دوستان این هم عکسش :
004.jpg

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام چون ترانزیستور چینی است در اینترنت دیتاشیتی ارائه نشده است لذا برای استفاده از تجربیات متخصصین این سایت
عکسهای واضح با رزولیشن بالا از مدارت قرار بده تا راحتتر راهنمایی شوی

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
با سلام دوست من
اگر قبل ازتست عبارت
6670AL را در نت سرچ میکردی سایت alldatasheet یا دیگر سایتها بهت میگفتند
که این المان
N-ChannelLogicLevelPowerTrenchTMMOSFET میباشد
http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=6670AL
و طریقه تست آن هم در انجمن آمده است
منظور قبل از اشراف کامل بر مشخصات کامل یک قطعه سراغش نرو ، در ضمن هنگام تست مادر برد روشن ، ریسک کار بالاتر میره ؟
طبق نظر دوستمان اینجور مواقع عکس با کیفیت از المان آپ کنید و حداقل 1 و 2 ساعتی منتظر نظر دوستان باشد تا اینجور ی متحمل خسارت نشوید
ترانزیستور چه mosfet چه bjt با تست اهمی تا 90 درصد مشخص میشه سالمه یا نه.
اما رگولاتور باید اول به ورودی و خروجیش واقف باشید سپس بهش ورودی بدید و ببینید خروجیش درسته یا نه؟ (در حین کارتست میشه).
با افزایش تجربه در تعمیرات چشمت با قیافه ترانزیستور و رگولاتور آشنا میشه و این نیازمند کارو تجربه بیشتر است

آخرین ویرایش:

Khalili

سرپرست مدیران
ناظم انجمن
2008-01-04
3,247
57,499
برای تشخیص رگولاتور از ترانزیستور ابتدا از طریق دیتا شیت وبعد شناخت مدار ونقشه اما یک راهنمایی کلی وان هم عمدتا رگولاتور ها در مسیر خط ولتا ژ وتغذیه مدارات قرار میگیرند ودر خروجی از خازن صافی استفاده میکنندالبته سابقا از ترانزیستور هم برای تثبیت ولتاژ استفاده میشد.شما همکار گرامی در تعمیرات ابتدا باید شناخت کافی از مدار وقطعات بکار رفته داشته سپس اقدام کنیدتا در اخر دچار این مشکل نشوید.لطفا اطلاعات کامل ارایه داده واینکه این سی پیو در چه موقعیت وروی چه دستگاهی نصب شده وعکسی هم از مدار قرار دهید المان شما یک موس فت منفی است که دیتا شیت ان را با سرچ شماره ان میتوانی دریافت کنی موفق باشید

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام چطور میشه ترانزیستور رو از رگولاتور تشخیص داد .
من یه رگولاتور (یا ترانزیستور) کنار CPU رو خواستم تست کنم ولی اتصال کوتاه شد سیستم خاموش شد .
حالا چه خاکی تو سرم کنم ؟ لطفا بگید راه چاره چیه .
رو این ترانزیستوره یا رگولاتوره این اطلاعات نوشته :
N513AD
FDB
6670AL

دوست عزیز رگولاتور شبیه ترانزیستور هست ولی کارش با ترانزیستور فرق میکند کار ترانزیستور تقویت ولتاژ و فرکانس و سویچینگ و کار رگولاتور تثبیت و رگوله کردن ولتاژ هست در اطراف سی پی یو فتها همه ترانزیستور هستند و کار رگوله کردن ولتاژ رو در مدار سی پی یو ایسی درایور انجام می دهد ترانزیستورها سه پایه ( بیس و امیتر و کلکتور) و یا (گیت و درین و سورس) دارند و رگولاتور ها سه پایه (V -IN و V-OUT و GND ) دارند

با تشکر

آخرین ویرایش:

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
با درود به شما دوست خوبم .بله درست وبجا اشاره کردید. حالا مهمتر از اون روی مدار خاموش هم با توجه به نداشتن اگاهی از مدار حتی نمیشود با اهمتر هم تست کنید خصوصا روی رنج اهم x1&x10k دلیل اینکار ناشی از وارد نمودن ولتاژ باتری اهمتر به قطعه معیوب یا سالم .برای این کار حتما باتری بکاپ خارج شود .وچیپ پردازش گرها به طریق اصولی یا مقاومت فیوزی یا اهمی دیتا رو خارج کنید .ویا روشی اتخاذ شود که جای نگرانی باقی نمونه .بحترین کار وروش خارج نمودن قطعه مشکوک هست .ویا ولتاژ گیری اصولی با منطق لاجیک .با مچ بند حفاظتی وابزار عایق کنند .اصول کار را نشاسیم .اسیب جدی وارد میکنیم به دستگاه . احتیاط اینکه هست تموم ابرار دقیق بکار گرفته شود.درغیر اینصورت دست نزنیم .چون بطور حتمی اسیب وارد میکنیم .موفق باشید

آخرین ویرایش:

mhs3631

کاربر
2023-06-19
1
0
تهرغن
همه دوستان کلی توضیحات و اداب و اصول اولیه تست قطعات رو بیان کردن،اما هیچ یک به زبان ساده نگفتن آیا تفاوت ظاهری ،فاحش و مشخصی این دو قطعه دارند(فرضا ما وسط بیابونیم و دسترسی به اینترنت و دیتا شیت نداریم) یا خیر،تا ما هم یاد بگیریم

sivier

کاربر vip
vip
کاربر
2021-12-02
76
62
والا الان دیگه میبینیم طرف یه پلاستیک خازن گرفته با یدونه هویه و هرچی شما بگی میگه من تعمیر میکنم و فلان عیب از خازنشه.بلایی سر دستگاههای مردم میلرن که دیگه باید بره سطل زباله.منظورم این همکارمون نیست خدایی.اخه خیلی دارم میبینم دارن اینجوری میکنن.این رفیق مون بازم دنبال دیتاشیت هست.طرف تست ماسفت بلد نیست بعد میگه من دستگاه جوش تعمیر میکنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

ISA123

کاربر vip
کاربر
2008-05-08
49
44
همه دوستان کلی توضیحات و اداب و اصول اولیه تست قطعات رو بیان کردن،اما هیچ یک به زبان ساده نگفتن آیا تفاوت ظاهری ،فاحش و مشخصی این دو قطعه دارند(فرضا ما وسط بیابونیم و دسترسی به اینترنت و دیتا شیت نداریم) یا خیر،تا ما هم یاد بگیریم
سلام

از روی فقط ظاهر قطعات سه پایه مثل ترانزیستور و یا رگولاتور نمی توان نوع آن را تشخیص داد.
بهترین راه از روی شماره مثلاً سری 78 و 79 مربوط به رگولاتور و یا محل قطعه در برد تعمیری ما که بستگی به تجربه مان در تعمیر آن برد دارد.
مثلاً در مادربردها ما رگولاتور نداریم. و ساخت ولتاژ های مختلف با ماسفت است.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
707
1,377
استان گلستان
والا الان دیگه میبینیم طرف یه پلاستیک خازن گرفته با یدونه هویه و هرچی شما بگی میگه من تعمیر میکنم و فلان عیب از خازنشه.بلایی سر دستگاههای مردم میلرن که دیگه باید بره سطل زباله.منظورم این همکارمون نیست خدایی.اخه خیلی دارم میبینم دارن اینجوری میکنن.این رفیق مون بازم دنبال دیتاشیت هست.طرف تست ماسفت بلد نیست بعد میگه من دستگاه جوش تعمیر میکنم
درد تعمیرکاران واقعی و حرفه ای همینه.
طرف برده اسپیکر رو قبلا بجای دیگه، طرف کلی قطعه کنده و چند تا بی ربط اضافه کرده بعد میگه باید تو تعمیر کنی وگرنه تو هم حرفه ای نیستی!
فقط باعث فشار به آدم میشه.

بالا