آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: طرز کار چند برابر کننده ولتاژ شوکر

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
حالا درحالیکه C1 مقدار 310 ولت و C2 مقدار 620 ولت داره ، 310 ولت سیکل بعدی از راه میرسه و سیم بالایی برق شهر ، منفی میشه و پایین مثبت میشه که بصورت شکل زیر است
مشاهده فایل‌پیوست 75950
و لذا اگر بجای C1 و C2 و برق شهر 3 باطری بگذاریم می بینیم منفی برق شهر ( 310 ولت) به منفی C1 (ولت310 ) متصله و لذا ماننددو باطری است که منفی به منفی متصل و سری شده اند بنابرین ولتاژشان از همدیگر کم میشود و چون هر دو 310 ولتند بنابرین جمع این دو باطری صفر ولت میشه پس بجای ( C1 و برق شهر ) که جمعا صفر ولت شده میتوانیم ، سیم یا اتصال کوتاه بگذاریم

و مطابق شکل زیر فقط ولتاژ c2 می مونه که 620 ولته
پس بجای c2 یک باطری 620 ولتی و بجای مجموع برق شهر و c1 هم سیم گذاشتیم (مطابق شکل زیر )
2.jpg

و لذا همانطورکه مطابق شکل فوق می بینید ، منفی این باطری فرضی 620 ولتی به منفی C3 متصله
و مثبت باطری فرضی از طریق دیود سوم به مثبت خازن C3 میرسه لذا C3 هم با 620 ولت شارژ میشه

وبهمین ترتیب با هر سیکل ، خازن بعدی شارژ میشه و تا آخر ادامه می یابد بطوریکه فقط خازن C1 دارای 310 ولت و بقیه خازنها تا آخرین خازن دارای 620 ولت میشن

بعبارت دیگر همیشه خازن اول به اندازه Vm ( ماکزیمم ولتاژ ) شارژ میشه و بقیه خازنها به اندازه 2Vm ( دوبرابر ماکزیمم ولتاژ ) شارژ میشه

محاسبه ولتاژ خروجی چند برابر کننده

حالا پس از چندین سیکل که همه خازنها پر شدند اگه بجای هر خازن یک باطری فرض کنید میتوانید ولتاژ خروجی را محاسبه کنید و فقط کافیه ولتاژ خازنهایی که بین دو سیم خروجی ( خازنهای پایینی ) قرار گرفته با هم جمع کنید

مثلا در این مدار دو خازن بین دو سیم خروجی هست ( C2 , C4 ) که هر کدام 620 ولته و بنابرین ولتاژ خروجی 1240 ولته
و اگه دیود و خازنها را ادامه دهید که 3 خازن در پایین بین خروجی قرار بگیره ولتاژ خروجی 1860 ولت میشه
و اگه 5 خازن در پایین بین دو سیم خروجی قرار بگیره ولتاژ 3100 ولت تولید میکنه
و قس علیهذا

اگر ابهام و سوالی هست یا نحوه تحلیلم برای شما قابل درک نیست لطفا اعلام فرمایید. تا بازنگری و اصلاح کنم.

سپاس

درود استاد یک شکل در این تاپیک نیس و فقط در موردش حرف زدید
بازم ممنون جهت مطالب بسیار ارزنده شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد یک شکل در این تاپیک نیس و فقط در موردش حرف زدید
بازم ممنون جهت مطالب بسیار ارزنده شما

درود

شکل در چه جملاتی مورد انتظاره
اگه ابهامی وجود داره واضح و شفاف و با ذکر جملات مربوطه مطرح کن

سپاس

omid567

کاربر
2014-04-10
1
4
سلام خدمت دوستان و اساتید محترم

در این مدار بعد از خازن C2 فرمودید ولتاژ دو برابر میشه و هر چه طبقات مدار را افزایش دهیم ، افزایش ولتاژ ادامه پیدا میکند .

آیا لازم هست به اندازه افزایش ولتاژ در طبقات بعدی ، ولتاژ خازن و دیود هم افزایش پیدا بکنه ؟
یعنی از خازن با همین ظرفیت ولی با ولتاژ بالاتر استفاده کرد ؟ و همچنین ولتاژ دیود در طبقات بعدی ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام خدمت دوستان و اساتید محترم

در این مدار بعد از خازن C2 فرمودید ولتاژ دو برابر میشه و هر چه طبقات مدار را افزایش دهیم ، افزایش ولتاژ ادامه پیدا میکند .

آیا لازم هست به اندازه افزایش ولتاژ در طبقات بعدی ، ولتاژ خازن و دیود هم افزایش پیدا بکنه ؟
یعنی از خازن با همین ظرفیت ولی با ولتاژ بالاتر استفاده کرد ؟ و همچنین ولتاژ دیود در طبقات بعدی ؟

درود

خیر همه دیودها و خازن ها باید ولتاژ دو برابر ولتاژ ماکزیمم ‌ورودی تحمل کنند ‌و لذا اگه و ورودی برق شهر باشه خازن های بالاتر از ۶۳۰ ولت میخواد
هر چه ولتاژ بالاتر باشه بهتره ولی ۶۳۰ ولت هم بد نیست.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام.
دوستان از مدار صفحه اول میشه به عنوان جرقه زن برای اجاق گاز استفاده کرد؟ آیا این مدار با توجه به ایزوله نبودن خطرناک هست؟

درود

برای اجاق گاز قابل استفاده نیست.

سپاس

خوارزمی

کاربر
2022-02-14
4
3
با سلام و تشکر از مطالب آموزنده تان . اول اعلام کنم که میتوانم صادقانه بگویم اطلاعات من شاید کمتر ار یک فرد مبتدی باشد‌ سئوال که دادم. استاد این جریان۱۸۶۰ ولتی آیا کشنده نیست ؟ چگونه است که این شوکر ها کشنده نیسند؟ به حاطر آمپر کم آنها است ؟ یا دلیل دیگر دارد ؟ و سئوال دیگر تا چند ولت میتوان بدون خطر برای جانور یا هر موجود دیگری که استفاده میشود تا چه ولتی میتوان آن را افزایش داد ؟ که هیچگونه خطایی نداشته باشد و حتی شاید بتوان از فاصله نیم یا یک متری آن شیی را هدف قرار داد؟ یعنی به نوعی صاعقه ای ایجاد کرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام و تشکر از مطالب آموزنده تان . اول اعلام کنم که میتوانم صادقانه بگویم اطلاعات من شاید کمتر ار یک فرد مبتدی باشد‌ سئوال که دادم. استاد این جریان۱۸۶۰ ولتی آیا کشنده نیست ؟ چگونه است که این شوکر ها کشنده نیسند؟ به حاطر آمپر کم آنها است ؟ یا دلیل دیگر دارد ؟ و سئوال دیگر تا چند ولت میتوان بدون خطر برای جانور یا هر موجود دیگری که استفاده میشود تا چه ولتی میتوان آن را افزایش داد ؟ که هیچگونه خطایی نداشته باشد و حتی شاید بتوان از فاصله نیم یا یک متری آن شیی را هدف قرار داد؟ یعنی به نوعی صاعقه ای ایجاد کرد

درود

جریان کافی عامل تخریب و تجزیه خون میشه و کشنده است.
ولتاژ بسیار بالا با جریان ناچیز فقط عصب ها رو تحریک و اذیت میکنه و لذا نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم هست و بسیاری از بیماران را نجات داده.

شوکری که از فاصله نیم متری عمل کنه به درد دشمن میخوره.
چون اگه شوکر نیم متری رو بزنی خودت دراز میکشی و دست و پا میزنی .
دلیلش اینه که همیشه خودت به ولتاژ شوکر نزدیکتری مگر بهش بچسبونی که دراینصورت شوکر نیم متری نیست .

سپاس

آخرین ویرایش:

armin-a

کاربر vip
کاربر
2011-12-06
262
210
مطالب و جملات استاد غزال رو سایت میخونم کلی لذت میبرم.واقعا بار علمی ایشون خیلی بالاست. ممنون استاد غزال عزیز که همیشه صبورانه پاسخ میدین به سوالات من و دوستان.
یه دونه ای

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مطالب و جملات استاد غزال رو سایت میخونم کلی لذت میبرم.واقعا بار علمی ایشون خیلی بالاست. ممنون استاد غزال عزیز که همیشه صبورانه پاسخ میدین به سوالات من و دوستان.
یه دونه ای

درود

خیلی محبت و لطف داری عزیزم.
امیدوارم اینطور باشه و تلاشم موثر باشه.

سپاس

بالا