آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: کد b1 در مادربرد فاکسکان مدل a6vmx

abolhassan

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-10-22
71
69
با سلام وخسته نباشید
مادربرد فاکسکان a6vmxسی پی یو amd با دیباگر کد b1 میده میتونه مشکل از کدوم قسمت باشه
عزیزان راهنمایی کنند ممنون میشم
البته بایوس شده-برد شستشو هم داده شده است- سی پی یو دیگه هم تست شده است
دیباگر qpci است کسی میدونه کد b1مربوط به چیه؟

small2011200710180331200062_A6VMX-big.jpg

آخرین ویرایش:

kharad

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-04
639
3,950
پاسخ : کد b1

درود
گزارش کد خطا به تنهایی کافی نیست
با پاور و رم و گرافیک دیگر مین را تست نمایید
در دیباگر چراغ ریست روشن نباشد
ولتاژ v core و v good را حتما بررسی نمایید
آی سی بایوس ولتاژ 3/3 داشته باشد
پایه های 2-3-5-6 ساتا با گراند بوق نزند.
و .......

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693

با سلام به شما دوست عزیز
کارهایی رو که میگم شاید از نظر شما ابتدایی باشه اما چک کردن اونها الزامی هست
باید قدم به قدم پیش بری تا به نتیجه مطلوب برسی
1 - ابتدا از سلامت پاوری که استفاده می کنی مطمئن شو که ولتاژ های 3.3و5و12 و 5-و12- رو داشته باشه
2 - از یه بازر یا همون اسپیکر کوچیک که برای بوق سلامت و تست مادر برد هست استفاده کن من رو مادربردی که عکسشو گذاشتی ندیدم
3 - مادر برد رو بدون رم و هیچ قظعه اضافه دیگه ای مثل هارد و کارت گرافیک روشن کن و به صدای بوق هایی که از مادر برد شنیده میشه گوش کن هد سینگ CPUرو جداکن و ببین Cpu داغ می کنه یا نه اکه Cpu داغ نکرد عیب یا از Cpu هست یا Zif socket و حتما Zif socket رو چک کن پایه هاش به هم نچسبیده باشن
4- اگه بوق داشتی و مادر برد اعلام عدم وجود رم کرد و بعد از گذاشتن رم ماربرد بوقی نزد عیب میتونه از قطعات smd اطراف ماژول رم باسه مخصوصا آی سی ها و فت و ماسفت های smd اطراف ماژول رم
5 - اگه اصلا مادر برد بوق نزد اول خازنهای اطراف Cpu رو چک کن که نشتی نداشته باشن و بعد اطمینان از سلامت خازنها ،هدسینگ نورد چیپ و سات چیپ رو از روی اونها جدا کن از نظر ظاهری نباید داغی یا باد کردگی داشته باشند سیستم رو یه بار دیگه روشن کن برای مدت 5 ثانیه و دستت رو روی چیپ های یاد شده بزار اگه هر کدوم از چیپ ها بلا فاصله پس از روشن شدن مین اونقدر داغ شد که انگشتت سوخت اون چیپ سوخته اگه نه چیپ ها سالم هستن تو این مرحله همون طور که گفتم برای تست بدون هدسینگ چیپ ها نباید سیستم بیشتر از 5 ثانیه روشن باشه
6 - چک کن در سوکت های PS2 مادر برد پین شکسته ای نباشه که اگه باشه باعث سوختن چیپ IO می شه همچنین سوکت های Usb و پورت شبکه رو چک کن که خار های فلزی خارجی به داخل بر نگشته باشن و اتصال نباشن
7 - اگه کلا مادر برد استارت نمیشه با یه پنس برای مدت 10ثانیه روی سوکت ATX اتصال کوتاه سبز و مشکی رو برقرار کن اگه مادر برد روشن شد در صورتی که چیپ IO وین باند باشه خرابه و در صورتی که IO مدل ATI باشه نورد چیپ خرابه
8 - اسلات های PCI رو چگ کن برگشتگی خار یا اتصال کوتاه نداشته باشن و یا جسم خارجی داخل انها نباشه
9 - بایوس رو دوباره با یه فایل سالم حتما توسط دستگاه TNM پروگرام کن و از سالم بودن آی سی بایوس زمانی که اونو ایریس میکنی اطمینان حاصل کن بعضی ازمادر برد ها دو بایوس دارند یکی مستر و دیگری بکاپ حتما باید مستر بایوس رو پروگرام کنی و اگه اشتباه کردی در مرحله بعد باید هردو بایوس پروگرام بشن
10- اگه کارهایی که گفتم نتیجه نداد یقینا عیب از IO هست که باید عوض بشه

آخرین ویرایش:

abolhassan

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-10-22
71
69

با سلام به شما دوست عزیز
کارهایی رو که میگم شاید از نظر شما ابتدایی باشه اما چک کردن اونها الزامی هست
باید قدم به قدم پیش بری تا به نتیجه مطلوب برسی
1 - ابتدا از سلامت پاوری که استفاده می کنی مطمئن شو که ولتاژ های 3.3و5و12 و 5-و12- رو داشته باشه
2 - از یه بازر یا همون اسپیکر کوچیک که برای بوق سلامت و تست مادر برد هست استفاده کن من رو مادربردی که عکسشو گذاشتی ندیدم
3 - مادر برد رو بدون رم و هیچ قظعه اضافه دیگه ای مثل هارد و کارت گرافیک روشن کن و به صدای بوق هایی که از مادر برد شنیده میشه گوش کن هد سینگ CPUرو جداکن و ببین Cpu داغ می کنه یا نه اکه Cpu داغ نکرد عیب یا از Cpu هست یا Zif socket و حتما Zif socket رو چک کن پایه هاش به هم نچسبیده باشن
4- اگه بوق داشتی و مادر برد اعلام عدم وجود رم کرد و بعد از گذاشتن رم ماربرد بوقی نزد عیب میتونه از قطعات smd اطراف ماژول رم باسه مخصوصا آی سی ها و فت و ماسفت های smd اطراف ماژول رم
5 - اگه اصلا مادر برد بوق نزد اول خازنهای اطراف Cpu رو چک کن که نشتی نداشته باشن و بعد اطمینان از سلامت خازنها ،هدسینگ نورد چیپ و سات چیپ رو از روی اونها جدا کن از نظر ظاهری نباید داغی یا باد کردگی داشته باشند سیستم رو یه بار دیگه روشن کن برای مدت 5 ثانیه و دستت رو روی چیپ های یاد شده بزار اگه هر کدوم از چیپ ها بلا فاصله پس از روشن شدن مین اونقدر داغ شد که انگشتت سوخت اون چیپ سوخته اگه نه چیپ ها سالم هستن تو این مرحله همون طور که گفتم برای تست بدون هدسینگ چیپ ها نباید سیستم بیشتر از 5 ثانیه روشن باشه
6 - چک کن در سوکت های PS2 مادر برد پین شکسته ای نباشه که اگه باشه باعث سوختن چیپ IO می شه همچنین سوکت های Usb و پورت شبکه رو چک کن که خار های فلزی خارجی به داخل بر نگشته باشن و اتصال نباشن
7 - اگه کلا مادر برد استارت نمیشه با یه پنس برای مدت 10ثانیه روی سوکت ATX اتصال کوتاه سبز و مشکی رو برقرار کن اگه مادر برد روشن شد در صورتی که چیپ IO وین باند باشه خرابه و در صورتی که IO مدل ATI باشه نورد چیپ خرابه
8 - اسلات های PCI رو چگ کن برگشتگی خار یا اتصال کوتاه نداشته باشن و یا جسم خارجی داخل انها نباشه
9 - بایوس رو دوباره با یه فایل سالم حتما توسط دستگاه TNM پروگرام کن و از سالم بودن آی سی بایوس زمانی که اونو ایریس میکنی اطمینان حاصل کن بعضی ازمادر برد ها دو بایوس دارند یکی مستر و دیگری بکاپ حتما باید مستر بایوس رو پروگرام کنی و اگه اشتباه کردی در مرحله بعد باید هردو بایوس پروگرام بشن
10- اگه کارهایی که گفتم نتیجه نداد یقینا عیب از IO هست که باید عوض بشه
همه کارهایی که فرمودید انجام شد آیا میتونه مشکل از IOباشه البته مادربرد روشن میشه رو دیباگر ارور b1
میده سی پی یو گرم میکنه vcore هست با رم وگرافیک دیگه تست شد پاور عوض شده ولتاژبایوس وجود دارد

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693

با سلام
دوست گرامی کارتهای دیباکر به دلیل تنوع زیادی که در بازار دارند از کدهای متفاوتی برای مشکلات مشابه استفاده میکنند شما باید یوزر منوال دیباگر و جدول کد های این دستگاه رو در اختیار داشته باشید که احتمالا ندارید از طرفی همه دوستان تعمیر کار میدونند که دیباگر ها وحتی سوپر دیباگر ها قابل اعتماد نیستند و نمیشه نتیجه صد در صد رو از اونها گرفت
حالا لطف کن جواب اون 9 مرحله رو که گفتم دقیق و روشن اعلام کن تا اساتید محترم بهتر بتونن راهنمایی کنن
مثلا مادر برد به مرحله دیتکت میرسه و اصلا صدای بوقی از مادربرد میشنوی (گفتم که مادربرد رو فقط با CPU خالی و بدون هیچ سخت افزار دیگه ای چک کن )
دادن اطلاعات جزء در این موارد خیلی مهمه
راجع به سوال شما هم بله خراب بودن چیپ IOدر مادربرد ها خیلی شایع هست
و یه نکته که خیلی مهمه تا ابزار و قطعات نداری دست به تعمیرات الکترونیک نزن برای در آوردن و جا زدن چیپ ها دقت و تجربه به همراه هیتر مناسب و یک عدد لوپ لازمه :nevreness:
جواب 9 مرحله پست قبلی رو بده تا بهتر راهنمایی کنم
در ضمن داشت یادم میرفت موضوع پست رو ویرایش کن و نوع مادربرد رو در موضوع جای کد b1 عنوان کن

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران

با درود
جناب
abolhassan گرامی ، امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید
تاپیکی که شما ایجاد کردید از لحاظ قوانین اشکال دارد
چون در عنوان تاپیک باید نام و مدل دستگاه نوشته شود و اگر هم شود اشاره به مشکل نمود
ولی چون شما تازه عضو شدید و از قوانین بی اطلاع هستید اشکال ندارد و عنوان این پست را اینبار خودم برایتان ویرایش میکنم
موفق باشید

hajizade1369

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
سلام دوست عزیز کد B1 یا D1 مربوط به سه بخش در مادر بورد میشه:1-خرابی در فاز رم یا (خود رم-اسلت رم-مدار رم) 2-خرابی یا دیس کانکتی پل شمالی(یا مدار آی سی پل شمالی) 3-بایوس(که باید پروگرام شود)

abolhassan

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-10-22
71
69
باسلام وخسته نباشید به همه دوستان عزیز وتشکر از آقای امجدی که زحمت ویرایش پست کشیدند
1-با پاور دیگه تست شده است فرقی نداشت
2-با یه بازر امتحان کردم هیچ صدایی نمیده
3-بدون رم وکارت گرافیک هیچ صدایی نمیده وسی پی یو گرم هم می کنه
4-مادربرد هیچ بوقی ندارد
5-ازنظر ظاهری چیپست ها هیچ بادکردگی ندارد وگرم کردن طبیعی می باشد
6-در سوکت هاهیچ شکستگی وجودندارد
7-مادربرد استارت میشه
8-اسلات ها چک شده مشکلی ندارد
9-بایوس دوبار انجام شده است
باتشکر

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
با سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز
هنوز یک چیز برای من نا مشخص مونده و اون هم سالم بودن آی سی بایوس مادربرد شما هست البته ببخشید که اینقدر از شما سوال می پرسم چون میخوام به نتیجه مطلوب برسی
اگر بایوس رو با پروگرامر TNMپروگرام کرده باشی (دوست عزیز تاکید میکنم پروگرام کردن فقط با دستکاه نه نرم افزاری )زمانی که آی سی رو ایریس میکنی و دوباره ورایف میزنی تمام خانه ها باید صفر رو نشون بدن نه هیچ چیزی دیگه در غیر این صورت آی سی خرابه و میتونه اساس عیب از خود آی سی باشه چون آی سی بایوس یه جورایی حکم نقشه خون و راهبر مدار رو داره اگه این مورد هم سالم بود شک نکن که عیب از IO میتونه باشه
در ضمن دوست گرامی دو تا توصیه
1 - مادر برد رو از کف کیس در بیار و برد رو روبروی صورتت بگیر ببین برد تاب نداره ؟ یعنی برد از محل پایین نصب CPU یا همون زیر ZIF socket به طرف پایین تاب بر نداشته ؟
اگه تاب برداشته باید صاف کاریش کنی از شکسته شدن برد نترس CPU رو از جاش خارج کن و کف دستتو بزار روی محل انحنا و با دست دیگت از کنار برد رو به طرف بالا هدایت کن تا صاف بشه این مورد بارها برای خودم پیش اومده که با تابگیری مشکل برطرف شده
2- با هیتر یه هیت جهت ار بین بردن قلع مردگی و لحیم سردی تمام آیسی ها رو بگیر اگه خودت نداری بده یه کس دیگه این کارو بکنه خیلی مهمه
بعد ار این دو سه مرحله اگه باز هم نشد باید آس سی IO رو عوض کنی
موفق باشی

آخرین ویرایش:

abolhassan

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-10-22
71
69
سلام وخسته نباشید خدمت دوست عزیز
بعد از اینکه آی سی بایوس ایریس می کنی وویریفی می زنی باید ff نشون بده یا 00این ff نشون میده نه صفر فکر کنم ff صحیح می باشد
تا اینجا که من دقت کردم معلوم نیست تاب برداشته باشدوهیت روی همه آی سی ها را گرفتم جواب نداد
io هم به شماره fintekبه شماره f71882fgمی باشد
باز تشکر بنده از اینکه به موقع جواب میدید ممنون

بالا