آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

افت شتاب موتور پراید بعد از تعمیر آن

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با سلام
پراید مدل 82 ( انژکتوری ) در سربالایی ها توی جاده و اتوبان اصلا شتاب نداره و وقتی از دنده 3 با دور 5 به دنده 4 میروم دور موتور به حدود 2 میاد و اصلا گاز نمیخوره و شتاب نمیگیره و بعد از چند ثانیه مجبور به مع*** به دنده 3 میشوم
البته ناگفته نمونه هنگام خرید بعد از چند روز متوجه شدم که در هنگام دور آرام موتور خود به خود دور از روی 1000 به حدود 500 میرسه و حالش بد میشه و ماشین لرزش زیادی پیدا میکنه و بعد از 10 ثانیه خود به خود درست میشد و زمان بعدی این اتفاق مشخص نبود . وبعضی اوقات اتفاق می افتاد . البته ناگفته نماند آب هم کم میکرد
به تعمیرگاه که مراجعه کردیم . بررسی که کرد گفت که مشگل کم کردن آب نشتی از بخش سر سیلندر هستش و باید سرسیلندر باز بشه. البته این مورد وقتی خیلی خوب مشخص شد که آب رادیات را ضد یخ قاطی کردیم و بعد از این مورد از اگزوز دود سفید رنگ غلیظ بیرون میرد که بعد از بررسی میکانیک معلوم شد دود نیست و بخار آب است که از نشتی سرسیلند میباشد
سر سیلند باز شد و بررسی شد توسط تراش کار و معلوم شد که هیچ مشگل تاب داشتن نداره و هیچ نشانه ای از خرابی نداشت. با اینحال واشر سرسیلندر و گیت لاستیکی سوپاپها عوض شد و سرسیلندر بسته شد. اما مشگل برطرف نشد . و بالاخره معلوم شد که واشر منیفولد ایراد داره و از آنجا نشتی داره و بالاخره منیفولد باز شد و هنگام باز شدن هم 2 تا پیچ شکست و موند داخل . واشر منیفولد تعویض شد و مشگل به طور کامل حل شد
البته در هنگام باز شدن سرسیلندر . تسمه تایم را هم عوض کردند. به توصیه خودم چون نمیدونستم چقدر کار کرده
در کل بعد از این تعمیرات شتاب اولیه ماشین به شدت افت کرد . ( قبل از تعمیر موتور و باز شدن سرسیلندر شتاب ماشین بسیار عالی بود)
کارهایی رو که انجام دادم :
1: شعمهای قبلی دوپلاتینه بود که تعویض کردم و معمولی انداختم وایرها را هم تعویض کردم .( اما فرقی توی شتاب نداشت )
2: روغن و ***** روغن و ***** هوا تعویض شد
3: پمپ بنزین را با 3 مدل مختلف تعویض کردم . هیچ فرقی نکرد
4: موتور ماشین را بردم برای دیاگ و دیاگ هیچ اروری نشون نداد . و سرویس و شستشو انجام داد . اما باز هم تاثیری روی شتاب نداشت
5: کمپرس سنج انجام شد و عدد 150 به بالا را نشون داد
حال با این تفاصیر دوستان نظرشون چیه؟ مشگل از چی میتونه باشه ؟ آیا امکان اینکه در اولین مرحله تعمیر میکانیک خوب کار نکرده باشه و یا تسمه تایم را خوب تنطیم نکرده باسه وجود داره ؟ ممکنه تایمینگ از تنظیمش خارج شده باشه؟
لطفا راهنمایی بفرمایید که دیگه خیلی خسته کننده شده
با تشکر

mehran.gh

کاربر
2012-02-25
33
82
درود
دوست گرامی به احتمال بسیار قوی مشکل همونی هست که خودتون حدس زدید.تایم موتور درست تنظیم نشده..با توجه به مدل خودروی شما باید دارای سیستم انژکتور کیا(زیمنس قدیم)باشه..بعد از اطمینان از تایم،مپ سنسور وخصوصا سنسور دمای هوای منیفولد نصب شده روی هواکش رو هم چک کنید....ولی بنده احتمال رو به تایم میدم....

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
درود
دوست گرامی به احتمال بسیار قوی مشکل همونی هست که خودتون حدس زدید.تایم موتور درست تنظیم نشده..با توجه به مدل خودروی شما باید دارای سیستم انژکتور کیا(زیمنس قدیم)باشه..بعد از اطمینان از تایم،مپ سنسور وخصوصا سنسور دمای هوای منیفولد نصب شده روی هواکش رو هم چک کنید....ولی بنده احتمال رو به تایم میدم....

متشکرم از شما
بله انژکتور کیا می باشد . این تایم مپسنسور و سنسور دمای هوای منیفولد را چطوری باید چک کنم؟

mehran.gh

کاربر
2012-02-25
33
82
تایم که نیاز به تخصص فنی در این مورد داره......در پراید، یک نشانگر بر روی بدنه سیلندر حک شده که با اون میشه تایم رو میزون کرد..البته نیاز به تبحر داره....واما در مورد مپ سنسور هم که نیاز به دیاگ وچک کردن پارامترها توسط دیاگه....

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
تایم که نیاز به تخصص فنی در این مورد داره......در پراید، یک نشانگر بر روی بدنه سیلندر حک شده که با اون میشه تایم رو میزون کرد..البته نیاز به تبحر داره....واما در مورد مپ سنسور هم که نیاز به دیاگ وچک کردن پارامترها توسط دیاگه....

سلام. متشکرم . در مورد تنظیم تایم که بله در نظر دارم به نمایندگی مراجعه کنم . اما در مورد دیاگ . اگر دسترسی برای تهیه این مدل دیاگ باشه که ارزش خرید داشته باشه ترجیح میدم که تهیه کنم تا اینکه هر بار که به مشگل بر میخورم ببرم برای دیاگ . چون دستگاه دیاگ این مدل را هم هر تعمیرگاهی نداره.
سپاس

mehran.gh

کاربر
2012-02-25
33
82
درسته..هر کسی دیاگ این مدل رو نداره...ولی خود من دارم و چون یک سیستم نیمه انژکتور وابتدایی هست،کلا نمیشه روی دیاگش زیاد حساب کرد....چون حتی گزینه ای برای پاک کردن خطا هم نداره.....

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,793
25,738
با درود ///دوست گرامي اگر لاستيك و ساق سوپاپها را تعويض كرديد بايد سوپاپها دقيقا هر سوپاپ به جاي خودش نصب بشه چون در جاي خودش اب بند هستش ولي بعضي مكانيكها اين مورد را رعايت نميكنن و وقتي سرسلندر را باز ميكنن سوپاپ ها را در هم ميريزن بعد هم جا ميزنن كه در اين صورت تمام سوپاپها از اب بند خارج ميشوند در اين حالت ماشين با افت شديد شتاب مواجه خواهد شد /مورد ديگه اينكه شما بهد از خدود 200 كيلومتر از باز و بسته كردن سر سلندر بايد ماشين فيلر گيري بشه و اگر اين كار را نكنيد ماشيد با افت شتاب روبرو ميشه براي سوپاپ دود 0/35و براي سوپاپ هوا 0/30 بايد باشد در ضمن دهنه شمع هم 0/7 تنظيم كنيد قيلتر بنزين و مسير سوخت رساني را گاملا چك كنيد /سطح دي اكسيد كربن اگزوز هم بايد 7 باشد .در ضمن كاتاليزور را هم چك كنيد گاهي مواقع خرابي كاتاليزور باعث ميشود دود ماشين به خوبي تخليه نشده و باعث افت شتاب شود ///پيروز باشيد

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
درسته..هر کسی دیاگ این مدل رو نداره...ولی خود من دارم و چون یک سیستم نیمه انژکتور وابتدایی هست،کلا نمیشه روی دیاگش زیاد حساب کرد....چون حتی گزینه ای برای پاک کردن خطا هم نداره.....

ممنونم از راهنماییتان . امکانش هست عکس کاملی از دستگاه دیاگ این مدل را اینجا بگذارید؟
در این صورت که میفرمایید بله چون در واقع عمل کنترل جرقه شمع ها را هم انجام نمیده و برای همینه که بهش میگن نیمه انژکتور . حالا برای از بین بردن و پاک کردن خطاها در این مدل روشی هست؟

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با درود ///دوست گرامي اگر لاستيك و ساق سوپاپها را تعويض كرديد بايد سوپاپها دقيقا هر سوپاپ به جاي خودش نصب بشه چون در جاي خودش اب بند هستش ولي بعضي مكانيكها اين مورد را رعايت نميكنن و وقتي سرسلندر را باز ميكنن سوپاپ ها را در هم ميريزن بعد هم جا ميزنن كه در اين صورت تمام سوپاپها از اب بند خارج ميشوند در اين حالت ماشين با افت شديد شتاب مواجه خواهد شد /مورد ديگه اينكه شما بهد از خدود 200 كيلومتر از باز و بسته كردن سر سلندر بايد ماشين فيلر گيري بشه و اگر اين كار را نكنيد ماشيد با افت شتاب روبرو ميشه براي سوپاپ دود 0/35و براي سوپاپ هوا 0/30 بايد باشد در ضمن دهنه شمع هم 0/7 تنظيم كنيد قيلتر بنزين و مسير سوخت رساني را گاملا چك كنيد /سطح دي اكسيد كربن اگزوز هم بايد 7 باشد .در ضمن كاتاليزور را هم چك كنيد گاهي مواقع خرابي كاتاليزور باعث ميشود دود ماشين به خوبي تخليه نشده و باعث افت شتاب شود ///پيروز باشيد

سلام.
دوست عزیز از راهنمایی کاملتون متشکرم .
راستش الان حدود 5000 کیلومتر باهاش رفتم اما هنوز فیلر گیری نکردم .
اون موردی هم که فرمودید که سوپاپها باید جای خودشون باشه راستش اصلا خبر ندارم میکانیک چی کار کرده .
آیا برای بررسی دوباره باید سرسیلندر باز بشه ؟ به نظر شما بهتر نیست اول مسائل دیگه از قبیل تایمینگ موتور و فیلر گیری و بررسی ***** بنزین انجام بشه . و اگر نتیجه نشد در مرحله آخر که دیگه هیچی نمونده بریم سراغ سوپاپها و سرسیلندر؟

یک مشورت دیگه . من خیلی با تعمیرگاههای شخصی آشنا نیستم وچون قبلا همین مشگلات و تعمیرات را یک تعمیر کار شخصی انجام داده و به این صورت شده . نظرم اینه که ببرم نمایندگی مرکزی شماره2 واقع در سه راه آذری . یه مقدار تعریف کارش رو شنیدم . نظر شما چیه؟

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,793
25,738
با درود ////دوست گرامي شما فرموديد تا قبل از باز كردن سرسلندر مشكلي نداشته و شتابش هم خوب بوده و بعد از باز كردن سرسلندر اين مشكل واسش پيش امده در اين صورت موضوع دياگ و....منتفي ميباشد /شما اول يم فيلر گيري انجام بدين در صورتي كه مشكل حل نشد سر سلندر را باز كنيد الكي هم دنبال عيب نباشد البته از تايم بودن تسمه تايم هم مطمئن شويد//البته يك احتمال ديگه هم هست كه سرسلند بيش از 3 بار تراش خورده باشه كه در اين صورت هم اين مشكل پيش مياد /يك مورد ديگه مني فول را كه باز كرديد ممكن است واشر ان بزرگتر بوده و يا لبه ان را از داخل هنگام چسب كردن و بستن نبريده باشه و حالا او لبه هنگام شتاب گيري كه ماشين نياز به هوا و سوخت و از طرف ديگر نياز به تخليه دود دارد اين لبه مانع ورود و خروج كامل شود /////پيروز باشد

بالا