آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: درخواست معرفی ترموستاتی که خروجی فرمانش مقاومت متغییر باشه

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام
شیر موتوری با مارک هانیول دارم که قابلیت این رو داره که مثلاً به ولوم 130اهم متصل بشه و مقدار باز شدن شیر رو با ولوم کنترل کنیم.آیا ترموستاتی وجود داره که بشه بهش تعریف کرد که اگه دما به مثلاً25درجه رسیدخروجیش یه مقاومت 130اهم باشه و اگه کمتر از 25شد به صورت پله ای این مقاومت کم بشه که در نتیجه به شیر موتوری فرمان بده که به تدریج باز یا بسته بشه.
ممنون میشم راهنمایی فرمایید.
کاتالوگ این نمونه شیرموتوری هم آپلود میکنم.
index.jpeg
مشاهده فایل‌پیوست honeywell-modutrol iv motor.pdf

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
دوستان اگر اطلاعاتی دارند لطفاًراهنمایی فرمایید.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام
شیر موتوری با مارک هانیول دارم که قابلیت این رو داره که مثلاً به ولوم 130اهم متصل بشه و مقدار باز شدن شیر رو با ولوم کنترل کنیم.آیا ترموستاتی وجود داره که بشه بهش تعریف کرد که اگه دما به مثلاً25درجه رسیدخروجیش یه مقاومت 130اهم باشه و اگه کمتر از 25شد به صورت پله ای این مقاومت کم بشه که در نتیجه به شیر موتوری فرمان بده که به تدریج باز یا بسته بشه.
ممنون میشم راهنمایی فرمایید.
کاتالوگ این نمونه شیرموتوری هم آپلود میکنم.
مشاهده فایل‌پیوست 75447
مشاهده فایل‌پیوست 75446

سلام

اگر مدار داخلی آنرا ارسال فرمایید میشه براش مداری ساخت که هدف شما محقق بشه

سپاس

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
سلام

سپاس
با سلام وتشکر فراوان از توجه شما
آیا منظور شما مدار داخلی شیر موتوری است؟یا مدار داخلی ترموستات؟مدار شیر موتوری ساده است همانطور که در کاتالوگش هست 5تا پایه داره 2تاش ولتاژ24 ولته،و3تا دیگه که میشه ولوم 130اهمی نصب کرد که شیر موتوری تدریجی باز بشه.راستش بنده این مدار رو برای کنترل رطوبت نیاز دارم.رطوبت سنج همه نوع دم دست هست ولی رطوبت سنجی که خروجی تدریجی داشته باشه نیست البته شاید هم تو بازار با یه اسم خاص موجود باشه که بنده در جریان نیستم.
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام

سپاس

سلام

اگر مدار داخلی آن در دسترس نیست 3 راه پیشنهاد میکنم

1- احتمالا یکی از دو سر ابتدایی یا انتهایی محل پتانسیومتر باید به بدنه متصل باشد که با اهم متر پیدا کنید کدام طرف است
سپس منفی یک منبع تغذیه حدود نیم ولتی را به بدنه یا محل مذکور متصل کنید
سپس مثبت نیم ولت را با 1 کیلو اهم سری کرده و به محل سر وسط پتانسیومتر متصل کنید
سپس ولتاژ منبع تغذیه را بسمت صفر ولت تغییر دهید و پاسخ و عکس العمل سیستم را اعلام فرمایید تا در صورت عکس العمل مناسب مداری طراحی کنیم

2- اگر مورد اول پاسخ مناسبی نداد قاب دستگاه را باز کنید و با تغییر پتانسیومتر محلی را پیدا کنید که ولتاژ آن نقطه متناسب با تغییر پتانسیومتر تغییر کند و اعلام فرمایید

3- یک ترمیستور با یک مقاومت سری کنید و سر مشترک آنرا بجای سر وسط پتانسیومتر و دو طرف آنرا بجای ابتدا و انتهای پتانسیومتر استفاده کنید و ترمیستور را گرم و سرد کنید و عکس العمل سیستم را اعلام فرمایید اگر برعکس کار کرد ابتدا و انتهای آنرا جابجا و مجددا تست کنید
اگر مقدار مقاومت پتانسیومتر مربوطه خودش را اعلام کنید میتوانم مقدار مقاومت فوق را مشخص کنم.

( اول پیشنهاد 3 را آزمایش کنید )

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام وتشکر فراوان از توجه شما
آیا منظور شما مدار داخلی شیر موتوری است؟یا مدار داخلی ترموستات؟مدار شیر موتوری ساده است همانطور که در کاتالوگش هست 5تا پایه داره 2تاش ولتاژ24 ولته،و3تا دیگه که میشه ولوم 130اهمی نصب کرد که شیر موتوری تدریجی باز بشه.راستش بنده این مدار رو برای کنترل رطوبت نیاز دارم.رطوبت سنج همه نوع دم دست هست ولی رطوبت سنجی که خروجی تدریجی داشته باشه نیست البته شاید هم تو بازار با یه اسم خاص موجود باشه که بنده در جریان نیستم.
با تشکر

سلام

عملیات مورد اشاره که شیری با پتانسیومتر کنترل میشود ، بدون مدار الکترونیکی ممکن نیست حالا این مدار هر جایی هست چه داخل ترموستات و چه داخل شیر و هر جای دیگر باشد ، نقشه آن مورد نیاز است یعنی پتانسیومتر به مدار الکترونیکی متصله و اگر نقشه ندارید 3 راه در پست 5 پیشنهاد کردم .
ضمنا بفرمایید با پتانسیومتر چند اهمی کار میکنه اگر با پتانسیومتر 130 اهمی کار میکنه دراینصورت باید مقاومت کمتر از 100 اهم را با ترمیستور سری کنید و برای حصول هدف در دمای مورد نظر باید عکس العمل آنرا اعلام فرمایید تا اصلاحاتی پیشنهاد کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
سلام

عملیات مورد اشاره که شیری با پتانسیومتر کنترل میشود ، بدون مدار الکترونیکی ممکن نیست حالا این مدار هر جایی هست چه داخل ترموستات و چه داخل شیر و هر جای دیگر باشد ، نقشه آن مورد نیاز است یعنی پتانسیومتر به مدار الکترونیکی متصله و اگر نقشه ندارید 3 راه در پست 5 پیشنهاد کردم .
ضمنا بفرمایید با پتانسیومتر چند اهمی کار میکنه
سپاس
با سلام وتشکر
بله 100%این قابلیت از شیر موتوری است که بتونه با ولوم به صورت تدریجی باز بشه.منظور بنده هم از این که عرض کردم مدار شیر موتوری ساده است این نبود که فقط یک موتور ساده داره منظورم این بود که قطعات الکترونیکی به کار رفته در آن زیاد نیست البته شاید این معیار خوبی برای سادگی یا پیچیدگی نباشد!!!در داخل کاتولوگش نوشته که با ولوم 135اهمی ولی من 5کیلویی هم تست کردم کار کرد.فعلاًشیرموتوری دم دستم نیست فردا فرمایشات شما رو اجرا میکنم واطلاع میدم.
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام وتشکر
بله 100%این قابلیت از شیر موتوری است که بتونه با ولوم به صورت تدریجی باز بشه.منظور بنده هم از این که عرض کردم مدار شیر موتوری ساده است این نبود که فقط یک موتور ساده داره منظورم این بود که قطعات الکترونیکی به کار رفته در آن زیاد نیست البته شاید این معیار خوبی برای سادگی یا پیچیدگی نباشد!!!در داخل کاتولوگش نوشته که با ولوم 135اهمی ولی من 5کیلویی هم تست کردم کار کرد.فعلاًشیرموتوری دم دستم نیست فردا فرمایشات شما رو اجرا میکنم واطلاع میدم.
با تشکر

سلام

اگر با 5 کیلو هم کار کنه خیلی خوبه و روش سومی که عرض کردم حتما جواب میده و میتونید بجای 100 اهم از پتانسیومتر 5 کیلو بعنوان مقاومت سری با ترمیستور استفاده کنید و هر ترمیستوری با هر مشخصه ای بخرید با تغییر مقاومت پتانسیومتر منطبق با اون میشه و با احتمال زیاد جواب میده.

سپاس

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
سلام

اگر با 5 کیلو هم کار کنه خیلی خوبه و روش سومی که عرض کردم حتما جواب میده و میتونید بجای 100 اهم از پتانسیومتر 5 کیلو بعنوان مقاومت سری با ترمیستور استفاده کنید و هر ترمیستوری با هر مشخصه ای بخرید با تغییر مقاومت پتانسیومتر منطبق با اون میشه و با احتمال زیاد جواب میده.

سپاس
با سلام و تشکر فراوان
به احتمال زیاد با این روش جواب میده.ولی از دو شیر موتوری استفاده میکنم که بعدی برای کنترل رطوبته برای رطوبت از چه روشی میتوان استفاده کرد؟سنسورهایی رطوبت مقاومتی قبلاًدیده بودم احتمالاًبشه ازش استفاده کرد

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام و تشکر فراوان
به احتمال زیاد با این روش جواب میده.ولی از دو شیر موتوری استفاده میکنم که بعدی برای کنترل رطوبته برای رطوبت از چه روشی میتوان استفاده کرد؟سنسورهایی رطوبت مقاومتی قبلاًدیده بودم احتمالاًبشه ازش استفاده کرد

سلام

بله سنسور رطوبت هم وجود داره ولی مقاومتش (برخلاف ترمیستور) ، متناسب با دستگاه شما نیست و احتمالا به این سادگی جواب نمیده و ممکنه قطعات بیشتری بخواد
تست و اعلام فرمایید

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا