آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی جهت جایگزین سنسور رطوبت سنج

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام.
تعدادی سنسور رطوبت هستش که به علت آسیب دیدن قطعه سنسور آن،معیوب شده که بنده از حدود 2سال پیش دنبال سنسورش بودم و هستم و حتی تو انجمن هم پست گذاشتم برای تهیه اش و دوستان چند فروشگاه تو تهران معرفی کردند ولی هیچکدوم نداشتند(هرچقدر گشتم پست های قدیمی خودمو پیدا نکردم).بیشترین مشکل اینه که نمیدونم این سنسور دقیقاًمشخصاتش چیه.آیا خازنیه؟آیا خازنی خطیه؟آیا مقاومتیه؟خلاصه نتیجه خوبی دستگیرم نشد!تصمیم گرفتم با اساتید مشورت کنم(البته مشورت که چه عرض کنم راهنمایی وکمک)تصمیم گرفتم قیدتمام سنسور ومدارش رو بزنم!!!ویه سنسور رطوبت با مشخصات زیر بسازم(بسازیم)وداخل قابش قرار بدم.و اما مشخصاتش:
خود قطعه سنسور با فاصله حدود 10سانتی متری ازبرد قرار میگیره وقطعه سنسور به خاطر محافظت از ضربه داخل یه غلاف فلزی قرار میگیره واندازه قطعه سنسور نباید خیلی بزرگ باشه قطر داخلی غلاف 8میلیمتره
سریع فرمان بده
دقیق باشه
قابل کالیبره کردن باشه
ونکته مهم این که هیچ نمایشگری براش نیازنیست!!!چون فرمان خروجیش مستقیم میره تو یه برد مجزا دیگه دونوع خروجی باید داشته باشه خروجی اول با رطوبت 0%تا100%ولتاژ0.0تا1.0(صفر تا یک ولت)یعنی ولتاژخروجی به ازای هر درصد یک صدم افزایش پیدا کنه و خروجی دوم با رطوبت 31%تا 91%ولتاژ3.9ولت تا 3.0ولت بده اینجا ولتاژ باید کاهش پیدا کنه یعنی با رطوبت 31%ولتاژ3.9ولت و رطوبت 91%ولتاژ3.0ولت بشه
ولتاژکار مدار هم بین 10ولت مستقیم تا 30ولت مستقیم باشه.
عکسهایی از مدار رو آپلود میکنم

DSC00108.JPGDSC00109.JPGDSC00111.JPGDSC00113.JPGDSC00116.JPGDSC00112.JPG

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467

930

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-02-17
363
1,234
سلام .دوست عزیز بلا یهو سر کامپیوتر وadsl ام اومد .عرضم اینبود که اگر سنسور رو میخوای تو ویدیو 101 و105 ایوا این سنسور هست که بلا استفاده است dew sensor . هم در دوربینها نوع چسبی ان استفاده میشه .موفق باشید

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
یه نمونه سنسور با قیمت خیلی بالا تهیه کردم فروشنده با اطمینان گفت مشابه ولی بهش میخوره که به برد لحیم کردم ولی هیچ جواب نداد
دوباره که به فروشنده مراجعه کردم گفت که مدل سنسور شما SMTH10هست و من سنسوری که به شما دادم SMTHS07است وگفت با تغیرات جزئی در برد جواب میده ممنمون میشم اگه ممکنه بنده رو راهنمایی کنید که آیا میتونم این سنسور رو جایگزین سنسوراصلی بکنم؟اگر ممکن نیست آیا میشه مداری ساخت با یه سنسوری که تو بازار فراوان باشه و خروجی ولتاژمثل برد اصلی بده؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
یه نمونه سنسور با قیمت خیلی بالا تهیه کردم فروشنده با اطمینان گفت مشابه ولی بهش میخوره که به برد لحیم کردم ولی هیچ جواب نداد
دوباره که به فروشنده مراجعه کردم گفت که مدل سنسور شما SMTH10هست و من سنسوری که به شما دادم SMTHS07است وگفت با تغیرات جزئی در برد جواب میده ممنمون میشم اگه ممکنه بنده رو راهنمایی کنید که آیا میتونم این سنسور رو جایگزین سنسوراصلی بکنم؟اگر ممکن نیست آیا میشه مداری ساخت با یه سنسوری که تو بازار فراوان باشه و خروجی ولتاژمثل برد اصلی بده؟

باسلام :
SMTHS07 خازنی هست { SMARTEC CAPACITIVE HUMIDITY SENSOR.} و شما نمیتونید مستقیما از
SMTH10 بجای 07 استفاده کنید
تغییرات جزیی که چی بگم !!!شما باید این مدار پیشنهاد ی را که با اضافه کردن این مدار و تنظیمات دقیق ممکن هست به نتیجه ای برسید .
دیتا شیت هر دو سنسور به همراه شماتیک مدار مورد لزوم را دانلود کنید :
دانلود کنید : [hide] مشاهده فایل‌پیوست SMTHS07.pdfمشاهده فایل‌پیوست smths10_2.pdfمشاهده فایل‌پیوست SMTHS10.pdf[/hide]
توصیه میکنم نتیجه را بزارید تا مشکل سایر دوستان دست اندرکارنیز مرتفع گردد .
موفق باشید .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
باسلام :
SMTHS07 خازنی هست { SMARTEC CAPACITIVE HUMIDITY SENSOR.} و شما نمیتونید مستقیما از
SMTH10 بجای 07 استفاده کنید
تغییرات جزیی که چی بگم !!!شما باید این مدار پیشنهاد ی را که با اضافه کردن این مدار و تنظیمات دقیق ممکن هست به نتیجه ای برسید .
دیتا شیت هر دو سنسور به همراه شماتیک مدار مورد لزوم را دانلود کنید :
دانلود کنید : hidden content may not be quoted
توصیه میکنم نتیجه را بزارید تا مشکل سایر دوستان دست اندرکارنیز مرتفع گردد .
موفق باشید .

[/INDENT]
با سلام وتشکرفراوان
استاد عزیز اگه اشتباه نکنم این مدار برای سنسور smths10میباشد.در صورتی که سنسور خود دستگاه الان smths10میباشد(البته به گفته فروشنده چون ظاهراًهمه شبیه یکدیگر هستند!!!)و سنسوری که خریداری کردم smths07میباشد.
باز هم عرض میکنم شاید فروشنده اشتباه کرده باشه!اصلاًشاید سنسور من smths10نباشه!به خاطر همین فکر کردم یه مدار دیگه باشه که با یه سنسور فراوان تو بازار ساخته بشه که فقط خروجی ولتاژمثل پست اول که عرض کردم بده.نیازی هم به نمایشگر نیست
با تشکر

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام وتشکرفراوان
استاد عزیز اگه اشتباه نکنم این مدار برای سنسور smths10میباشد.در صورتی که سنسور خود دستگاه الان smths10میباشد(البته به گفته فروشنده چون ظاهراًهمه شبیه یکدیگر هستند!!!)و سنسوری که خریداری کردم smths07میباشد.
باز هم عرض میکنم شاید فروشنده اشتباه کرده باشه!اصلاًشاید سنسور من smths10نباشه!به خاطر همین فکر کردم یه مدار دیگه باشه که با یه سنسور فراوان تو بازار ساخته بشه که فقط خروجی ولتاژمثل پست اول که عرض کردم بده.نیازی هم به نمایشگر نیست
با تشکر
منتظر راهنمایی اساتید هستم
چون اگه سنسور بهش نمیخوره بتونم زودتر اقدام کنم و به فروشنده پس بدم.
با تشکر

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام
اساتید لطفاً راهنمایی فرمایید آیا نمیشه یه سنسور که فراوان باشه رو با یه برد واسط ساخت که کار همین رو انجام بده؟

بالا