آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701 و 702(هویه و..)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701 و 702 ( بخش هویه )
دارای دو آی سی HA17324
که همان 324 معروف است که 4 آپ امپ داره

تحلیل و عیب یابی الباقی دستگاه (بخش هیتر ) اینجا
http://www.irantk.ir/irantk85277/
gordak 952.jpg

قسمت اول

تحلیل و عیب یابی بخش هویه
گرداک 952

ولتاژ برق شهر از طریق فیوز به ترانس TR2 اعمال و از خروجی آن با ولتاژهای 14.5 و 9 ولت متناوب جهت تهیه ولتاژ مستقیم 5 – و 5+ و 12+ و از ولتاژ 26 ولت متناوب جهت تغذیه المنت هویه استفاده شده

رگلاتورهای T6 , T5 جهت تهیه ولتاژ 12+ استفاده شده که بنظر اینجانب با توجه به جریان مدار و کلیه جوانب قضیه ، یکی از رگلاتورهای موصوف کافی است یعنی تصور میکنم اگر خروجی دو رگلاتور فوق را بیکدیگر متصل و یکی از آنها را خارج کنید بهتر است ( من دلیل قانع کننده ای برای وجود هر دو رگلاتور موصوف ندیدم.)

با اتصال کنتاکت کلیدی که به سوکت CN15 متصل است ولتاژ 12+ به آپ امپ های D2 بخش هویه اعمال شده و هویه بشرح زیر آماده بهره برداری میگردد .

R44 و پتانسیومتر VR3بعنوان تقسیم کننده ولتاژ از ولتاژ 12 + مقدار 63/. ولت را در دو سر پتانسیومتر داخلی VR3 آماده میکند که قادر به انتخاب و تنظیم صفر تا 63/. ولت جهت رگلاژ نمایشگر حرارت گردیم

سپس R8 , R7 نیز بعنوان مقسم ولتاژ بعدی موجب کاهش ولتاژ انتخابی میشود وحدود 1 درصد از ولتاژ انتخابی را به ورودی منفی آپ امپ ( پایه 13 ) ارسال میکند

از سوی دیگر سنسور حرارت که در هویه قرار دارد و ا ز نوع ترموکوپل است ، متناسب با حرارت هویه ، ولتاژی تولید میکند که از طریق R4, R5 به ورودی مثبت آپ امپ (پایه 12 ) اعمال میشود

( توضیح : دو سیم نازک سوکت هویه ، متعلق به ترموکوپل و دو سی ضخیم تر مربوط به المنت هویه است )

حالا بمنظور احتراز از فرمولها و مباحث کلاسیک و نظری ، عملکرد آپ امپ را بر پایه قاعده کلی و بسیار ساده آن که در آدرس زیر تقدیم کردم تحلیل میکنیم تا برای مبتدی ترین افراد نیز قابل لمس گردد

http://www.irantk.ir/irantk28106-post181027/#post181027

اولین آپ امپ D2 بصورت تقویت کننده تفاضلی استفاده شده بطوریکه از یکطرف پتانسیومتر VR3 ولتاژی را به پایه 13 منتقل میکند و از طرف دیگر ولتاژی که توسط ترموکوپل تولید شده به پایه 12 منتقل میشود تا این قسمت از آپ امپ D2 تفاوت این دو ولتاژ را تقویت کند و در خروجی (پایه 14 ) ظاهر سازد

به این ترتیب در این قسمت دو عمل انجام میشود

1- تقویت تفاضل دو ولتاژ بسیار ضعیف ناشی از کوپلر و پتانسیومتر VR3

2- امکان کالیبره کردن حرارت هویه = زیرا ممکن است هویه بخوبی کار کند و بموقع هم اتوماتیک کند اما نمایشگر آن مثلا حرارت هویه را نصف مقدار واقعی نشان دهد که دراینصورت میتوانید با پتانسیومتر VR3 نمایشگر حرارت را اصلاح و تنظیم و متناسب با حرارت واقعی سازید.

ادامه در پست آتی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952

gordak 952-.jpg
ادامه تحلیل و عیب یابی گرداک 952

قسمت دوم

پس از آپ امپ تقویت کننده تفاضلی ، دو آپ امپ بعدی
بعنوان بافر استفاده شده

بافر یعنی تقویت کننده مثلا اگه 1/5 ولت کم جون داریم که نمیتونه یک led را روشن کنه میتونیم این 1/5 ولت را به ورودی بافر بدهیم میتونیمم از خروجی بافر همین 1/5 ولت را بگیریم که جون دار شده و میتونه
led را روشن کنه

اگه مانند شکل زیر ورودی منفی آپ امپ را به خروجی متصل کنیم یک بافر ساخته ایم که اگه ولتاژ کم جون به ورودی آن (پایه 3) بدیم همون ولتاژ را در خروجی (پایه 1) جون دار بهمون میده
بافر.jpg یا بافر.jpg
لذا چون میخواهیم ولتاژ خروجی پایه 14 را بمیزان لازم ، جون دار و قدرتمند کنیم لذا به پایه 10 بافر داده و از خروجی آن (پایه 8) به ورودی بافر بعدی (پایه 3) داده و از خروجی آن (پایه 1) به پایه 6 ( ورودی منفی آپ امپ آخر ) ارسال میکنه که در این مرحله مهمترین عمل مدار هویه بشرح زیر انجام میشه

چنانکه از یکسو ولتاژی که معرف مقدار حرارت هویه است به پایه 6 و از سوی دیگر ولتاژ مرجع که با پتانسیومتر خارجی SOLDER برای حرارت دلخواه انتخاب کرده ایم به پایه 5 منتقل میشود .

و پتانسیومتر داخلی VR4 (شبیه فاین تلویزیون) جهت تنظیم دقیق حرارت پیش بینی شده.

حالا اگر حرارت هویه بیش از مقدار دلخواهی که تعیین کرده ایم بشود ،دراینصورت ولتاژپایه 6 ( ناشی ازترموکوپل و تقویت آن ) بالا میرود و از ولتاژ پایه 5 ( که با پتانسیومتر خارجی انتخاب کردیم ) بیشتر میشود و لذا حالت آپ امپ تغییر میکند و پایه 7 ( خروجی ) کمترین مقدار ممکن میشود ( حدود صفر ولت ) که کوپلر U9 را خاموش و به تبع آن ، ترایاک T4 را خاموش و لذا برق هویه را قطع میکند که حرارت هویه از مقدار دلخواه ما تجاوز نکند.

و پس از آنکه حرارت هویه کمی کمتر شد و ولتاژ پایه 6 کمتر از پایه 5 بشود دراینصورت خروجی (پایه 7 ) بیشترین مقدار میشود و لذا کوپلر را روشن و به تبع آن پالس آتش به ترایاک فرمان میدهد که روشن شود و هویه را روشن کند و حرارت آنرا بمقدار لازم برساند
و وقتی حرارت هویه کمی بیشتر از مقدار مورد نظر شد داستان قبلی تکرار میشود
و به این ترتیب سیکل موصوف ، مدام تکرار میشود که حرارت هویه در مرز دلخواه ما ثابت بماند .

ضمنا بر پایه محاسبه نظری ، نیازی به بافر دوم نیست یعنی میتوانید پایه 1 و 3 آی سی D2 را آزاد و از مدار جدا کنید و جای پایه 1 و 3 را اتصال کوتاه کنید و لذا اگر یکی از بافرها سوخته باشد میتوانید از مدار حذف کنید و نیازی به تعویض آی سی ندارید

البته ازآنجاکه فعلا
نمونه این مدل را ندارم و نظر مذکور را عملا تست نکرده ام لذا درصورت امکان چنانچه شما این تست را انجام دادید ، نتیجه عملی و واقعی را اعلام فرمایید تا از صحت و سقم و یا خطای احتمالی خود مطلع گردم .بقیه در پست آتی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

نحوه عیب یابی بخش هویه گرداک 952
داخل مدار

پس از بررسی صحت و سلامت کلیه اتصالات و کلیه ولتاژها بویژه خروجی رگلاتورها و تغذیه آی سی ها که پیش نیاز عیب یابی جملگی دستگاههای الکترونیکی است مراحل زیر را تا کشف و رفع عیب هویه تعقیب فرمایید.
1- تست المنت هویه
مقاومت اهمی المنت هویه ( دو سیم ضخیم تر ) را بررسی کنید ، اگر بینهایت بود ، المنت هویه سوخته است.

2- تست سنسور هویه
پروب اهم متر را به دو سر خازن
C 6 که موازی با ترموکوپل است ( داخل مدار ) متصل کنید اگر مقاومت آن کمتر از 10 اهم بود ترموکوپل سالم است و در غیراینصورت اگر اتصالات سوکت و سیم رابط مشکلی نداشته باشد ترموکوپل سوخته است

3- وجود 12 ولت رگلاتور T5 و خازن تغذیه C17 و پایه 4 آی سی D2 را بررسی کنید

4- یک مقاومت 1 کیلو را بین پایه 12 و پایه 4 متصل کنید که باید در اینحالت هویه خاموش شود
سپس این مقاومت تست را بین پایه 12 و 11 متصل کنید که دراینصورت باید هویه روشن شود

اگر دو حالت فوق بدرستی انجام شد بدون تردید آی سی D2 و کلیه قطعات بعد از آن سالم است یعنی قطعات جانبی اولین آپ امپ معیوبه .

اگر دو حالت فوق بدرستی انجام نشد بند 5 را اجرا کنید.

5- مقاومت تست 1 کیلو را بین پایه 1 کوپلر U 9 و پایه 4 آی سی ( 12 ولت) متصل کنید که باید هویه روشن شود
و سپس بین پایه 1 کوپلر و
پایه 11 آی سی متصل کنید که باید هویه خاموش شود

اگر دو حالت فوق درست عمل کرد درصورتیکه اتصالات و فیشها ایرادی نداشته باشد آی سیD2 سوخته (HA17324 )

اما اگر دو حالت فوق بدرستی عمل نکرد دراینصورت یک مقاومت 100 اهم را بین پایه 4 و 6 کوپلر
U9 متصل کنید که باید هویه روشن شود
و اگر هویه در حالت عادی خاموش است یا با آزاد کردن پایه گیت ترایاک T4 یا آزاد کردن پایه 4 یا 6 کوپلر خاموش شد دراینصورت کوپلر سوخته

اما اگر نتیجه فوق حاصل نشد درصورتیکه ولتاژمتناوب 26 ولت روی پین 1 و 2 سوکت
CN9 داشته باشید دراینصورت ترایاک T4 سوخته است.

اگر با مشکلی مواجه شدید مطلع فرمایید و اگر خطایی مشاهده فرمودید ارشاد و اصلاح

موفق باشید

تحلیل و عیب یابی بخش هیتر اینجا تقدیم شد.
http://www.irantk.ir/irantk85277/

توجه توجه :
اگر المنت هیتر را تعویض کردید و دیگه حرارت قابل کنترل نیست ، باید دو سیم نازک که مربوط به سنسور یا ترموکوپل است جابجا کنید که درست بشه چون در زمان تولید اشتباه شده.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
آخرین ویرایش:

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com

هیتر گرداک 952C دارم که وقتی هویه رو روشن میکنم اصلا المنت داغ نمیشه و چراغLED مربوط به هویه روشن میمونه ممنون میشم راهنمایی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

هیتر گرداک 952C دارم که وقتی هویه رو روشن میکنم اصلا المنت داغ نمیشه و چراغLED مربوط به هویه روشن میمونه ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام
دوست خوبم
اگه جای دیگه مطرح میکردی تصور میکردم نحوه عیب یابی این تاپیک را مطالعه نفرمودی
ولی حالا که در این تاپیک مطرح و لذا قطعا مطالعه فرمودی ، دراینصورت کم لطفی فرمودید که منتظر سوال هستی که توضیح لازم و نتایج تست ها را اعلام کنی

لذا اینم سوال :
بفرمائید تا حالا چکار کردی ؟
و نتیجه 5 آزمایشی که در پست 3 جهت عیب یابی تقدیم کردم چه بوده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Mr.Zamani

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2013-05-25
266
1,009
Kerman
www.facebook.com

سلام
دوست خوبم
اگه جای دیگه مطرح میکردی تصور میکردم نحوه عیب یابی این تاپیک را مطالعه نفرمودی
ولی حالا که در این تاپیک مطرح و لذا قطعا مطالعه فرمودی ، دراینصورت کم لطفی فرمودید که منتظر سوال هستی که توضیح لازم و نتایج تست ها را اعلام کنی

لذا اینم سوال :
بفرمائید تا حالا چکار کردی ؟
و نتیجه 5 آزمایشی که در پست 3 جهت عیب یابی تقدیم کردم چه بوده ؟

سپاس
مشکل از ایسی که با حرف HA و خازن 10 ولتی 47 میکروفارادی بود که با تعویض مشکل حل شد
با تشکر

mah56

کاربر
2010-01-05
94
902
مشهد

با سلاممن گرداک952 دارم که نمایشگر اون ازکار افتاده وفقط حرف C روی اون هست بقیه چیزاش درست کار میکنه کسی میتونه منو راهنمایی کنه رگولاتور5 ولت رو هم تعویض کردم ولی درست نشد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلاممن گرداک952 دارم که نمایشگر اون ازکار افتاده وفقط حرف C روی اون هست بقیه چیزاش درست کار میکنه کسی میتونه منو راهنمایی کنه رگولاتور5 ولت رو هم تعویض کردم ولی درست نشد

سلام
یعنی فقط نمایشگر کار نمیکنه ؟
آیا میتونی از همه قابلیت های دستگاه استفاده کنی ؟

دراینصورت ورودی برد نمایشگر را با یک مقاومت 10 کیلو سری کن و یکبار به 5 ولت و یکبار به صفر ولت متصل کن اگه تغییری در نمایشگر ندیدی قطعا آی سی نمایشگر سوخته
البته من این مدل که دارای نمایشگره ندیدم و تجربه ای ندارم ممکنه دوستان تجربه داشته باشند

اما شماره آی سی نمایشگر را اعلام فرمایید ببینم چکار میتونم بکنم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا