آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نکات کلیدی در تعمیرات تلفن های رومیزی

irantksat

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-11-02
888
6,496
با سلام
در این بخش می خواهم نکاتی را در مورد تعمیرات تلفن های رومیزی در اختیار شما دوستان قرار دهم

مداریک تلفن تشکیل شده از قطعاتی که در اکثر مدارات الکترونیکی استفاده میشوند با یک تفاوت که در تلفنها به دلیل کثرت زدن دوشاخه های تلفن در داخل پریز برق یک قطعه ای به نام وریستور به کار برده اند که گاها به رنگ های زرد یا آبی هستند و شکل ظاهری انها مانند خازنهای پیکو ونانو فاراد میباشد و برخی دیگر نیز به رنگ مشکی بوده و مانند دیود 1n4007 بوده اما کمی بزرگتر
بودن ونبودن این قطعه در تلفن هیچ مشکلی پیش نمی آورد این قطعه همانند خازنهای ضربه گیر در تلویزیون ها عمل میکند با این شرط که در تلفن این قطعه به قول بنده جان خود را نثار میکند و من نام ان را جان نثار گذاشته ام

لازم به ذکر است : این قطعه یعنی وریستور در حالت عادی قابل اندازه گیری با اهمتر نمیباشد و زمانی که میسوزد اتصال کامل میشود

در اغلب تلفنهای جدید فیوز نیز به کار برده اند که این فیوزها بر اثر زدن دوشاخه تلفن به پریز برق میسوزند

بررسی و تعمیرتلفنهای برق خورده و آسیب دیده دررعد و برق
در این نوع حالتها اگر تلفن مورد نظر فیوز یا وریستور داشته باشد ابتدا باید انها را چک کرد
در برخی تلفنها نیز سلفهایی وجود دارد که کار همان فیوز را انجام میدهد و گاها قطع میشوند که انها را نیز چک نمایید

بعد از تست و تعویض انها به سراغ ترانزیستور های 2CA92 که روی انها نوشته شده A92 بروید که در اکثر تلفنها نیز از این ترانزیستور دو عدد وجود دارد که با سوختن یکی از انها به دیگری نیز آسیب می رسد
وبه نظر من هر دو را باهم تعویض نمایید بهتر است

گاها پیش می آید که دیود زینرهایی که در مدارات تلفن وجود دارد اتصال میشوند که در صورت عدم تعویض آنها می توانید یکی از پایه های آنها را از مدار جدا نمود و مشکل را مرتفع نمایید ودیگر احتیاجی به تعویض آن نباشد

irantksat

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-11-02
888
6,496
نگرفتن شماره و نبودن صدای دهنی در تلفن

در حالتی که تلفن مورد نظر پس از برق خوردگی شماره گیری نمیکند و یا صدای رفت ندارد
ترانزیستورهای 9014 و 8050 آنها میسوزند که با تعویض آنها مشکل حل میشود

در تلفنهای قدیمی مانند تلفنهایی که شماره گیری آنها چرخشی میباشد
بوبین میسوزد و دهنی هم خراب میشود که هر دورا باید تعویض نمایید

irantksat

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-11-02
888
6,496
نمایشگر ال سی دی و نداشتن شماره ها و اعداد روی آنها

در برخی تلفنها که صفحه نمایشگر آنها روشن نمیشود
ابتدا اگر تلفن مورد نظر باطری میخورد داخل آن باطری قرار دهید اگر ال سی دی روشن شد که هیچ اگر نشد به نکات زیر توجه نمایید

ابتدا از داشتن بوق و کار کردن نرمال تلفن مطئن شوید
کریستال مربوط به صفحه نمایشگر را بررسی و یا تعویض نمایید
فلت و نوار ال سی دی را که به مدار متصل است چک نمایید

در غیر این صورت اگر نمایشگر ال سی دی روشن نشود و یا شماره گیری نکند آی سی سی پی یو یا همان آی سی پردازشگر قیری ، خراب است که قابل تعمیر نمیباشد

farajtel

کاربر
2008-02-05
93
1,091
باسلام وقتی ما شماره ت را می********م ولی رد نمی کند ولی بقیه مشکل حل است یک 9014 که یک عدد مقاومت 120اهم به امیتر آن متصل است واین تنها المانی است که امیتر را به بدنه وصل می کند خراب است .دقت کنید که بعضی مواقع ترانزیستور سالم ولی اهم مقاومت تغییر می کند

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
با درود.
نکته ای شاید تکراری:
در هنگام تعویض وی دی ار در برق خوردگی توجه فرمایید وی دی ار با ولتاژ 75 روی بعضی از خطوط زنگ را خفه میکند.از 120 استفاده نمایید.مخصوصا خطوط انشعاب از pcm4
پیروز باشید.

whiteboy

کاربر
2012-02-13
1
13
دوست عزیز من هم همچین مشکلی دارم که ترازیستور a92 b331 اون سوخته (ترکیده ) ایا با عوض کردن اون مشکل حل میشه یا باید کارهای دیگه ای ام بکم (با انداختن باطری صفحه نمایش و صفحه کلید کار می کنه )

erfan2012

کاربر
2012-10-09
29
68
با سلام
خدمت همکار گرامی جناب اقای irag 2590 ازنکات کلید ی که درتعمیرات تلفن رومیزی مطالبی را که نوشته اید خیلی مفید واموزنده بود بنده از لطفتان در این مورد کمال تشکر رادارم. درضمن من تازه عضو انجمن شده ام وبه این دست مطاب بیشتر نیاز دارم .متشکرم

Khalili

سرپرست مدیران
ناظم انجمن
2008-01-04
3,247
57,500
معمولا ترکیدن ان نشانگر برق خوردگی دستگاه است ترانزیستورهای دیگر ودیود زنر ومقاومت های کم اهم را تست کنید مشکلتان حل میشود موفق باشید
دوست عزیز من هم همچین مشکلی دارم که ترازیستور a92 b331 اون سوخته (ترکیده ) ایا با عوض کردن اون مشکل حل میشه یا باید کارهای دیگه ای ام بکم (با انداختن باطری صفحه نمایش و صفحه کلید کار می کنه )

بالا