آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه سوئیچینگ 4 آمپر و 7.5 ولت

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
ممنون از محبتتان استاد ما ذره ایی در مقابل دریای دانش و محبت شما هستیم
راجع به جریان بینهایت هم شما درست میگویید و فکر میکنم که اگر یک مقاومت
مثلا 1 کیلو و یا کمتر و یا بیشتر با پتانسیومتر سری شود مسئله حل شودتا نظر
شما چه باشد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
ممنون از محبتتان استاد ما ذره ایی در مقابل دریای دانش و محبت شما هستیم
راجع به جریان بینهایت هم شما درست میگویید و فکر میکنم که اگر یک مقاومت
مثلا 1 کیلو و یا کمتر و یا بیشتر با پتانسیومتر سری شود مسئله حل شودتا نظر
شما چه باشد.

آفرین
باز هم پاسخ شما بمیزان پاسخ صحیح ، ارزشمنده
پس از حذف R1
اگر بجای R2 دو مقاومت سری که یکی 1/. و دیگری 47/. اهم باشد و پتانسیومتر بصورتی که شما فرمودید البته فقط با 47/. موازی شود و سر وسط آن فقط با 150 اهمی سری شده و پایه دیگر 150 اهمی به بیس متصل شود حالا قادر است تقریبا از 5/ آمپر تا حدود 4 آمپر کنترل کند

ولی پیشنهاد شما باز هم جریان خروجی را از محدوده ماکزیمم مجاز ، بسمت بالاتر کنترل میکند و مقاومت پیشنهادی شما مقدار بینهایت را کمتر میکند و مثلا بینهایت ، متناسب با مقاومت پیشنهادی ، مقدار 9 یا 8 یا 6 آمپر میشود که دراینصورت قادر به محدود سازی جریان خروجی بین 9 و 5 آمپر و یا بین 6 و 5 آمپر و امثالهم هست ولی برای کمتر از 5 آمپر مثلا برای 1 یا 2 آمپر قابل تنظیم نیست.

علیهذا بازهم پاسخ شما هوشمندانه و قابل تحسین بود

اصولا پاسخ های اینچنینی گویای توانایی پاسخگو است و با عملی ساختن و تست آن ، متوجه میشود که ایده اش معگوس عمل میکند و لذا بسهولت به ایده آل دست می یابد اما کسی که ایده ای ندارد هرگز به تنهایی به مقصود نمیرسد

بنابرین من معتقدم پاسخ نظری معگوس هم ارزشمنده
چون در جریان آزمایش و عمل بسهولت قابل اصلاحه

آفرین
من هم به وفور نظر معگوس داشته ام که در جریان عمل و تجربه اصلاح کردم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام

بهتر است بجای کادر قرمز از یک رگلاتور 5 ولت و یا 3/3 ولت استفاده شود
درصورت استفاده از رگلاتور 3/3 محدوده تغییرات ولتاژ ، وسیعتر و از 3/3 قابل انتخاب می شود

با رگلاتور هم ساده تر میشود و بجای تعداد قابل توجهی از قطعات داخل کادر ، یک رگلاتور کوچک جایگزین میشود و هم فوق العاده دقیق تر خواهد شد ( رگلاتور جریان پایین و بسیار کوچک هم مناسب است )
البته اگر از آپ امپ بجای رگلاتور استفاده شود بازهم دقیقتر خواهد شد

ضمنا اگر ولتاژ خروجی ترانس بگونه ای باشد که خازن بزرگ تغذیه مطابق نقشه 40 ولت باشد ترانزیستور Q1 در جریان 4 آمپر بشدت داغ میکند بویژه که pnp هم هست و همچنین آی سی آپ امپ زود به زود میسوزد و این موضوع اشکال بزرگ نقشه برای خروجی 5 الی 15 ولت است چه رسد به 7/5 ولت

و لذا برای استفاده از ولتاژ حداکثر 7/5 ولت بهتر است از ترانسی با خروجی حدود 9 ولت استفاده شود

و برای حداکثر خروجی 15 ولت ( با توجه به موجودی بازار ترانس 16 ولت و درصورت امکان ترانس 18 ولت مناسب است

جناب anzal عزیز اگر مصمم به مونتاژ هستید ، گزارش و مشکلات مربوطه را مطرح فرمایید تا بقیه ایرادات احتمالی و موارد نقشه متناسب با نیاز شما گردد
چون حاوی اطلاعات ارزشمندی است که برای عمده کاربران عزیز قابل درک و قابل استفاده است

سپاس

power.jpg

آخرین ویرایش:

anzal

کاربر
2013-07-13
32
47
واقعا تشکر از شما اساتید گرامی که اینطور علمتونو در اختیار ما قرار میدید.خب در نهایت من باید چکار کنم؟آیا این مدار با این تغییرات میتونه جوابگو باشه؟آیا راه حل بهتری میشه برای ثبات ولتاژ و جریان مورد نظر در خروجی داد؟مسئله بعدی اینه که این مدار باید ضد آب بشه؟یعنی تضمین بشه که واقعا ضد آبه؟چقدر کار داره و چقدر هزینه میخواد؟با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
واقعا تشکر از شما اساتید گرامی که اینطور علمتونو در اختیار ما قرار میدید.خب در نهایت من باید چکار کنم؟آیا این مدار با این تغییرات میتونه جوابگو باشه؟آیا راه حل بهتری میشه برای ثبات ولتاژ و جریان مورد نظر در خروجی داد؟مسئله بعدی اینه که این مدار باید ضد آب بشه؟یعنی تضمین بشه که واقعا ضد آبه؟چقدر کار داره و چقدر هزینه میخواد؟با تشکر

سلام

لطف عالی مزید
اگر مقدور است ابتدا بفرمایید برای چه منظوری نیاز دارید تا با حساسیت مورد نیاز و لازم پاسخ را تقدیم کنم
زیرا ممکن است مدار مورد تغذیه نیازی به ولتاژ بسیار صاف و ثابت نداشته باشد و یا بر عکس

اما درخصوص ضد آب شدن مدار ، اطلاعات و تجربه ای ندارم هرچند متخصص مربوطه نیز با ارائه اطلاعات فوق قادر به اظهار نظر است مثلا ضد آب در چه عمقی مورد نظر است آب حوض یا در عمق 100 یا 1000 متری که قطعا هر کدام از موارد دارای روش و مواد و هزینه متفاوت است

سپاس

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام:
میتونید کل مداررا پس از مونتاژ و تست و نتیجه گیری !!! با پولیستر خالص کامل بپوشانید { کامل یعنی کل مدار در میان پولیسترقرار گیرد } بعدش با خیال راحت در هر عمقی { با فشار هر اتمسفری } استفاده کنید حسن دیگر این روش :چون همه جهت مدار با عایق پولیستر با سطح اب در تماس خواهد بود لذا اثرگرمایی مدار نیز تخلیه و خنثی میگردد .
فقط درنوع خالصی پولیستر با مارک مرغوب تهیه کنیدکه در دراز مدت ترک برندارد .
موفق باشید .

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
آفرین
باز هم پاسخ شما بمیزان پاسخ صحیح ، ارزشمنده
پس از حذف R1
اگر بجای R2 دو مقاومت سری که یکی 1/. و دیگری 47/. اهم باشد و پتانسیومتر بصورتی که شما فرمودید البته فقط با 47/. موازی شود و سر وسط آن فقط با 150 اهمی سری شده و پایه دیگر 150 اهمی به بیس متصل شود حالا قادر است تقریبا از 5/ آمپر تا حدود 4 آمپر کنترل کند

ولی پیشنهاد شما باز هم جریان خروجی را از محدوده ماکزیمم مجاز ، بسمت بالاتر کنترل میکند و مقاومت پیشنهادی شما مقدار بینهایت را کمتر میکند و مثلا بینهایت ، متناسب با مقاومت پیشنهادی ، مقدار 9 یا 8 یا 6 آمپر میشود که دراینصورت قادر به محدود سازی جریان خروجی بین 9 و 5 آمپر و یا بین 6 و 5 آمپر و امثالهم هست ولی برای کمتر از 5 آمپر مثلا برای 1 یا 2 آمپر قابل تنظیم نیست.

علیهذا بازهم پاسخ شما هوشمندانه و قابل تحسین بود

اصولا پاسخ های اینچنینی گویای توانایی پاسخگو است و با عملی ساختن و تست آن ، متوجه میشود که ایده اش معگوس عمل میکند و لذا بسهولت به ایده آل دست می یابد اما کسی که ایده ای ندارد هرگز به تنهایی به مقصود نمیرسد

بنابرین من معتقدم پاسخ نظری معگوس هم ارزشمنده
چون در جریان آزمایش و عمل بسهولت قابل اصلاحه

آفرین
من هم به وفور نظر معگوس داشته ام که در جریان عمل و تجربه اصلاح کردم

سپاس

در مقابل دریای علم و بزرگواری شما ما فقط سر تعظیم و احترام فرود میاوریم

سالم باشید

anzal

کاربر
2013-07-13
32
47
باز هم تشکر و تشکرو... برای تغذیه یک مدار led که با میکرو کنترل میشه.اما ضد آب جهت اینکه در فضای آزاد قرار میگیره نیاز نیست که زیر آب بره.البته تو شهر ما انزلی اینقد بارون میاد که باید همون شرایط زیر آب قرار گرفتن درایور مد نظر قرار بگیره:)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
باز هم تشکر و تشکرو... برای تغذیه یک مدار led که با میکرو کنترل میشه.اما ضد آب جهت اینکه در فضای آزاد قرار میگیره نیاز نیست که زیر آب بره.البته تو شهر ما انزلی اینقد بارون میاد که باید همون شرایط زیر آب قرار گرفتن درایور مد نظر قرار بگیره:)

سلام
دراینصورت اگه بخش میکرو را بصورت مجزا از بخش قدرت تغذیه کنید نیازی به منابع تغذیه حساس ندارید
میتونید از مدار بسیار ساده زیر برای بخش قدرت استفاده و از رگلاتور و کاهش ولتاژ با چند دیود سری برای بخش میکرو استفاده کنید (بطوریکه دیودهای سری موجب افت ولتاژ رگلاتور تا مرز دلخواه 7/5 ولت شود )

برای بخش قدرت مدار شما ، قسمت اول پست 2 تاپیک زیر هم مکفی و مناسب است
که با تحلیل ساده و کامل تقدیم کرده ام و بدیهی است که برای 7/5 ولت باید از ترانس مناسبی که عرض کردم (9 ولت ) استفاده کنید

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=37235&p=195515&viewfull=1#post195515

ضمنا آداپتور سوئیچینگ 7/5 ولت 4 آمپر و بالاتر از 4 آمپر هم بصورت آماده موجود و ارزونه
و ضمنا شما نیازی به محدود کننده جریان ندارید یعنی اگر منبع 8 آمپری هم تهیه کنید اشکالی ایجاد نمیکنه و بهتر هم هست
و امکان سوختن آنرا کاهش میده

سپاس

آخرین ویرایش:

jasonp

کاربر
2012-08-06
224
724
با سلام
یکی از دوستام تحویل پروژه داره از من خواست کمکش کنم برای ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ با کنترل جریان
میخواستم از شما کمک بگیرم چی براش درست کنم ؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin
بالا