آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: تعمیر لامپ کم مصرف

seee

Banned
2009-02-05
141
616
با سلام.

یک لامپ کم مصرف 60 وات دارم که روشن نمیشد وقتی بازش کردم دیدم که فیوز سوخته.
تمام قطعات( ترانزیستور دیودها مقاومتها و خازنها) را خارج از مدار تست کردم و همه سالم هستند.
خازن صافی 22 میکرو 400 ولت تا حدی کاهش ظرفیت داشت که عوض کردم.
بجای فیوز لامپ 100 وات قرار دادم و به برق وصل کردم که هم لامپ 100 وات و هم لامپ کم مصرف با نور کم روشن شدند. نمیدونم آیا لامپ اتصالی داره یا نه! فیوز مدار معلوم نیست چند آمپره!
حالا باید چه کاری انجام دهم؟
لطفا راهنمایی فرمایید.

با تشکر.

amirale

کاربر
2012-02-07
198
544
اهواز
با سلام
دوست عزیز در مدار لامپ کم مصرف وقتی فیوز میسوزه بیشترین قطعه که مورد آسیب قرار میگره ترانزیستور ها هستن که اتصال کوتاه میشن و مقاومتهای کم اهم هم میسوزن باید اول از سالم بودن ترانزیستور ها و مقاومت ها مطمعن بشی که سالم هستم بعد از اون پل دیود رو چک کنی که اتصال کوتاه نباشه

toobatabak

کاربر
2008-11-29
36
156
ناکجا آباد سفلی
پاسخ : Re: تعمیر لامپ کم مصرف

عاشق تعمیرات لامپ کم مصرفم
با تایید فرمایش دوست غزیزمون یه تستی هم از مقاومت لامپ بگیرین و اعلام کنین.
در ضمن حتما برای تعمیرات لامپهای کم مصرف یدونه نوشو داشته باشین که حتما بتونین لامپشو مجزا تست کنین و همینطور اهم های مختلف در نقاط مختلف مدار رو با مدار نو و سالم مقایسه کنید. خیلی زود جواب میده.
روی ولتاژ به هیچ وجه چیزی رو غیر از کسب اطمینان از داشتن ولتاژ 220 AC امتحان نکنید. (به غیر از اینکه بدونین صدمه ای بهش نمیرسه.)

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2,084
34,870
MASHHAD
با سلام.

تمام قطعات( ترانزیستور دیودها مقاومتها و خازنها) را خارج از مدار تست کردم و همه سالم هستند.
بجای فیوز لامپ 100 وات قرار دادم و به برق وصل کردم که هم لامپ 100 وات و هم لامپ کم مصرف با نور کم روشن شدند. نمیدونم آیا لامپ اتصالی داره یا نه! فیوز مدار معلوم نیست چند آمپره!
لطفا راهنمایی فرمایید.

با تشکر.
باسلام دوست عزیز
تاپیک لامپهای کم مصرف در سایت وجود دارد .
یک سری بزنید
ادرس
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=3471&p=231913#post231913

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام.

لطفا راهنمایی فرمایید.

با تشکر.

سلام

اگه با لامپ سری 100 وات با نور کم روشن میشن و یا پت پت میکنه دراینصورت سالمه و اگر بجای لامپ 100 یک مقاومت 10 اهم یک وات یا 2 وات جایگزین کنید با نور طبیعی روشن میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

abayan

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-10-14
297
1,122
کاشان
سلام
با مولتی متر ورودی دیود پل رو تست بزن از دو طرف نباید هیچ اهمی داشته باشه در این صورت به 220 بزن
اگه ورودی های تیوپ لامپ(قسمت شیشه ای) سیاه رنگ شده احتمالا باز هم بعد از مدتی لامپ شما خواهد سوخت چون لامپ ضعیف شده
ترانزیستور ها نباید داغ کنند
بعضی وقت ها چک هم ضعیف میشه
به جای فیوز هم می تونی فیوز شیشه ای 1 آمپر دو سر سیم و یا مقاومت فیوزی جنس مرغوب استفاده کنی
تعمیر لامپ کم مصرف به دستگاه تست گان نیاز داره تا خیال شما از سالم بودن تیوپ راحت باشه
تعمیر کار2 ساله قسمت مرجوعی شرکت لامپ کم مصرف
Abayan

seee

Banned
2009-02-05
141
616
با سلام.

ممنون از پاسخ همه دوستان.
بجای فیوز یک مقاومت .25 وات 1 اهم استفاده کردم و به محض زدن کلید برق بلافاصله مقاومت و یکی از دیود ها سوخت!
تمام قطعات را تست کردم و همه سالم هستند.اهم بعد از پل دیود را گرفتم و تقریبا بینهایت است و هیچ اتصالی مشاهده نمیشود.
مقاومت فیلامان لامپ تقریبا 2 اهم است.

با تشکر.

با تشکر.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام.

بجای فیوز یک مقاومت .25 وات 1 اهم استفاده کردم و به محض زدن کلید برق بلافاصله مقاومت و یکی از دیود ها سوخت!
تمام قطعات را تست کردم و همه سالم هستند.اهم بعد از پل دیود را گرفتم و تقریبا بینهایت است و هیچ اتصالی مشاهده نمیشود.

با تشکر.

با تشکر.

سلام

آیا هنوز با لامپ سری بصورت کم نور روشن میشه
این موضوع مغایر با سوختن دیود است

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام.

با تشکر.

با تشکر.

سلام

آیا واقعا مقاومت 25 وات است
قطعا اشتباه میکنید و مقاومت 25 وات به این سادگی نمیسوزه و نباید 25 وات باشه و دراینصورت ثمری نداره
بعد از خازن تغذیه را قطع و با مقاومت10 اهم 1 یا 2 وات تست کنید که در صورت اشکال ، مقاومت بسوزه و از خسارت جلوگیری کنه و با این کار ابتدا تغذیه تست شود
البته با توجه به سوختن مقاومت قطعا 25 وات نبوده
اهم بعد از پل هم نمیتونه بینهایت باشه و اشتباه میکنید
سپاس

آخرین ویرایش:

abayan

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-10-14
297
1,122
کاشان
سلام اهم ورودی دیود پل باید بی نهایت باشه!!!!!!
اهم خروجی دیود پل هم از یک طرف بی نهایت و از طرف دیگه حدود 900 اهم تا 1 کیلو
ضمنا اکثر مواقع خازن پلی استر سری شده با دو تا فیلامانها هم اتصال کوتاه می شه!!!!

بالا