آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701 و 702(هویه و..)

Lemonesa

کاربر
2012-11-23
27
74
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952

سلام مجدد
اقا این دستگاه من درست بشو نیست
امکانش هست تبدیل به انالوگش کنم ؟ مثل مدل جورداک 952 (بدون پسوند) که دوتا سون سگمنت داره
اصلا کسی نقشه جرداک 952 داره در اختیارم بزاره ؟
باتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

سلام مجدد
اقا این دستگاه من درست بشو نیست
امکانش هست تبدیل به انالوگش کنم ؟ مثل مدل جورداک 952 (بدون پسوند) که دوتا سون سگمنت داره
اصلا کسی نقشه جرداک 952 داره در اختیارم بزاره ؟
باتشکر

درود

تهیه برنامه و آی سی میکرو کنترلر بمراتب ساده تر از اینه که به آنالوگ تبدیل کنی
البته تبدیل به آنالوگ این مزیت را داره که دیگه با چنین مصیبتی مواجه نمیشی

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود

ازآنجاکه اغلب همکاران عزیز از ایندستگاه استفاده میکنند و عملکرد و تحلیل مارک ها و مدل های مختلف آن مشابه است لذا همواره مترصد تحلیل کامل این دستگاه بوده ام که تاکنون تحلیل و عیب یابی بخش هویه تقدیم گردید اما تحلیل و عیب یابی بخش هیتر بدلیل ابهام ناچیز نقشه معطل ماند .

بطوریکه محل مقاومت R30 متصل به پین 4 سوکت CN18 در نقشه مجهول است زیرا R30 در نقشه وجود ندارد و احتمالا در برد نمایشگر دستگاه به ولتاژ 5 ولت متصل است و اطمینان دقیق از موقعیت این مقاومت جهت ارائه تحلیل بسیار ضروری است .

لذا دوستانی که گرداک 952 در اختیار دارند درصورت امکان با مشاهده دستگاه اعلام فرمایند پایه دیگر R30 ( متصل به پین 4 سوکت CN18 مورد اشاره نقشه ) به چه قطعه ای متصل شده و چند اهم است تا تحلیل و عیب یابی باقیمانده ( هیتر ) و تقدیم بخش تکمیلی مقدورم گردد .

سپاس

Milad Tavana

کاربر vip
کاربر
2007-06-18
45
204

عرض سلام خدمت استاد غزال گرامی
ابتدا پایه 1 سوکت CN18 که به مقاومت R32 متصل بود را مشخص کردم
بعد پایه 4 سوکت CN18 را تعقیب کردم که دقیقا به کلید هیتر متصل هست
در حقیقت پایه های 4 و 5 سوکت CN18 توسط کلید هیتر در (حالت خاموش ، اتصال کوتاه) و در (حالت روشن ، قطع) می باشد
با تشکر 01.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

عرض سلام خدمت استاد غزال گرامی
ابتدا پایه 1 سوکت CN18 که به مقاومت R32 متصل بود را مشخص کردم
بعد پایه 4 سوکت CN18 را تعقیب کردم که دقیقا به کلید هیتر متصل هست
در حقیقت پایه های 4 و 5 سوکت CN18 توسط کلید هیتر در (حالت خاموش ، اتصال کوتاه) و در (حالت روشن ، قطع) می باشد
با تشکرمشاهده فایل‌پیوست 138681

دوست بسیار عزیزم جناب آقای Milad Tavana

ضمن تقدیم درود و تحیات ویژه و تقدیر و سپاس شایسته بابت اظهار لطف و عنایت خاص حضرت عالی

مطابق نقشه پین 4 سوکت CN18 به مقاومت R30 متصله که این مقاومت در نقشه پیوست وجود نداره و قطعا در بخش دیگر دستگاه است
مشخص شدن موقعیت این مقاومت در راستای تحلیل نقشه بسیار ضروری است
درواقع باید ابهام فوق الذکر مرتفع و مشخص شود که پایه دیگر R30 به چه قطعه ای متصله تا ارائه تحلیل مقدورم گردد .

سپاس و تقدیر

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

Milad Tavana

کاربر vip
کاربر
2007-06-18
45
204

سلام خدمت استاد بزرگوار
شرمنده که نتونستم کمکی بکنم
استاد ، در برد اصلی R30 به مقدار 7 کیلو اهم می باشد ( روش خواندن = رنگ و اهم متر )
02.jpg
یک سر آن به پایه 4 سوکت CN18 و سر دیگر آن به پایه 4 آی سی D1 ( در نقشه ) متصل هست
03.jpg

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

سلام خدمت استاد بزرگوار
شرمنده که نتونستم کمکی بکنم
استاد ، در برد اصلی R30 به مقدار 7 کیلو اهم می باشد ( روش خواندن = رنگ و اهم متر )
مشاهده فایل‌پیوست 138735
یک سر آن به پایه 4 سوکت CN18 و سر دیگر آن به پایه 4 آی سی D1 ( در نقشه ) متصل هست
مشاهده فایل‌پیوست 138739

با تشکر

درود و تشکر ویژه

خیلی شرمنده فرمودید.
باین ترتیب R30 به ولتاژ 12 ولت متصل شده و ارائه تحلیل میسر میشود.

ازآنجاکه R30 در برد اصلی است ولی در نقشه فراموش شده لذا نسبت به بقیه ایرادات عجب و غریب نقشه و ضعف فاحش طراحی دستگاه مطمئن شدم
بطوریکه برخی از موارد نقشه دستگاه هیچگونه فلسفه و دلیل و توجیهی نداره و تصور میکردم شاید برای من مفهوم نیست که با توجه به عنایت و زحمات شما و روشن شدن ابهام فوق ، مطمئن شدم که ایندستگاه با طراحی ضعیفی تولید شده که در خلال تحلیل بشرح و بسط آن خواهم پرداخت .

ظرف روزهای آتی بزبان بسیار ساده ، تحلیل و عیب یابی بخش هیتر را تقدیم خواهم کرد.

سپاس

آخرین ویرایش:

Lemonesa

کاربر
2012-11-23
27
74

اخه شماره میکروکنترلر پاک شده نمیشه فهمید چی هست
ولی به احتمال زیاد ATmega8 هست
مشکل اصلی اینجاست که فایل HEX از کجا بیارم؟
شما میتوانید در اختیارم بگذارید ؟
باتشکر

morphi

کاربر
2014-11-21
1
2

سلام و خسته نباشید هویه من از کار افتاده
. چند وقت پیش وولوم تنظیم دما که مقدارش 10 k هست شکست و امروز عوض کردم اما باز هم بعد از روشن کردن دما روی صفر میمونه و با چرخوندن باز هم هیچ تغییری ایجاد نمیشه هویه اصلا گرم نمیشه دلیلش چی میتونه باشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

سلام و خسته نباشید هویه من از کار افتاده
. چند وقت پیش وولوم تنظیم دما که مقدارش 10 k هست شکست و امروز عوض کردم اما باز هم بعد از روشن کردن دما روی صفر میمونه و با چرخوندن باز هم هیچ تغییری ایجاد نمیشه هویه اصلا گرم نمیشه دلیلش چی میتونه باشه؟

درود

عزیزم ابتدای همین تاپیک روش عیب یابی بخش هویه رو تقدیم کردم.
و اگه بخش هیتر معیوبه اینجا
http://www.irantk.ir/irantk85277/

بنظر میرسه منتظری نتیجه مراحل عیب یابی رو یکی یکی سوال کنم اما باید خودت مراحل عیب یابی رو طی کنی و اگه موفق نشدی ابتدا بگو چکار کردی تا اشکال شما رو پیدا کنم.

آیا هیچیک از مراحل عیب یابی رو انجام دادی ؟ قطعا نه
اما احتمالا اقداماتی کردی و لااقل سلامت هویه را تست کردی ولی کوچکترین گزارشی ارسال نکردی و فقط گفتی خرابه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا