آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: تعویض ال ای دی لپ تاپ سونی سری e و جرقه زدن سر کانکتور

4rest

کاربر
2013-04-30
64
153
بوشهر
با سلام و درود خدمت دوستان و اساتید گرامی

هنگام تعویض یک ال ای دی 15.6 برای لپ تاپ سونی لپ تاپ که باتری لپ تاپ روش بود.وقتی کابل فلت رو کشیدم که مانیتور رو باز کنم و مانیتور جدید جایگزین کنم سر کانکتور کابل فلت یه جرقه زد و بعد اون چند تا ال ای دی سالم دیگه امتحان کردم و روی لپ تاپ گذاشتم و هیچ تصویر نداشتم.اما روی مانیتور اکسترنال تصویر دارم. قبلش رو مانیتور خودش هم که شکسته بود تصویر داشتم اما بعد این جرقه رو مانیتور خودش هم تصویر نداشتم. مشکل دستگاه بنده از کجا میتونه باشه.

با تشکر

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
همان طور که دوست و همکار عزیزم فرمودند باید قطعات و فیوز های smd اون مسیر را چک کنید البته فلت را هم باید چک کنید چون اون جرقه ای که زد احتمال دارد اتصالی یا قعطی به وجود آورده باشد
همکاران باید دقت کنند در هنگام تعمیر سخت افزاری حتی تعویض فلت ، شارژر وصل نباشد حتی باطری هم باید جدا شود
موفق باشید

4rest

کاربر
2013-04-30
64
153
بوشهر
با تشکر از نظریه شما دوستان عزیز

باید بگم توی این دستگاه بیشتر که دقت کردم فهمیدم بنده تصویر دارم ولی نور بک لایت ندارم .نور که میندازم تو صفحه به زور تصویر دیده میشه.
--اول : در led ها که های ولتاژ نداره پس وظیفه های ولتاژ رو کدوم قطعه انجام میده که نور صفحه رو تامین کنه؟؟؟

--دوم : بنده متوجه نشدم کنارش! منظور شما کجا هست منظورتون رو واضح تر بیان کنید.کجا باید دنبال فیوز مورد نظر بگردم؟؟؟.روی مادربرد و اطراف سوکتی که کابل فلت از ال ای دی به مادربرد وصل میشه منظور شما هست؟؟؟

نکته : بنده ال ای دی نو هم روش انداختم ولی باز همین طوریه.پس منظور شما مسیرهای روی خود ال ای دی نمیتونه باشه.فقط میمونه روی خود مادربرد و یه برد کوچیک که بالای مانیتور هست.که وبکم بهش وصله.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با تشکر از نظریه شما دوستان عزیز

باید بگم توی این دستگاه بیشتر که دقت کردم فهمیدم بنده تصویر دارم ولی نور بک لایت ندارم .نور که میندازم تو صفحه به زور تصویر دیده میشه.
--اول : در led ها که های ولتاژ نداره پس وظیفه های ولتاژ رو کدوم قطعه انجام میده که نور صفحه رو تامین کنه؟؟؟

--دوم : بنده متوجه نشدم کنارش! منظور شما کجا هست منظورتون رو واضح تر بیان کنید.کجا باید دنبال فیوز مورد نظر بگردم؟؟؟.روی مادربرد و اطراف سوکتی که کابل فلت از ال ای دی به مادربرد وصل میشه منظور شما هست؟؟؟

نکته : بنده ال ای دی نو هم روش انداختم ولی باز همین طوریه.پس منظور شما مسیرهای روی خود ال ای دی نمیتونه باشه.فقط میمونه روی خود مادربرد و یه برد کوچیک که بالای مانیتور هست.که وبکم بهش وصله.

دوست عزیز در ال ای دی ها های ولتاژ یا به اصطلاح برد اینورتر وجود نداره ولتاژ از ایسی شارژ به ایسی I/O می رسد و ایسی I/O وظیفه تقسیم ولتاژها برای تمام قسمتهای لب تاب را برعهده دارد بنابراین شما همیشه برای تعمیرات باطری و شارژر دستگاه را باید قطع کنید و سپس اقدام به تعمیرات کنید دوست عزیز در اطراف سوکتی که فلت رو از ان بیرون اوردی و جرقه زد یک یا چند فیوز SMD وجود دارد حتما باید انها را تعویض کنید ولی برای پیدا کردن این فیوزها به نقشه مدل لب تابتان مراجعه کنید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

ahwaz 91

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-06-21
505
958
دوست عزیز مدار لایت دستگاه مشکل برداشته این مراحل رو انجام بده مشکل حل میشه :

1- روی فیوز در اطراف سوکت مادربورد باید 19 ولت رو داشته باشی اگه داشتی باید روی یکی از فیوزهای پشت led 19v رو داشته باشی سوکت های led رو به بالا 2تاپین اول باید 19ولت بدن اگه نداد کابل فلت تعویض

2- همانطور که درمرحله 1 گفتم پشت led و سوکتهای led رو به بالا از سمت راست پین شماره5و6 باید 3/3 ولتاژ بدهند هرکدام که نداداز پایه ها رشته فلت مربوطه رو قطع کن مثلا اگه پایه شماره 5 ولتاژ3/3 رو نداد رشته فلت رو قطع کن و انشعاب بکش یعنی پایه شماره 5 رو یه سره بکش واسه یه مقاومت یه خازن 3/3 ولت .

موفق باشی

4rest

کاربر
2013-04-30
64
153
بوشهر
با تشکر از راهنمایی های شما استاد گرامی.بنده متذکر شدم که تنها بردی که نزدیک اون سوکتی که جرقه زد هست پانل خود ال ای دی هست.و کلا ال ای دی عوض کردم (یعنی اگر تو اون برد فیوزی سوخته باشه دیگه بطور کامل برد عوض شده ) و تنها میمونه اون سر کابل و سوکتی که تو مادربرد میخوره و توی مادربرد اطراف سوکت باید دنبال فیوز بگردم؟؟

بالا