آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: داغ کردن کارت گرافیک Axtrom AMD HD 6790

Atrocious

کاربر
2013-10-07
16
18
با سلام خدمت اساتید محترم
اول عرض کنم بنده تعمیر کار نیستم و کاربر هستم و چون مشکلم رو به چندین تعمیرگاه گفتم و گفتند که مشکل از چیپست هست و باید عوض شود و حدود 150 هزار تومن خرج دارد !!! چون هزینه تعمیر بسیار بالا بود و من فکر نمیکنم که مشکل از چیپست باشه این تاپیک رو زدم تا مطمئن شم و بتونم تصمیم بر تعمیر یا خرید کارت جدید بگیرم .

کارت گرافیک 6790 AMD تصویر خاکستری هاشور یا آبی هاشور یا سیاه کامل میده . البته وقتی در حالت عادی استفاده میشه ممکنه حتی تا بالای 6 ساعت بدون مشکل کار کنه ولی وقتی می خوایم گرافیک بالایی رو لود کنیم دچار همچین مشکلی میشه . کارت حدود 2 سال کار کرده البته 6 ماه به صورت شبانه روزی و کار بسیار سنگین ! فن هیچ مشکلی نداره و با سرعت بالا وقتی دمای GPU میره بالا کار میکنه . دمای GPU لحظه شروع به کار حدود 39 درجه سانتی گراد هست و موقعی که مشکل بوجود میاد بالاتر از 45 درجه نبوده . بعد از بررسی کامل متوجه شدم که قطعه ای کوچیک در پشت کارت و نزدیک محل کابل برق 6 پین بیش از حد داغ میکنه در واقع از لحظه شروع به کار سیستم در حددی داغ میشه که حتی نمیشه بهش دست زد ! بعد از اینکه کرش میکنه و سیستم رو خاموش میکنم در کمتر از یک دقیقه دما به حالت نرمال برمیگرده !
میخوام بدونم مشکل از چیپست هست یا اینکه خود این قسمت تعویض باید بشه یا مشکل از خازن یا مقاومت SMD یا ... هست ؟
چقدر هزینه تعمیرش هست 150 هزار تومن ؟!!؟ در صورتی که خیر تعمیر کار در شهر تبریز اگر ممکنه معرفی کنید !

البته اضافه کنم این مشکل از تقریبا 2 هفته پیش شروع شده و اولین بار ریست کردم و تا چند روز بعد مشکلی نداشتم منظورم فاصله زمانی هست که میتونم بگم تقریبا 5 روز و بعد 1 روز و بعد چند ساعت و حالا هم که به چند دقیقه رسیده !!

آخرین ویرایش:

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
درود
لطفا یه عکس واضح از رو و پشت کارت اپلود کنید تا بهتر بشه راهنمایی کرد
دمای بیش از حد چیپست مربوط به نامیزان بودن قن یا هد سینگه (لبته معمولا)
دئم قطعه ای که گفتید دقیقا باید مشخص بشه کجای برده و اتصال پایه هاش به کجا رفته
لدا در وحله اول یه عکس بذارید تا راهنمایی کامنلتر شوید
دوم: برای ریسولد یا ریبال کردن چیپ زمانی انجام میشه که قطعا مشخص بشه ایراد از چیپ هستش
که ایرادهای مشخصی بهم میزنه مثل شطرنجی شدن یا غیره........
شما مراحل بالا را انجام دهید تا بریم سروقت رفع عیب

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با سلام خدمت اساتید محترم
اول عرض کنم بنده تعمیر کار نیستم و کاربر هستم و چون مشکلم رو به چندین تعمیرگاه گفتم و گفتند که مشکل از چیپست هست و باید عوض شود و حدود 150 هزار تومن خرج دارد !!! چون هزینه تعمیر بسیار بالا بود و من فکر نمیکنم که مشکل از چیپست باشه این تاپیک رو زدم تا مطمئن شم و بتونم تصمیم بر تعمیر یا خرید کارت جدید بگیرم .

کارت گرافیک 6790 AMD تصویر خاکستری هاشور یا آبی هاشور یا سیاه کامل میده . البته وقتی در حالت عادی استفاده میشه ممکنه حتی تا بالای 6 ساعت بدون مشکل کار کنه ولی وقتی می خوایم گرافیک بالایی رو لود کنیم دچار همچین مشکلی میشه . کارت حدود 2 سال کار کرده البته 6 ماه به صورت شبانه روزی و کار بسیار سنگین ! فن هیچ مشکلی نداره و با سرعت بالا وقتی دمای GPU میره بالا کار میکنه . دمای GPU لحظه شروع به کار حدود 39 درجه سانتی گراد هست و موقعی که مشکل بوجود میاد بالاتر از 45 درجه نبوده . بعد از بررسی کامل متوجه شدم که قطعه ای کوچیک در پشت کارت و نزدیک محل کابل برق 6 پین بیش از حد داغ میکنه در واقع از لحظه شروع به کار سیستم در حددی داغ میشه که حتی نمیشه بهش دست زد ! بعد از اینکه کرش میکنه و سیستم رو خاموش میکنم در کمتر از یک دقیقه دما به حالت نرمال برمیگرده !
میخوام بدونم مشکل از چیپست هست یا اینکه خود این قسمت تعویض باید بشه یا مشکل از خازن یا مقاومت SMD یا ... هست ؟
چقدر هزینه تعمیرش هست 150 هزار تومن ؟!!؟ در صورتی که خیر تعمیر کار در شهر تبریز اگر ممکنه معرفی کنید !

البته اضافه کنم این مشکل از تقریبا 2 هفته پیش شروع شده و اولین بار ریست کردم و تا چند روز بعد مشکلی نداشتم منظورم فاصله زمانی هست که میتونم بگم تقریبا 5 روز و بعد 1 روز و بعد چند ساعت و حالا هم که به چند دقیقه رسیده !!

دوست عزیز قطعات smd اطراف سوکت 6 پین کارت گرافیک را تست کنید در ضمن خازنهای شیمیایی کارت گرافیک نیز تست شود و روی چیپ خمیر سیلیکون مرغوب بمالید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

Atrocious

کاربر
2013-10-07
16
18
خازنها ظاهرا مشکلی ندارند یعنی از لحاظ ظاهری .خمیر سیلیکون مرغوب TX4 هم زدم فن هم مشکلی نداره نتونستم عکس بزارم براتون خصوصی فرستادم لینک عکس رو

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
درود
دوست عزیز به ظاهر خازنها به هیچ وجه نمیشه اعتماد کرد
بسیار اتفاق افتاده خازنها در ظاهر هیچ مشکلی ندارن ولی معیوب هستند
لذا شما ولتاژ پایه های ای سی مربوطه را اندازه گیری کنید و در صورت داغ شدن غیر متعارف یا نبودن ولتاژ مورد نیاز حتما تعویضش فرمایید
موفق باشید

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
سلام دوست من
قبل از هر كار اضافه كل مادربرد و مطعلقاتش رو با يه پاور خوب و سالم ديگه تست كن
كارت گرافيك شما نميتونه معيوب باشه مگر اينكه در اثر نرسان برق و داغ كردنهاي بيش از اندازه الان ديگه چيپ اون نيم سوز شده باشه
لطفا نتيجه رو اعلام كن
موفق باشي

Atrocious

کاربر
2013-10-07
16
18
با تشکر از همه دوستان
سوالی در رابطه با همین مسئله داشتم .
این مشکل میتونه از نرم افزار باشه ؟! یعنی نوعی تروجان ! آیا برنامه ای هست که بتونه ولتاژ و دمای چیپست های کارت گرافیک رو نشون بده ؟
یه مورد دیگه وقتی از پاور کابل 6 پین رو به کارت وصل نمیکنم فن کارت گرافیک کار میکنه ولی چیپستش داغ نمیکنه . میتونه از سوکت 6 پین باشه ؟ چون با پاور دیگه ای تست شده و همین مشکل پابرجاست . تا الان در مورد سلامت پاور و رم و مادربرد و همچنین اسلاتش مطمئن هستم .
یه مورد دیگه هم کنجکاو شدم که بدونم البته همه اینها رو صرفا به خاطر بالا رفتن معلوماتم میخوام بدونم لطف کنید و توضیح بدید . (چرا که به فکر خرید یه کارت جدید و بهتر افتادم :دی)
به هم خوردن تصویر به خاطر داغ کردن چیپست هست ؟! اگر جواب مثبته از وقتی سیستم شروع به کار میکنه یعنی دقیقا 4 ثانیه بعدش چیپست در حدی داغ میکنه که اگه چند ثانیه دستت رو بهش بزنی امکان داره تاول بزنه !! پس چرا وقتی مثلا ویندوز داره لود میشه که درصد بالایی از GPU رو هم استفاده میکنه این مشکل پیش نمیاد و فقط وقتی مثلا از اکسپلورر استفاده میکنم یا وقتی میخوام بازی کنم همچین مشکلی پیش میاد ؟!

آخرین ویرایش:

Atrocious

کاربر
2013-10-07
16
18
دوستان عزیز یه مورد دیگه اضافه کنم !!!!!
خیلی عجیبه امشب به مدت 4 ساعت یک بازی با گرافیک زیاد و کیفیت بالا رو بازی کردم بدون اینکه کرش کنه ولی به شدت افت فریم داشتم در حالی که دائما دمای چیپست رو کنترل میکردم و بشدت داغ بود ! چطور همچین چیزی ممکنه ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!!؟؟!؟!

تنها کاری که کردم این بود که کارت رو تو یه اسلات دیگه انداختم و وقتی دیدم بازم کرش کرد انداختمش به اسلات همیشگیش ! ولی کرش نکرد ! به نظرتون میتونه کار یک تروجان باشه !؟ اگه آره چرا دمای چیپست پائین نمیاد ؟!
:11680:

آخرین ویرایش:

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
درود
برنامه FurMark برای نشان دادن دمای کارت گرافیک و غیره بکار میره
برنامه ای با امکانات زیاد برای تعنیرکاران استفاده خوبی داره
در مورد سوال دوم باید عرض کنم که احتمال اینکه از کابل 6 پین باشه هم هست
باید دقیق با مولتی متر چکش کنید. و استفاده از یه پاور استتاندارد میتونه کمک خوبی باشه(مثل گرین)
در مورد تروجان هم من چیزی نشنیدم که تروجانی باشه که فقط دما را ببره بالا.
برای اطمینان بیشتر یا هارد را Fdisk کنید یا اگه اطلاعات هاردتون مهمه روی یه هارد دیگه یه ویندوز نصب کنید
فلش یا مموری هم بهش نزنید بعد ببینید اون حالت پیش میاد یا نه

آخرین ویرایش:

Atrocious

کاربر
2013-10-07
16
18
با سلام مجدد خدمت اساتید محترم مشکل بنده هنوز حل نشده .
کارت گرافیک رو بعد از کلی جستجو بالاخره دادم ریسولد کردن ولی مشکل همچنان پا برجا بود . بنابراین تمامی قطعات و خازن ها و ... رو کنترل کردیم که کاملا سالم بودن و چیپستی که توی عکس مشخص کرده بودم همچنان داغ میکنه . لطفا راهنمایی بفرمائید حالا باید چیکار کنم ؟!
در ضمن کل سیستم رو با یک کارت گرافیک دیگه تست کردم که هیچ مشکلی نبود و 100% مطمئن هستیم که مشکل کارت گرافیک هست .

آخرین ویرایش:
بالا